Versus

Focus mk1, intre TDDI si TDCI

Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.

Focus mk1, intre TDDI si TDCI

Mesajde danielvd » 18 Iul 2018, 18:16

Vreau sa cumpar un Focus 1 undeva spre 1000e (+/-), si oscilez intre cele doua tehnologii.
TDDI teoretic e din generatia motoarelor indestructibile (datorita injectiilor rotative, cu injectoare mecanice), dar stiu ca la 1.8 TDDI se cam 'duce' calculatorul injectiei brusc, lucru care duce la imobilizarea masinii. In plus, daca se pune problema inlocuirii/demontarii pompei de injectie, e nevoie de mecanici priceputi pentru a nimeri avansul si debitul corecte. Iar majoritatea "mecanicilor" pe care i-am vazut, abia stiu sa deschida capota de Ford 8-}
La TDCI, stiu ca "pica" pompele de inalta presiune, si fac treaba mare si pe injectoare, de obicei.
Cat de frecvent se intampla defectiunile astea, si de care sa caut?
Mi s-a pus pata pe 1.8 TDCI 115ps, un mecanic (care stia sa deschida capota si sa rezolve orice Ford), mi-a spus ca alea ar fi cele mai reusite.
Astept sfaturi, ideal din experienta proprie.
Sunt invatat cu modelul, am condus mult TDCI de 100ps, si mai multe bucati 1.8 TDDI, care mergeau complet diferit. Una bine, una "racheta", alta slab de tot. Probabil doua dintre ele au avut interventii la pompa.
Ca alternative, ar fi Vectra B 2.0 DTI (habar n-am cum merg), sau Astra G 2.0 DTI (dar am Vectra A full, si mi se pare oribila plasticaraia de Astra G).
danielvd
Incepator
 
Mesaje: 22
Membru din: 18 Iul 2018, 17:33
Localitate: Vatra Dornei
Maşina: Ford

Înapoi la Versus

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 6 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 6 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login