Versus

Mondeo Mk5 versus ....

Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.

Mondeo Mk5 versus ....

Mesajde simistef » 03 Iun 2015, 06:21

S-au tot discutat coparatii intre actualul Mondeo si concurentii directi. Propun sa punem in acest topic aceste comparatii si impresii fata de alte modele.

Cred ca cel mai bun review pe care l-am citit pana acum vine de la ProMotor, fara a intra in detalii tehnice si comparatii 'pe hartie' :

Ford Modeo vs VW Passat vs Mazda 6 vs Peugeot 508


O concluzie ar fi:

Aşadar, cine vrea sportivitate delicioasă se va duce către Mazda, cine vrea o ţinută de drum foarte bună în toate situaţiile, dar fără acel strop de nebunie al Mazdei, se va duce către Passat, cine vrea confort cu scurte reprize sport se duce spre Mondeo iar cine vrea confort pur şi simplu, la cele mai înalte cote, are în 508 un aliat de nădejde.
Avatar utilizator
simistef
Ford Freak
 
Mesaje: 151
Membru din: 05 Ian 2015, 17:40
Maşina: Ford Mondeo Titanium 150 CP TDCi Powershift

Re: Mondeo Mk5 versus ....

Mesajde simistef » 17 Iun 2015, 14:37

O noua comparatie (Passat vs Mazda 6 vs Mondeo) de data aceasta pentru Modele Tourer.

http://www.autoexpress.co.uk/volkswagen ... a-6-tourer

Mondeo clasat pe ultima pozitie in acest test.
Avatar utilizator
simistef
Ford Freak
 
Mesaje: 151
Membru din: 05 Ian 2015, 17:40
Maşina: Ford Mondeo Titanium 150 CP TDCi Powershift

Re: Mondeo Mk5 versus ....

Mesajde C_R_G » 26 Iun 2015, 08:28

facusem o analiza detaliata mondeo vs mazda6 dar mi s-a sters, e drept nu in sectiunea de versus:
- mondeo are un tren de rulare net superior, stie sa absoarba intr-un mod destept denivelarile, pe cand mazda topaie un pic;
- 6-ele are zvac mai bun, cel putin pe diesel, unde am testat ambele variante;
- nu am condus cu automata, dar toata lumea lauda noua cutie at6 de pe mazda 6. Cred ca la acest capitol stau bine amandoua (pwrshift/6F35 vs AT6);
- la consum.... ei bine aici nu exista comparatie. Cel putin pe benzina, dar cred ca si pe diesel, mazda 6 a facut revolutie. Rate de compresie unice in lume, control excelent al detonatiilor la benzina prin forma modificata a capului pistoanelor, evacuarea 4-2-1 etc. Inginerii japonezi sunt geniali;
- zgomot tren de rulare si vant: mazda 6 pica lamentabil. Pe testate si incercate. Pentru mine a ajuns sa conteze mult acest aspect. Pana la urma strategia gramului are si aspecte nedorite cum ar fi antifonarea;
- scaune mai ergonomice pe ford;
- pret: chiar daca cele de lista sunt similare, cand tragi linia dupa discount ajungi la diferente de 3-4keur in avantajul ford. Aproape ca treci in alta clasa...
- piesele: mult mai scumpe si cu timpi de asteptare mai mari la mazda;
- piese sh si aftermarket: mult mai multe variante pentru ford;
- la interior a facut si mazda un salt mare cu faceliftul. Aici cred ca este egalitate.

Una peste alta, din mondeo coboara toata lumea odihnit, iar din mazda coboara un sofer fericit, dar ceilalti pasageri nu prea... Concluzia o trage fiecare.
C_R_G
Gold Member
 
Mesaje: 743
Membru din: 17 Dec 2014, 10:30
Maşina: Focus Titanium Estate MK3.5 1.5 eb a/t, Fiesta mk7 1.4 a/t
VIN: WF06XXGCC6GG51998

Re: Mondeo Mk5 versus ....

Mesajde ambiente2006 » 05 Iul 2015, 11:28

C_R_G scrie:facusem o analiza detaliata mondeo vs mazda6 dar mi s-a sters, e drept nu in sectiunea de versus:
- mondeo are un tren de rulare net superior, stie sa absoarba intr-un mod destept denivelarile, pe cand mazda topaie un pic; - asta nu inseamna "net superior". O suspensie mai rigida inseamna o stabilitate mai buna in viraje. Mondeo e si mai greu, cu o suspensie o idee mai moale nu are cum sa iasa "net superior".
- 6-ele are zvac mai bun, cel putin pe diesel, unde am testat ambele variante; - cu siguranta are zvac mai bun, chiar mult mai bun. "For example, in fourth the Mazda gets from 50-70mph in a snappy 5.4sec. The Ford, meanwhile, takes a more lethargic 7.1sec. The Mazda’s extra torque and broader spread of power also means you don’t have to change gears as often"
- nu am condus cu automata, dar toata lumea lauda noua cutie at6 de pe mazda 6. Cred ca la acest capitol stau bine amandoua (pwrshift/6F35 vs AT6); - pot confirma acest lucru, cutia AT este superba. Totusi, cea de la Mazda este una clasica pe cand la Ford e cu dublu ambreaj. Problemele pot apare mai repede la cea din urma iar reparatia poate fi mult mai costsitoare.
- la consum.... ei bine aici nu exista comparatie. Cel putin pe benzina, dar cred ca si pe diesel, mazda 6 a facut revolutie. Rate de compresie unice in lume, control excelent al detonatiilor la benzina prin forma modificata a capului pistoanelor, evacuarea 4-2-1 etc. Inginerii japonezi sunt geniali; - confirm si acest lucru. Media de consum pe ultimii 10k e 7.9. 70% oras cu drumuri scurte la cele mai aglomerate ore din Bucuresti. Daca mergi strict regulamentar consumul de 6 sau chiar sub e ceva absolut normal la masina asta. E personal scot 7.2 - 7.6 pe Bucuresti -Iasi parcurs in 4h si 30 min (pe Vaslui, 390Km).
- zgomot tren de rulare si vant: mazda 6 pica lamentabil. Pe testate si incercate. Pentru mine a ajuns sa conteze mult acest aspect. Pana la urma strategia gramului are si aspecte nedorite cum ar fi antifonarea; - zgomotul la rulare e in principal vina cauciucurilor care echipeaza masina. am observat asta dupa ce am pus prima oara rotile de iarna. Zgomotul la vant apare incepand cu 140km/h dar nici pe departe asa cum il prezinti.
- scaune mai ergonomice pe ford; - posibil dar nici cele din Mazda nu sunt rele, nu pot spune ca ma doare spatele dupa ce am condus cateva ore. Cu siguranta puteau fi mai bune.
- pret: chiar daca cele de lista sunt similare, cand tragi linia dupa discount ajungi la diferente de 3-4keur in avantajul ford. Aproape ca treci in alta clasa... - cu siguranta reducerile sunt mai mari la Ford dar e o chestie de marketing. M-am uitat atat la Mazda cat si la Ford pe site si observ ca un ecoboost de 160CP cutie AT echipare Titanium e 28300 fata de 28090 cat e o Mazda 2.0i G165 AT Revolution. Dotarile la Mazda sunt peste ce ofera Titanium la Ford, pentru a atinge acelasi grad de dotari va trebui sa iei tot felul de pachete aditionale care chiar daca le-ai primi gratis tot nu iese diferenta de 3-4k euro.
- piesele: mult mai scumpe si cu timpi de asteptare mai mari la mazda; - preturile sunt cel putin la fel pe OEM iar orice reper/piesa poate ajunge in maxim 7 zile
- piese sh si aftermarket: mult mai multe variante pentru ford; posibil dar nu am fost niciodata adeptul pieselor sh si AM.
- la interior a facut si mazda un salt mare cu faceliftul. Aici cred ca este egalitate. - Aici tine de gustul ficaruia, ca si designul exterior de altfel.
Una peste alta, din mondeo coboara toata lumea odihnit, iar din mazda coboara un sofer fericit, dar ceilalti pasageri nu prea... Concluzia o trage fiecare. - intotdeauna am o urma de regret cand ajung la destinatie ;) cat despre ceilalti pasageri feedback-ul a fost tot timpul pozitiv.


Sper sa nu te superi ca ti-am raspuns punctual, mi-a fost mai usor asa.
Mentionez ca am fost posesor de Mondeo MK3 aproape 5 ani, mi-a placut enorm acea masina. Am fost foarte aproape sa iau MK4 dar Ford Romania nu a reusit sa onoreze comanda nici dupa 5 luni asa ca am fost obligat sa ma orientez catre altceva.
Mazda nu e masina perfecta dar ofera foarte multe pentru pretul platit. Daca ar fi sa-i reprosez ceva este calitatea vopselei. Este extrem de sensibila, se zgarie foarte usor.

Ca fost utilizator de Mondeo si actual utilzator de Mazda pot afirma ca masinile sunt perfect comparabile cu plusuri si minusuri de fiecare parte. Nu ma pot hazarda sa spun ca una este mai buna decat cealalta pentru ca eu consider ca se adreseaza unui public total diferit. Totul depinde de ce isi doreste fiecare. Vrei spatiu foarte mare, confort pe drumuri mai proaste cel mai probabil Mondeo e alegerea mai buna. Cauti adrenalina pe viraje, priviri admirative si consum extrem de bun mergi pe Mazda.
Ford Mondeo MKIII 2.0 TDCi 116CP an fab.Oct. 2006
VW Tiguan Track&Style 2.0 Tdi 140CP DSG7 4Motion model 2012
Avatar utilizator
ambiente2006
Member
 
Mesaje: 377
Membru din: 18 Feb 2007, 17:07
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Versus

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 7 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 7 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login