Versus

Ce inseamna Audi?

Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde adyamg » 21 Oct 2009, 21:18



Din minutul 4:30 pana in minutul 5:30 se intampla treaba interesanta cu diferentialul. Foarte important si tare mi-as dori o masina care sa faca uz de asa ceva.
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde Huffy » 21 Oct 2009, 23:09

Toti cei care ridicati in slavi diferentialul...stiti desigur ca si masinile voastre au diferential. De fapt nu cred ca exista vreuna fara macar un diferential fabricata in ultimul secol, altele au doua sau chiar trei :D (nu glumesc)
Specificati va rog ca va referiti la un diferential "inteligent", un diferential cu alunecare limitata sau alt tip, dar nu standard...ok? :)

Cat despre Audi si calitatea finisarilor, este ceva general. Calitatea materialelor din interior a scazut cam la toti constructorii odata cu reglementarile referitoare la reciclare. Peste tot plastic care se topeste frumos, fara sa-i stea in cale materiale textile de exemplu.
Ca si comparatie e suficient sa ne uitam in gradina proprie: Focus1 vs Focus2 de exemplu, nu mai vorbesc de Scorpio2 vs Mondeo Mk3...
Avatar utilizator
Huffy
 
Mesaje: 4692
Membru din: 07 Iun 2005, 19:51
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde alexandrusavu » 21 Oct 2009, 23:19

Eu am presupus că se subînțelege faptul că în discuție e un dif "inteligent" cum spui tu :)

Iar cu calitatea asta, e situația "win some, lose some", pierzi din calitatea materialelor dar se compensează prin tehnologie.
Imagine
<photo-blog actualizat bianual>
Cars :
Ford Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi ~115cp, 275Nm [90cp, 215Nm stock]
Avatar utilizator
alexandrusavu
 
Mesaje: 4747
Membru din: 23 Aug 2007, 02:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi 90CP
VIN: WF05XXWPD57U35570

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde adyamg » 22 Oct 2009, 08:23

In general credeam ca 3 diferentiale sunt mai utile in offroad dar se pare ca multe WRC-uri au tot 3 si poate si alte masini de strada cu tractiune integrala Acel P2 am inteles ca are 2 dar face bun uz de ele :).
Eu am ales exempul cu P2 pentru ca pe ala il stiam si se vad mult mai bine efectele cu si fara diferential in aceeasi masina.
Audi foloseste in mare diferentiale torsen care au principiu de functionare mecanic, sa zic asa.
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde toxicristi » 24 Oct 2009, 12:36

Orice masina cu AWD permanent (quattro la audi, dar nu toate) are nevoie de 3 diferentiale, cate unul pe fiecare punte + unul central (torsen la audi). Pana acum, Audi folosea diferentiale deschise spate/fata (cum avem si noi la masini, mai putin cei cu Focus RS Mk1&2 :D ).

Acum au bagat asta pe spate (dar numai pe S!), roata din exteriorul curbei primeste mai multa putere, adica masina se intoarce mai rapid: (nu e LSD)


Pe quattro la modelele non-sport cred ca au ramas diferentiale deschise fata/spate, mai putin la cele care nu sunt 4x4 permanent unde se aplica un alt sistem : A3 quattro , S3 si TT quattro care sunt automatic 4x4 "on-demand" (ca Golf 4motion, Tiguan 4motion, Kuga 4x4).
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde Xilin » 24 Oct 2009, 16:07

Cred ca unii ridica prea mult in slavi Audi, Lexus mi se pare mult mai superior, Acura mi se pare superioara, asta ma refer la cat de bine sunt facute. Adica io nu inteleg de ce exista un topic numit ce inseamna audi de parca e cea mai buna marca posibila in banii respectivi...
Xilin
Incepator
 
Mesaje: 41
Membru din: 12 Oct 2009, 23:47
Maşina: Honda Accord, 2008, 2000cmc 155cp, executive

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde edit » 24 Oct 2009, 19:23

toxicristi,568369 scrie: Acum au bagat asta pe spate (dar numai pe S!), roata din exteriorul curbei primeste mai multa putere, adica masina se intoarce mai rapid: (nu e LSD)
.



nu doar pe S ci si pe a4, a5, q5 cu motorizarile de 3.0tdi si 3.2 fsi
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde KomandantuR » 26 Oct 2009, 12:00

Xilin,568468 scrie:Cred ca unii ridica prea mult in slavi Audi, Lexus mi se pare mult mai superior, Acura mi se pare superioara, asta ma refer la cat de bine sunt facute. Adica io nu inteleg de ce exista un topic numit ce inseamna audi de parca e cea mai buna marca posibila in banii respectivi...


Pai la o suma de bani, daca intrebam 10 persoane, gasim cel putin 6-7 variante de "asta e cea mai buna".
Muschii cuiva au vrut sa stie "Ce inseamna Audi". Mai sunt sa zicem inca 5-6 "grupe de muschi" care isi asteapta randul. Ce nu intelegi? Daca spun "Honda Accord e cea mai tare masina ever!" vorbesc pe limba ta?
"Beware the lollipop of mediocrity; lick it once and you'll suck forever." -Brian Wilson
Avatar utilizator
KomandantuR
 
Mesaje: 3727
Membru din: 14 Mai 2007, 14:24
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2007, 1.6i 100 CP, Trend Collection
VIN: WF05XXGCD57L20779

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde mondeo.ro » 26 Oct 2009, 14:49

Ieri am avut ocazia sa conduc un A4 B7 1,9TDI de 116cp,an 2006 cu 80.000km reali.
1.A4 e mult mai bine facut si finisat de cat Mondeo Mk3-ul meu.Materialele sunt mai bune ca la Passat B6(le-am comparat live,una langa alta,A4,Passat,Mondeo).Masina nu are greierasi deloc.E tanc.
2.interiorul la A4 e mai inghesuit decat la a mea.
3.Motorul e zgomotos,izolatia fonica e putin mai buna ca la Mondeo.
4.Motorul de 1,9 e...vaca moarta :) pana la 2.300-2.400rpm.Nu trage mai deloc.Mondeo TDCI de 116cp pleaca mult mai frumos.De la o anumita viteza si turatie TDI-ul ma face,are mai multa forta bruta.Dar sa nu uitam ca eu am 172.000km si probleme de injectie,adica nu o pot calca violent pana la podea ca da in nas.
5.Eu si proprietarul Audi-ului am fost de acord ca Mondeo accelereaza mai frumos,cel putin pana in 2500rpm cand,daca o calc,apare problema binecunoscuta la TDCI-uri. :((
6.Ce m-a dat pe spate, :-O tipul mi-a recomandat Mondeo MK4.La fel ca si testele il considera superior noului C Klasse si il pozitioneaza peste Passat B6 si ca el si-ar vinde masina sa-si cumpare Mondeo daca ar avea diferenta. :-O
Baiatul ala e la a saptea masina premium si cred ca parerea lui e una avizata.
Concluzia:1.Audi ala nu m-a dat pe spate,ma asteptam la mai mult.Daca vrei o masina de clasa medie trebuie sa optezi pentru ceva mai mare de 1,9,dupa parerea mea 2000cc e putin penru masini de 1400-1600kg.
2.Recunosc ca Audi e peste BMW si Mercedes la interioare(nah edit sa ai si tu dreptate :) ).
3.Daca ar fi fost sa aleg intre A4 prietenului,Passatul celuilalt prieten si Mondeo al meu,as fi luat cu ochi-nchisi Passatul.E mai spatios,mai frumos,mai silentios(tot TDI),etc.(Passatul era 2.0TDI 4motion cu 47.000km,model 2006,motor PD,echipare Highline+optionale.Probabil ca si argumentele astea au cantarit mult in impresia generala pe care mi-am facut-o despre masinile testate ieri).
Mondeo MK3 2.0TDCI 116cp HB
16.10.2016 = 366.780km! Turbo original, pompa inalta original. Injectia schimbata la 305.000km(!) si revopsita partial in 2014. In medie 500e/an filtre, ulei,piese si manopera(3 revizii/an). Arata si merge aproape ca in 2008 cand am luat-o.
Consum minim, calculat la pompa=5.8l/100km(urban, extraurban, autostrada) Viteza 80-140km/h pe nationale si 140-210km/h pe autostrada.
Consum mixt in prezent=6.9-7.3l/100km
Consum record:202km cu 8l =>4l/100km!!
Avatar utilizator
mondeo.ro
Gold Member
 
Mesaje: 533
Membru din: 15 Noi 2008, 15:54
Localitate: Timisoara(de fapt aproape de)
Maşina: Mazda 6 Sport GT CD140, 2008 / Ford Mondeo 2.0TDCi 116hp Ghia 2004/Ford Ka 1.3i 2006
VIN: wfblabnustiusorry

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde edit » 26 Oct 2009, 15:21

passatul b6 este imens la interior si este imens si in portbagaj. cred ca este cea mai spatioasa masina de clasa medie exceptand skoda superb.
problema lui A4 B7 este ca de fapt aceasta masina este un facelift destul de agresiv al lui A4 B6 aparut in 2001. Audi si-au "poreclit" aceasta masina B7 din motive de marketing si de vanzari. Daca o denumeau B6.5 si recunosteau ca este un facelift vindeau probabil 75% din ce au reusit.
Platforma tehica a lui A4 b7 isi are originea in 2001 si este o masina oarecum depasita tehnic. de asta este si zgomotoasa samd. intre faceliftul unei masini premium de acum doua generatii si una non premium insa model de actualitate, as lua nonpremium.
si eu sunt de parere ca doi litri cu pana in 150 cp este putin pt astfel de masini.
ma bucur ca mai exista lume care stie ca Mercedesul C este o mare ceapa degerata. mercedes este pe o panta descendenta la modelele de volum si mai pastreaza garda sus cu cateva masini de nisa.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde mondeo.ro » 26 Oct 2009, 16:51

Treaba cu facelift-ul la A4 B6 il stiam si eu dar nu credeam ca se simte chiar atat de tare ca platforma masinii are defapt deja noua ani.Sunt parca putin dezamagit de masina aia. :|


off topic:un alt portbagaj mare il gasim si la noul Mondeo iar spatiul soferului si pasagerilor e mai mare ca la Passat.
Mondeo MK3 2.0TDCI 116cp HB
16.10.2016 = 366.780km! Turbo original, pompa inalta original. Injectia schimbata la 305.000km(!) si revopsita partial in 2014. In medie 500e/an filtre, ulei,piese si manopera(3 revizii/an). Arata si merge aproape ca in 2008 cand am luat-o.
Consum minim, calculat la pompa=5.8l/100km(urban, extraurban, autostrada) Viteza 80-140km/h pe nationale si 140-210km/h pe autostrada.
Consum mixt in prezent=6.9-7.3l/100km
Consum record:202km cu 8l =>4l/100km!!
Avatar utilizator
mondeo.ro
Gold Member
 
Mesaje: 533
Membru din: 15 Noi 2008, 15:54
Localitate: Timisoara(de fapt aproape de)
Maşina: Mazda 6 Sport GT CD140, 2008 / Ford Mondeo 2.0TDCi 116hp Ghia 2004/Ford Ka 1.3i 2006
VIN: wfblabnustiusorry

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde Maxy » 26 Oct 2009, 17:07

A4 b7 a fost o masina extrem de slaba in raport cu concurenta practic atunci in opinia mea, Audi concura cel mult cu Vw Passat sau Mondeo insa pana la C sau seria 3 era o distanta extrem de mare. Bine adevarul e ca si A6 vechi a fost una dintre cele mai proaste masini de clasa mare din anii respectivi, suspensie fixa pe spate stabilitate foarte proasta(lucru pe care si la vechiul TT il intalneam cand zbura in balarii pe viraje).Abia acum cu modelele actuale au mai reusit sa isi spele din pacate insa inca sunt departe, motoarele diesel de varf sunt cu mult in urma concurentei(3.0 tdi nici nu se poate compara cu 3.0d sau 320cdi). A4 actual este mult mai reusit la interior insa e tot la distanta fata de celalalte doua mai ales la unele imbinari. Singura masina cu adevarat misto de la Audi este S3 si poate A6 in rest celalte raportate la concurenta au ramas cu un pas in urma.
I Felt The Difference
Avatar utilizator
Maxy
Gold Member
 
Mesaje: 610
Membru din: 23 Iun 2006, 14:22
Localitate: Capitala
Maşina: ex Ford Focus Titanium fl 2.0 TDCi 2008

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde edit » 26 Oct 2009, 18:14

Maxy,569907 scrie: Audi concura cel mult cu Vw Passat sau Mondeo.

aici cred ca exagerezi din prea mult exces de zel

Maxy,569907 scrie: Audi ....... pana la C sau seria 3 era o distanta extrem de mare.

aici sunt de acord


Maxy,569907 scrie: .Abia acum cu modelele actuale au mai reusit sa isi spele din pacate insa inca sunt departe, motoarele diesel de varf sunt cu mult in urma concurentei(3.0 tdi nici nu se poate compara cu 3.0d sau 320cdi). .

daca bmw sunt destul de greu de atins, apoi la unele motorizari audi il are pe mercedes la degetul mic, iar 320cdi este una dintre ele, acest motor fiind unul dintre cele mai proaste din gama mercedes.
Fişiere ataşate
l_80c8e50d54234b0aa1d8e7d3b7e85316.jpg
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde Maxy » 26 Oct 2009, 18:21

Vb din proprie experienta? 3.0 TDi este de departe cel mai petarda motor de 3 litri iti aduc in fata doi propietar cu motorizarea asta pe Audi a5 care iti zic ca e praf, la acceleratii si reprize Mercedes si Bmw pur si simplu il spulbera... Defapt un 280cdi pe un E klasse il alearga de nu se vede,ce rost are sa mai spunem de 320cdi. Daca nu ai avut contact cu aceste masini eu zic ca nu are rost sa ne contrazicem aiurea. Sa aducem acum in discutie benzinarele...un 350cgi?

Iata aici o comparatie intre un A6 3.0 tdi quattro si un E320cdi motorul vechi de doar 204 cp:

http://www.zeperfs.com/duel1250-1120.htm

Nu cred ca mai are rost sa aducem in vorba noul 320cdi de 225 de cp ca rezultaele sunt mai mult decat evidente...
I Felt The Difference
Avatar utilizator
Maxy
Gold Member
 
Mesaje: 610
Membru din: 23 Iun 2006, 14:22
Localitate: Capitala
Maşina: ex Ford Focus Titanium fl 2.0 TDCi 2008

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde edit » 26 Oct 2009, 18:31

mai maxy , tu esti dezinformat rau.
eu nu stiu de unde le mai scoti.
tu imi arati de varaianta de 3.0tdi din 2005 de 225 cp? de atunci a mai trecut prin 233cp si apoi la 240 cp . nu sunt doar cei cativa cp , ci s-au mai optimizat multe.
mercedesul ala este la fel de vechi.
nu ma intereseaza ce era inainte . eu vorbesc despre ce e acum.

vezi ca ti-am pus mai sus niste masuratori recente.
lasa prostiile unor gigei cu a5.
eu vorbesc de oameni care fac masuratori de zeci de ani de zile si folosesc instrumente de ultima generatie.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde Maxy » 26 Oct 2009, 19:29

Tu vorbesti de niste tembeli care nu au altceva de facut decat sa scoata in fata orice inseamna Audi si Vag deoarece le plateste tata Piech(sau ma rog cine e la conducere acum) excursiile in china si in state moka si cazeaza presa la hoteluri de 5 stele in schimbul unui acord de a scoate tot ce inseamna Audi nou lider ultimul master test la compacte fiind o jignire pe fata. Cauta ultimul master test la medii unde C klasse a zdrobit efectiv tot ce inseamna A4 si seria 3 si la slalom si la performante motor si al consum dar la sfarsit au scos ei A4 castigator pe motiv ca are un feeling mai bun. Cum adica au un feeling mai bun, ce argument al unei prese ce se considera de top este asta de a scoate o masina lider doar ca are un feeling mai bun cand chiar in testele lor respectiva masina a pierdut la aproape tot in fata celorlalti doi. Pentru mine la ora actuala singura presa care mai este cat de cat obiectiva este cea din anglia. Whatcar, autoexpress sau Autocar si-au spus demult cuvantul in ceea ce inseamna acest versus.
I Felt The Difference
Avatar utilizator
Maxy
Gold Member
 
Mesaje: 610
Membru din: 23 Iun 2006, 14:22
Localitate: Capitala
Maşina: ex Ford Focus Titanium fl 2.0 TDCi 2008

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde adyamg » 26 Oct 2009, 19:39

:) poi ati tot comparat Audi si ati zis ca e un VW si ati ajuns sa laudati modelul care din toata gama are cele mai multe asemanari cu un Golf. S3 nici macar nu e un quattro veritabil ... foloseste un cuplaj Haldex la fel ca 4Motion.
E adevarat ca la motoarele de 3.0 as alege BMWu ala ca tare frumos se poarta. Audi a pierdut mult in rafinament folosind sistemul PD insa a inceput sa renunte la el. La un comparativ intre un 530d, A63.0TDI si E320CDI eu zic ca lucrurile sunt foarte apropiate
exp: http://www.dekhona.com/tv-shows-videos/dcjdcsqw

Legat de zburatul prin balarii ... nici Mercedes nu a fost scutit de astfel de evenimente.
Legat de interioare si imbinari iar sunt doar niste supozitii fara argumente cum s-au mai adus in posturile anterioare. Nu inteleg ce tot o tineti pe asta cand e cunoscut faptul care Audi are probabil cele mai multe masini premiate pentru interiorul lor?

Popular-Priced Cars: Audi A3
Premium-Priced Cars: Audi A6
Premium-Priced CUVs: Audi Q7
Best Navigation System: Audi
Best Instrument Cluster: Audi A6
Best Sound System: Audi S8, Bang & Olufsen

Legat de tipu care si-ar vinde Audiu sa cumpere Mondeo .... ar putea-o face oricand ... de banii care ii ia pe Audi cumpara un Mondeo.

Iar la categoria small premium sedan ... nici pe mine nu ma incanta C iar BMW desi din punct de vedere mecanic sta foarte bine cred ca intra mai degraba la categoria "very, very small premium sedan". Overall un A4 cu un diesel comon rail cred ca se aseaza peste competitie.


:)) hai ca a cazut forumul de la ce se zice pacia .... Piech s-a pensionat demult ... dar sa inteleg ca cei de la Audi platesc testele pe cand cei de la Mercedes si BMW stau cu mainile in buzunar. Asta e ca si cum ai spune ca numai Dinamo face blaturi.

Inca o intrebare .... ce au CGI-urile alea si concurenta nu are? Ca sa discutam la obiect nu numai lansam barfe ca "nu are mochete la interior, nu are fante pentru racirea discurilor"

PS Celor de la autocar le place A5 ... si curios ca e cu motorul ala TDI 3.0
http://www.autocar.co.uk/CarReviews/Roa ... SE/226663/
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde DanielArdelian2 » 27 Oct 2009, 07:44

Gata. Va iau jucaria la amandoi ca vad ca nu stiti sa discutati fara sa va intepati.
Nu mai poate omul sa faca un versus ca imediat se iau la hartza Maxy si edit.
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Anterior

Înapoi la Versus

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 22 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 22 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login