Versus

Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.

As fi cumparat altceva si nu Ford Focus 2 daca:

Ford Focus ar fi fost cu 2000 euro mai scump(avand aceleasi dotari) fata de cat am platit eu.
35
29%
In momentul achizitiei Fordului Focus as fi avut 2000 de Euro in plus disponibili pt a cumpara masina; dar avand si acesti bani as fi luat altceva
41
34%
Chiar daca Ford focus ar fi fost mai scump cu 2000 Euro , as fi platit acesti bani fara sa ma gandesc, pt ca aceasta masina m-a convins
43
36%
 
Voturi totale : 119

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde BogdanFSB » 18 Ian 2009, 13:10

daca ai fii citit cu atentie ce am scris poate nu mai parea asa de ciudat, am spus ca daca aveam acum banii pe care i-am avut pentru masina mea (13.000 e) as fii optat pt un ceed, daca as fii avut bani pentru un titanium sau ghia fii sigur ca nu ma mai gandeam la varianta coreeana...probabil as fii optat pentru o masina sh din alta clasa (nu ma refer la vw). Totusi nu ti se pare ca ridici prea mult in slavi marca Ford?
Avatar utilizator
BogdanFSB
Moderator
 
Mesaje: 3640
Membru din: 23 Iun 2008, 14:29
Localitate: Bucuresti
Maşina: Renault Kadjar Intense EDC

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde mondeo.ro » 18 Ian 2009, 13:26

@Bogladen,scuze,acum am inteles ce ai scris mai sus.
Sa sti ca nu ridic prea mult in slavi marca Ford,incerc doar s-o apar,ca multa lume are impresia
ca Ford face masini proaste,dar din proprie experienta si din experienta altora,m-am convins ca situatia nu e chiar atat de grava fata de alte marci.Cei care sustin,cu incapatanare,ca Ford nu face masini bune,de obicei sunt oameni care pleaca de la niste idei preconcepute. Nici eu,in urma cu un an,n-as fi crezut ca voi conduce un Ford,si culmea ca o sa-mi si placa.
In opinia mea,la noi in tara exista un curent puternic in favoarea unor marci si unul mai puternic impotriva altor marci.Dar culmea,lumea le cumpara si circula cu ele fara probleme majore.Oare de ce?Uita-te pe reno.ro sa vezi ce multumiti sunt oamenii de masinile lor(si acolo cu exceptii).Diferentele de fiabilitate nu mai sunt atat de mari intre masini.Mi se pare inacceptabil ca cineva sa-si bata joc de Ford in halul asta.Desigur,la fiecare model vor exista si cazaturi,dar nu cred ca la Ford exista mai multe ca in alta parte...Salut


PS:@bogladen,ai vazut ca am corectat mai sus,in mesajul anterior,numele userului la care se refera acel aliniat?M-am referit la edit,nu la tine.Am vazut prea tarziu ca sa-l mai pot modifica,
deci inca odata scuze.
Mondeo MK3 2.0TDCI 116cp HB
16.10.2016 = 366.780km! Turbo original, pompa inalta original. Injectia schimbata la 305.000km(!) si revopsita partial in 2014. In medie 500e/an filtre, ulei,piese si manopera(3 revizii/an). Arata si merge aproape ca in 2008 cand am luat-o.
Consum minim, calculat la pompa=5.8l/100km(urban, extraurban, autostrada) Viteza 80-140km/h pe nationale si 140-210km/h pe autostrada.
Consum mixt in prezent=6.9-7.3l/100km
Consum record:202km cu 8l =>4l/100km!!
Avatar utilizator
mondeo.ro
Gold Member
 
Mesaje: 533
Membru din: 15 Noi 2008, 15:54
Localitate: Timisoara(de fapt aproape de)
Maşina: Mazda 6 Sport GT CD140, 2008 / Ford Mondeo 2.0TDCi 116hp Ghia 2004/Ford Ka 1.3i 2006
VIN: wfblabnustiusorry

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde chiar_el » 18 Ian 2009, 13:42

@Bogladen: io am si ford si kia; si urmatoarea masina va fi tot ford, deoarece nu m-a dezamagit niciodata (si nici pe prietenii mei care au ford nu i-au dezamagit masinile). Iar in ceea ce priveste cee'd-ul...intra pe forumul posesorilor de kia sa ii vezi cum se plang de problemele cu masina, probleme mai serioase decat sunt la focusuri. Si nu iti doresc sa ai nevoie de piese la kia...
Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea
Nota: nu lasati cheia in portbagaj deoarece este necesara la deschidere. (instructiuni de utilizare Logan, pag 3.17)
Avatar utilizator
chiar_el
 
Mesaje: 983
Membru din: 06 Noi 2007, 19:17
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Focus
VIN: WF05XXGCC5GL85496

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde DanielArdelian2 » 18 Ian 2009, 13:44

mondeo.ro,

Fara suparare, ca doar vad ca suntem timisoreni amandoi, dar trebuie sa-ti spun o chestie:

Pe forum sunt inscrisi 20 000 de utilizatori. Vreo 600 de utilizatori au cel putin 100 de mesaje postate. In fiecare zi avem vreo 2000 de vizitatori. Eu am o oarecare vechime pe aici. Iti spun din experienta ca la fiecare model de masina, exista in medie vreo 2 - 3 care sunt extrem de nemultumiti si isi manifesta nemultumirea prin topicuri ca si cel de fata. De aceea, cred ca tu ai o imagine usor exagerata despre curentul impotriva Ford. Numarul nemultumitilor de pe forum este sub 10%, doar ca unii dintre ei sunt mai agresivi in exprimare si de fiecare data iese cu scandal.

Comentariile tale, de la un timp, devin la fel de inflacarate pro-Ford cum sunt ale lui edit impotriva Ford. Eu zic s-o lasi mai usor, pentru ca forumul e mare, Internetul e si mai mare, iar cine vrea sa-si formeze o imagine despre Ford are destul material de studiu la dispozitie. Fara suparare, dar si promovarea fanatica a unui produs poate dauna imaginii acestuia.
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde BogdanFSB » 18 Ian 2009, 13:47

mondeo.ro: nu-i bai...chestia e ca nu vreau sa spun ca ford face masini proaste, din contra, eu sunt foarte multumit...dar cred ca ar face multi clienti fericiti cu niste modificari minore pot spune...sa faca sistemul de deschidere al capotei normal (pana si la vechea dacie se deschidea din inauntru) si alte mici "saracii" care nu cred ca ar fii foarte costisitoare
Avatar utilizator
BogdanFSB
Moderator
 
Mesaje: 3640
Membru din: 23 Iun 2008, 14:29
Localitate: Bucuresti
Maşina: Renault Kadjar Intense EDC

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde Alma » 18 Ian 2009, 14:18

Eu nu inteleg ce cauta alti posesori decat cei de Focus II pe acest topic :-"
Carputer/CarPC - 8" TFT Touchscreen, Celeron 1,2Ghz, 1024MB DDR II, 2,5" HDD 40GB SATA, M2-ATX 6-24V DC/DC 160 W
________________________
We are what we do. If we want to change what we are, we must begin by changing what we do.
Avatar utilizator
Alma
1nsane Member
 
Mesaje: 3875
Membru din: 31 Ian 2008, 01:00
Localitate: Bucuresti
Maşina: FocuS II, 2005 - 1,6 TDCi 80Kw

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde mondeo.ro » 18 Ian 2009, 14:19

DanielArdelian2,361654 scrie:mondeo.ro,

Fara suparare, ca doar vad ca suntem timisoreni amandoi, dar trebuie sa-ti spun o chestie:

Pe forum sunt inscrisi 20 000 de utilizatori. Vreo 600 de utilizatori au cel putin 100 de mesaje postate. In fiecare zi avem vreo 2000 de vizitatori. Eu am o oarecare vechime pe aici. Iti spun din experienta ca la fiecare model de masina, exista in medie vreo 2 - 3 care sunt extrem de nemultumiti si isi manifesta nemultumirea prin topicuri ca si cel de fata. De aceea, cred ca tu ai o imagine usor exagerata despre curentul impotriva Ford. Numarul nemultumitilor de pe forum este sub 10%, doar ca unii dintre ei sunt mai agresivi in exprimare si de fiecare data iese cu scandal.

Comentariile tale, de la un timp, devin la fel de inflacarate pro-Ford cum sunt ale lui edit impotriva Ford. Eu zic s-o lasi mai usor, pentru ca forumul e mare, Internetul e si mai mare, iar cine vrea sa-si formeze o imagine despre Ford are destul material de studiu la dispozitie. Fara suparare, dar si promovarea fanatica a unui produs poate dauna imaginii acestuia.

Ai dreptate ca am inceput sa scriu putin agresiv de o vreme,dar asta doar din cauza unor oameni ca edit,care n-au altceva de facut,decat sa faca lucruri bune de c-c-t.Daca el n-ar fi inceput sa ma provoace si sa ma-nerveze cu atitudinea lui de...doi lei si chiar sa ma atace personal,nu cred ca saream eu sa ma cert ca un nebun.Consider ca n-are dreptate si ptr. mine aici se incheie discutia cu colegul edit,cel putin pe aceasta tema.Daca ai citi primele mele post-uri pe acest forum,ai observa ca nu sunt atat de inflacarat si de dispus la cearta, cum poate par sa fiu.Edit e prea negativist in unele privinte si asta ma streseaza.El sustine ca el le cunoaste pe toate si nu accepta alte pareri,daca sunt in contradictie cu ale sale.



PS:Las' ca vei avea ocazia sa ma cunosti la vreo intalnire si vei vedea ca nu-s baiat rau. :)
Mondeo MK3 2.0TDCI 116cp HB
16.10.2016 = 366.780km! Turbo original, pompa inalta original. Injectia schimbata la 305.000km(!) si revopsita partial in 2014. In medie 500e/an filtre, ulei,piese si manopera(3 revizii/an). Arata si merge aproape ca in 2008 cand am luat-o.
Consum minim, calculat la pompa=5.8l/100km(urban, extraurban, autostrada) Viteza 80-140km/h pe nationale si 140-210km/h pe autostrada.
Consum mixt in prezent=6.9-7.3l/100km
Consum record:202km cu 8l =>4l/100km!!
Avatar utilizator
mondeo.ro
Gold Member
 
Mesaje: 533
Membru din: 15 Noi 2008, 15:54
Localitate: Timisoara(de fapt aproape de)
Maşina: Mazda 6 Sport GT CD140, 2008 / Ford Mondeo 2.0TDCi 116hp Ghia 2004/Ford Ka 1.3i 2006
VIN: wfblabnustiusorry

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde toxicristi » 18 Ian 2009, 14:24

Eu vroiam un Ford GT dar am fost constrans sa iau un Focus, de care sunt convins ca e cel mai bun la banii astia. Am fost constrans sau convins?
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde MStoica » 18 Ian 2009, 14:37

Sincer, eu am avut de ales intre Focus si Golf si am avut bani pentru oricare dintre cele doua, dar am ales focusul pentru ca mi-a placut mai mult la design si la comportarea masinii la drum.
M-am dus mai intai si am facut test-drive cu un golf .Iar pe urma am fost sa fac un test-drive si cu un focus, si m-a convins direct.
Avatar utilizator
MStoica
HAOS Crew
 
Mesaje: 341
Membru din: 30 Iul 2008, 18:52
Maşina: FORD FOCUS 2007 1.6 101CP

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde danim » 18 Ian 2009, 15:32

Facand abstractie de cele citite aici pana acum, da-ti-mi voie sa imi exprim o parere sincera: am optat pentru Ford din considerentele pe care majoritatea membrilor acestui forum au ales asemenea. Aveam ca optiuni initiale alaturi de Ford: Seat Leon, Opel Astra H, Mazda 2. Banutii- pe limita! A durat vreo 6 luni pana ne-am decis. Aveam bani de o Fiesta, mai "motata" ca dotari, dar nu chiar Ghia. Noi suntem o familie mai XXL, ca sa spun asa, si eram cam la limita cu bagajele!!! :In plus nu reusim sa mergem mai mult de 6000- 8000 km pe an din lipsa de timp ,concedii scurte si joburi foarte accesibile cu transportul in comun. Practic am vrut o masina fiabila care sa ne ajute macar 8 ani de acum incolo fara interventii majore tehnice.( .Norocul a fost cu o oferta imbatabila pentru actualul Focus de la prieteni :D si nu regret nici un moment ca m-am imprumutat inca de ceva bani fata de aia initiali (si aia imprumutati) si l-am luat. Diferenta de pret era atunci cam de 1000 euro. La inceput, necunoscand masina deloc, mi-a fost si teama sa ma urc la volan. :-t Prietenii stiu de ce!! Dupa ce mi-am luat inima in dinti si am condus-o, mi s-a lipit de suflet definitv. Calitatile le stiti si voi. defecte-inca nu are si sper nici sa nu apara....(nici greieri...).Nu as mai lua altceva acum sau ever! Mai tarziu am avut ocazia sa mai merg si cu cele din primele optiuni!! M-am convins inca o data ca am ales bine. =D>
Va doresc o zi FORDmidabila, vorba unuia din colegi.

Restul e polologhie!
New Puma 2021 future owner
Be as young as your heart is. And don`t be afraid show it.
Avatar utilizator
danim
 
Mesaje: 457
Membru din: 25 Oct 2007, 14:55
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Maşina: New Ford Puma Titanium, MHEV, 125 bhp, blazer blue

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde Daning » 18 Ian 2009, 15:57

Consider ca Focus II este o masina normala, pentru oameni normali si pentru mine a fost alegerea optima pentru banii pe care ii aveam, exact cum spunea cineva pe aici (Daniel Ardelian parca) a indeplinit "check-boxurile" : o masina in primul rand sigura cu un aspect placut, aer conditionat (in cazul meu), portbagaj generos, un motor decent (ca sa il laud un pic :) ). Bineinteles are si neajunsuri, i se mai ard becurile, eu spre exemplu am fost un pic ghinionist si de ce sa nu recunosc pe moment dezamagit ca la 17000km, mi-a cedat electromotorul; dar wtf, s-a reparat pe garantie in 2 zile, masina merge ok, alte probleme nu am avut inca si nici nu mi le doresc. Daca ar fi sa aleg din nou, va spun sincer ca as lua tot un Focus dar un pic mai dotat si un motor mai mare (desi poate doar in mintea mea as avea nevoie de mai mult in Bucurestiul asta). Long story short: imi place Focus si as alege din nou Ford, poate si datorita acestui Club Ford!

PS: nu am votat, pentru ca nu ma regasesc in nicio varianta!
Always FOCUS-ed!I Love my car!

ORGANIZARE EVENIMENTE-NUNTI, BOTEZURI[/url]
Avatar utilizator
Daning
Member
 
Mesaje: 359
Membru din: 18 Mar 2008, 21:10
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF 2 , 2007(04.2008), sedan, ocean blue,Trend Style B-98-EDC
VIN: WF04XXWPD47P23775

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde Cornel001 » 18 Ian 2009, 16:39

Eu nici nu ma obosesc sa comentez sau sa votez aici (sa zicem ca nu pretul a fost problema pt care nu am luat octavia2 desi a fost pe lista finala; iar premisele votului sunt prost puse + alte chestii subiective). Vroiam sa intreb daca se recunoste sau recunoasteti pe cineva aici (de remarcat ca daca dati click pe "Inapoi" sa vedeti toata lista se observa ca e cel mai negativist post dintre toate) :
http://opinii.masini.ro/opinie/ford/focus/1123.html
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde muzica9 » 18 Ian 2009, 17:01

Cornel001,361749 scrie:Eu nici nu ma obosesc sa comentez sau sa votez aici (sa zicem ca nu pretul a fost problema pt care nu am luat octavia2 desi a fost pe lista finala; iar premisele votului sunt prost puse + alte chestii subiective). Vroiam sa intreb daca se recunoste sau recunoasteti pe cineva aici (de remarcat ca daca dati click pe "Inapoi" sa vedeti toata lista se observa ca e cel mai negativist post dintre toate) :
http://opinii.masini.ro/opinie/ford/focus/1123.html


eu il inteleg. a condus si alte marci. unele din ele de clasa premium.

probabil cind a trecut de la hyundai la focus a fost ca trecerea de la caruta la limuzina, dar acelasi efect a fost si cind a trecut de la focus la audi.

si eu vreau mai mult. focus este o masina buna, dar cu defecte mici si enervante.

ca sa concluzionez, daca as vea 2000 euro in plus nu as lua golf sau octavia ci as mai pune 5000 si as lua un premium, fie el sh.

deja am pus ochii pe un c180 kompresor.
Avatar utilizator
muzica9
1nsane Member
 
Mesaje: 3817
Membru din: 11 Dec 2006, 10:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: FULL FARA PIELE

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde Maxy » 18 Ian 2009, 17:31

Eu nu il inteleg deoarece in trecut prin natura jobului imi treceau zilnic masini de la Dacie la S klasse cu toate astea am observat foarte bine unde se afla Focusul.
@Muzica9: C180 kompressor, sa inteleg ca vrei ceva extrem de lent?:))
I Felt The Difference
Avatar utilizator
Maxy
Gold Member
 
Mesaje: 610
Membru din: 23 Iun 2006, 14:22
Localitate: Capitala
Maşina: ex Ford Focus Titanium fl 2.0 TDCi 2008

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde muzica9 » 18 Ian 2009, 19:15

Maxy,361783 scrie:Eu nu il inteleg deoarece in trecut prin natura jobului imi treceau zilnic masini de la Dacie la S klasse cu toate astea am observat foarte bine unde se afla Focusul.
@Muzica9: C180 kompressor, sa inteleg ca vrei ceva extrem de lent?:))

vreau o benzina turbo. iar una de 160 de cai nu cred ca este lenta.
Avatar utilizator
muzica9
1nsane Member
 
Mesaje: 3817
Membru din: 11 Dec 2006, 10:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: FULL FARA PIELE

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde edit » 18 Ian 2009, 19:50

Cornel001,361749 scrie: Vroiam sa intreb daca se recunoste sau recunoasteti pe cineva aici (de remarcat ca daca dati click pe "Inapoi" sa vedeti toata lista se observa ca e cel mai negativist post dintre toate) :
http://opinii.masini.ro/opinie/ford/focus/1123.html


nu este cel mai negativist post este singurul post din aria ford in care este exprimata realitatea asa cum este ea. acea caracterizare este singura completa si de bun simt in care sunt scrise atat minusuri cat si plusuri. am citit doar doua trei din restul si as putea spune ca sunt scrise de imbecili. am remarcat pe unul care declarase ca are consumul masinii 0.

iar eu nu am inteles un lucru Cornel! mai traim pe vremea comunismului in care nu am dreptul sa-mi spun opinia sau opinia mea trebuie sa fie in ton cu a majoritatii? nu am inteles ce ai vrut sa demonstrezi punand acel link aici(nu ca as avea o problema cu asta).

cat despre Hyundaiul Tucson ce l-am avut 10.000 km, l-am articulat si pe ala acolo unde am crezut de cuviinta asa cum fac si cu focusul. A4-le a trecut si el prin furcile caudine. Nu asta este atitudinea mea generala adica cea de a critica insa o fac de fiecare data cand consider ca e cazul si laud de fiecare data cand trebuie.
revenind la focus, cred ca in linkul ce l-ai pus am enumerat toate(din pucntul meu de vedere) plusurile si minusurile acestei masini
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde mondeo.ro » 18 Ian 2009, 22:05

edit,361865 scrie:
Cornel001,361749 scrie: Vroiam sa intreb daca se recunoste sau recunoasteti pe cineva aici (de remarcat ca daca dati click pe "Inapoi" sa vedeti toata lista se observa ca e cel mai negativist post dintre toate) :
http://opinii.masini.ro/opinie/ford/focus/1123.html


nu este cel mai negativist post este singurul post din aria ford in care este exprimata realitatea asa cum este ea. acea caracterizare este singura completa si de bun simt in care sunt scrise atat minusuri cat si plusuri. am citit doar doua trei din restul si as putea spune ca sunt scrise de imbecili. am remarcat pe unul care declarase ca are consumul masinii 0.

iar eu nu am inteles un lucru Cornel! mai traim pe vremea comunismului in care nu am dreptul sa-mi spun opinia sau opinia mea trebuie sa fie in ton cu a majoritatii? nu am inteles ce ai vrut sa demonstrezi punand acel link aici(nu ca as avea o problema cu asta).

cat despre Hyundaiul Tucson ce l-am avut 10.000 km, l-am articulat si pe ala acolo unde am crezut de cuviinta asa cum fac si cu focusul. A4-le a trecut si el prin furcile caudine. Nu asta este atitudinea mea generala adica cea de a critica insa o fac de fiecare data cand consider ca e cazul si laud de fiecare data cand trebuie.
revenind la focus, cred ca in linkul ce l-ai pus am enumerat toate(din pucntul meu de vedere) plusurile si minusurile acestei masini

Ceilalti sunt imbecili,tu ai dreptate....
"Realitatea asa cum este ea"......care realitate?...a ta?
Exista oameni care-si apreciaza masinile.Limitele realitatii difera in viziunea fiecaruia.
Sincer,cred ca nu ma mai contrazic cu tine...n-are rost.Fiecare cu ce-i place.
Sper ca te-ai convins pana la urma ca nu toata lumea gandeste ca tine,ca eu cred ca asta ai vrut sa-mi demonstrezi,nu? :-"

PS:Eu ti-am spus,..dar tu Batman,Batman.!(sorry,nu m-am putut abtine =)) )
Salut.
Mondeo MK3 2.0TDCI 116cp HB
16.10.2016 = 366.780km! Turbo original, pompa inalta original. Injectia schimbata la 305.000km(!) si revopsita partial in 2014. In medie 500e/an filtre, ulei,piese si manopera(3 revizii/an). Arata si merge aproape ca in 2008 cand am luat-o.
Consum minim, calculat la pompa=5.8l/100km(urban, extraurban, autostrada) Viteza 80-140km/h pe nationale si 140-210km/h pe autostrada.
Consum mixt in prezent=6.9-7.3l/100km
Consum record:202km cu 8l =>4l/100km!!
Avatar utilizator
mondeo.ro
Gold Member
 
Mesaje: 533
Membru din: 15 Noi 2008, 15:54
Localitate: Timisoara(de fapt aproape de)
Maşina: Mazda 6 Sport GT CD140, 2008 / Ford Mondeo 2.0TDCi 116hp Ghia 2004/Ford Ka 1.3i 2006
VIN: wfblabnustiusorry

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde Cornel001 » 18 Ian 2009, 22:11

Aveti de gand sa va certati si aici ? Puteam si eu sa-i raspund dar am tras concluzia ca nu mai merita... lasa-l cu ideile lui.
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde mondeo.ro » 18 Ian 2009, 22:19

Cornel001,361963 scrie:Aveti de gand sa va certati si aici ? Puteam si eu sa-i raspund dar am tras concluzia ca nu mai merita... lasa-l cu ideile lui.

Da,iti dau dreptate.
Ca sa mai adaug ceva on-topic:
E adevarat ca nu am Focus 2,dar daca ar fi sa aleg din clasa compacta o masina de 15-20.000
as alge fara discutii Focus.Daca as avea un buget de peste 20.000,m-as indrepta cu pasi rapizi catre clasa medie.
Mondeo MK3 2.0TDCI 116cp HB
16.10.2016 = 366.780km! Turbo original, pompa inalta original. Injectia schimbata la 305.000km(!) si revopsita partial in 2014. In medie 500e/an filtre, ulei,piese si manopera(3 revizii/an). Arata si merge aproape ca in 2008 cand am luat-o.
Consum minim, calculat la pompa=5.8l/100km(urban, extraurban, autostrada) Viteza 80-140km/h pe nationale si 140-210km/h pe autostrada.
Consum mixt in prezent=6.9-7.3l/100km
Consum record:202km cu 8l =>4l/100km!!
Avatar utilizator
mondeo.ro
Gold Member
 
Mesaje: 533
Membru din: 15 Noi 2008, 15:54
Localitate: Timisoara(de fapt aproape de)
Maşina: Mazda 6 Sport GT CD140, 2008 / Ford Mondeo 2.0TDCi 116hp Ghia 2004/Ford Ka 1.3i 2006
VIN: wfblabnustiusorry

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde edit » 18 Ian 2009, 22:56

mondeo.ro,361959 scrie:
edit,361865 scrie:
Cornel001,361749 scrie: Vroiam sa intreb daca se recunoste sau recunoasteti pe cineva aici (de remarcat ca daca dati click pe "Inapoi" sa vedeti toata lista se observa ca e cel mai negativist post dintre toate) :
http://opinii.masini.ro/opinie/ford/focus/1123.html


nu este cel mai negativist post este singurul post din aria ford in care este exprimata realitatea asa cum este ea. acea caracterizare este singura completa si de bun simt in care sunt scrise atat minusuri cat si plusuri. am citit doar doua trei din restul si as putea spune ca sunt scrise de imbecili. am remarcat pe unul care declarase ca are consumul masinii 0.

iar eu nu am inteles un lucru Cornel! mai traim pe vremea comunismului in care nu am dreptul sa-mi spun opinia sau opinia mea trebuie sa fie in ton cu a majoritatii? nu am inteles ce ai vrut sa demonstrezi punand acel link aici(nu ca as avea o problema cu asta).

cat despre Hyundaiul Tucson ce l-am avut 10.000 km, l-am articulat si pe ala acolo unde am crezut de cuviinta asa cum fac si cu focusul. A4-le a trecut si el prin furcile caudine. Nu asta este atitudinea mea generala adica cea de a critica insa o fac de fiecare data cand consider ca e cazul si laud de fiecare data cand trebuie.
revenind la focus, cred ca in linkul ce l-ai pus am enumerat toate(din pucntul meu de vedere) plusurile si minusurile acestei masini

Ceilalti sunt imbecili,tu ai dreptate....
"Realitatea asa cum este ea"......care realitate?...a ta?
Exista oameni care-si apreciaza masinile.Limitele realitatii difera in viziunea fiecaruia.

Salut.


atat timp cat ceilalti au scris fiecare cate doua randuri si mare parte declara consumuri 0 pt masini nu cred ca este ceva de bagat in seama.
realitatea este a mea si a mari majoritati de posesori de focus indiferent ca ceilalti o recunosc sau nu. in fond nu sunt lucruri grave enumerate nici acolo nici aici. chestii marunte , ce mare parte din noi le avem la masinile noastre.
incerc sa ma gandesc ce este in mintea celor ce nu vor nici in ruptul capului sa recunoasca faptul ca au masina cu multe defecte si in acelsi timp vor sa scoata in fata numai calitatile.

mondeo.ro spuneai ca focus este o masina ce trebuie cumparata doar in categoria de pret 15.000-20.000 euro. perfect de acord cu asta. singura exceptie este focus ST. totusi sunt oameni aici ce au bagat intr-un focus ghia aproape 25.000 euro. ce parere ai de asta? este cineva aici care a bagat 36.000 intr-un mondeo cu un amarat de 2.0tdci de 140cp. de asta ce spui? mondeo in opinia mea trebuie cumparat doar in categoria 20.000-25.000 euro iar peste acest nivel financiar sunt alte masini

anyway, fiecare cu modul propriu de gandire.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde chiar_el » 18 Ian 2009, 23:06

Ia-ti frate un vw si ai orgasm cand te urci in el. De preferinta un golf5 ca ie masini bune sau un passat 1.9 tdi, break, alb, ca ie dizal si consuma putin si lasa-ne pe noi care ne place sa ne chinuim cu masini pline de defecte si foarte scumpe
Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea
Nota: nu lasati cheia in portbagaj deoarece este necesara la deschidere. (instructiuni de utilizare Logan, pag 3.17)
Avatar utilizator
chiar_el
 
Mesaje: 983
Membru din: 06 Noi 2007, 19:17
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Focus
VIN: WF05XXGCC5GL85496

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde edit » 18 Ian 2009, 23:49

chiar_el,362020 scrie:Ia-ti frate un vw si ai orgasm cand te urci in el. De preferinta un golf5 ca ie masini bune sau un passat 1.9 tdi, break, alb, ca ie dizal si consuma putin si lasa-ne pe noi care ne place sa ne chinuim cu masini pline de defecte si foarte scumpe


ce spun eu si ce inteleg o parte din noi. gasesc o atitudine resemnata cu circumvolutiunile proprii.

fac un rezumat: producatorul ford nu a ales intamplator sa ceara mai putini bani pe masinile lor comparativ cu banii pe care ii cer VW, Honda si alti cativa. a sustine ca media calitatii masinilor ford este peste media calitatii masinilor honda sau VW este in contradictie cu ceea ce crede insusi producatorul Ford pt ca daca insusi ford credea ca face masini mai bune si se stia si in piata educata in cei peste 110 ani de istorie ford, te sigur ca nu erau prosti sa vanda la un pret sub calitatea pe care o produc. este vorba de afaceri si de miliarde de euro si asta nu o concluzionez eu ci este o lege a economiei pe care sper sa o intelegi si tu si inca vreo cativa. Punct si nici un comentariu in plus pe tema asta.
eu daca vroiam la momentul respectiv sa-mi cumpar Honda, Skoda sau VW te asigur, colega, ca o faceam. am ales sa platesc ceva mai putin pe masina stiind ca voi face un rabat la calitate proportional cu suma economisita.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde mondeo.ro » 19 Ian 2009, 00:02

edit,362007 scrie:
mondeo.ro,361959 scrie:
edit,361865 scrie:
Cornel001,361749 scrie: Vroiam sa intreb daca se recunoste sau recunoasteti pe cineva aici (de remarcat ca daca dati click pe "Inapoi" sa vedeti toata lista se observa ca e cel mai negativist post dintre toate) :
http://opinii.masini.ro/opinie/ford/focus/1123.html


nu este cel mai negativist post este singurul post din aria ford in care este exprimata realitatea asa cum este ea. acea caracterizare este singura completa si de bun simt in care sunt scrise atat minusuri cat si plusuri. am citit doar doua trei din restul si as putea spune ca sunt scrise de imbecili. am remarcat pe unul care declarase ca are consumul masinii 0.

iar eu nu am inteles un lucru Cornel! mai traim pe vremea comunismului in care nu am dreptul sa-mi spun opinia sau opinia mea trebuie sa fie in ton cu a majoritatii? nu am inteles ce ai vrut sa demonstrezi punand acel link aici(nu ca as avea o problema cu asta).

cat despre Hyundaiul Tucson ce l-am avut 10.000 km, l-am articulat si pe ala acolo unde am crezut de cuviinta asa cum fac si cu focusul. A4-le a trecut si el prin furcile caudine. Nu asta este atitudinea mea generala adica cea de a critica insa o fac de fiecare data cand consider ca e cazul si laud de fiecare data cand trebuie.
revenind la focus, cred ca in linkul ce l-ai pus am enumerat toate(din pucntul meu de vedere) plusurile si minusurile acestei masini

Ceilalti sunt imbecili,tu ai dreptate....
"Realitatea asa cum este ea"......care realitate?...a ta?
Exista oameni care-si apreciaza masinile.Limitele realitatii difera in viziunea fiecaruia.

Salut.


atat timp cat ceilalti au scris fiecare cate doua randuri si mare parte declara consumuri 0 pt masini nu cred ca este ceva de bagat in seama.
realitatea este a mea si a mari majoritati de posesori de focus indiferent ca ceilalti o recunosc sau nu. in fond nu sunt lucruri grave enumerate nici acolo nici aici. chestii marunte , ce mare parte din noi le avem la masinile noastre.
incerc sa ma gandesc ce este in mintea celor ce nu vor nici in ruptul capului sa recunoasca faptul ca au masina cu multe defecte si in acelsi timp vor sa scoata in fata numai calitatile.

mondeo.ro spuneai ca focus este o masina ce trebuie cumparata doar in categoria de pret 15.000-20.000 euro. perfect de acord cu asta. singura exceptie este focus ST. totusi sunt oameni aici ce au bagat intr-un focus ghia aproape 25.000 euro. ce parere ai de asta? este cineva aici care a bagat 36.000 intr-un mondeo cu un amarat de 2.0tdci de 140cp. de asta ce spui? mondeo in opinia mea trebuie cumparat doar in categoria 20.000-25.000 euro iar peste acest nivel financiar sunt alte masini

anyway, fiecare cu modul propriu de gandire.

Ce parere am de ceea ce ai scris?Pai,in primul rand eu,cand am afirmat ca nu as da mai mult de
20.000e pe o compacta,am vorbit in numele meu.Cine are si vrea,poate sa-si cumpare,nici o suparare.Am spus ca EU mi-as lua ceva din clasa medie.E totusi alta clasa,asta trebuie s-o recunoasca toti posesorii de compacte.Ai scris ca cineva de pe Forum si-a cumparat un Mondeo de 36.000e,->bravo lui!,si eu as fi dat atata.N-ai observat ca am Mondeo MK3?N-ai citit ce am scris la alte subiecte de pe Forum?Daca-i fi citit,ai fi vazut ca sunt fan Mondeo si ca masina urmatoare va fi destul de sigur New Mondeo Titanium X+optionale,poate chiar cu motor de 2.5T(sa moara dusmanii mancatas).Nu voi avea buget mai mare de ~25.000e,ca daca
as avea as da si eu peste 30.000e pe un Mondeo.Eu chiar nu pot sa inteleg dc te mira faptul ca unii dintre noi aleg masina dupa alte criterii ca tine si culmea,sunt multumiti.Oricand prefer un Mondeo fata de un Superb,Passat sau Avensis.
Cand am afirmat ca n-as da mai mult de max.20.000e pe un Focus,nu m-am referit si la ST.
Chiar imi doresc unul.Idea e ca as prefera un Mondeo,dar daca as avea o situatie financiara mai buna,fi convins ca Focus ST ar fi nr.2 pe lista sau poate chiar un RS. :-"

PS:Noul Mondeo are acelasi nivel calitativ ca Accord sau Passat B6 si asta nu o spun doar eu.
O spune inclusiv pretul.Poate odata cu lansarea Focus III,vor disparea si parerile negative despre Ford,care nu toate sunt sustinute de argumente solide.
Ai spus chiar tu:any way,fiecare cu modul propriu de gandire->aici iti dau dreptate.
Mondeo MK3 2.0TDCI 116cp HB
16.10.2016 = 366.780km! Turbo original, pompa inalta original. Injectia schimbata la 305.000km(!) si revopsita partial in 2014. In medie 500e/an filtre, ulei,piese si manopera(3 revizii/an). Arata si merge aproape ca in 2008 cand am luat-o.
Consum minim, calculat la pompa=5.8l/100km(urban, extraurban, autostrada) Viteza 80-140km/h pe nationale si 140-210km/h pe autostrada.
Consum mixt in prezent=6.9-7.3l/100km
Consum record:202km cu 8l =>4l/100km!!
Avatar utilizator
mondeo.ro
Gold Member
 
Mesaje: 533
Membru din: 15 Noi 2008, 15:54
Localitate: Timisoara(de fapt aproape de)
Maşina: Mazda 6 Sport GT CD140, 2008 / Ford Mondeo 2.0TDCi 116hp Ghia 2004/Ford Ka 1.3i 2006
VIN: wfblabnustiusorry

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde Maxy » 19 Ian 2009, 00:20

chiar_el,362020 scrie:Ia-ti frate un vw si ai orgasm cand te urci in el. De preferinta un golf5 ca ie masini bune sau un passat 1.9 tdi, break, alb, ca ie dizal si consuma putin si lasa-ne pe noi care ne place sa ne chinuim cu masini pline de defecte si foarte scumpe


Hahahahahah Passat 1.9 tdi break alb, vai mi-ai luat cuvintele din gura. Post de nota 10 =))
Packet crom, va rog sa nu uitati de pachet crom!!!
I Felt The Difference
Avatar utilizator
Maxy
Gold Member
 
Mesaje: 610
Membru din: 23 Iun 2006, 14:22
Localitate: Capitala
Maşina: ex Ford Focus Titanium fl 2.0 TDCi 2008

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde edit » 19 Ian 2009, 00:29

Maxy,362077 scrie:
chiar_el,362020 scrie:Ia-ti frate un vw si ai orgasm cand te urci in el. De preferinta un golf5 ca ie masini bune sau un passat 1.9 tdi, break, alb, ca ie dizal si consuma putin si lasa-ne pe noi care ne place sa ne chinuim cu masini pline de defecte si foarte scumpe


Hahahahahah Passat 1.9 tdi break alb, vai mi-ai luat cuvintele din gura. Post de nota 10 =))
Packet crom, va rog sa nu uitati de pachet crom!!!


asemenea persoane intalnesc deseori pe strada, ma impiedic de ei, sunt oameni care nu au nimic de spus, sunt oameni fara argumente ce se exprima greu in limba romana, se zbat in mediocritate si nu merita atentie. veniti cu ceva in sustinerea unei convingeri pe care o aveti si nu cu lucruri ieftine pe care le aud in fata blocului de la cei ce pierd serile la o bere pe treptele din fata scarii.



[quote="mondeo.ro,362062,ai fi vazut ca sunt fan Mondeo si ca masina urmatoare va fi destul de sigur New Mondeo Titanium X+optionale,poate chiar cu motor de 2.5T(sa moara dusmanii mancatas).Nu voi avea buget mai mare de ~25.000e,ca daca
as avea as da si eu peste 30.000e pe un Mondeo.Eu chiar nu pot sa inteleg dc te mira faptul ca unii dintre noi aleg masina dupa alte criterii ca tine si culmea,sunt multumiti.Oricand prefer un Mondeo fata de un Superb,Passat sau Avensis.
.[/quote]

stimabile, un mondeo titanium x+optionale si motor de 2.5T la un pret de maxim 27.000-28.000 euro este o treaba desteapta insa te asigur ca te-ai gandi de 10 ori inainte sa dai mai mult de 30.000 euro pe un mondeo. sunt sigur ca in banii astia ti-ar surade o masina premium si chiar am convingerea ca nu te-ai arunca chiar in halul asta.
anyway, sa nu crezi ca m-as gandi ca passat, avensis, sau superb sunt masini ce merita 30.000 .
pt avensis sau superb un om cu mintea intreaga nu ar trebui sa scoata mai mult de 25.000 din buzunar. poate doar passat sa merite un 27-28-30 de mii si asta in cazurile exceptionale cu motor sanatos si alte upgradeuri.

in fond , ce ma fu_e grija ce fac altii cu banii lor?!

topicul l-am creat cu scopul sa arat ca mare parte nu ar fi investit inca 2000 euro in plus daca masina ce au cumparat-o avea un pret mai mare cu 2000 euro insa, avand aceeasi motorizare si aceleasi dotari pt ca sunt putini cei care cred ca focusul ce-l au merita 2000 euro in plus. mai mult de jumate s-ar fi orientat in alta parte. QED

nici eu nu as fi platit 20.250 euro pe masina ce o am , asta insemnand cu 2000 in plus fata de ce am platit.

din punctul meu de vedere , topicul se poate inchide si chiar sterge.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde mondeo.ro » 19 Ian 2009, 00:41

Prefer un Mondeo Full decat un A4 chel.Nici daca ar avea cateva optionale nu l-as lua in considerare.Repet,sunt 'in love with Ford',si mai ales cu Mondeo.Un titanium x sunt convins ca-l poti scoate si la ~25.000e.
In fond,tie nu-ti vine sa crezi ca cineva prefera Ford-ul unei masini premium,dar in cazul meu asa este.Nu am pretentia sa-i placa la altii ceea ce-mi cumpar,important este sa fiu eu convins ca este alegerea potrivita.



PS:Lasati deschis topic-ul,are toate sansele sa devina foarte interesant.
Mondeo MK3 2.0TDCI 116cp HB
16.10.2016 = 366.780km! Turbo original, pompa inalta original. Injectia schimbata la 305.000km(!) si revopsita partial in 2014. In medie 500e/an filtre, ulei,piese si manopera(3 revizii/an). Arata si merge aproape ca in 2008 cand am luat-o.
Consum minim, calculat la pompa=5.8l/100km(urban, extraurban, autostrada) Viteza 80-140km/h pe nationale si 140-210km/h pe autostrada.
Consum mixt in prezent=6.9-7.3l/100km
Consum record:202km cu 8l =>4l/100km!!
Avatar utilizator
mondeo.ro
Gold Member
 
Mesaje: 533
Membru din: 15 Noi 2008, 15:54
Localitate: Timisoara(de fapt aproape de)
Maşina: Mazda 6 Sport GT CD140, 2008 / Ford Mondeo 2.0TDCi 116hp Ghia 2004/Ford Ka 1.3i 2006
VIN: wfblabnustiusorry

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde edit » 19 Ian 2009, 00:56

[quote="mondeo.ro,362086"]Prefer un Mondeo Full decat un A4 chel.quote]

de exemplu: un A4 1.8T-160 cp costa 29.000 ddp
un a4 2.0tdi 143 cp costa 30.000 ddp iar echiparea standard a acestor masini este bogata.
daca investesti 5000 euro in optionale ai o masina aproape de perfectiune. cum naiba sa dai 36.000 pe un mondeo de 140 cp? stau si ma gandesc ca daca azi vrea sa vanda acea masina, ia pe ea maxim 18.000 euro.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde mondeo.ro » 19 Ian 2009, 01:05

edit,362092 scrie:
mondeo.ro,362086 scrie:Prefer un Mondeo Full decat un A4 chel.quote]

de exemplu: un A4 1.8T-160 cp costa 29.000 ddp
un a4 2.0tdi 143 cp costa 30.000 ddp iar echiparea standard a acestor masini este bogata.
daca investesti 5000 euro in optionale ai o masina aproape de perfectiune. cum naiba sa dai 36.000 pe un mondeo de 140 cp? stau si ma gandesc ca daca azi vrea sa vanda acea masina, ia pe ea maxim 18.000 euro.

Esti sigur ca nu primeste mai mult?daca vorbim de modelul actual de Mondeo si masina e '08 fi convins ca primeste 25-30.000e pe ea.
Daca A4 are echipare standard bogata,eu ma calugaresc.Ce are in afara de esp,geamuri+ oglinzi el. si cateva airbag-uri?
Cumpara-ti un A4 de 36.000e si ai sa vezi ca nici pe Audi nu vei lua mai mult de 28-30.000e.
Mondeo MK3 2.0TDCI 116cp HB
16.10.2016 = 366.780km! Turbo original, pompa inalta original. Injectia schimbata la 305.000km(!) si revopsita partial in 2014. In medie 500e/an filtre, ulei,piese si manopera(3 revizii/an). Arata si merge aproape ca in 2008 cand am luat-o.
Consum minim, calculat la pompa=5.8l/100km(urban, extraurban, autostrada) Viteza 80-140km/h pe nationale si 140-210km/h pe autostrada.
Consum mixt in prezent=6.9-7.3l/100km
Consum record:202km cu 8l =>4l/100km!!
Avatar utilizator
mondeo.ro
Gold Member
 
Mesaje: 533
Membru din: 15 Noi 2008, 15:54
Localitate: Timisoara(de fapt aproape de)
Maşina: Mazda 6 Sport GT CD140, 2008 / Ford Mondeo 2.0TDCi 116hp Ghia 2004/Ford Ka 1.3i 2006
VIN: wfblabnustiusorry

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde coldone » 19 Ian 2009, 01:07

edit,361865 scrie:


nu este cel mai negativist post este singurul post din aria ford in care este exprimata realitatea asa cum este ea.


(Nu pot sa nu raspund :D)

Realitatea este asa doar in mintea lui. Sa luam cateva exemple:

-spatiul pentru pasagerii spate este foarte mic comparativ cu masinile concurentei din clasa compacta : vreau sa stiu si eu UN SINGUR model mai spatios decat Focus

-pe vreme friguroasa, inclazirea motorului se face foarte greu si asta afecteaza temperatura din habitaclu. din discutiile mele cu alti posesori de Ford focus am descoperit ca asta este o problema generala la acest model de masina indiferent de motorizare si de tipul de tehnologie a motorului: otto sau diesel - dar vai, ce a descoperit statisticianul nostru :)); asta e problema a dieselurilor(common rail) in general, nu doar la Focus;stiu pe cineva care se plange de asta si are 520d, la fel cineva cu un 307 1.6hdi; cat despre motoarele Otto, bate campii :|, mi se incalzeste motorul de la Gorjului pana la Cora, ceea ce e destul de repede zic eu

-diverse racorduri intre unele furtune la motor sunt prost realizate astfel incat sunt unele scurgeri de ulei iar asta este valabil pentru 50% din toate masinile Ford Focus indiferent de motorizare - Iar face pe statisticianul, 50% e o cifra foarte mare; la mine, 3 Forduri, cam 100000km in total, nicio problema, probabil sunt in jumatatea cea buna :-?

-imbinarile de la interior nu sunt reusite - sa se urce intr un fiat, reanult, peugeot, kia; daca el compara ford cu masini premium (sh), nu e ok

-vopseaua cat si lacul de deasupra vopselei sunt de proasta calitate - zgarieturile apar foarte usor, asta ma deranjeaza si pe mine, insa...exfoliere /:)

edit,362053 scrie:
fac un rezumat: producatorul ford nu a ales intamplator sa ceara mai putini bani pe masinile lor comparativ cu banii pe care ii cer VW, Honda si alti cativa.

Configureaza un Focus cu dotarile de pe un Civic si vezi unde ajungi
Vw stiu ca a avut probleme destul de mari cu costurile si timpii de productie pt Golf 5, de asta au si grabit aparitia unui noi model (la un pret inferior)
Avatar utilizator
coldone
Gold Member
 
Mesaje: 657
Membru din: 22 Oct 2007, 15:10
Localitate: Bucuresti
Maşina: Seat Leon FR 2007 2.0tdi 170cp

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde nc_cezar » 19 Ian 2009, 01:20

dragi colegi, eram undeva prin clasa a 8a prin 1998 cand ford focus a fost lansat in europa si desemnat chiar masina anului in europa.pot sa va spun cu mana pe inima, ca de atunci m-am indragostit de aceasta masina. inca de atunci am zis ca are ceva aparte, o forma deosebita, nestiind ce e aia hatchback pe atunci. era masina visurilor mele. asa ca, cu sau fara cei 2000, tot focus as fi ales. de 15 589 cat am dat pe ea, puteam sa iau si alta sau un sh ca sunt la moda, toata lumea are bmw si audi. eu unul iubesc aceasta masina, de diferenta de 2000 am ales sa iau ti-vct, taxa de inmatriculare si un plin. si sanatate...sunt f multumit de ea. iar cand o sa dispun de ceva mai multi bani, si o sa fiu mai batran nitzel, probabil o sa raman la ford si o sa trec pe un mondeo full, dar deocamdata tot focus ma reprezinta e tot ceea ce mi-am dorit dupa 10 ani de la aparitia lui pe piata.
Avatar utilizator
nc_cezar
Member
 
Mesaje: 350
Membru din: 11 Mai 2008, 17:29
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Focus 1.6 TI-VCT 2008 115 CP Trend + comfort 3, jante 16 Y, Citroen C3 1.4 HDI
VIN: WF0PXXGCDP8C69628

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Versus

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 6 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 6 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login