Versus

Focus MK1 1.6 FL vs Mondeo MK3 1.8

Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.

Focus MK1 1.6 FL vs Mondeo MK3 1.8

Mesajde rSchmetterling » 27 Sep 2014, 12:40

Salut!
Dupa cum spune in titlu, nu ma pot decide intre cele doua masini.
Cum am ajuns la ele? Momentan am un Ford Ka din 2000, sunt multumit in mare parte de buburuza, dar efectiv nu mai suport lipsa de confort pe strazile noastre minunate (disconfortul e amplificat, in mod sigur, si de cateva afectiuni ale spatelui, pt ca de altfel, pasagerii pe care ii plimb sunt destul de ok) si incep sa simt neajunsurile celor doua portiere in minus. Long story short, in curand voi face un credit pentru alte nevoi personale, iar daca tot fac un credit, mai lipesc 1500-2000 euro pentru upgrade la masina, avand si banii din vanzarea Ka-ului pentru cea "noua".
De ce Ford? Raport bun calitate-pret.
Focusul - cu aprox. 2500 euro, il cumpar, platesc toate timbrele, taxele etc., si am o masina BUNA (tehnic, estetic), din 2002-2003, in jur de 150.000 km (reali sau nu, cine stie, dar care sunt corelati cu aspectul si starea tehnica a masinii respective), cu suficiente dotari: ABS, ESP, AC sau "clima", n-shpe airbaguri, geamuri si oglinzi electrice etc. Consumul e acceptabil, atat in oras, cat si in afara, la fel si costurile cu intretinerea (din cate am citit pe forumuri).
Mondeo - cu aceeasi 2500 euro, il cumpar, posibil sa il si inmatriculez (daca e din 2001 da, daca e din 2003 NU, pentru ca e mai nou, tot euro 4, deci taxa mai mare, conform logicii guvernantilor nostri :-L ), dar oferta e mai mica, masinile au ceva mai multi km decat au Focus-urile, break-ul e urat, dezavantaj din start la RCA, impozit si consum. INSA imi place mai mult decat Focus, e mai mare, mai confortabil. Iar acum intrebarile:
Merita diferenta dintre FF1 si MondeoMK3, in favoarea celui din urma, in privinta: costului mai mare de achizitie, RCA, impozit, consum; in schimbul spatiului si confortului (si al aspectului ceva mai modern)?
Tehnic vorbind, ce diferente de fiabilitate ar fi? Dar diferente la rezistenta tablei si a sasiului?
Strict asupra celor doua motorizari, 1.6 101 CP si 1.8 125 CP.
Va multumesc :)
rSchmetterling
Incepator
 
Mesaje: 2
Membru din: 31 Ian 2014, 22:16
Maşina: Ford

Re: Focus MK1 1.6 FL vs Mondeo MK3 1.8

Mesajde rSchmetterling » 27 Sep 2014, 15:59

Am revenit dupa un calcul impozit/RCA.
Impozitul pe un an la Focus=73 lei; la Mondeo=187 lei. Diferenta la 1 an nu e asa mare incat sa conteze mult.
RCA-ul pe un an la Focus=545 lei; la Mondeo=535 lei. Huh? Nu ma asteptam la asta :). E drept ca am facut calculele ca pt Ka, cu datele mele si cu seria de sasiu a Ka-ului, dar am tot schimbat an, cilindree, kw, nu stiu in ce masura ies corecte calculele de pe site-uri. Dar oricum, mai ieftin la Mondeo.
Se pare ca impozitul si RCA-ul sunt tot pe acolo, deci nu mai constituie dezavantaj pentru Mondeo..
Raman celelalte diferentieri.
Multumesc! :)

Edit OT: Apropos de RCA-uri, mi se pare mie sau s-au scumpit foarte mult in ultimii ani? Am facut calcule si pentru cilindree si putere mici, am schimbat anul in sus si in jos, tot in jurul a 100 euro se invart preturile, chiar bifand situatiile familiale deosebite. Asta in conditiile in care am 30 de ani si permis din 2002, iar la RCA-ul anterior celui pe care il am acum pentru Ka si pentru care am dat tot cam 100 euro, am avut un singur incident (am zgariat aripa altei masini, rezolvabila prin polish de 1 minut - conjunctura a facut sa ajungem la RCA, pt ca altfel ii dadeam omului sa isi faca polishul).
rSchmetterling
Incepator
 
Mesaje: 2
Membru din: 31 Ian 2014, 22:16
Maşina: Ford

Re: Focus MK1 1.6 FL vs Mondeo MK3 1.8

Mesajde COP112 » 25 Noi 2014, 16:57

salut,eu am un mondeo din 2003 model ghia si l-am achizitionat de la un mosulica din germania pret 2300E la care s-a adaugat si taxa de 650E(platita acum 2 ani)difera costurile de intretinere, mondeo e mai scump la intretinere decat focus-ul dar ai mai mult confort tine cont ca mondeo e clasa de lux de la ford,difera echiparea,asigurarea eu zic ca este mai ieftina la focus decat la mondeo(daca vrei iti detaliez),depinde de tine ce vrei eu dintre cele doua as alege mondeo...daca mai vrei alte informatii iti stau la dispozitie....bafta
COP112
Incepator
 
Mesaje: 70
Membru din: 12 Feb 2013, 16:38
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford MONDEO Mk3
VIN: WF05XXGBB52S44277

Re: Focus MK1 1.6 FL vs Mondeo MK3 1.8

Mesajde kronosro » 25 Noi 2014, 19:52

rSchmetterling scrie:Raman celelalte diferentieri.
Multumesc! :)


Parerea mea , nu trebuie privita ca unanima:
1. Focus si Mondeo sint clase diferite - aici cistiga clar Mondeo
2. La aceeasi bani, clar vei gasi un focus mai bine echipat decit un mondeo (nu are cum sa fie la aceeasi bani 2 masini de clase diferite)
3. As merge oricind pe un Mondeo (minim 2005) in detrimentrul Focusului cel putin din prisma confortului insa va fi diferenta de bani.
4. Intretinerea cred ca este cam aceeasi daca vorbim de motoare pe benzina sau motorina. Daca le amesteci..... nu mai e aceeasi treaba.
5. Intre benzina si motorina - merg clar pe benzina (motor mai simplu , intretinere mai ieftina, probleme MULT mai putine) - asta in cazul in care faci maxim 10-15000Km /an
6. Conteaza si stilul de condus: mondeo e mai grea decit focus astfel incit , la plecari vei avea o oarece lentoare, focus e mai usoara si poti pleca mai ci zvic;

Daca iti plac cursele/liniutele/mers sportiv/depasiri in scurt - mergi pe focus
Daca mergi linistit, nu te bagi in depasiri doar de dragul de a depasi pentru ca apoi sa mergi cu 50, daca vrei confort la drum lung , mergi pe mondeo

poate ar mai fi de spus..... poate mai sint pareri.....
Avatar utilizator
kronosro
1nsane Member
 
Mesaje: 1044
Membru din: 02 Mar 2010, 22:26
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Mondeo 2006, 1.8i, 125CP, CHBA


Înapoi la Versus

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 5 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 5 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login