Versus

Golf VI vs concurenta.Focus invingator la stabilitate

Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.

Re: Golf VI vs concurenta.Focus invingator la stabilitate

Mesajde edit » 21 Apr 2009, 17:38

toba_sparta,435438 scrie:pa consecventule, macar cand n-ai raspuns ai decenta si pleci, te respect pentru asta


dragul meu , se vede treaba ca pricepi destul de greu.
eu nu plec nicaieri ci te invitam pe tine sa o faci sau daca nu, sa-mi ignori posturile.
am raspuns la orice am fost intrebat si am facut-o chiar si de doua ori pe acelasi loc insa nu am de gand sa raspund la provocari.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Golf VI vs concurenta.Focus invingator la stabilitate

Mesajde toba_sparta » 21 Apr 2009, 21:39

draga, asa o fi, pricep mai greu ineptiile.
cat despre invitatii, fa-le la tine acasa, sau o fi forumul tau si n-am stiut?
in rest, succes cu epuizarea tdi pe autostrada
toba_sparta
Incepator
 
Mesaje: 15
Membru din: 04 Noi 2005, 06:30

Re: Golf VI vs concurenta.Focus invingator la stabilitate

Mesajde edit » 22 Apr 2009, 08:12

gura_sparta
ti-am spus sa-mi ignori posturile , mai ales ca scriu ineptii in ele.
gaseste-ti alti oameni pe care sa ii sacai la cap pt ca eu sincer, nu am chef de tine mai ales ca nici nu ai exprimat clar ceea ce vrei ca sa stiu ce sa-ti raspund.
cand o vei face , discutam omeneste.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Golf VI vs concurenta.Focus invingator la stabilitate

Mesajde IR Babuin » 22 Apr 2009, 08:35

Ideal ar fi sa nu le mai scrii. Si aici si pe garajul, se string cam multe. N-ar fi mai bine sa incerci un forum care inghite asemenea "chestii"? Tu n-ai chef de noi, noi chiar nu avem chef de schimbarile tale de opinie mai rau ca o virgina in fata a 10 p..., fa o fapta buna, paraseste fata locului in "glorie" si plinge-te pe forumul dedicat folcsvagin cit de naspa e Fraud.
CIOKY PERFORMANCE TEAM - MEMBRU FONDATOR
IR Babuin
Ford Freak
 
Mesaje: 193
Membru din: 03 Noi 2005, 14:53
Localitate: Alexandria

Re: Golf VI vs concurenta.Focus invingator la stabilitate

Mesajde edit » 22 Apr 2009, 09:01

pe garajul intru o data la doua saptamani si scriu o data pe luna dar mai fac si pauze de doi ani.

si intru unde vreau si cand vreau, iar cui nu-i place este liber sa plece el unde vrea. ma plang pe ce forum vreau eu despre ce consider necesar si daca este cazul laud ce-mi pofteste inima pe orice forum vreau eu.
schimbari de opinii? arata-mi una.
Ultima oară modificat de edit pe 22 Apr 2009, 09:13, modificat de 2 ori în total.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Golf VI vs concurenta.Focus invingator la stabilitate

Mesajde Cornel001 » 22 Apr 2009, 09:05

gata cu offtopicu si atacurile. care mai continua risca. nu va intelegeti, nu mai faceti nici o intrecere si gata.
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: Golf VI vs concurenta.Focus invingator la stabilitate

Mesajde KomandantuR » 22 Apr 2009, 09:13

"Beware the lollipop of mediocrity; lick it once and you'll suck forever." -Brian Wilson
Avatar utilizator
KomandantuR
 
Mesaje: 3727
Membru din: 14 Mai 2007, 14:24
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2007, 1.6i 100 CP, Trend Collection
VIN: WF05XXGCD57L20779

Re: Golf VI vs concurenta.Focus invingator la stabilitate

Mesajde toba_sparta » 22 Apr 2009, 10:21

edit,435782 scrie:gura_sparta
ti-am spus sa-mi ignori posturile , mai ales ca scriu ineptii in ele.
gaseste-ti alti oameni pe care sa ii sacai la cap pt ca eu sincer, nu am chef de tine mai ales ca nici nu ai exprimat clar ceea ce vrei ca sa stiu ce sa-ti raspund.
cand o vei face , discutam omeneste.


este a doua oara cand ma insulti, dar n-are nimic. nu iti raspund in aceeasi maniera pentru ca ar trebui sa ma cobor mai mult decat am facut-o pana acum.

iti explic pentru ultima oara, desi cred ca am fost suficient de clar: nu ai cum sa compari "strict motoarele" din cauza mai multor factori pe care nu ai cum sa-i elimini, oricati bolovani, saci cu nisip sau martori pui in masini, si anume: transmisiile diferite ale masinilor, cx-urile diferite si asa mai departe.
am inteles ca nu esti in stare sa pleci de pe loc "in stil race", nu e o vritute, intr-adevar, cum nu este nici storsul vitezei maxime dintr-o masina, de la care vad ca nu te dai inapoi, chestie pe care te incapatanezi sa nu o explici pentru ca pur si simplu nu ai argumente. te multumesti sa te feresti de raspuns aruncand insulte si dandu-ti mai multa importanta decat meriti. prin urmare, ti-am propus sa te dai rolling din viteza a doua pana la 200. nu am primit raspuns la aceasta propunere.
daca vrei comparatie intre motoare, ai la dispozitie graficele de la dyno, pe care sunt sigur ca daca te straduiesti nitel, le intelegi chiar si tu. iarasi, te-ai facut ca nu le vezi.

cam atat, edith, mai omeneste de atat nu cred ca se poate.
toba_sparta
Incepator
 
Mesaje: 15
Membru din: 04 Noi 2005, 06:30

Re: Golf VI vs concurenta.Focus invingator la stabilitate

Mesajde edit » 22 Apr 2009, 10:52

@toba sparta.
am spus clar ca accept orice fel de propunere exceptand plecarea de pe loc. am mentionat de numeroase ori ca imi convine plecarea din orice treapta de viteza si sa incheiem la 200km/h dar tu nu te-ai obosit sa citesti. am mentionat ca daca se doreste sunt dispus sa incerc chiar plecarea din tr 1 de la 10 km/h sau chiar plecare de la 50km/h in treapta a 6-a sa vedem ce motor suporta mai bine chinurile. chiar nu ma intereseaza cum si in ce mod se face aceasta treaba, numai sa descoperim concret rezultatul final. de asemenea , am mentionat de numeroase ori ca sunt dispus sa incercam demaraje pe reprize. ORICE. rezultatul final nu ma va afecta absolut deloc, pt ca eu consider chestia asta una de distractie.

bineinteles ca este importanta si cutia de viteze. de fapt ma si bazez f mult pe calitatea nu prea buna a cutiei de provenienta psa.
in fond, asa cum ai spus tu sunt f multe variabile care pot influenta rzultatul final. nu ti se pare nornal sa eliminam cat mai multe din acestea?
de ce nu ma dau inapoi de la a stoarce viteza maxima dintr-o masina? pt ca sunt sigur ca atat eu cat si maxy am incercat-o. maxy este cu siguranta un vitezist insa inclin sa cred ca el doreste o limitare a vitezei pana la care sa "ne dam" pt ca stie de faptul ca grupul motopropulsor de provenienta psa se plafoneaza pe la o anumita viteza. pt ca esti mai nou aici pe forum iti voi spune si tie pe ce imi bazez argumentele: am avut un volvo S40 pt 0km-33.000km cu acelasi motor ca si al lui maxy si masina aia murea subit pe la 180 km/h. intre 180 si 190 accelera destul de greu iar pt a trece de 190 iti trebuia minim 1km. pt a trece de 200 iti trebuia poate o viata de om probabil atat la propriu cat si la figurat. nu am putut sa trec de acea viteza niciodata pt ca nu am avut niciodata suficient spatiu iar masina de pe la 190 km/h imi dadea o stare de nesiguranta avansata. asta este experienta mea cu 2.0tdci dar poate masina aia avea o problema. nu tind sa generalizez modul cum se comporta acest motor insa, am o opinie destul de bine impamantenita.
graficile dyno. iti merg cu orice masina si o pun pe dyno si iti arat ca din 3 incercari diferite , obtin 3 rezulatate diferite cu diferente semnificative intre ele.
in fine, discutia aceasta cu liniuta este un pic anticipata pt ca va mai dura un pic pana voi avea acces la o masina cu motorizarea echivalenta lui 2.0tdci
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Golf VI vs concurenta.Focus invingator la stabilitate

Mesajde KomandantuR » 22 Apr 2009, 11:17

sa inteleg ca va mai potoliti un pic? :-t
BTW, primul care mi se pare mie ca jigneste, "si-o ia"!
"Beware the lollipop of mediocrity; lick it once and you'll suck forever." -Brian Wilson
Avatar utilizator
KomandantuR
 
Mesaje: 3727
Membru din: 14 Mai 2007, 14:24
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2007, 1.6i 100 CP, Trend Collection
VIN: WF05XXGCD57L20779

Re: Golf VI vs concurenta.Focus invingator la stabilitate

Mesajde Maxy » 22 Apr 2009, 11:57

Eu adaug doar atat, nu am nicio retinere in a da in masina pana la 200. Focusul urca extrem de usor pana la 200, abia de acolo urca mai greu pana la 220(pe ceas). Deci nu stiu ce a avut S40-ul tau mai ales ca la mine si cand bag pedala in ea de la 180 tot simti cum urca.
S-ar putea cat de curand sa urmeze un film cu Focus 2.0 TDCI vs A4 2.0 TDI 140 pe autostrada pana cand va avea loc liniuta cu edit.
I Felt The Difference
Avatar utilizator
Maxy
Gold Member
 
Mesaje: 610
Membru din: 23 Iun 2006, 14:22
Localitate: Capitala
Maşina: ex Ford Focus Titanium fl 2.0 TDCi 2008

Re: Golf VI vs concurenta.Focus invingator la stabilitate

Mesajde 180490 » 22 Apr 2009, 14:03

@edit sa stii ca si mondeo 2.0 tdci 130 cai ajunge extrem de usor la 200, de ex in depasiri cand apesi pedala la podea nici nu-ti dai seama cum a si ajuns la 200
Ford Rulzz !!
Avatar utilizator
180490
 
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iun 2007, 22:17
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Mondeo MK3 GHIA TDCI 130CP, 5+1, 2002
VIN: WF04XXGBB42M64505

Re: Golf VI vs concurenta.Focus invingator la stabilitate

Mesajde whitesnake » 23 Apr 2009, 19:11

Bun, acum ca v-ati mai linistit hai sa revenim la ale noastre.

In primul rind, faptul ca GOLF VI iese cam in toate testele inaintea F2 nu prea este de mirare. F2 a aparut in 2005 iar G6 in 2008.
Sunt totusi aproape 4 ani diferenta. Faceliftul din 2008 nu a adus decit modificari minore FOCUSULUI. Masina, in esenta ei, este cea din ianuarie 2005.
Ar trebui sa-i credem tampiti pe cei de la Volkswagen sa-i consideram ca pot scoate in 2008 o masina mai proasta decit una fabricata cu 4 ani in urma.

In al doilea rind, exista si un aspect comercial care nu trebuie ignorat. E normal ca o masina noua sa fie promovata atunci cind apare. Eu sunt convins ca acelasi lucru se va intimpla si cu Focus3 cind va aparea.
Totusi, daca stii sa citesti printre rinduri poti deslusi adevaruri interesante. Am gasit site-uri britanice care inca mai considera Focus2 mai bun la directie decit Golf6. Si... incredibil... unii considera F1 chiar mai bun decit F2 la acest capitol. Recunosc, n-am condus niciodata un F1, dar sa sustii ca o masina din 1998 poate fi mai buna ca directie decit una fabricata in 2008 este un mare act de curaj.

Mie noul Golf mi se pare mai urit decit cel vechi. Singurele lucruri care mi se par atractive la Golf sunt motoarele TSI si cutiile DSG. Din pacate sunt insufiente ca sa accept sa ma duc in genunchi la Porsche Romania ca sa imi iau masina.... Si pe urma sa mai stau si "capra" la fiecare revizie....
Ford Focus-2006 1.6i Ti-VCT/115CP Sedan - TREND, Black Panther
Avatar utilizator
whitesnake
Incepator
 
Mesaje: 95
Membru din: 15 Dec 2005, 23:41
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford
VIN: WF04XXWPD46Y59940

Re: Golf VI vs concurenta.Focus invingator la stabilitate

Mesajde aureg88 » 23 Apr 2009, 19:17

Am un prieten care are exact un A4 2.0 tdi. Ne-am intrecut in nenumarate randuri si de fiecare data focusul meu iesea in fata destul de repede. Si din mers si de pe loc. Acum el are instalat pe masina un Bluefin cu soft de la superchips parca undeva la peste 180 cai. Masina mea cu unichip a scos 160 cai dar totusi o sa ma dau din nou cu el si sunt sigur ca nu vor fi diferente ba chiar o sa iasa din nou in fata focusul...
Avatar utilizator
aureg88
Incepator
 
Mesaje: 95
Membru din: 07 Iul 2008, 11:44
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus ST

Re: Golf VI vs concurenta.Focus invingator la stabilitate

Mesajde edit » 23 Apr 2009, 20:19

whitesnake,437310 scrie:
Mie noul Golf mi se pare mai urit decit cel vechi. ....

si mie mi se pare execrabila partea din spate.
privit din profil arata ca orice golf 5, neaducand nimic nou si nimic care sa starneasca repulsie sau placere in comparatie cu golf 5. privit din fata arata chiar binisor.
per ansamblu sunt dezamagit de golf 6 ca si aspect exterior. mi-aduc aminte ca golf 5 mi s-a parut irezistibil de frumos in comparatie cu golf 4.
la interior, 6-le mi se pare deosebit si destul de greu de egalat in calitate la masinile din clasa compacta actuala.
a aparut mazda 3 ce pare a fi f interesanta la exterior. ramane de vazut interiorul.

ford focus 1 atat timp cat a fost pe piata , din 1998 pana in 2004 a fost referinta clasei compacte. in general, la putine lucruri concurenta putea face fata.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Golf VI vs concurenta.Focus invingator la stabilitate

Mesajde edit » 01 Mai 2009, 22:52

un test facut de automotorundsport.
http://www.auto-motor-und-sport.de/verg ... 79219.html

m-am uitat si eu pe masuratorile celor de la automotorundsport si la motorizari ceed'ul a scos cei mai slabi timpi de acceleratie . slab a fost si aurisul insa e explicabil pt ca are un motor de 126cp si 300nm. totusi, cifrele aurisului nu se compara cu ale meganeului cu toate ca si megane are 130 cp si 300nm.

slab a fost si golful 2.0tdi in special la elasticiate. cu acelasi motor si o greutate superioara( a doua masina la greutate din test dupa 308 si la egalitate cu bravo) A3 a scos timpi mai buni la masuratori. poate difera cutia.
cea mai rapida a fost astra ce are avantajul celui mai puternic motor din test(150 cp ) dar si a celei mai usoare caroserii. foarte rapid a fost si bravo ce beneficiaza de acelasi motor cu astra.
118d-ul are un demaraj naprasnic insa o elasticitate jalnica(cea mai slaba din test). este posibil ca acceleratia buna sa fie data si de tractiunea spate si de fapt acest motor de 143 cp sa nu fie unul deosebit.

golful a punctat f bine la spatiul interior, confortul suspensiei si al scaunelor, ergonomia buna a comenzilor, frane si handling
focus a punctat la spatiu, motor puternic, suspensie confortabila si handling. a fost remarcat nivelul ridicat de zgomot.
leon cu 2.0tdi PD a avut cel mai elastic motor alaturi de astra.


in fond, in fata focusului s-au clasat doua masini premium(a3 si seria 1), 3 masini f noi ca si lansare pe piata-2008(megane, golf 6 si 308)si seat leon, o masina de la sfarsitul lui 2005, focusul fiind de pe la mijlocul lui 2004.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Golf VI vs concurenta.Focus invingator la stabilitate

Mesajde Mihai L » 02 Mai 2009, 13:00

Cu alte cuvinte, deranjant de reusit... =D>
Te surprinde si pe tine, edit, nu? :D
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Golf VI vs concurenta.Focus invingator la stabilitate

Mesajde Soulstone » 02 Mai 2009, 14:24

Golful a trisat in test fiind echipat cu suspensie autoadaptiva (optionala). In rest rezultatele nu sunt surprinzatoare. Focusul vad ca are reprize foarte bune, chiar mai bune decat Honda 2.2 care are cel mai bun cuplu din test si motorul cel mai mare (si e cu 5000 de euro mai scumpa @-) ) cred ca are mai multi cai decat sunt dati pe hartie.
Concluzie: Focus e mai tare decat asiaticele.
[URL=https://datesnow.life]Top-notch casual Dating[/URL]
Avatar utilizator
Soulstone
Incepator
 
Mesaje: 27
Membru din: 18 Apr 2008, 22:57
Localitate: Usa
Maşina: Ford Focus 1.8 3usi

Re: Golf VI vs concurenta.Focus invingator la stabilitate

Mesajde oaspetele » 02 Mai 2009, 16:14

Va spun eu ca Golf 6 este cea mai confortabila masina din clasa compacta.
:)
Cat despre partea din spate, intr-adevar poate displace multora. take it or leave it.
da imi place ca au avut curaj sa iasa nitel din acea linie, si cu fata si cu spatele si ca s-au apropiat de cel mai bun golf, Mk 4. Golf 5 e cel mai nereusit Golf.

Interiorul e din nou peste concurenta. La motor nu ma bag, ca nu am condus. dar deja aproape ca ajunge pentru o comparatie. Iarasi un plus, spatiul spate a mai crescut de la 4.
oaspetele
Ford Freak
 
Mesaje: 142
Membru din: 03 Iun 2008, 08:23
Localitate: Bistrita
Maşina: Ford S MAX 2006 1999 140cp Titanium
VIN: WFOSXXGBWS6G75358

Re: Golf VI vs concurenta.Focus invingator la stabilitate

Mesajde adyamg » 02 Mai 2009, 17:16

Cel il face pe Golf mk 5 cel mai nereusit?
Eu am o banuiala ca se transmite oarecum asupra clientilor sau a posibililor clienti .... faptul ca cei de la VW nu au fost multumiti de marja de profit ce sa obtinea la golf 5 ...ceea ce poate fii chiar bine pentru ca inseamna ca cei de la VW au oferit undeva mai mult deact au cerut in pretul final
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: Golf VI vs concurenta.Focus invingator la stabilitate

Mesajde oaspetele » 02 Mai 2009, 20:55

odata nu a intrat in gratiile mele look-ul.
si trebuie sa tinem cont ca am avut golf Mk 1, 2, 3 si 4.
apoi, a avut ceva probleme de fiabilitate.
apoi poti sa te uiti si la numarul de modele vandute, comparativ cu altele. e drept, si viata i-a fost mai scurta.

apoi, am vazut ce a iesit din Mk6. mult peste.
oaspetele
Ford Freak
 
Mesaje: 142
Membru din: 03 Iun 2008, 08:23
Localitate: Bistrita
Maşina: Ford S MAX 2006 1999 140cp Titanium
VIN: WFOSXXGBWS6G75358

Re: Golf VI vs concurenta.Focus invingator la stabilitate

Mesajde Cornel001 » 03 Mai 2009, 18:22

au imbunatatit mult franarea la GVI ? pt ca din ce teste am vazut, parca focusul iesea in fata (inclusiv lui GV) ?
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: Golf VI vs concurenta.Focus invingator la stabilitate

Mesajde Maxy » 04 Mai 2009, 01:48

@Edit: Eu cand ti-am zis ca noul 2.0 TDi CR nu mai este atat de rapid ca cel vechi... fapt confirmat si de vag care sustine 0-100 cu 3 sutimi mai slab decat G5... irelevant oricum. In respectivul test eu nu inteleg un lucru, ce dracu cauta chestia aia pe nume Pejo 308 pe locul 3?
I Felt The Difference
Avatar utilizator
Maxy
Gold Member
 
Mesaje: 610
Membru din: 23 Iun 2006, 14:22
Localitate: Capitala
Maşina: ex Ford Focus Titanium fl 2.0 TDCi 2008

Re: Golf VI vs concurenta.Focus invingator la stabilitate

Mesajde edit » 31 Mai 2009, 19:21

edit wrote:
in primul rand, prin defectiunile punctuale ale unei masini, nu poti generaliza la toate masinile ce poarta numele respectiv.

in al doilea rand, o fi motorul octaviei mai galagios si este f perceptibil la ralanty insa ceea ce conteaza este faptul ca la viteze de croaziera, antifonarea octaviei face ca zgomotul motorului sa fie mai putin perceptibil in interior in comparatie cu modul in care este perceput zgomotul motorului de ford iar asta este ceea ce conteza pana la urma. in fond ce conteaza ca pe afara tencuiala blocului pica, atat timp cat la mine in casa este frumos si placut !?

4 focus wrote
ce sa-i faci daca asa gandesc majoritatea romanilor trist
numa bine!

hai sa-ti explic 4 focus.

vad ca s-a inchis topicul celalalt
tinere, tu cum preferi? un motor galagios la exterior si mai putin perceptibil in interior si in mers sau un motor silentios la exterior si care trancane la interior de te doare capul?

pai tu spui ca asa gandesc toti romanii si ca e trist. ia mai puneti mintea la contributie un pic. iti mai explic o data.
preferi sa stai intr-un bloc care are fatada frumoasa iar tu sa traiesti in purici, mizerie, egrasie, foamete si prostie sau preferi sa stai intr-un bloc care are fatada stricata insa la tine in casa sa fie lapte si miere, desteptaciune, bogatie, curatenie si frumusete?
probabil varianta a doua. dar mai stii?!

pe maxy nu -l bag in seama pt ca iar observ ca nu-si gaseste cuvintele care sa exprime bunul simt ce-l caracterizeaza in mod normal.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Golf VI vs concurenta.Focus invingator la stabilitate

Mesajde 4focus » 01 Iun 2009, 17:03

edite tata aberezi rau de tot
eu vroiam sa te fac sa intelegi anumite lucruri despre ESP,si despre asa zisele diferente de trenuri de rulare
tu ai inceput sa faci comparatii plastice si eu continuat ,mi-am dat seama ca am gresit
mai bine te lasam cu ale tale idei =))
numa bine!
ford focusfinesse1,8 TDDi 90calutzi:)+WEBASTO pt cunoscatori:)
"Pentru ca raul sa triumfe este destul ca oamenii buni sa nu faca nimic"
Cea mai mare ispita in viata este...sa te multumesti cu putin by THOMAS MERTON

Cum recunosti un om de exceptie...cand toti imbecilii se unesc impotriva lui vorba unui coleg de forum
Avatar utilizator
4focus
1nsane Member
 
Mesaje: 1511
Membru din: 20 Feb 2007, 09:22
Localitate: Cand REGENSBURG,cand SIBIU si Cisnadie:)

Re: Golf VI vs concurenta.Focus invingator la stabilitate

Mesajde edit » 01 Iun 2009, 19:01

dragul meu, treaba cu esp-ul am inteles-o. asta este si ideea mea: oricand o octavia cu ESP este peste un focus fara esp din punct de vedere al tinutei(sigurantei) de drum.
discutia respectiva este incheiata si cred ca a cazut toata lumea de acord.

totusi, in continuarea topicului tu ai citat un mesaj al meu in care spuneam altceva despre un alt subiect in cadrul aceleiasi discutii si ai spus ca asa gandesc toti romanii si ca e trist. ti-am explicat ideea mea print-o comparatie plastica(asa cum spui tu) si vad ca tu tot mai adaugi cate ceva acuzandu-ma de aberatii. citeste cu atentie cu doua posturi mai sus si vei descoperi cine abereaza.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Golf VI vs concurenta.Focus invingator la stabilitate

Mesajde Maxy » 01 Iun 2009, 21:28

edit,468561 scrie:edit wrote:

probabil varianta a doua. dar mai stii?!

pe maxy nu -l bag in seama pt ca iar observ ca nu-si gaseste cuvintele care sa exprime bunul simt ce-l caracterizeaza in mod normal.


iti pot demonstra oricand de ce am afirmat despre Octavia ce am afirmat, este posibil sa schimbi juma de masina in 20.000 de km(2.0 tdi)? Este posibil sa pice turbina la 15.000 de km pe doua masini?
Aici insa gresim fiecare dintre noi, Edit spune ca Ford e de cacat si vag rulez, eu sustin contrariul, x sutine ca Reno e cea mai tare(glumesc evident, nimeni n-ar putea sustine o asemenea ineptie :D ) samd. Nimeni nu isi va schimba parerile in funcite de o discutie in contradictoriu pe forum.
I Felt The Difference
Avatar utilizator
Maxy
Gold Member
 
Mesaje: 610
Membru din: 23 Iun 2006, 14:22
Localitate: Capitala
Maşina: ex Ford Focus Titanium fl 2.0 TDCi 2008

Re: Golf VI vs concurenta.Focus invingator la stabilitate

Mesajde edit » 02 Iun 2009, 09:34

maxy , nu am sustinut niciodata ca ford este cacat si vag este floarea de pe lume.
este grav cu ocatviile ce le enumeri tu cum la fel de grave sunt si unele defectiuni de la noi de pe forum , defectiuni ce apar la kilometri putini.

ce sustin eu este ca o finisare buna si ingrijita a masinii iti aduce mai multe satisfactii in comparatie cu o tinuta mai sportiva a masinii.
ford focus de exemplu, poate lasa o octavia sau un golf cu motorizare echivalenta la 5 masini in urma la o liniuta sau abordeaza o curba cu 3-5 km/h in plus, insa de cate ori aveam nevoie de asa ceva in viata de zi cu zi? cand sau cati dintre noi simtim aceste avantaje?
spatiul interior mai mare la o octavia in comparatie cu focus sedan , sau spatiul interior mai mare la golf fata de focus hatch, portbagajul mai mare la octavia, materialele mai moi la masinile din grupul vag care nu te fac sa te doara oasele atunci cand iti sprijini piciorul de consola centrala cand conduci, pielea de pe volan cusuta cu atentie ce nu-ti taie degetele, stofa moale de pe usi unde iti sprijini cotul si nu simti ca e tare ca dracu, spatiile de depozitare din interior, plasticul ce nu suna a cutie de pantofi goala, racordurile de la motor ce nu scapa ulei, un airbag pt pasager ce nu sare de la locul lui cand nu e nimeni pe scaunul din dreapta(si nu ai nici casco si trebuie sa investesti mii de euro in reparatie), sistemul isofix pe bancheta spate, stofa de pe scaune, vopseaua mai trainica, reviziile mai ieftine, valoarea de revanzare mai ridicata, un amarat de capac la motor indiferent de nivelul de echipare, senzori pt uzura placutelor de frana, un senzor pt nivelul lichidului de spalat parbrizul, niste becuri care nu se ard si nu te fac sa obercai ca prostul prin noapte cu asfaltul plin cu polei, un portbagaj organizat si cu o stofa decupata corect si care nu se plimba de ici colo in portbagaj, toate astea le simti din prima secunda cand te urci intr-o masina si din pacate masina respectiva nu este ford focus.

si ca sa revenim la sportivitatea focusului, duminca un flacau cu un avensis si altul cu un astra caravan erau sa-si rupa gatul prin curbele de pe centura buzaului incercand sa nu se faca de ras in fata mea. avensisul il balansa soferul de mi se facuse mie frica sa nu piarda contolul masinii si sa nu ma ia si pe mine cu el iar flacaul cu astra avea 15 metri avans fata de mine la intrarea in curba iar pe la mijlocul curbii eram la doi metri de el. a accelerat, masina a subvirat, a iesit in exterior si cand a simtit ca o pierde a franat si m-a obligat si pe mine sa franez destul de violent. omul si-a cerut scuze pt manevra. nu trebuie sa mentionez ca pe liniile drepte mergeau amandoi cu 160-180km/h fiind viteji nevoie mare.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Golf VI vs concurenta.Focus invingator la stabilitate

Mesajde Cornel001 » 02 Iun 2009, 09:48

Bai m-am saturat sa tot repeti unele chestii unde ti s-a mai explicat ca nu zboara cum zici tu. Chiar daca la altele posibil sa ai dreptate.
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Versus

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Cine este conectat

În total există 1 utilizator conectat :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 1 vizitator (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login