Versus

Ford Focus vs. Honda Civic

Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.

Re: Ford Focus vs. Honda Civic

Mesajde carol_b » 11 Dec 2009, 15:24

Ai mai avea la dispozitie si Mazda 3. Fiabilitatea este renumita, aceasta marca se afla mai mereu in topul fiabilitatii, iti ofera un grad de exclusivitate, designul este tineresc, masina este sportiva, service-urile s-au dezvoltat mult in ultimul timp cu personal de calitate. Per total este clar peste ford focus. Mergi la un drive-test.
carol_b
Incepator
 
Mesaje: 8
Membru din: 14 Noi 2008, 23:13

Re: Ford Focus vs. Honda Civic

Mesajde lupul1952 » 15 Dec 2009, 07:37

carol_b daca vrei sa aiba omul surprize foarte placute cu reteaua de service-uri mazda si cu preturile practicate la piese trimite-l catre mazda

decat sa iei Civic Hatch sau sedan, singura alternativa daca nu vrei Focus, cred ca ar fii Golf VI si cam atat, dar preturi mai mari la optionale si la achizitie per total

asta in cazul in care nu ti-ai luat deja Focus Titanium 2.0 TDCI sau ST :D
Avatar utilizator
lupul1952
 
Mesaje: 393
Membru din: 18 Iul 2007, 12:30
Localitate: Ph
Maşina: Focus3,5 150hp

Re: Ford Focus vs. Honda Civic

Mesajde Rumburak » 15 Dec 2009, 13:55

Se pare ca l-au spalat si pe el pe creier aia de pe Hondafan ... :))

abel2110 scrie:Am hotarat sa imi iau civic 5d. Nu am nimic cu fordul, dar am ales cu inima.
...
Avatar utilizator
Rumburak
Member
 
Mesaje: 419
Membru din: 12 Iun 2007, 14:21

Re: Ford Focus vs. Honda Civic

Mesajde carol_b » 15 Dec 2009, 19:46

lupul1952,605043 scrie:carol_b daca vrei sa aiba omul surprize foarte placute cu reteaua de service-uri mazda si cu preturile practicate la piese trimite-l catre mazda



Esti rautacios. In primul rand mazda, ca marca recunoscuta oficial dintre cele mai fiabile, are nevoie, ca regula, de un service DOAR la reviziile obligatorii. Foarte multi posesori de mazda, ani buni, nu baga in masina decat combustibili si alte consumabile. Poate (si) pentru ca sunt fabricate la mama lor acasa, in Japonia. Nu zic ca este imposibil sa apara defectiuni la japoneza, insa cu o frecventa MULT scazuta fata de ford si alte marci europene. Apoi, daca nu stiai, service-urile mazda sau honda s-au dezvoltat mult in ultimul timp, cu oameni de calitate si asta pe fondul castigarii de clienti tot mai multi, care au ajuns sa se convinga de calitatea japonezelor in general.
Fa un fel de sondaj in randul celor care detin mazde sau honde si vezi cat de satisfacuti sunt. :>
Vezi, pana la urma ai dreptate. Cine se va indrepta spre service-urile mazda chiar va avea surprize foarte placute. La propriu.
carol_b
Incepator
 
Mesaje: 8
Membru din: 14 Noi 2008, 23:13

Re: Ford Focus vs. Honda Civic

Mesajde verga_Cip » 16 Dec 2009, 08:46

Carol ,perfect de acord cu ce spui tu, insa aici sunt de facut cateva mentiuni:
1. Faptul ca sunt facute la mama lor, cum spui tu asta nu inseamna ca avem mecanici scoliti in Japonia ca sa poata interveni intr-un caz de Doamne fereste;
2. Faptul ca sunt facute in Japonia si freceventa celor care cad (masinile) este mica, nu inseamna ca mecanicii sunt beaparat buni in sensul ca acolo unde ai mecanici care lucreaza, in timp ar trebui sa prinda ceva experienta si sa rezolve problemele aparute intr-un ritm mai bun;
3. Nu fiabilitatea motorului este problema mare ci a componentelor electronice, care nu poate fi chiar garantata. Asta pentru ca dupa cum vezi stiinta avanseaza insa de multe ori fiabilitatea ramane in urma;
4. Costul pieselor facute la mama lor este mult mai mare decat a celor facute in Europa, spre exemplu;
5. Timpul de raspuns la un asemenea incident, cu repsratie de piese/inlocuirea lor este implicit mai mare ca sunt facute la mama lor;
6. Trebuie sa te gandesti la faptul ca in Romania, numarul accidentelor rutiere este mare, si nu motorul sau ESP-ul (luat la intamplare) trebuie sa se defecteze, e de ajuns sa dea unul in tine si sa mergi in service sa ti-o repare!!
PS: Eu as lua MAZDA oricand, in detrimentul oricarei masini din orientul indepartat cu o singura exceptie: Subaru. Asadar, ca un clasament: Subaru, Mazda, Honda, Toyota, Suzuki, Nissan, etc.
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: Ford Focus vs. Honda Civic

Mesajde julienb » 16 Dec 2009, 11:50

..subaru/mazda/honda... dar Kia nu e in clasament? :D
Ford Scorpio '92 - 2.0i --122HP
Avatar utilizator
julienb
Member
 
Mesaje: 340
Membru din: 16 Mai 2006, 20:44
Localitate: Drajna

Re: Ford Focus vs. Honda Civic

Mesajde verga_Cip » 16 Dec 2009, 12:06

Nu sunt fan KIA, nu cred ca mi-as lua vreodata, insa tine doar de gusturi! Sotia mea a avut pe timpul cand a aduce o piesa pt Kia dura 6 luni. Probabil ca s-au mai schimbat multe, insa nu am incredere in Kia, Daewoo ...
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: Ford Focus vs. Honda Civic

Mesajde julienb » 16 Dec 2009, 14:52

din cate am citit la colegii de forum de la kia acum dureaza cam 2-3 sapt.. deci s au mai imbunatatit lucrurile :)
Ford Scorpio '92 - 2.0i --122HP
Avatar utilizator
julienb
Member
 
Mesaje: 340
Membru din: 16 Mai 2006, 20:44
Localitate: Drajna

Re: Ford Focus vs. Honda Civic

Mesajde Rumburak » 16 Dec 2009, 16:21

Suntem offtopic, dar ca sa-ti faci o idee, piesele de schimb pentru Honda ajung in 3-4 zile ...
Faptul ca sunt masini mai putine in comparatie cu alte marci aduce un avantaj important: esti programat pentru service in maxim 3 zile.
De asemenea am inteles de la un prieten ca service-ul Subaru precum si cel de la Toyota sunt destul de slabe la noi. Degeaba e masina e buna daca reparatiile de rutina sunt facute de mantuiala.
Avatar utilizator
Rumburak
Member
 
Mesaje: 419
Membru din: 12 Iun 2007, 14:21

Anterior

Înapoi la Versus

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 15 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 15 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login