Versus

Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.

As fi cumparat altceva si nu Ford Focus 2 daca:

Ford Focus ar fi fost cu 2000 euro mai scump(avand aceleasi dotari) fata de cat am platit eu.
35
29%
In momentul achizitiei Fordului Focus as fi avut 2000 de Euro in plus disponibili pt a cumpara masina; dar avand si acesti bani as fi luat altceva
41
34%
Chiar daca Ford focus ar fi fost mai scump cu 2000 Euro , as fi platit acesti bani fara sa ma gandesc, pt ca aceasta masina m-a convins
43
36%
 
Voturi totale : 119

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde adispan » 19 Feb 2009, 09:22

io va rog sa nu va aprindeti prea tare pe motive "subiective" de calitate, gen "e mai zgomotoasa", e "mai prost inchegata" ... ca fiecare percepe in mod diferit chestiile astea

plus ca ne indepartam de la subiectul topicului

uite apropos de sinceritate, pe mine ma enerveaza zgomotul de rulare pe piatra cubica (de ex pe Aviatorilor-Prezan)... mi se pare antifonarea de la roti destul de subtirica
adispan
 
Mesaje: 10602
Membru din: 06 Iul 2006, 20:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF2 2006 hatch 1.4i 80 CP
VIN: WF03XXGCD36M19528

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde Alma » 19 Feb 2009, 10:38

adispan,385506 scrie:uite apropos de sinceritate, pe mine ma enerveaza zgomotul de rulare pe piatra cubica (de ex pe Aviatorilor-Prezan)... mi se pare antifonarea de la roti destul de subtirica

Pe cubica de la noi si Ferrari ti s-ar parea zgomotoasa :D
Carputer/CarPC - 8" TFT Touchscreen, Celeron 1,2Ghz, 1024MB DDR II, 2,5" HDD 40GB SATA, M2-ATX 6-24V DC/DC 160 W
________________________
We are what we do. If we want to change what we are, we must begin by changing what we do.
Avatar utilizator
Alma
1nsane Member
 
Mesaje: 3875
Membru din: 31 Ian 2008, 01:00
Localitate: Bucuresti
Maşina: FocuS II, 2005 - 1,6 TDCi 80Kw

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde coldone » 19 Feb 2009, 11:30

adispan,385506 scrie:plus ca ne indepartam de la subiectul topicului

Exista asa ceva? :))

adispan,385506 scrie:mi se pare antifonarea de la roti destul de subtirica

Asa e, se putea si mai bine. Suspensia spate se cam aude in habitaclu, dar nu pot spune ca e deranjant. Cel putin altcineva nu a sesizat asta (mai putin un amic cu A4, care nu intelegea ca el avand punte semiindependenta, nu prea are ce sa se auda la el :D )
edit,385466 scrie:tu ai mers intr-un focus benzinar ? cineva aici pe forum cu un focus benzinar spunea ca daca este cu o persoana straina in masina, ii este rusine sa treaca de 110km/h din cauza zgomotului din interiorul masinii. altcineva cu focus benzinar spunea ca la 160 km/h tine nivelul volumului radioului la 20(doua zeci) pt a acoperi din zgomotul motorului.

Dar tu ai mers? O fi tot unu d asta care i invatat cu masini premium si vai, ce greseala fatala a facut ca si a luat Focus.
Nu stiu daca benzinarul e mai zgomotos decat dieselul, mai degraba tind sa cred ca ultimul e mai bine antifonat.
Si pana la urma, la viteze mari, peste 140, oricum zgomotul de la vant il depaseste pe cel al motorului, asa ca degeaba comparam.
Dar nici gand sa te deranjeze in mers, chiar si la 180, pot sa si vorbesc la telefon fara probleme(nu spun ca fac asta :D ). Uite, ca ex mergi intr un logan, sa vezi ca la 120 nu poti face asta. Aia e proasta antifonare, nu la Focus ;)
Avatar utilizator
coldone
Gold Member
 
Mesaje: 657
Membru din: 22 Oct 2007, 15:10
Localitate: Bucuresti
Maşina: Seat Leon FR 2007 2.0tdi 170cp

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde edit » 19 Feb 2009, 14:29

coldone,385587 scrie:
edit,385466 scrie:tu ai mers intr-un focus benzinar ? cineva aici pe forum cu un focus benzinar spunea ca daca este cu o persoana straina in masina, ii este rusine sa treaca de 110km/h din cauza zgomotului din interiorul masinii. altcineva cu focus benzinar spunea ca la 160 km/h tine nivelul volumului radioului la 20(doua zeci) pt a acoperi din zgomotul motorului.

Dar tu ai mers? O fi tot unu d asta care i invatat cu masini premium si vai, ce greseala fatala a facut ca si a luat Focus.
Nu stiu daca benzinarul e mai zgomotos decat dieselul, mai degraba tind sa cred ca ultimul e mai bine antifonat.
Si pana la urma, la viteze mari, peste 140, oricum zgomotul de la vant il depaseste pe cel al motorului, asa ca degeaba comparam.
Dar nici gand sa te deranjeze in mers, chiar si la 180, pot sa si vorbesc la telefon fara probleme(nu spun ca fac asta :D ). Uite, ca ex mergi intr un logan, sa vezi ca la 120 nu poti face asta. Aia e proasta antifonare, nu la Focus ;)


coldone, nu citesti cu atentie ce spun.
deci, spuneam ca oamenii aici se plang de faptul ca in mers focusul benzinar face zgomot extrem de mare.
tu(avand focus diesel) imi spui ca la peste 140 km/h zgomotul vantului il depaseste pe cel al motorului si ca chiar la 180 km/h tu poti vorbi la telefon. da, la focus diesel si eu pot vorbi la telefon la 180 km/h , sunetul motorului este placut iar la mine in masina se poate dormi relaxant. totusi, daca zgomotul motorului este acoperit de cel al vantului la 140 km/h, si noi cei cu diesel ar trebui sa avem acelasi zgomot extrem de mare in masina insa nu este asa.
o fi focusul diesel mai bine antifonat ca benzinarul insa benzinarul de 1.6 de la focus chiar este galagios in mers si asta din cauza motorului.
esti de acord cu mine ca un focus diesel este mai silentios in mers(peste 120km/h sa spunem) ca un benzinar(si nu ma intereseaza care ar fi motivele adica motor, antifonare samd-important este rezultatul final). de ce nu ar fi si un tdi cr mai silentios in mers ca un focus benzinar ca, de la asta s-a plecat?

mi-ar lua doua ore sa caut pe forum insa sunt sigur ca cei doi ce au spus ca 1.fie ii este rusine sa treaca de 110km/h cand este cu cineva strain in masina sau ca 2.da muzica la nivelul 20 cand merg cu 160 km/h nu sunt oameni invatati cu masini scumpe si in acelasi timp nu regreta focusul.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde coldone » 19 Feb 2009, 14:54

Eu am si Focus benzinar :D
Zgomotul e mai mare, in special cand o accelerezi brusc. Dar, la 120-140-160, mers constant, diferenta dintre ele e destul de mica. Adica nu cum ai zis tu, nu o calci ca ti e rusine de cei din masina. Mai ales ca se aude altfel (multi au zis ca am filtru sport :) ), nu e rontaitul acela metalic de diesel.
Avatar utilizator
coldone
Gold Member
 
Mesaje: 657
Membru din: 22 Oct 2007, 15:10
Localitate: Bucuresti
Maşina: Seat Leon FR 2007 2.0tdi 170cp

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde Cornel001 » 19 Feb 2009, 15:26

1. eu nu-mi dau seama personal, dar am inteles ca pentru zgomot (cel putin la benzina) e mai mult de vina evacuarea decat motorul.
2. daca ai nevoie sa dai volumul la 20 cred ca ai si "tu" o problema nu doar masina. (asta o zic din experienta proprie)
3. am facut o tura cu un tdci 90 ambiente (al lui zvony), la volan, la ralanti din masina era suprinzator de silentios, dar cand am bagat piciorul in acceleratie mi s-a parut destul de zgomotoasa, cel putin cat a mea. la viteze mari nu stiu cum e. recunosc ca un golf V 1.9 tdi pd mi s-a parut destul de silentios la viteze mari la o tura pe A2, ca pasager, se auzea mai mult zgomot de vant/rulaj decat motor, dar nu foarte tare. probabil si antifonarea juca un rol. La viteze mici/ralanti era mai putin stralucit. iar un passat 1.9 tdi era destul de tractoras prin oras.
4. poti sa pui destul de usor si la benzinar niste pasla sau/si capac
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde ddwrc » 19 Feb 2009, 19:43

pentru ca topicul se vrea unul sincer, va spun si eu, sincer, ca sunt in continuare incantat de masinarie, desi nu am decat vreo 1500 km la bord. Am vazut ca unii se plang de zgomotul motorului. Ca si conducator de benzinar pot sa spun ca la viteze mai mari (120-140 la ora - nu i-am dat mai mult ca este in rodaj) motorul toarce mai tare, dar asta chiar imi place la nebunie. Nu stiu care este zgomotul la diesel, dar vreau sa spun ca la a mea masina este o buna antifonare la motor+capota motor (sub ea este un strat gros de pasla sau ceva de genu' asta). Abia astept sa se termine rodaju' si sa-si dea drumul motorul pe care il simt un pic intepenit.
Si mai terminati dracului cu vw-ul!
This is the beginning of a beautiful friendship
Avatar utilizator
ddwrc
Ford Freak
 
Mesaje: 212
Membru din: 08 Aug 2008, 11:16
Localitate: Alba Iulia
Maşina: Ford Fiesta
VIN: WF0JXXGAJJBD00729

Re: Poll-ul sinceritatii !!! doar pt focus 2

Mesajde mondeo.ro » 24 Feb 2009, 23:07

edit,385466 scrie:
mondeo.ro,385464 scrie:Undeva mai sus ai afirmat ca TDI CR este mai silentios decat un Ford benzinar.Cred ca glumesti,nu? 8-} :))
Benzinarele Ford sunt foarte silentioase in comparatie cu concurenta.TDI CR e poate LA FEL DE SILENTIOS ca TDCI,dar in niciun caz mai silentios.Cu afirmatia aia cu TDI CR mai silentios decat Ford benzina,ai dato-n bara rau de tot.Aici se poate observa cat de bine te pricepi.
Va salut. ;)


tu ai mers intr-un focus benzinar ? cineva aici pe forum cu un focus benzinar spunea ca daca este cu o persoana straina in masina, ii este rusine sa treaca de 110km/h din cauza zgomotului din interiorul masinii. altcineva cu focus benzinar spunea ca la 160 km/h tine nivelul volumului radioului la 20(doua zeci) pt a acoperi din zgomotul motorului.
eu am focus diesel si nu am nici un fel de probleme cu zgomotul interior. indiferent ca merg cu 110, 160 sau cu 190 zgomotul interior este mic/decent, iar in masina cineva poate trage un pui de somn bun fara probleme.
e drept ca, stand pe loc, un focus benzinar este mai silentios ca un focus diesel si mai silentios fata de un tdi CR.
in mers, situatia se schimba. focus diesel este mai silentios ca focus benzinar si cu siguranta focus benzinar este mai galagios ca un TDI CR. bineinteles ca ne intereseaza cat de silentios este un motor in timpul mersului si nu atunci cand masina sta pe loc.

apropo, nu cred in nici un caz in fiabilitatea lui VAG si nu cred nici in fiabilitatea lui Ford. Din punctul meu de vedere ambele sunt la fel de bune sau la fel de proaste. Nu exista masini fara probleme, asta e sigur, iar exemple de masini scumpe care au lasat posesorii cu fundul in drum am dat atat eu cat si alti useri pe ultimile doua pagini din topicul focus vs golf. ce sa mai vorbim de un amarat de vw sau ford?!

putem dezbate subiecte in contradictoriu dar vreau sa ne oprim inainte de limita decentei, inainte de a ne face prosti, bolnavi psihic samd. argumentam frumos si dam inainte.

Da edit,ai dreptate.Eu m-am raportat la Mondeo benzinar,unde antifonarea este mai buna ca la Focus.Acum,depinde si la care motor te referi.Una este sa faci comparatia cu un motor de 1.4 si alta cu 2.0. ;)
Cel putin Mondeo 2.0 si 2.5T sunt motoare destul de silentioase,si la relanti si la viteza mare.
Mondeo MK3 2.0TDCI 116cp HB
16.10.2016 = 366.780km! Turbo original, pompa inalta original. Injectia schimbata la 305.000km(!) si revopsita partial in 2014. In medie 500e/an filtre, ulei,piese si manopera(3 revizii/an). Arata si merge aproape ca in 2008 cand am luat-o.
Consum minim, calculat la pompa=5.8l/100km(urban, extraurban, autostrada) Viteza 80-140km/h pe nationale si 140-210km/h pe autostrada.
Consum mixt in prezent=6.9-7.3l/100km
Consum record:202km cu 8l =>4l/100km!!
Avatar utilizator
mondeo.ro
Gold Member
 
Mesaje: 533
Membru din: 15 Noi 2008, 15:54
Localitate: Timisoara(de fapt aproape de)
Maşina: Mazda 6 Sport GT CD140, 2008 / Ford Mondeo 2.0TDCi 116hp Ghia 2004/Ford Ka 1.3i 2006
VIN: wfblabnustiusorry

Anterior

Înapoi la Versus

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 7 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 7 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login