Switch to full style
Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.
Răspunde

Re: New Ford Focus ST impotriva tuturor

21 Oct 2011, 23:46

New Ford Focus ST Wagon =D>
FiÅŸiere ataÅŸate
Ford-Focus_ST_2013_800x600_wallpaper_08.jpg
Ford-Focus_ST_2013_800x600_wallpaper_06.jpg
Ford-Focus_ST_2013_800x600_wallpaper_05.jpg
Ford-Focus_ST_2013_800x600_wallpaper_02.jpg
Ford-Focus_ST_2013_800x600_wallpaper_0c.jpg

Re: New Ford Focus ST impotriva tuturor

22 Oct 2011, 08:44

Arata FOARTE BINE pe viu. L-am vazut la salonul auto de la Frankfurt. :) Si culoarea e frumoasa.

Re: New Ford Focus ST impotriva tuturor

22 Oct 2011, 08:49

Arata bine, e foarte adevarat.
Dar pentru mine cel putin, notiunile de Sport si Wagon sunt putin contradictorii. Un Wagon e folosit pentru familie, transport rezonabil de marfa, etc. Nevoia de spatiu este cea care primeaza.
In ritmul asta cand vom vedea TIR ST...?
Wtf?

Re: New Ford Focus ST impotriva tuturor

22 Oct 2011, 09:01

Pai ce, familistii n-au si ei dreptul la adrenalina? Lasat copii la scoala, tras o liniuta pana la serviciu...
Si cand spun liniuta nu ma refer la prafuri... :D

@Mihai, stai la rand cu camionu' tau. Eu m-am inscris deja cu C-Maxu'. =))

Lasand gluma deoparte, nici eu nu cred ca "Wagon" si "ST" fac casa buna, dar ramane de vazut cate se vor vinde.

Re: New Ford Focus ST impotriva tuturor

22 Oct 2011, 09:04

In Germania, o proportie foarte mare, peste 50% din Skoda care le intalnesti pe strazi sunt VRS. Din acestea, 90% sunt caravan. Cred ca asta a fost ideea acestei masini. FOARTE rar vezi o Skoda Octavia VRS care sa nu fie caravan. :)

Re: New Ford Focus ST impotriva tuturor

22 Oct 2011, 09:27

Exista multe masini sport break : M5, E 63 AMG, C63 AMG, RS4, RS6, Octavia RS, etc.
Nemtii iubesc masinile de genul asta. E o masina de familie, si o masina sport in acelasi timp. In plus la ei variantele break sunt cele mai vandute.
Personal imi place mai mult ST Wagon decat cel in hatchback. Vorbesc de design. Imi plac masinile care nu par, dar care sunt foarte performante, si urasc masinile super tunate cu motoare de 80 CP.

Re: New Ford Focus ST impotriva tuturor

22 Oct 2011, 15:57

Daca e vreo chestie care nu are ce cauta pe un model gen ST, eu votez pentru servodirectia asistata electric de pe FF3.
Sunt curios ce fel de asistare are FF3 ST.

Re: New Ford Focus ST impotriva tuturor

22 Oct 2011, 16:00

Cam toate focus si mondeo pe care le-am vazut in germania erau break. Practici nemtii astia.

Re: New Ford Focus ST impotriva tuturor

23 Oct 2011, 16:28

In nici un caz nu o sa fie directia de pe varianta "civila" de Focus.

Re: New Ford Focus ST impotriva tuturor

07 Noi 2011, 22:05

^^

Re: New Ford Focus ST impotriva tuturor

07 Noi 2011, 22:21

Sunt tare curios sa vad cum merge.

Re: New Ford Focus ST impotriva tuturor

08 Noi 2011, 11:32

Ciudat...
Dar tare suspectez ca asistarea tot electrica a ramas si asta nu-mi place la o masina "sport".

Re: New Ford Focus ST impotriva tuturor

08 Noi 2011, 22:43

Se pare ca asta e tendinta. Nu sunt foarte sigur, dar cred ca si Noul BMW seria 5 are directie asistata electric.

Re: New Ford Focus ST impotriva tuturor

09 Noi 2011, 00:13

Nu conteaza. O sa iau unul si-i pun GPL, sa moara de ciuda dizelarii :P :D

Re: New Ford Focus ST impotriva tuturor

21 Noi 2011, 21:27

o sa-i reduca asistenta electrica la aproape zero. asta pe setarea sport.
nu se poate conduce (foarte) sportiv cu directie asistata, fara feedback.
daca n-au sa faca asa, cei 250 de cai au sa cam zaca prin capota sau prin pomi

Re: New Ford Focus ST impotriva tuturor

22 Noi 2011, 18:01

depinde ce vrei sa faci cu masina si ce drumuri ai.

am avut pe mazda de 260 de cai doar directie asistata de pompa servo. nimic electric. la drum lung deliciu, in oras adevarat chin.

din punctul meu de vedere asistarea electrica isi are rostul, dar trebuie sa aiba setare sa o poti da pe minim atunci cind iti doresti.

Re: New Ford Focus ST impotriva tuturor

22 Noi 2011, 21:29

Eu nu am electrica din ce stiu, doar mecanic-hidraulica, si in oras nu e nici un chin.

Re: New Ford Focus ST impotriva tuturor

22 Noi 2011, 21:34

Daps ... si eu am mecanica. In schimb parca la ST MK2 este electro hidraulica. Se aude acel tiuit care se aude si la dieselul cu electrohidraulica.

Re: New Ford Focus ST impotriva tuturor

23 Noi 2011, 15:42

muzica9,1002324 scrie:depinde ce vrei sa faci cu masina si ce drumuri ai.

am avut pe mazda de 260 de cai doar directie asistata de pompa servo. nimic electric. la drum lung deliciu, in oras adevarat chin.

din punctul meu de vedere asistarea electrica isi are rostul, dar trebuie sa aiba setare sa o poti da pe minim atunci cind iti doresti.


cind iti iei st insemna ca vrei ceva sportiv, nu ? deci omul care si-l ia stie, daca nu-i batut in cap, ce vrea sa faca cu masina si ce drumuri are.

pacat ca nu mai ai mazda aia, era o masina excelenta....am mers cu ea. este peste actualul st ( cu care am mers) si va fi si peste viitorul st.

din punctul meu de vedere gti-ul n-are adversar. in clasa lui bate cam tot la raport calitate pret. asa cum la clasa obisnuita fordul se bate chiar foarte bine cu golful, si la nivel de end-class tot asa de bine se bate, la clasa gti, st, pierde lupta din cauza de lipsa de interes. (dsg cu o clasa peste powershift, motor mai putin elastic la ford, etc) . adica la clasa "aproape hothatch" ford pierde. la celelalte clase cistiga , sau e la egalitate.
noroc cu rs-ul care mucifica r-ul....(spun din experienta, nu din carti)

Re: New Ford Focus ST impotriva tuturor

18 Dec 2011, 12:09

Ma mir cum de atata lum critica designul noului Focus. Arata chiar foarte bine fata de celelalte generatii, mai ales pe negru sau nuante de gri. Stopurile nu prea imi plac dar as putea sa ma obisnuiesc cu ele.
Sper sa imi pot cumpara si eu unul in urmatorii doi ani sa inlocuiesc actualul Mondeo mk3.
Super masinuta! ;)

Re: New Ford Focus ST impotriva tuturor

01 Feb 2012, 17:54

Sport, sport ...da mai are un pic si ii iese pistoanele prin capota... :-"
untitled.JPG

Re: New Ford Focus ST impotriva tuturor

01 Feb 2012, 18:02

Cornel001,1002484 scrie:Eu nu am electrica din ce stiu, doar mecanic-hidraulica, si in oras nu e nici un chin.


cu roti de 15-16" si rata de bracare mare, nu.

Re: New Ford Focus ST impotriva tuturor

26 Mai 2014, 19:42

Răspunde