Versus

De ce ati ales Ford?

Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.

De ce ati ales Ford?

Mesajde mondeo.ro » 04 Ian 2009, 00:14

Ce anume v-a convins ca merita(sau nu)?
Mondeo MK3 2.0TDCI 116cp HB
16.10.2016 = 366.780km! Turbo original, pompa inalta original. Injectia schimbata la 305.000km(!) si revopsita partial in 2014. In medie 500e/an filtre, ulei,piese si manopera(3 revizii/an). Arata si merge aproape ca in 2008 cand am luat-o.
Consum minim, calculat la pompa=5.8l/100km(urban, extraurban, autostrada) Viteza 80-140km/h pe nationale si 140-210km/h pe autostrada.
Consum mixt in prezent=6.9-7.3l/100km
Consum record:202km cu 8l =>4l/100km!!
Avatar utilizator
mondeo.ro
Gold Member
 
Mesaje: 533
Membru din: 15 Noi 2008, 15:54
Localitate: Timisoara(de fapt aproape de)
Maşina: Mazda 6 Sport GT CD140, 2008 / Ford Mondeo 2.0TDCi 116hp Ghia 2004/Ford Ka 1.3i 2006
VIN: wfblabnustiusorry

Re: De ce ati ales Ford?

Mesajde KomandantuR » 04 Ian 2009, 00:33

Unu. Din semnatura inteleg ca sunteti deja posesor de Ford. Atunci nu vad rostul intrebarii. Alta era situatia daca trebuia sa fiti convins sa achizitionati Ford sau nu. Doar ca sa ne laudam masinile sau sa le facem de ras... :-??
Doi. Mi se pare un pic cam redundant. "ne-a convins. sau nu". Pentru cei cu "nu" trebuie sa accesati alte forumuri monomarca :D
Trei. Personal in fiecare zi descopar cate un motiv pt care imi pare bine ca am ales Ford si la saptamana unul pt care imi pare rau.
Ajunge?
"Beware the lollipop of mediocrity; lick it once and you'll suck forever." -Brian Wilson
Avatar utilizator
KomandantuR
 
Mesaje: 3727
Membru din: 14 Mai 2007, 14:24
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2007, 1.6i 100 CP, Trend Collection
VIN: WF05XXGCD57L20779

Re: De ce ati ales Ford?

Mesajde mondeo.ro » 04 Ian 2009, 02:10

KomandantuR,350572 scrie:Unu. Din semnatura inteleg ca sunteti deja posesor de Ford. Atunci nu vad rostul intrebarii. Alta era situatia daca trebuia sa fiti convins sa achizitionati Ford sau nu. Doar ca sa ne laudam masinile sau sa le facem de ras... :-??
Doi. Mi se pare un pic cam redundant. "ne-a convins. sau nu". Pentru cei cu "nu" trebuie sa accesati alte forumuri monomarca :D
Trei. Personal in fiecare zi descopar cate un motiv pt care imi pare bine ca am ales Ford si la saptamana unul pt care imi pare rau.
Ajunge?

Este doar curiozitatea mea.Vreau sa vad cum gandesc altii,sa vad ce prioritati au altii,Vreau sa stiu daca lumea este multumita de alegerea facuta,dar iti dau dreptate,acel "sau nu" nu-si are rostu' pe acest forum :D Eu nu trebuie sa fiu convins sa-mi placa Ford,dar sunt curios ce i-a convins pe altii?
Mondeo MK3 2.0TDCI 116cp HB
16.10.2016 = 366.780km! Turbo original, pompa inalta original. Injectia schimbata la 305.000km(!) si revopsita partial in 2014. In medie 500e/an filtre, ulei,piese si manopera(3 revizii/an). Arata si merge aproape ca in 2008 cand am luat-o.
Consum minim, calculat la pompa=5.8l/100km(urban, extraurban, autostrada) Viteza 80-140km/h pe nationale si 140-210km/h pe autostrada.
Consum mixt in prezent=6.9-7.3l/100km
Consum record:202km cu 8l =>4l/100km!!
Avatar utilizator
mondeo.ro
Gold Member
 
Mesaje: 533
Membru din: 15 Noi 2008, 15:54
Localitate: Timisoara(de fapt aproape de)
Maşina: Mazda 6 Sport GT CD140, 2008 / Ford Mondeo 2.0TDCi 116hp Ghia 2004/Ford Ka 1.3i 2006
VIN: wfblabnustiusorry

Re: De ce ati ales Ford?

Mesajde Alex_1121 » 04 Ian 2009, 10:54

Salut.Am ales Ford pt ca la motor si la dotarile lui nu am gasit nimic apropiat.Am comparat cu Leon,Astra si Golf v gt.Astra si LEonul au picat din start si a ramas focus ul cu golf ul.Dupa 15 k de km mi am dat seama ca nu stiu cat de mult se compara cu golf ul.A fost mai ieftin cu 2000 de euro dar...pe parcurs iti dai seama de ce e mai ieftin.
Per total sunt multumit de masina,cum a zis si komandatur nu este nici pe departe o masina perfecta dar are multe lucruri bune si mai putine lucruri slabe...sa nu zicem altfel .Ideea e ca ...se putea si mai bine :)
In mod special,am zis m a convins pretul de achizitie si nr ul relativ mare de dotari + motor diesel.In rest,masina e ok si se comporta f bine,are un consum f bun (undeva la 5 -5,3 ) .Sa zicem ca 80% sunt multumit :)
Numai bine
Alex_1121
 

Re: De ce ati ales Ford?

Mesajde DanielArdelian2 » 04 Ian 2009, 11:26

Eu presimt ca topicul asta o sa se transforme intr-un fel de Versus, chiar daca usor camuflat, asa ca l-am mutat in sectiunea corespunzatoare.

Pentru mine Ford inseamna o masina cu un raport foarte bun pret / calitate.

Nu este cea mai bine finisata, nu este cea mai performanta, nu este cea mai frumoasa, dar pentru banii pe care i-am dat, consider ca am facut o afacere buna. De doua ori pana acum :)

Pentru ca cei care compara Mondeo cu Audi A4 si Focus cu Golf, cam de fiecare data uita sa compare si pretul!
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: De ce ati ales Ford?

Mesajde laurentiu19760 » 04 Ian 2009, 11:59

Deoarece am beneficiat de o superoferta promotionala in decembrie 2008 si a fost cel mai ieftin Diesel de pe piata.

NOTA: Am eliminat din start toate chestiile coreene, frantuzesti si autohtone si am mai avut de ales intre Opel, VW, Ford, Toyota, Mazda si Suzuki.
Sunt posesor de 14 ani numai de masini Opel si acum am ales Ford pentru ca modelul Fiesta chiar imi place si este dupa spusele unor prieteni posesori de Ford o masina fiabila. (ramane de vazut cat de fiabila).
Fiesta for all.
Focus is better.

Esti inteligent daca nu crezi decat jumatate din ceea ce auzi, dar esti intelept daca stii care jumatate!
Avatar utilizator
laurentiu19760
Incepator
 
Mesaje: 64
Membru din: 27 Noi 2008, 22:04
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2013, 1,6 TDCI

Re: De ce ati ales Ford?

Mesajde Officer » 04 Ian 2009, 13:08

Eu sunt la al 3-lea ford.... toate 3 au ajuns la mine din intamplare, deci nu pot sa spun ca am ales ford dar la ce mi-a trebuit mie toate si-au facut treaba fara probleme.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: De ce ati ales Ford?

Mesajde kristy_brasov » 04 Ian 2009, 13:38

Primul Ford care l-am cumparat a fost un Mondeo 2 1996, 2.0l 16v benzina berlina si neaparat argintie pentru ca asta era singura masina de pe piatza care imi placea si mie si sotiei la bani care ii aveam pe vremea aia. Concluzii: o masina foarte, foarte buna cu mici minusuri care le avea doar masina mea, adica, lipsa ABS-ului si discurilor pe spate care nu stiu de ce dracu n-au fost montate pe ea.
A urmat temporar un Mondeo mk3 din 2001 2.0 tddi breck. Asta am luat-o pentru a fost foarte ieftina ...ce sa zic ...cu mult peste mondeo 2 la toate capitolele dar ...nu m-am acomodat deloc cu dieselul si nici cu sufrageria din portbagaj. Una peste alta, mi s-a parut o masina foarte competitiva si cu consum ft mic pt gabaritul ei.
In prezent detin un Scorpio 2 din 96 2.0l 16v. Pot spune ca la capitolul spatiu interior, finisaje, dotari , tinuta de drum, pozitie la volan este cel mai tare ford care l-am avut vreodata. In rest consum ca la mondeo 2, stabilitate de invidiat, grija mare iarna cu tractiunea spate, ft bine ecranata fonic, imi place sa cred ca e si destul de sigura la cele 1600 kg care le are desi e dotata numai 2 airbaguri.
In viitor ar vrea sa iau tot un scorpio mk2 ultima , 2.9l, v6, 24v cosworth printre ultimile fabricate, cele cu 4 airbaguri.
http://www.ukcar.com/road_tests/ford/scorpio/
Avatar utilizator
kristy_brasov
Gold Member
 
Mesaje: 903
Membru din: 27 Apr 2007, 22:43
Localitate: Brasov
Maşina: Ford Mondeo Ghia mk3 2.0 tdci

Re: De ce ati ales Ford?

Mesajde Maxy » 04 Ian 2009, 15:18

Eu am ales Ford strict din pasiune, inainte de Focus m-am fatait cu un Fiat insa de la 18 ani de cand am intrat in contact cu Focus II mi-a placut enorm si am vrut unul. Timpul a trecut si m-am trezit in fata unei alegeri de a achizitiona o noua masina... asa ca am decis sa iau toate compactele la rand VW, Opel, Fiat, Seat, Ford, Mazda. Criteriile de alegere au fost, un motor cat de cat ok, suspensie si sasiu de top si un look frumos care sa ma faca sa intorc capul de fiecare data cand parchez undeva masina. Am eliminat din start orice inseamna masina frantuzeasca si mai ales koreeana. Dupa o luna in care am stresat fiecare dealer cu drive teste am scos de pe lista Golf si Opel fiind doua masini care nu imi inspirau mai nimic si cel putin in cazul golfului... o masina extrem de plicticoasa.
Orice masina as fi luat, o luam in echiparea de top.
In final au ramas in lupta Fiat Bravo si Ford Focus. Eram foarte decis pentru prima varianta dar nu prea m-am impacat cu directia si suspensia... daca in cazul Fiatului dupa o zi de frecat masina, tot stat pe ganduri daca merita sau nu... cand am pus in sfarsit mana pe un Focus 2.0 TDCi in 5 minute m-am decis ca asta e masina pentru mine.
Pana acum masina se prezinta excelent si presimt ca urmatoarea tot Ford va fi... poate vreun RS.
I Felt The Difference
Avatar utilizator
Maxy
Gold Member
 
Mesaje: 610
Membru din: 23 Iun 2006, 14:22
Localitate: Capitala
Maşina: ex Ford Focus Titanium fl 2.0 TDCi 2008

Re: De ce ati ales Ford?

Mesajde Cornel001 » 04 Ian 2009, 21:13

insa de la 18 ani de cand am intrat in contact cu Focus II mi-a placut enorm si am vrut unul.

era cumva al meu ? =))

deci eu am decis ca probabil o sa fie ff2 (nu eram insa f constient de asta atunci, a fost primu contact pe viu, care m-a convins, ca initial din poze nu prea imi placea; eram deja chitit pe un megane 2 estate) dupa ce m-am urcat la volanul unuia. tocmai si-l luase un colaborator pe cand lucram la asirom, dupa ce tocmai aparuse la noi.
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: De ce ati ales Ford?

Mesajde Sebas » 04 Ian 2009, 21:26

well... :))) eu l-am ales intr-un mod ciudat . Am fost nevoit sa inchiriez o masina cand ma mers cu niste prieteni la o petrecere ( 75 km de Oradea ) ...Tipul avea 3 masini : un ford focus 2005 , un Ford galaxy si un Opel Astra .. Zic ..mai, nu suntem decat 3 ..bagaje nu prea avem ....deci optam pt un Ford Focus . L-am luat si de cum m-am urcat in el ..am spus ..e o masina care imi place iar cand va fii sa-mi cumpar una ...un Focus imi iau ... Intamplarea a facut ca dupa 7 luni sa fiu posesorul unui Focus ...(l-am adus din Germania ) ..
Din iunie sunt posesorul sau ... mi-o place .. imi cam zdrangane putin haioul .. si ma enerveaza ..(doar cand dau prin gropitze ) ..
IN rest mananca asfaltul ... e o masina in care pun benzina si fuge.. e o placere sa o conduc ..in special la drum lung ..
cum au spus si restul.. are si parti bune si mai putin bune..insa eu ...83% sunt multumit .
Numai bine :)
Avatar utilizator
Sebas
Incepator
 
Mesaje: 55
Membru din: 03 Ian 2009, 19:40
Localitate: Oradea
Maşina: Ford Focus an fab. 2005 , 1.6 benzina 6 airbag , oglinzi geamuri electrice , A/C, abs , cd player

Re: De ce ati ales Ford?

Mesajde Maxy » 05 Ian 2009, 03:32

Cornel001,351179 scrie:
insa de la 18 ani de cand am intrat in contact cu Focus II mi-a placut enorm si am vrut unul.

era cumva al meu ? =))

deci eu am decis ca probabil o sa fie ff2 (nu eram insa f constient de asta atunci, a fost primu contact pe viu, care m-a convins, ca initial din poze nu prea imi placea; eram deja chitit pe un megane 2 estate) dupa ce m-am urcat la volanul unuia. tocmai si-l luase un colaborator pe cand lucram la asirom, dupa ce tocmai aparuse la noi.



Culmea da :)) ... deh pe atunci eram in boala cu Fiesta ST... ehe ce vremuri :D
I Felt The Difference
Avatar utilizator
Maxy
Gold Member
 
Mesaje: 610
Membru din: 23 Iun 2006, 14:22
Localitate: Capitala
Maşina: ex Ford Focus Titanium fl 2.0 TDCi 2008

Re: De ce ati ales Ford?

Mesajde carlos » 04 Feb 2009, 01:58

Primul meu Ford a fost un Mondeo MK3 diesel cu motorul de 2L. si 136 de calutzi. Ca design nu prea mi-a placut, dar masina avea 15.000 de km, o caruta de optiuni, inmatriculata in RO si un pret extraordinar de mic. Oricum decizia de achizitie a fost luata dupa cateva demaraje, moment in care "m-am indragostit" de 2.0TDCi. Acum posed un Focus 2 cu acelasi motor. Decizia alegerii unei clase mai mici a fost una pur practica. Din experienta pot spune ca masinile sunt foarte fiabile (consum corect fata de performanta) si in cei catva ani petrecuti impreuna nu am schimbat decat un bec. Sa nu intelegeti de aici ca le-am menajat in vreun fel. Au vazut atat Romania si strainatatzuri cat si proba de anduranta maxima Bucurestiul !
Focus II Titanium 2.0 TDCI aka Mormaila
carlos
Incepator
 
Mesaje: 20
Membru din: 24 Apr 2007, 15:03
Maşina: Ford

Re: De ce ati ales Ford?

Mesajde BooM_Kuga » 03 Mar 2009, 00:35

Ford... pentru ca a fost masina copilariei mele :))
De pe la varsta de 4 ani pana la 10-11 m-am plimbat tot in ford... Tata avea Granada (Super masina) apoi a urmat o perioada in care m-am plimbat pe jos :)) apoi alte masini... prima masina care am avut onoarea sa o cunduc a fost un golf 3 1.9 si m-am indragostit de VW... dar fin incepator l-am stricat.. am avut un opel... astra, urat nu mi-a placut deloc... dar aveam nevoie urgenta de masina si nu mi-au acceptat rata pt Tucson.. Ok acum m-am intors la prima dragoste si sper sa ma tzina cel putzin 5-7 ani..
Avatar utilizator
BooM_Kuga
Incepator
 
Mesaje: 9
Membru din: 17 Feb 2009, 21:18
Maşina: Ford Kuga 2008 2.0

Re: De ce ati ales Ford?

Mesajde edit » 03 Mar 2009, 11:44

ford focus(si fordul in general) mi-a fost o masina absolut indiferenta pana in primavara lui 2006 cand un anume eveniment ne-a intors atentia atat mie cat si sotiei catre aceasta masina. ulterior eu am cochetat la clasa compacta cu admiratia catre focus cat si catre alte compacte insa nevasta-mea a ramas cu ford focus in minte. cand a venit momentul sa ne luam o masina, shortlistul a fost : astra classic 2 ce era la 2/3 din pretul focusului si , skoda octavia ce era cu aprox 1.500 euro peste cel al focusului dorit de mine si cu aprox 1000 euro mai scumpa fata de focusul echivalent.
astra classic 2 a picat pt ca era o masina veche ca si conceptie si pt ca initial nu o luasem in calcul numai pt a cheltui putini bani. octavia, ce mi-o doream mai mult pt ca era o masina spatioasa/de familie a picat pt ca nu si-a dorit-o nevasta-mea spunand ca nu-i place in general, ca-i prea mare si, din acest motiv nu o poate conduce. acum, ar prefera negresit octavia(mai ales varianta cu facelift).
cat despre mine, focusul din dotare imi place din ce in ce mai mult pe zi ce trece. initial asta a fost o masina ce am urat-o, pot sa spun, insa acum imi place mult.
nu am fost niciodata convins de aveasta marca si cu siguranta nu voi fi niciodata insa nu pot sa ascund ca masina mea imi place.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: De ce ati ales Ford?

Mesajde Cornel001 » 03 Mar 2009, 11:47

:))
de ce nu-i mai place sotiei ?
si mai ales, care a fost acel eveniment, asta daca nu e ceva personal.
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: De ce ati ales Ford?

Mesajde mctano » 03 Mar 2009, 12:02

de ce am ales ford? nu am ales eu , m-a ales el pe mine!! si de ce mondeo? pentru ca vroiam ceva mare, sa am incredere ca pot face o depasire fara emotii, sa am spatiu si confort sporit pentru viitorul copil.
nu am avut din prea multe modele sa aleg, cu toate ca imi doream si imi doresc Chrysler PT Cruiser. Dar cum spuneam mai sus, Mondeo este confort, siguranta, eleganta, si spatiu in habitaclu cat cuprinde.. din punctul meu de vedere, nu am de ce sa compar Fordul cu VW, sau BMW sau ce o mai fi, fiecare producand emotii diferite... dar in momentul asta chiar sunt fericit si mandru ca sunt posesor de Ford.
Mersul la biserica nu te face credincios, asa cum statul într-un garaj nu te face masina ..
Ce cred eu despre lucruri in general gasesti aici
Apple user.
Avatar utilizator
mctano
 
Mesaje: 1226
Membru din: 26 Ian 2009, 15:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: No car. Just 2 wheels.

Re: De ce ati ales Ford?

Mesajde edit » 03 Mar 2009, 12:18

Cornel001,395181 scrie::))
de ce nu-i mai place sotiei ?
si mai ales, care a fost acel eveniment, asta daca nu e ceva personal.


intre timp a avut ocazia sa mai conduca si alte masini inclusiv octavia 2(socrul meu are una) si de fiecare data spune ca e mai placuta la condus cat si mai atragatoare in interior si exterior(mai ales varianta cu facelift).
evenimentul cu pricina a fost un interviu pt angajare pe care eu l-am sustinut si aveam ocazia sa ma pricopsesc cu un ford focus daca reuseam sa iau acel job. pt o perioada de timp am admirat fordul focus prin parcari si pe strada eu avand in acel moment un opel corsa din 2002(diferenta de la cer la pamant). nu am reusit sa iau acel job.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: De ce ati ales Ford?

Mesajde edit » 24 Mar 2009, 22:50

parca din ce in ce mai multe probleme pe aria Focus 2 de pe forum.
sunt umplute o groaza de pagini cu probleme peste probleme , mai ceva ca pe forumul renault.

la mine lucrurile inca sunt ok dar trebuie sa recunosc ca tare ma tem de dracu'.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: De ce ati ales Ford?

Mesajde addrian » 24 Mar 2009, 22:59

bineinteles ca apar multe "probleme" daca fiecare isi deshide topic cand i se pare ca se aude ceva la masina. /:)
2005 Форд Фокус хетчбэк 1.6 Дизель 16-клапанный Рядный 4
Avatar utilizator
addrian
1nsane Member
 
Mesaje: 1198
Membru din: 07 Apr 2006, 12:42
Localitate: Iasi

Re: De ce ati ales Ford?

Mesajde DanielArdelian2 » 24 Mar 2009, 23:04

addrian,

Nu-i mai dati apa la moara... ;)
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: De ce ati ales Ford?

Mesajde edit » 24 Mar 2009, 23:13

nu-mi da dragul meu nimeni apa la moara sau daca s-a intamplat sa o faca cineva, ai fost tu cu replica asta isteata.

am facut o observatie: se aduna saptamanal in aria focus 2 zeci de topicuri cu probleme care mai de care mai diferite.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: De ce ati ales Ford?

Mesajde EastSideR » 14 Mai 2009, 14:56

welll....niciodata nu mi-a trecut prin cap ca voi fi posesor de ford focus, mai ales ca nu am avut contact cu el pana acum 2 ani cand am tot vazut reclamele la tv...istoria mea e scurta si cu un trend ciudat: prima masina cu care am avut contact a fost un renault 5 preparat de curse pe care l-a cumparat tata pentru mama :)) dar era burdusita rau, si daca treceam de 120 la ora facea ca o cutie de conserve :D ce mai vremuri...apoi am avut contact cu masina de familie...renault 21 de care nu mi-a fost rusine deloc...era aproape full si tata la mentinut intr-o stare impecabila mai ales dpdv estetic, optic si tehnic(motorul fiind reconditionat dupa 300.000 de km cand a avut ocazia sa faca schimb de piese cu un motor de 70.000km)...apoi decadere totala....logan :| pe care tin sa-l laud deoarece la cate busituri, accidente,rasturnari & etc, tot mai e intreaga si fuge de rupe....la ceea ce poate el :D a urmat sa-mi termin facultatea(februarie 2008) dupa care am inceput sa trag de promisiunea alor mei...new car :-" desigur, ca orice tanar de 23 de ani si mai ales pasionat de tot ce tine 2 sau 4 roti am cautat ocazii peste ocazii....cu o saptamana inainte de a achizitiona masina aveam de ales intre 4 masini: skoda octavia 2 cu dotare de tip elegance, bmw 3er 2.0 D full cu pachet m, audi a4 model din 2005 aproape full si un seat leon care a picat din prima....toate fiind second hand dupa 2004 mai putin bmw-ul care era din 2007 :) ...una peste alta au ramas a4 si bmw-ul si tot conteneam intre ele...pana cand vine tata cu masinutza din dotare.....cand am vazut-o..pe negru, kit de ST...bordul,etc mi-am zis...stai putin: am un salariu micutz, sunt tanar, trebuie sa mi-o si permit sa o intretin, nu?atunci incetul cu incetul focus-ul ajunge pe locul 1 mai ales dupa un drive test de anduranta cu un focus 2 din 2007 :D saracutza cutie a rezistat....si am zis, da! asta va fi my new love...si nu sunt deloc dezamagit mai ales ca si pretul a fost unul exceptional pentru mine...iar faptul ca a fost inmatriculat chiar de ziua mea a fost ca premeditata...si uite asa in fiecare zi, o mangai, o privesc...etc...

iar asa cum zicea comandantulR, in fiecare zi ma bucur de alegere, insa cam la 2 sapt gasesc ceva care ma dezamageste :)) :)) insa asta din cauza ca am mereu idei de tuning sau sa o fac mai buna,sa o dotez cat mai bine, pentru a fi aproape de idealul meu de masina....sper ca nu ati adormit citind povestioara mea :D #:-S :-"
Ford Focus II Facelift; 1.6 16V, Panther Black
Ford Mondeo MK 4.5 2.2 TDCI, Frozen White
Avatar utilizator
EastSideR
Ford Freak
 
Mesaje: 205
Membru din: 23 Sep 2008, 22:33
Localitate: Bucharest
Maşina: Facelift(2008);1.6, 16v; ST Line; jante Titanium 17"

Re: De ce ati ales Ford?

Mesajde ovibc » 14 Mai 2009, 15:02

design(chiar si cel din 2002 arata acceptabil), stabilitate, si sa zicem siguranta...am vazut cateva accidente destul de urate din care ocupantii doar s-au speriat :)
Furibund pe sosea inseamna uneori muribund la spital

Ford Mondeo MK5 2.0 Hybrid Vignale
Avatar utilizator
ovibc
Gold Member
 
Mesaje: 951
Membru din: 23 Dec 2007, 09:10
Localitate: Bacau
Maşina: Mondeo MK5 2.0 Hybrid Vignale

Re: De ce ati ales Ford?

Mesajde sorinioan » 15 Sep 2009, 23:03

cand eram mic,taicamiu s-a procopsit ncu un ford taunus 17M,de 2L,productie 1971.tabla groasa,spatiu mare interior,putere superioare ,lasa daciile in lacrimi cand mergeam toti 6 la mare.pacat ca dupa rev. n-a mai gasit piese si fordanul s-a pierdut in malaxor.
peste ani,am vrut o masina mai puternica.initial am fost vrajit de un A6 de 2,5,180cp.am condus masina asta ceva mii de km si am fost in genunki.dar nhu era a mea :(
asa ca atunci cand am avut bani,nu prea multi,am ales un mondeo cu putini km(dar si cu mai putini caluti)fata de un A6 cu multi km la acelasi pret.cred ca a contat si nostalgia de acu 20 ani.
si numi pare rau in nici o zi ca am luat-o.mk3 pe benzina e o masinan robusta,stabila, care tine la tavaleli.desi cei de la top gear au scos-o ,pe locul 3,pt. mine ramine EA.
SPEED GIVE ME WHAT I NEED
Avatar utilizator
sorinioan
Ford Freak
 
Mesaje: 202
Membru din: 01 Mar 2008, 09:51
Localitate: Bucuresti
Maşina: ford mondeo-2002-2000cm- -145hp-ghia
VIN: wf04xxgbb42g41335

Re: De ce ati ales Ford?

Mesajde lupul1952 » 16 Sep 2009, 15:30

a fost cea mai buna oferta dotari/calitate/pret pe care am gasit-o in aproape 70 de zile de cautari ce priveau o masina din clasa compacta care sa aiba si ceva dotari, motor diesel, km putini, sa nu fi fost alergata, si sa am spatiu si portbagaj decent.
Cred in continuare ca cine vrea o masina buna sa isi faca treaba cu ea si fara prea multe pretentii si cu un buget mediu zic eu si sa fie si adaptata strazilor din Ro (gropi,denivelari etc) gaseste in Focus o alegere de incredere. Eu pana acum nu am fost dezamagit de Fedor al meu are el niste chestii minore, dar nu caut neajunsurile acum, ci ma bucur de avantajele care mi le ofera, deocamdata.
In clasa compacta peste Focus la aceasta ora, vad clar, Golf VI si poate si Leon facelift, insa si la pret sunt peste Focus si atunci fiecare ia in calcul si acest aspect!
Avatar utilizator
lupul1952
 
Mesaje: 393
Membru din: 18 Iul 2007, 12:30
Localitate: Ph
Maşina: Focus3,5 150hp

Re: De ce ati ales Ford?

Mesajde isotech_ro » 16 Sep 2009, 15:45

dupa ce am avut: Dacia, Oltcit, Daewoo (cam toate care au fost pe la noi), Mercedes S klasse (benzinar), BMW X5(benzinar), Ssangyong Musso (benzinar) - ultimile 3 au fost o foarte mare dezamagire la capitolul fiabilitate si costuri de exploatare / intretinere am spus hai sa incerc si cu Ford ... DE CE NU ???!!! si pentru ca imi doream un monovolum, mare si confortabil, de foarte mult timp am purces la studiul pietei si sa aleg intre VW Touran, Ford C-max, Ford S-max, Renault Scenic si Citroen C4 Grande Picasso, iar cel mai bun raport dotari/calitate/pret la avut actulul "bursuc dihanios" Smax ... de care sunt incintat =D> si in ziua de astazi ... 65.000km fara NICIO reparatie, cu un consum mai mult decit decent pentru o masina de 2 tone ... ce mai ... sa nu-l deochi ... ma duc sa ma dau cu capu' de zid, ca sa bat in lemnul cel mai apropiat :D =)) :D

LE asa am ajuns si membru ClubFord :D
Avatar utilizator
isotech_ro
1nsane Member
 
Mesaje: 2296
Membru din: 04 Mai 2008, 08:59
Localitate: Galati
Maşina: Ford S-max Titanium 2.0TDCI Powershift
VIN: WF0JXXWPCJGE25511

Re: De ce ati ales Ford?

Mesajde tomkaten » 16 Sep 2009, 18:53

Şi eu am ajuns complet întâmplător la ea.

Soră-mea şi-a luat acum vreo patru ani o Vectra cu DTI-ul de 2 litri. Înainte s-o alegem pe aia am fost şi pe la Romcar un pic, să vedem Mondeo MK3, dar nu ne-a prea plăcut interiorul, iar maşina în care ne-am urcat era în parcare, fără capace la roţi... Arăta urât cu jantele alea negre de tablă. Mă rog, ştiam că nu e look-ul ei final, ca să zic aşa, dar atunci m-am convins cât de mult contează şi prima impresie pe care ţi-o face un produs.

Până la urmă am luat Vectra, dar soră-mea a rămas cu inima la Mondeo. Acum a venit vremea să-mi iau eu o maşină şi, sincer, nu prea aveam preferinţă pentru Ford, dar se pare că ei i-a rămas microbul, şi cum m-a sponsorizat cu o sumă drăguţică, am zis hai să văd şi Fordul.

Mi-a plăcut din prima Focusul, atât HB cât şi sedan. Am preferat sedanul pentru că am un copil şi mai plec prin Europa uneori, am nevoie de spaţiu.

Acum, după ce l-am condus vreo 1400 km, mă declar supermulţumit de alegere, dar sunt şi cu inima îndoită când citesc secţiunea Focus 2 şi văd câte raportează bieţii oameni. La interior nu e tocmai o revelaţie, dar îmi place enorm cum stă pe curbe, cum reacţionează direcţia, faptul că nu prea suferă de understeering... Una peste alta, e cea mai bună din ce am condus până acum, şi am condus ceva maşini.

P.S. Am fost cu soră-mea în showroom când am discutat cu agentul de vânzări şi a rămas în continuare fascinată de noul Mondeo. A terminat leasingul şi acum vrea să vândă Vectra şi să-şi ia Mondeo Mk4 :))
Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.
George Orwell
Avatar utilizator
tomkaten
Incepator
 
Mesaje: 42
Membru din: 15 Aug 2009, 12:33
Localitate: Bucureşti
Maşina: Ford Focus II Sedan, 2008, 1,8 TDCi

Re: De ce ati ales Ford?

Mesajde zonked » 17 Sep 2009, 12:03

Eu am inceput "decent" cu un Renault Symbol de 100cp benzina, masina ieftina si cu motor bun d fuga din punctul meu de vedere atunci, care si-a facut banii, fugarind-o 23 mii km pe unde am putut, ce-i drept la stabilitate nu prea statea bine, si atunci a intervenit ideea unei schimbari, am luat in calcul, la fel ca altii, vw golf, opel astra, renault clio sport, mazda 3, si ford focus...astra a picat si cu mazda 3 din lipsa stabilitatii/puterii pentru bugetul de care dispuneam, golful si cu clioul au picat si ele :(( din cauza pretului, dar de golf nu imi pare rau decat pt calitatea interiorului, si am ramas cu fordul, care mi-a inspirat o stabilitate f f buna dat si pachetul cu suspensie sport de care dispunea, motorul de 115 cp, bunicel, si cu ceva dotari pe el, mi-a luat inima:).Focusul este o masina pentru distractie, pentru condus (mai putin confortabila decat golful, mai putin "interesanta" decat bmw-ul) daca nu-ti place sa respecti restrictiile de viteza si in acelasi timp sa ai siguranta ca vei fi ok.Intotdeauna dupa un trafic infernal sau un drum obositor, imi incarc bateriile calcand-o un pic pe coada si jucandu-ma pe niste curbe/intersectii.Superba!!Micile pb legate de mici scartaituri sau lipsa gurilor de aerisire pt pasagerii din spate se trec cu vederea:)....poate la anul un focus rs :D :-"
The Volkswagen is a game of chess. The Focus is a game of strip poker
Avatar utilizator
zonked
Incepator
 
Mesaje: 39
Membru din: 16 Mar 2009, 16:15
Maşina: Ford Focus, 2008, 1.6 115+ cp

Re: De ce ati ales Ford?

Mesajde robit » 18 Sep 2009, 09:30

Ma uitam la WRC in anul in care escort a fost schimbat pe Focus, si mi-am zis ca trebuie candva sa am si eu un focus, pur si simplu imi placea designul acela. Pacat ca nu am reusit sa cumpar unul hatchback, dar si cu wagon sunt pe deplin multumit.
Avatar utilizator
robit
Incepator
 
Mesaje: 55
Membru din: 20 Iun 2008, 09:37
Maşina: ford focus 2001, 1.8 tddi, 75hp
VIN: wfonxxgcdn1a60775

Următorul

Înapoi la Versus

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 14 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 14 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login