Versus

Vreau sa fiu fordist din nou

Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.

Vreau sa fiu fordist din nou

Mesajde todhiere » 05 Ian 2016, 18:01

Salut tuturor, pe scurt o sa descriu dilema in care ma aflu.

Se da:

- una bucata Renault Laguna din 2004 cu o serie de probleme ( multe si enervante )

- un proprietar plictisit si speriat ca investeste intr-o masina prea mult

- acelasi proprietar este foarte atasat spiritual si fizic de forduri ( ii plac cum se conduc, sotia are un focus 2 cinstit si mandru )

- un buget restrans de aproximativ 5000 de euro, 6000 cu indulgenta ( trebuie vanduta prima masina )

Acel proprietar are nevoie de o masina care:

- sa fie spatioasa, neaparat cu hayon, eventual combi

- sa fie 2.0 tdci, neagra, cu trapa, scaune sport, climatronic, 6 viteze si pilot automat, eventual jante si geamuri fumurii, dar acelea se pot lua ulterior

- sa fie o masina care nu are defecte estetice majore ( pot fi mici ciobituri pe caroserie, dar in nici un caz faruri matuite, "csenoane" de china, tapiterie rupta, geamuri sau incalzire nefunctionale, etc. ), pe scurt toate dotarile sa functioneze ca la carte; de probleme la volanta, turbina, telescoape, injectoare, electromotor etc. nu se pune problema

Acel proprietar, adica eu, se gandeste la un mondeo mk4 sau focus 2 facelift, ceva de prin 2008.

Intrebarea mea e daca pretentiile mele sunt realiste la acesti bani, si la ce probleme ma pot astepta de la un mondeo mk4 2.0 tdci de exemplu.
Ford Focus mk2 1.6 tdci 90 bhp

Ford Focus mk3 2.0 tdci 163 bhp

My first Youtube channel:
https://youtu.be/v2GhMlEi8u0

...and my second effort:
https://www.youtube.com/channel/UCTRiseGNdK2R2xUtXuojocg
todhiere
1nsane Member
 
Mesaje: 1286
Membru din: 23 Iun 2008, 23:02
Maşina: Focus mk2 + Focus mk3 + Mazda MX-5 nb

Re: Vreau sa fiu fordist din nou

Mesajde cvp » 07 Ian 2016, 15:21

Un C-Max facelift 2.0 TDCi Titanium, din 2007, cu toate cerintele enumerate de tine, si chiar mai mult decat atat, inamatriculat si cu taxa nerecuperata, in banii propusi de tine, crezi ca te-ar "ajuta" sa redevi fordist?
Uita-te un pic prin Targul Auto de aici si poate mai discutam...
Ford Mondeo Mk5 2019 Hybrid 140/188 CP, CVT
Ford Mondeo Mk4 2014 Diesel 163 CP, Powershift
cvp
Ford Freak
 
Mesaje: 188
Membru din: 17 Ian 2014, 11:01
Localitate: Sibiu

Re: Vreau sa fiu fordist din nou

Mesajde todhiere » 07 Ian 2016, 21:15

Nu neaparat ca m-ar ajuta cu ceva, dar imi plac mai mult fordurile.

Rog daca am postat gresit sa mute cineva topicul in aria corecta.

Nu vreau monovolume, nu prea sunt adeptul lor.

Nu mai vreau masina inmatriculata in tara, din motive evidente, sunt mult mai uzate ca cele de afara, orice ar zice altii.

Nu stiu daca pe mk4 e suficient 1.8 tdci. Am gasit o gramada de combi de 1.8 sau 2.0 negre, 2007-08, 6 viteze, fara xenon, trapa si scaune sport.
Ford Focus mk2 1.6 tdci 90 bhp

Ford Focus mk3 2.0 tdci 163 bhp

My first Youtube channel:
https://youtu.be/v2GhMlEi8u0

...and my second effort:
https://www.youtube.com/channel/UCTRiseGNdK2R2xUtXuojocg
todhiere
1nsane Member
 
Mesaje: 1286
Membru din: 23 Iun 2008, 23:02
Maşina: Focus mk2 + Focus mk3 + Mazda MX-5 nb

Re: Vreau sa fiu fordist din nou

Mesajde Florin21 » 08 Ian 2016, 21:05

todhiere scrie:Nu mai vreau masina inmatriculata in tara...

In acest caz, nu ai altceva de facut decat sa cauti pe site-urile dedicate din afara... nu cred ca iti doresti masina inmatriculata in Bulgaria... :D

Lasand gluma de o parte... ma bucur ca te-ai gandit sa te intorci la Ford dupa ce ti-ai vandut Mondeo-ul Mk1. ;)

Cei care detin o masina buna si vror sa o vanda de regula tin la pret si cam rar sa gasesti o masina o.k. Sfatul meu... mergi personal dupa masina... pe aici prin tara majoritatea sunt samsari care vand masini manarite la pret exorbitant de mare.
Daca ai rabdare suficienta gasesti ceva bun si de fabricatie mai recenta... Asa a procedat si un coleg de serviciu si in luna noiembrie a anului trecut a reusit sa isi cumpere un Mondeo diesel din 2011 cu numai 5500 Eu. iar pe aici se vindea aceeasi masina cu preturi incepand de la 7000 Eu. in sus...
Avatar utilizator
Florin21
1nsane Member
 
Mesaje: 7898
Membru din: 10 Iun 2007, 13:47
Localitate: Rm. Valcea
Maşina: Ford Mondeo Mk5, 2.0 TDCi


Înapoi la Versus

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 2 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 2 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login