Versus

Focus Mk1 1.8TDDI vs Focus Mk2 1.6TDCi

Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.

Focus Mk1 1.8TDDI vs Focus Mk2 1.6TDCi

Mesajde mariusm » 14 Oct 2009, 13:58

focus_tddi,559571 scrie:In aprilie am trecut de pe Focus I 90 CP TDDI pe FOCUS II 1.6 TDCI de 109 si......

Cât priveşte zgomotul în habitaclu ce zici, cum le poţi compara?
The owls are not what they seem...
Cadouri pentru fete... http://sheepshine.blogspot.com/
Avatar utilizator
mariusm
1nsane Member
 
Mesaje: 1095
Membru din: 15 Oct 2007, 23:50
Localitate: Calarasi
Maşina: Ford Focus Combi Futura 2002 90CP TDDI Polar Silver Metalic

Re: diferenta tdci 90cp si 109cp

Mesajde toxicristi » 14 Oct 2009, 14:05

E normal sa fie mai silentios, doar e TDCi...
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: diferenta tdci 90cp si 109cp

Mesajde mariusm » 14 Oct 2009, 14:11

Sunt putin offff, dar vreau opinia unuia care a trecut personal de la tddi la tdci. Eu am avut doar o experienţă cu 1,6tdci şi, în compataţie cu el, 1,8-ul meu tddi (şi al tău, cristi) mi s-a părut că sună mai frumos.
The owls are not what they seem...
Cadouri pentru fete... http://sheepshine.blogspot.com/
Avatar utilizator
mariusm
1nsane Member
 
Mesaje: 1095
Membru din: 15 Oct 2007, 23:50
Localitate: Calarasi
Maşina: Ford Focus Combi Futura 2002 90CP TDDI Polar Silver Metalic

Re: diferenta tdci 90cp si 109cp

Mesajde toxicristi » 14 Oct 2009, 15:14

Eu am condus ceva km 1.6TDCi de 90 si pot spune ca e mai rafinat din toate punctele de vedere.

Acum sa vedem ce zice si focus_tddi
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: diferenta tdci 90cp si 109cp

Mesajde focus_tddi » 14 Oct 2009, 16:08

E off-topic, dar deocamdata voi raspunde aici.

Intre Focus I 1.8 TDDI si Focus II 1.6 TDCI sunt diferente destul de mari, ele fiind dezvoltate pe platforme diferite. De aici vin multe avantaje dar si dezavantaje:

Avantaje Focus 2:
- platforma comuna cu Volvo S40 si Mazda 3, mai lata cu 10cm decat Focus 1, mai mult spatiu si stabilitate mai buna
- echipare mai buna (poti gasi Focus II cu navigatie OEM cu touchscreen, senzor ploaie, senzor lumina, senzor ploaie, tempomat, reglare sensibilitate directie din computerul de bord: sport, comfort)
- insonorizare mult mai buna in habitaclu (dar nu suficienta). Merita comparate chederele de la usi Focus 1 vs Focus 2.
- motoare common rail mult mai silentioase
- scaune standard mai comode
- trepte mai lungi, potrivite condusului pe autostrada: Focus 1.8 TDDI: 150Km/h -> 3500 Rot/min, Focus 2 1.6 TDCI: 150km/h -> 3000 Rot/min
- turbina cu geometrie variabila: mai putin turbo lag. De la 1700 Rot/min poti sa accelerezi mai vioi.

Dezavantaje Focus 2:
- greutatea mai mare si directia electrohidraulica reduc putin din placerea de a conduce ce o ofera Focus 1. Focus 1 cu suspensia standard, desi avea un ruliu mai mare in curbe, iti dadea un sentiment de siguranta prin raspunsul foarte bun. La focus 2, ruliul in viraje e mult mai redus dar directia chiar setata pe sport e mai "rupta" fata de ce se intampla pe sosea. Pe Comfort e ca si cum ai conduce un VW :-"
- suspensie mai sensibila: in 80.000km la Focus I nu a trebuit sa schimb nici o componenta la suspensie, desi am fost des pe drumuri rele ("zburat" peste pod nefinializat :), janta + anvelope distruse in gropi). La Focus 2 am schimbat deja amortizoare fata, planetarele au deja o uzura.
- motor common rail mult mai pretentios la combustibil fata de TDDI
- intretinere scumpa pentru DPF unde e cazul (schimbat filtru + aditiv)
- treptele mai lungi: desi ai 19 CP in plus, nu prea se simte la viteze normale
- cursa ambreiajului prea lunga, schimbator mai putin precis

Alte diferente, greu de catalogat in avantaje/dezavantaje:
- 1.8 TDDI avea un turbo-kick la 2000Rot/Min, il vreau inapoi :)
- 1.6 TDCI are o acceleratie mult mai liniara, e mult mai confortabil dar si mai plictisitor
- interior total diferit. Focus 2 e mai sobru, Focus 1 e mai creativ desi putin demodat
- 1.8 TDDI suna mai frumos: la turatii mici are o nota ce seamana cu jucaria aia de lemn ce e folosita pe stadioane (http://www.tofalvi.ro/uploaded/images/favak2.gif). La accelerari puternice are o nota mai grava de motor mare. Cand treci insa de 3500 e doar zgomot.
- 1.6 TDCI e foarte silentios pentru un diesel, la viteze mai mari auzi doar zgomot de anvelope. La turatii mai mari nu e neplacut, dar nu are nici o nota deosebita.
Ford Focus Turnier 2006, TDCI 80kW
focus_tddi
Incepator
 
Mesaje: 94
Membru din: 13 Sep 2006, 11:19
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Focus Turnier 1.6 TDCI Style

Re: diferenta tdci 90cp si 109cp

Mesajde valistoica » 14 Oct 2009, 17:29

Vad ca si la avantaje si la dezavantaje ai trecut "treptele mai lungi". Sa inteleg ca te avantajeaza si te si dezavantajeaza? Detaliaza te rog sau make up your mind.
Cred ca ai uitat sa treci la avantaje stabilitatea focusului 2 in viraje fata de focus 1. Cel putin eu am condus varianta tournir de la focus 1 si nu mi s-a parut a fi foarte stabila.
Focus owner...
Avatar utilizator
valistoica
Gold Member
 
Mesaje: 559
Membru din: 09 Feb 2009, 11:20
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 1.5 TDCI 120 CP

Re: diferenta tdci 90cp si 109cp

Mesajde mariusm » 14 Oct 2009, 19:16

focus_tddi,560733 scrie:- 1.8 TDDI avea un turbo-kick la 2000Rot/Min, il vreau inapoi
- interior total diferit. Focus 2 e mai sobru, Focus 1 e mai creativ desi putin demodat
- 1.8 TDDI suna mai frumos

Te cred ca il vrei!!! Ma incanta cum pleaca de la 2.000!!!
Interior demodat? La naiba, bordul m-a cucerit de la inceput, a contat in proportie de aproape 50% cand l-am luat! ;) Daca s-ar putea mi-as lua FF2 cu bordul de la FF1!
Ai dreptate, nu-i asa ca suna mai frumos, toarce ca un urs offticat! :D

valistoica,560805 scrie:Cel putin eu am condus varianta tournir de la focus 1 si nu mi s-a parut a fi foarte stabila.

Te contrazic, chiar daca poate se inclina un pic mai mult decat FF2, crede-ma, e greu sa o fac sa scartaie din cauciucuri, dar sa fuga de spate!
The owls are not what they seem...
Cadouri pentru fete... http://sheepshine.blogspot.com/
Avatar utilizator
mariusm
1nsane Member
 
Mesaje: 1095
Membru din: 15 Oct 2007, 23:50
Localitate: Calarasi
Maşina: Ford Focus Combi Futura 2002 90CP TDDI Polar Silver Metalic

Re: diferenta tdci 90cp si 109cp

Mesajde focus_tddi » 14 Oct 2009, 23:44

valistoica,560805 scrie:Vad ca si la avantaje si la dezavantaje ai trecut "treptele mai lungi". Sa inteleg ca te avantajeaza si te si dezavantajeaza? Detaliaza te rog sau make up your mind.
Cred ca ai uitat sa treci la avantaje stabilitatea focusului 2 in viraje fata de focus 1. Cel putin eu am condus varianta tournir de la focus 1 si nu mi s-a parut a fi foarte stabila.


Treptele lungi te avantajeaza pe autostrada. Sunt insa un dezavantaj pe drumuri nationale unde la depasiri te-ar ajuta o treapta a 4-a mai scurta. Daca nu ma insel, Peugeot ofera si pentru 1.6 HDI o cutie in 6 trepte, ar fi fost ok si la focus.

Un focus 1 cu suspensia in stare buna e la fel de stabil ca si un focus 2. Intradevar se inclina mai mult in curbe (cred ca la focus 2 barele stabilizatoare au diametru mai mare) dar stabilitatea e la fel.
Focus 1 l-am condus 80.000km si focus 2 18.000km, ambele in varianta turnier.

Personal, la Focus 1 mi se pare ca primesti mai multe informatii prin volan. In cazuri extreme (evitat obstacol pe autostrada) tragi brusc de volan si trecerea din aderenta maxima (volan greu) la pierdere partiala de aderenta (volan usor) e destul de clara.
In cele mai multe cazuri, daca sunt probleme, masina va subvira si ridicarea piciorului de pe acceleratie te va readuce pe traseu. O singura data am pierdut aderenta pe spate: intr-o curba peste un podet, masina de pe contrasens a taiat linia continua. Am virat dreapta sa-l evit, am iesit cu rotile din dreapta pe nisip iar la revenire am virat stanga mai mult decat trebuia. Surpriza a fost ca in afara de un contrabracaj scurt nu a trebuit sa fac nimic, masina a revenit foarte precis pe banda mea si a continuat drept, fara nici un balans sau nevoie de alte corectii.

La Focus 2 am ESP si cazurile extreme sunt rezolvate de calculator. Intradevar, senzatia este ca ai mai multa stabilitate, masina se inclina mai putin, dar asta e si pentru ca primesti mai putine informatii de la rotile din fata. Din fericire, am avut o singura situatie in care am avut nevoie de ESP: intr-un ac de par, pe ploaie, nu am redus suficient viteza si masina a inceput sa subvireze. ESP-ul a franat roata din spate si am avut senzatia ca incepe sa supravireze. A urmat o serie de frane violente si zguduieli din partea ESP-ului care mi s-au parut ca tin o vesnicie. Partea ciudata a fost ca nu a trebuit sa schimb deloc pozitia volanului, masina a continuat (cu zguduieli) pe traseul initial, fara sa depasesc linia continua.
Ford Focus Turnier 2006, TDCI 80kW
focus_tddi
Incepator
 
Mesaje: 94
Membru din: 13 Sep 2006, 11:19
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Focus Turnier 1.6 TDCI Style

Re: diferenta tdci 90cp si 109cp

Mesajde catalin1972 » 15 Oct 2009, 06:31

[quote="focus_tddi,560733- interior total diferit. Focus 2 e mai sobru, Focus 1 e mai creativ desi putin demodat
[/quote]


Nee , daca monteaza bordul lui FF1 la naveta Enterprise in 2100 tot o sa li se para modern si futurist ! ;) Din punct de vedere estetic cred ca FF1 arata mai bine decit FF2 !
Scuze de off-topic ! :">
focus 2 tournier 2005 1.6 tdci 90 cp TL 02 YHY
"'jaba culegi , daca nu sortezi " (Piri neni )
Avatar utilizator
catalin1972
1nsane Member
 
Mesaje: 1406
Membru din: 14 Aug 2007, 16:10
Localitate: Tulcea

Re: diferenta tdci 90cp si 109cp

Mesajde 4focus » 15 Oct 2009, 15:02

focus_tddi,560733 scrie:Intre Focus I 1.8 TDDI si Focus II 1.6 TDCI sunt diferente destul de mari, ele fiind dezvoltate pe platforme diferite. De aici vin multe avantaje dar si dezavantaje:
Avantaje Focus 2:
- platforma comuna cu Volvo S40 si Mazda 3, mai lata cu 10cm decat Focus 1, mai mult spatiu si stabilitate mai buna

Imi pare rau sa te dezamagesc dar ff2 are aceisai suspensie ca ff1,diferenta este ca ff2 este mai lat si are amortizoarele mai mari(groase)si caroseria rigidizata cu 20% fata de ff1,si se foloseste cum zici pe S40,V59,Mazda3
asa sta treaba cu suspensia ff1,deoarece majoritatea concurentei inca nu a ajuns la nivelul suspensiei ff1,nu a necesitat investitie in trenul de rulare la ff2
parca la fifth gear spuneau ca golful 5 abia se apropie de ff1 ca si placere si precizie la condus
numa bine!
ford focusfinesse1,8 TDDi 90calutzi:)+WEBASTO pt cunoscatori:)
"Pentru ca raul sa triumfe este destul ca oamenii buni sa nu faca nimic"
Cea mai mare ispita in viata este...sa te multumesti cu putin by THOMAS MERTON

Cum recunosti un om de exceptie...cand toti imbecilii se unesc impotriva lui vorba unui coleg de forum
Avatar utilizator
4focus
1nsane Member
 
Mesaje: 1511
Membru din: 20 Feb 2007, 09:22
Localitate: Cand REGENSBURG,cand SIBIU si Cisnadie:)

Re: Focus Mk1 1.8TDDI vs Focus Mk2 1.6TDCi

Mesajde focus_tddi » 15 Oct 2009, 16:18

Da, suspensia e aceeasi ca principiu; difera doar barele stabilizatoare, amortizoarele, arcurile ... :-"
Ford Focus Turnier 2006, TDCI 80kW
focus_tddi
Incepator
 
Mesaje: 94
Membru din: 13 Sep 2006, 11:19
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Focus Turnier 1.6 TDCI Style

Re: diferenta tdci 90cp si 109cp

Mesajde dcm1bt » 15 Oct 2009, 17:49


fain topicul
poate da cineva mai multe detalii despre "turbo-kick" ? raportat la tddi la 2000 rpm
Avatar utilizator
dcm1bt
Member
 
Mesaje: 371
Membru din: 07 Feb 2009, 14:29
Localitate: Botosani
Maşina: ff 2002 di 75hp wagon
VIN: wf0nxxocdn2l83832

Re: Focus Mk1 1.8TDDI vs Focus Mk2 1.6TDCi

Mesajde adyamg » 15 Oct 2009, 22:02

O parere personala despre TDCI-urile de 1.6(Ford sau PSA) .... mie nu imi plac deloc cum suna! Nu am condus nici unul dar sunetul pe care il are motorul ala ma face sa ma gandesc ... ca ceva e defect la motorul ala .. nush de ce.
E doar o impresie personala!
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: Focus Mk1 1.8TDDI vs Focus Mk2 1.6TDCi

Mesajde focus_tddi » 16 Oct 2009, 09:35

Turbokick-ul e specific masinilor cu o turbina fara geometrie variabila.

Un motor aspirat tinde sa aibe o acceleratia constanta (vezi curbele de putere/cuplu: http://www.fordscorpio.co.uk/images/power12v.jpg) in timp ce un motor turbo va avea un varf de cuplu intre anumite turatii (http://www.fordscorpio.co.uk/images/powertdi.jpg). Acel varf de cuplu il simti ca si turbokick: motorul este "puturors" pana ajunge la o anumita turatie iar pe urma trebuie sa te tii bine de volan :D
Ford Focus Turnier 2006, TDCI 80kW
focus_tddi
Incepator
 
Mesaje: 94
Membru din: 13 Sep 2006, 11:19
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Focus Turnier 1.6 TDCI Style

Re: Focus Mk1 1.8TDDI vs Focus Mk2 1.6TDCi

Mesajde adycristea » 10 Noi 2009, 19:07

ca posesor de focus 1 cu facelift sincer spun ca arata mai sportiv ca focus 2 ,masina e mai coborata la focus 1 si are un aer sportiv,nu zic ca focus 2 nu e masina dar parca e ca la filmele alea din mai multe episoade,primul episod e cel mai bun.
Avatar utilizator
adycristea
Member
 
Mesaje: 269
Membru din: 14 Oct 2009, 09:00
Maşina: Ford focus 2018 1,5 tdci
VIN: WF06XXGCC6HC67125

Re: Focus Mk1 1.8TDDI vs Focus Mk2 1.6TDCi

Mesajde ag66wrc » 14 Noi 2009, 02:45

am si eu o parere personala ff1 e campion la interior iar ff2 campion la exterior.cel putin bordul si panourile usilor la ff2 parca sunt taiate cu toporul, e patratos in habitaclu spre deosebire de ff1 care e destul de futurist si rotunjit
Avatar utilizator
ag66wrc
Gold Member
 
Mesaje: 716
Membru din: 23 Ian 2009, 19:23
Localitate: pitesti
Maşina: ford mondeo mk2. an 1997, 1.8 16v 116cp gt
VIN: wf0axxgbbatl15187


Înapoi la Versus

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 10 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 10 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login