Versus

Ford Fiesta 2005-2007 1.4 tdci vs 1.6 tdci

Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.

Ford Fiesta 2005-2007 1.4 tdci vs 1.6 tdci

Mesajde ciprianconcept » 16 Oct 2016, 02:23

Buna seara,

Vreau sa incep prin a va multumi pentru eventualele sfaturi si pareri/comentarii.

Buget: 4.000 k

Vreau sa-mi cumpar un ford fiesta intre anii 2005-2007 cu pachet ST interior-exterior, si nu stiu ce motor sa aleg intre cele doua. Ca diferente, mi-am dat seama ca sunt de putere pentru moment, si inteleg ca aceste motoare se afla pe mai multe marci de masini, nu doar pe Ford.
Masina intentionez sa o tin pana in Septembrie anul viitor, deoarece plec la facultate. Pentru mine masina este o necesitate deoarece fac naveta si am 15 km de autostrada pana in Buc. As dori sa aleg diesel bineinteles din cauza consumului scazut, dar si pentru faptul ca vreau sa incerc o masina pe motorina (am condus benzina in mare parte, aspirat/turbo si masinile familiei sunt tot pe benzina).

Am gasit cateva masini pe 1.6 tdci 90 cp si inclin sa iau acest motor. Imi puteti spune va rog, in mare, daca se merita acest motor si care sunt plusurile si minusurile? Am inteles ca taxa este pana in 400 euro, din ce am configurat eu online cu Co2 de 102 (parca).

Masinile gasite se invart intre 2600 euro si 3400 euro, si cu restul de bani vreau sa fac o revizie sanatoasa si/sau taxa+rca.

Care sunt operatiunile zilnice sau periodice diferite intre motorina si benzina? Am citit pe forum ca zineva zicea ceva de amorsare. Se pot da mai multe detalii?
Va multumesc frumos pentru informatii,

Ciprian
ciprianconcept
Incepator
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Oct 2016, 03:02
Maşina: Ford

Re: Ford Fiesta 2005-2007 1.4 tdci vs 1.6 tdci

Mesajde adispan » 16 Oct 2016, 07:43

1.6 TDCi pe Fiesta de care zici e un motor destul de rar intilnit; cele mai multe au 1.4 TDCi. Pachet ST? Poate doar daca fostul proprietar a fost maniac si i-a pus el, ca din fabrica nu a plecat nicio fiesta diesel cu pachet de ST.

Iar emisiile de CO2 nu cred ca sunt 102 g/km, ... cred ca sunt pe la 150 g/km; nu are ford motoare Euro6 care sa scoata 102 :)) d-apai un euro4 hahahahaha

amorsarea o faci cind schimbi filtrul de motorina ... adica o data la 20-30 k km (chiar si mai rar, daca nu ai bani sa intretii masina; nu zic ca e cazul tau, dar zic din experienta)
adispan
 
Mesaje: 10602
Membru din: 06 Iul 2006, 20:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF2 2006 hatch 1.4i 80 CP
VIN: WF03XXGCD36M19528

Re: Ford Fiesta 2005-2007 1.4 tdci vs 1.6 tdci

Mesajde ciprianconcept » 16 Oct 2016, 15:03

Salut Adispan,

Mersi frumos de informatii. Aruncand o privire pe cars-data.com am vazut ca oficial emisiile sunt de 116g/km (http://www.cars-data.com/en/ford-fiesta ... pecs/13827). Am gresit eu, nu stiu de ce aveam in cap 102.

Las aici cateva linkuri de pe OlX cu masini care la prima vedere ar avea pachet ST, cu motor de 1.6 tdci.

Atentie ! Nu am verificat/vazut masinile si nici nu cred ca sunt sau nu km reali. Pe mine ma intereseaza mai mult o masina sa fie in mintiile ei cu 250 k km decat 160 de km si bagat bani in ea. Totusi este un diesel, cu care se presupune ca se fac mai multi km pe an decat pe o benzina. Fostul meu Fiesta 1.3 benzina, dupa 7 ani de exploatare avea 190k km.

1. https://www.olx.ro/oferta/ford-fiesta-p ... 6SM5S.html
2. https://www.olx.ro/oferta/ford-fiesta-st-ID73ZQe.html
3. https://www.olx.ro/oferta/ford-fiesta-s ... 6BneK.html ->Sau chiar un ST :D :D :D

Ps: Aveti idee de un consum real al Fiestei ST? Am vazut pe cineva care zicea 15 in oras si 9 la drum lung. EXAGERAT !! :D

Multumesc de pareri si astept eventuale raspunsuri,

Ciprian
ciprianconcept
Incepator
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Oct 2016, 03:02
Maşina: Ford


Înapoi la Versus

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 10 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 10 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login