Versus

Ce inseamna Audi?

Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde Maxy » 20 Oct 2009, 19:58

adyamg,564846 scrie:
Maxy,564465 scrie:Cei de la audi tot timpul au facut eforturi sa arate ca pot si ei si sa fie printre "cei mari" insa sunt departe. Adevaratii lideri raman Mercedes Benz si Bmw. E de ajuns sa mergi cu un E klasse sau un seria 5 sa vezi ce inseamna o suspensie conceputa cu cap, apoi te urci intr-un a4 si vezi cum masina nou nouta troncane suspensia spate de nu iti vine sa crezi. In clasa A4/seria3/C klasse lucrurile stau si mai prost, aici in opinia mea lider clar fiind C-ul.


Si tu compari E si 5 cu A4 ... E si 5 se compara cu A6. Eu nu am auzit ca la noul A4 sa troncane suspensia ...astea sunt mituri
Apoi quattro este intradevar badgeul care iti vine in cap prima data cand te gandesti la Audi.

@isotech_ro legat de oferta limitata a Audi nu sun deloc de acord si chiar faci mici confuzii
1. RS este divizia de motorsport a lui Audi la fel cum M este pt BMW si AMG pentru Mercedes, deci RS, M, AMG nu sunt variante/clase diferite
2. Gama Audi ce imi vine acum in minte cuprinde A2, A3, A4, A5, A6, A7, A8, Q5, Q7, TT, R8(aici nu includem modele de gen RS4, RS6, Allroad ... care sunt defapt versiuni de A4, A6 ...etc). Deci tot vreo 11, iar eu la BMW nu prea am reusit sa numar 11 categorii
3. Zici ca TT este derivat dein A3.. respectiv Golf ... poi si X3 e derivat din seria 3 si expemplele pot contiunuain sensul asta.
4. Faptul ca incearca sa se pozitioneze intre BMW si mercedes nu inseamna ca este un producator de nisa. Spre exp X6 este un model de nisa ... sau R classe, sau A7 ... deci nu incerca sa tranformi un segment nisa in ceva negativ ...ca nu e. Cele mai dorite modele din gama celor 3 au aparut intr-un segment de nisa.

@DanielArdelian2 este foarte adevarat ce spui cu tractiunea spate, asta e si cuiul pe care l-as avea eu fata de cei de la Audi, dar e in mare masura contracarata de oferta quattro. Poti privi ca pur si simplu au o alta abordare a sportivitatii, un alt exp in sensu asta poate veni de la Ferrari-Lamborgini. Apoi sunt multi care cand se gandesc la inovatie se gandesc la seria 7, altii la A8 ... este o chestiune subiectiva. Cea vreau sa spun in esenta e ca desi un RS4 nu are tractiune spate se bate de la egal la egal cu un M3 ... fiecare din astea 2 avand plusuri si minusuri unul comparat cu celalalt.



Am gresit, am vrut sa scriu seria 5, E klasse si A6. Prietene tu te iei dupa ce auzi sau dupa ce mergi? cand iti trec vreo 10 Audiuri prin mana si tot atatea Mercedesuri si Bmw-uri(aici doar treiar si cinciar) nu generalieaza nimeni.
Pur si simplu Audi este departe de ceilalti doi aminti mai sus. Unul stie sa faca cele mai confortabile masini posibile, altul cele mai sportive. Este de ajuns sa mergi cu un A8 apoi te urci intr-un S sau septar si vezi diferenta. De a4 nu mai are rost sa il aduc in discutie. Plasticul ala care se cojeseste precum si materialele tari de la partile inferioare ale bordului si ale fetelor de usi sunt materiale pe care numai un constructor mediocru care vrea si el sa pretinda ca e premium le pune. Nu mai are rost sa aducem in vorba, motoare, inovatie, traditie, istorie, performante ca deja... Ca ne incapatanam sa nu vedem realitatea din fata ochilor insistand aiurea cu niste argumente false care sunt egale cu zero asta e partea a doua.
I Felt The Difference
Avatar utilizator
Maxy
Gold Member
 
Mesaje: 610
Membru din: 23 Iun 2006, 14:22
Localitate: Capitala
Maşina: ex Ford Focus Titanium fl 2.0 TDCi 2008

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde laurashgeo » 20 Oct 2009, 20:29

Masina pe care eu as alege-o pana in 20.000 euro ar fi cu siguranta Laxus Is220d. Am senzatia ca e idealul in design. Arata mai agresiva decat seria 3, si tot odata mai luxoasa si mai impunatoare ca un C Klass. Daca aveti voi idee cam care sunt preturile la intretinere va rog sa povestiti aici pe forum, ca chiar sunt interesat. Peste un an sau maxim 2 cand o sa imi vand Focusul, Is-il second ar fi cel mai frumos vis pe care mi l-as putea indepini. Alta optiune ar fi Jaguar X Type si A4, in ordinea enuntata.
X Type-ul e o masina deosebita si destul de scumpa la vedere pe strazile noastre.

Mercedes este intr-adevar f comfortabila, insa este prea conservatoare pentru varsta mea, si in plus cel mai mare inconvenient este faptul ca reprezinta imaginea Cocalarului si Parvenitului Rom(an). Intrebati-l pe Alex Maftei care sunt 90% din clientii lui de Mercedes :D
Ex: Ford Fiesta 1.25i 75Cp 2001
Ex: Ford FocusII 1.6 tdci 90Cp 2005
EX: Ford FocusII 1.6 tdci 109Cp2005
Ford FocusII 1.6 tdci 109Cp 2011
Avatar utilizator
laurashgeo
Gold Member
 
Mesaje: 632
Membru din: 28 Mar 2007, 17:42
Localitate: Bucuresti
VIN: WF0PXXWPDPBC60893

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde Cornel001 » 20 Oct 2009, 22:01

as putea spune ca bmw reprezinta acelasi lucru. dar asta nu m-ar impiedica sa iau un bmw.
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde muzica9 » 20 Oct 2009, 22:40

va intrebati ce inseamna audi??!! poftim!

http://www.youtube.com/watch?v=auEdEYY3ao4

sau altii ar spune ca....

http://www.crocodilul.ro/poze_imagini_a ... lelor.html
Avatar utilizator
muzica9
1nsane Member
 
Mesaje: 3817
Membru din: 11 Dec 2006, 10:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: FULL FARA PIELE

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde bibanu47 » 20 Oct 2009, 22:47

Muzicutza,esti tare nene............. =D> =D> =D> =D>

Nu intru in subiect ca nu e loc,dar ai vorbit si pentru mine. :)
Reconditionez motoare,cutii de viteze,chiulase,rectific si pasuiesc supape rezultate din distributii sarite,alternatoare,electromotoare,casete de servo-directie si pompe atat electrice cat si mecanice,pompe de vacuum si frana indiferent de tipul auto sau an.
Pentru reparatii auto vizionati: http://www.youtube.com/results?search_q ... %2047&sm=1
Nr. de tel. la care discut strict numai despre reparatii contra cost: 0766417724 Gabi
Operez in cartea de service a autoturismului.
Avatar utilizator
bibanu47
Director Tehnic
 
Mesaje: 6874
Membru din: 29 Oct 2008, 19:29
Localitate: Alexandria City,la doar 79km de capitala
Maşina: Einstein Sedan Facelift 2014
VIN: IMEDIATCASATEAJUT

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde Xilin » 21 Oct 2009, 01:46

zicea cineva de fete impresionate de audi, imi cer scuze dar nu cred ca in mod normal iti iei o masina numai pe principiul asta. Si nu cred ca iti faci o prietena numai dupa cat de confortabil sta ea in masina. In fine, nu dezvolt ideea ca va suparatii unii dintre voi pe mine.
Cat despre posesorii de audi... hmmm , pai va spun ce am vazut acum ... 2 saptamani, si nu va mint :
Audi Q7, interior de piele, foarte frumos. Soferul...un sofer de audi obisnuit, ochelari de soare musca, lant de aur, burta goala. Insa ce m-a intrigat pe mine era ce se afla pe bancheta masinii... vreti sa ghiciti ? NU, nu era o blonda frumoasa... nici una urata...nici macar o baba blonda si urata nu era... era un PORC, si nu ma refer la sofer ci porc adevarat nene, pe tapiterie de piele :| .
Asa lasand posesorii de audi la o parte, masinile audi in sine :

- mi se pare mai ok decat VW, chiar daca doar asta sunt in mod integral (daca o firma te detine, faci cum zice firma respectiva) evident si pretul de cumparare e mai mare.
- arata bine, nu cele mari,mie-mi place A4, A6 deja o dam pe segmentul destinat oamenilor business, A8 e pt bill gates.
- motoare bune, cele diesel, cele benzina, corectati-ma daca gresesc dar si ele sunt TSI-uri de la VW, ori alea nu "papa" nimic sub cifra octanica de 98 pentru ca ... se strica.
- Finisaj OK, in accordul meu parca e mai mult lux decat intr-un A4 configurat de bun simt care oricum costa mai mult

poftim parerea mea.
Cat despre SH, sry dar prefer garantia de 3 ani, deja imi trebuiesc vro 3 maini sa numar amicii ce si-au luat masini din "jermania" si au ramas cu ele in drum(cu audi n-am auzit, insa bmw si vw destui). Tot sunt de parere ca neamtu isi pune masina la punct cat de cat sa mearga bine inca 10-20 mii km si o vinde. O fi el neamt dar daca stiti cat de zgarciti sunt, atunci va dati seama ce vreau sa zic.

Hai sariti pe mine, eu si ideile mele de comunist afurisit :D :lol:
Xilin
Incepator
 
Mesaje: 41
Membru din: 12 Oct 2009, 23:47
Maşina: Honda Accord, 2008, 2000cmc 155cp, executive

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde edit » 21 Oct 2009, 07:11

nu imi dau seama cum de toti oamenii care isi castiga painea de zeci de ani din jurnalism auto, declara audi ca avand cle mai bune interioare iar doi-trei baieti pe aici care stiu ei ce spun si care au mers 100-200km intr-un audi sunt de o parere contrara !!
in fine, stim noi mai bine ce-s alea masinile, ca doar ne-m pricopsit cu cate un ford.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde adyamg » 21 Oct 2009, 07:41

Maxy,565263 scrie:
adyamg,564846 scrie:
Maxy,564465 scrie:Cei de la audi tot timpul au facut eforturi sa arate ca pot si ei si sa fie printre "cei mari" insa sunt departe. Adevaratii lideri raman Mercedes Benz si Bmw. E de ajuns sa mergi cu un E klasse sau un seria 5 sa vezi ce inseamna o suspensie conceputa cu cap, apoi te urci intr-un a4 si vezi cum masina nou nouta troncane suspensia spate de nu iti vine sa crezi. In clasa A4/seria3/C klasse lucrurile stau si mai prost, aici in opinia mea lider clar fiind C-ul.


Si tu compari E si 5 cu A4 ... E si 5 se compara cu A6. Eu nu am auzit ca la noul A4 sa troncane suspensia ...astea sunt mituri
Apoi quattro este intradevar badgeul care iti vine in cap prima data cand te gandesti la Audi.

@isotech_ro legat de oferta limitata a Audi nu sun deloc de acord si chiar faci mici confuzii
1. RS este divizia de motorsport a lui Audi la fel cum M este pt BMW si AMG pentru Mercedes, deci RS, M, AMG nu sunt variante/clase diferite
2. Gama Audi ce imi vine acum in minte cuprinde A2, A3, A4, A5, A6, A7, A8, Q5, Q7, TT, R8(aici nu includem modele de gen RS4, RS6, Allroad ... care sunt defapt versiuni de A4, A6 ...etc). Deci tot vreo 11, iar eu la BMW nu prea am reusit sa numar 11 categorii
3. Zici ca TT este derivat dein A3.. respectiv Golf ... poi si X3 e derivat din seria 3 si expemplele pot contiunuain sensul asta.
4. Faptul ca incearca sa se pozitioneze intre BMW si mercedes nu inseamna ca este un producator de nisa. Spre exp X6 este un model de nisa ... sau R classe, sau A7 ... deci nu incerca sa tranformi un segment nisa in ceva negativ ...ca nu e. Cele mai dorite modele din gama celor 3 au aparut intr-un segment de nisa.

@DanielArdelian2 este foarte adevarat ce spui cu tractiunea spate, asta e si cuiul pe care l-as avea eu fata de cei de la Audi, dar e in mare masura contracarata de oferta quattro. Poti privi ca pur si simplu au o alta abordare a sportivitatii, un alt exp in sensu asta poate veni de la Ferrari-Lamborgini. Apoi sunt multi care cand se gandesc la inovatie se gandesc la seria 7, altii la A8 ... este o chestiune subiectiva. Cea vreau sa spun in esenta e ca desi un RS4 nu are tractiune spate se bate de la egal la egal cu un M3 ... fiecare din astea 2 avand plusuri si minusuri unul comparat cu celalalt.



Am gresit, am vrut sa scriu seria 5, E klasse si A6. Prietene tu te iei dupa ce auzi sau dupa ce mergi? cand iti trec vreo 10 Audiuri prin mana si tot atatea Mercedesuri si Bmw-uri(aici doar treiar si cinciar) nu generalieaza nimeni.
Pur si simplu Audi este departe de ceilalti doi aminti mai sus. Unul stie sa faca cele mai confortabile masini posibile, altul cele mai sportive. Este de ajuns sa mergi cu un A8 apoi te urci intr-un S sau septar si vezi diferenta. De a4 nu mai are rost sa il aduc in discutie. Plasticul ala care se cojeseste precum si materialele tari de la partile inferioare ale bordului si ale fetelor de usi sunt materiale pe care numai un constructor mediocru care vrea si el sa pretinda ca e premium le pune. Nu mai are rost sa aducem in vorba, motoare, inovatie, traditie, istorie, performante ca deja... Ca ne incapatanam sa nu vedem realitatea din fata ochilor insistand aiurea cu niste argumente false care sunt egale cu zero asta e partea a doua.



La fel ca si altii din prietenii tai ai tendinta de a transforma o discutie in contradictoriu in ceva personal nenica.
Ti-am mai spus-o si ti-o mai spun te raportezi prea mult la ceilalti si asta se vede si in discursul tau.
Eu iti doresc numai bine.
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde Maxy » 21 Oct 2009, 07:58

Prietene, fara suparare, ne cunoastem? ai ceva in comun cu mine? Observ ca ai probleme personale grave de toti care iti dau un raspuns il iei ca pe un atac la persoana ta.
Cat despre individul pentru care un Focus e pe picior de egalitate cu un C klasse sau Seria 1/3 la materiale interioare, ar fi o pierdere imensa de timp sa imi bat gura explicand ceva ce oricum nu ar avea cum sa inteleaga. Ca si lider la calitate de interior lex IS le bate la fund pe toate impreuna cu noul G37 sedan.
Ultima oară modificat de Maxy pe 21 Oct 2009, 08:10, modificat de 2 ori în total.
I Felt The Difference
Avatar utilizator
Maxy
Gold Member
 
Mesaje: 610
Membru din: 23 Iun 2006, 14:22
Localitate: Capitala
Maşina: ex Ford Focus Titanium fl 2.0 TDCi 2008

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde adispan » 21 Oct 2009, 08:04

acusi-acusi castigati un warn daca schimbati cursu discutiei; va reamintesc, subiectul este "ce inseamna audi"
adispan
 
Mesaje: 10602
Membru din: 06 Iul 2006, 20:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF2 2006 hatch 1.4i 80 CP
VIN: WF03XXGCD36M19528

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde VIPER » 21 Oct 2009, 08:19

Pe mine personal chestiuni gen plastic de bord, fete de usi sau altele asemenea ma lasa rece. Am o chestie foarte simpla: daca ma sui intr-o masina, oricare ar fi ea, si ma simt bine instant, ma uit si in continuare. Daca nu, poate sa fie cea mai laudata din lume si sa am si banii in buzunar, pur si simplu nu ma intereseaza.

Cum la ora actuala mputea uita doar la A4/C-Klasse/Serie-3, as alege fara sa clipesc A4. Primul motiv e descris mai sus. Conteaa foarte mult sa ma simt bine in masina respectiva, sa apara acea relatie om-masina. Incerc sa trec peste ideile preconcepute (si intarite de "civilizatia" de la noi) cum ca o categorie X de oameni cumpara marca Y.

Asadar, de ce as alege Audi? Pentru ca imi inspira atat eleganta cat si sportivitate, fix atat cat imi doresc. Nu am nevoie de senzatiile tari oferite de propulsia de la BMW sau Mercedes (nu iau in calcul variantele 4WD). Am imbatranit, prefer ceva mai asezat, cu un pic de vână, dar care sa nu emane pretentii de lux.

Disclaimer: sunt pur parerile mele personale. Nu are sens sa le combateti pentru ca sunt parerile mele despre ce mi-as lua eu ;) Nu am generalizat, nu am zis nimic de parerile altora. Luati textul de mai sus ca pe o informare. Multumesc ;)
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7388
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde edit » 21 Oct 2009, 08:32

sa te urci tu intr-un IS la volan si sa incerci sa apesi pe butoanele cu care deschizi geamurile. vei vedea ca nu vei putea deoarece butoanele sunt puse pe la mijlocul portierei si cotul tau va trebui bagat printre spatarul scaunului si stalpul dintre usile fata si bineinteles pe acolo nu exista loc. +++multe, multe altele. cand se foloseste cuvantul "calitate" se iau in consoderare multe aspecte. eu cel putin asa fac.
si da, mercedes C este prost organizat in interior.
cateva exemple va dau pt a le urmari atunci cand veti avea ocazia sa va urcati intr-un C si in mercedes in general:

-butonul din bord(langa volan) cu care resetezi nr de km parcursi indicati pe kilometrajul secundar(chiar era nevoie de un asa buton ca la dacie?!), apoi butoanele alea care sar din usi si care-ti indica daca portierele sunt inchise sau nu. wtf? chiar era nevoie de ele? sunt f inestetice si nu se mai regasesc nici pe un amarat de ford fiesta. displayul central cu rezolutie de doi lei. partea din spate ale spatarelor fotoliilor fata, este astfel desenata la mercedesul C incat nu poti sa stai in spate decat cu picioarele desfacute si asta nu pt ca nu ai loc ci pt ca asa este spatiul acolo incat esti obligat sa stai cu picioarele ca la maternitate. plastic tare care suna a gol, usi care se inchid cu un sunet ieftin. anvelope de duzina pirelli p7(cum am eu la focus) la masinile cu jante de 16.
-la clasa C pasagerul din spate isi infige centura intr-un dispozitiv ce nu este integrat in bancheta ci acel dispozitiv este legat inestetic de bancheta printr-un cordon ce impreuna cu "mufa" in care iti infigi centura ar avea o lungime de 10 cm. daca circuli prin oras iar pasagerul din mijloc spate nu-si infige centura , batzul ala si cu mufa ii stau sub fund. inclusiv la masinile ieftine acel dispozitiv pt pasagerul spate este integrat in bancheta. nu am fost atent daca acest neajuns este valabil la toate masinile mercedes
- nu mai tin minte la ce model schimbatorul de viteze este atat de apropiat de bord/consola centrala incat comenzile ce le ai pe bord in zona schimbatorului sunt extrem de greu accesibile iar daca esti pe o autostrada nemteasca la 200 km/h mai bine te lasi pagubas decat sa incerci sa modifici unele reglaje.
-la Mercedesul S ce avea telefon, acesta era ascuns sub un mic ornament din cotiera. insa acel lacas in loc sa fie integrat in cotiera(la nivelul acesteia si nu deasupra) era pozitionat pe jumatate deasupra joystick-ului cu care selectai diverse comenzi ale masinii si ca sa invarti de acel joystick acoperit de suportul telefonului era cam anapoda.
-clasa E copue nu are o amarata de cotiera pt pasagerii spate cu toate ca este o masina ce are doua locuri in spate si ar fi fost simplu si obligatoriu sa integreze o cotiera.
-urca-te tu ca sofer in mercedes CLS si incearca sa inchizi portiera. manerul de la portiera este atat de prost pozitionat(pe la mijlocul acesteia) ca atunci cand tragi de portiera si aceasta mai are un pic pana se inchide, dai cu cotul in partea interioara a stalpului central sau in spatarul scaunului. de asemenea, manerul pt deschiderea usii din interior este plasat tot pe la mijlocul usii si cand deschizi portiera , antebratul nu are loc in zona cotului incat trebuie sa iti ingramadesti cotul printre spatarul scaunului si stalpul central ca sa poti trage de clapa respectiva pt a deschide usa.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde VIPER » 21 Oct 2009, 08:41

De ce sa ma urc intr-un IS? Nu simt nevoia, multumesc ;)
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7388
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde adyamg » 21 Oct 2009, 08:47

@Maxy nu am probleme personale deloc nici grave nici defel. Ti-am mai zis si te rog de data asta ... nu mai transforma o discutie in ceva personal ca nu are rost .... combate ideea nu persoana .... asa nu imi place zicala asta dar se aplica prea bine aici.

In opinia lui @VIPER se vede foarte bine ca Audi nu ocupa o nisa si nu este o marca premium soso ci pur si simplu are o tinta exacta, la fel cum are Mercedes, BMW ... VW, Ford si altii.
Fiecare din cei 3 producatori au modele care imi plac foarte mult dar si modele care imi displac. Daca ar fii sa spun ca unul din cei 3 e "regele" mi-ar fii foarte greu, probabil nu as putea sa aleg, asta pentru mine inseamna ca din punctul meu de vedere se afla cam la acelasi nivel.
Sapoi treaba cu sportivitate si confort nu poate fii despartita pur si simplu in 2 si nu au fost adjudecate pe viata nici de Mercedes nici de BMW ... lucrurile se pot schimba.
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde edit » 21 Oct 2009, 08:54

VIPER,565696 scrie:De ce sa ma urc intr-un IS? Nu simt nevoia, multumesc ;)


pomenea altcineva de IS.
uitasem: IS are spatiu pt pasagerii spate mai putin ca fiesta si portbagajul mai mic ca focus hatch.
wtf de masina premium e aia , masina care are si peste 4,5 metri lungime?!
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde mondeo.ro » 21 Oct 2009, 12:40

edit,565217 scrie:
mondeo.ro,565197 scrie:Decat Audi mai bine VW.Sunt masini foarte asemanatoare si difera doar la cateva capitole pe care nu le consider esentiale:calitatea materialelor la interior(nici cu VW nu mi-ar fi rusine),izolarea fonica(poate gresesc) si,foarte important ptr. Ro :D ,imginea marcii.
Un alt motiv pentru a nu lua Audi este pretul de achizitie si intretinerea.(in comparatie cu VW!)
In schimb pretul de achizitie unui A4 este mai mic decat pretul unui 3-er sau unei C Klasse.


1. pretul de intretinere a lui A4 este mai mic ca la ford focus(nu stiu cum este fata de vw). sunt/am fost posesor de ambele si stiu ce vorbesc.
2. audi, indiferent de model si piata , isi plaseaza masinile ca si nivel de preturi sub mercedes insa cu cateva sute/mii de euro peste bmw
3. toata gama audi exceptand a3, TT si q7 are f putine in comun cu cea vw.
4.audi este liderul clasei premium la calitatea interioarelor. ca are butoane mai multe sau mai putine , conteaza mai putin. daca tu asemuiesti calitatea interioarelor audi cu cea vw inseamna ca vw se bate aproape de la egal cu mercedes si bmw la calitatatea interioarelor ceea ce este fals. deci, ar trebui sa-ti revizuiesti termenii comparatiei

De ce ai dat A4 ala daca ti-a placut atat de mult? :-?? Era masina de servici?
Audi mai scump ca BMW?Asta de unde ai mai scos-o?
Audi are foarte multe in comun cu VW(chiar daca difera platformele tehnice la multe modele),ex:cutiile,motoarele,partea eectrica,tabla,etc.
Cine spune ca Audi e lider la interioare?C-ul e mult mai ok lucrat(parere personala,fiecare cu ce-i place).Materialele sunt top iar designul(interior si exterior)e net superior lui A4 sau 3-er.
Sa sti ca VW e foarte aproape de Audi.Am mai spus-o,difera calitatea plasticelor la interior si inca cateva detalii(am specificat mai sus).VW e cel ptin la fel de fiabil ca Audi.
BMW-urile sunt urate la interior.Nu stiu cat de calitative sunt dar nu-mi inspira incredere.Cele mai bune interioare le gasesti la Mercedes,asta a fost asa si la fostele generatii si e valabil pana in prezent.Ce,compari tu interiorul unui E Klasse tipul vechi cu interiorul unui amarat de A6?... :-*
La Audi se face multa reclama,la Mercedes...multa valoare. :-*
Niciodata nu vei lua pe un Audi sh cat iei pe un Mercedes(aceleasi performante si aceleasi dotari).Se patreaza o diferenta de pret de la achizitie pana la revanzare si cred ca e si normal asa fiindca un Mercedes pur si simplu valoreaza mai mult decat un Audi.
Nu am spus ca Audi nu sunt bune sau frumoase dar sunt departe de a fi nr.1.
Nu trebuie sa te chinui sa-mi raspunzi cu contra-argumente ca eu nu o sa-mi schimb parerea.
Mondeo MK3 2.0TDCI 116cp HB
16.10.2016 = 366.780km! Turbo original, pompa inalta original. Injectia schimbata la 305.000km(!) si revopsita partial in 2014. In medie 500e/an filtre, ulei,piese si manopera(3 revizii/an). Arata si merge aproape ca in 2008 cand am luat-o.
Consum minim, calculat la pompa=5.8l/100km(urban, extraurban, autostrada) Viteza 80-140km/h pe nationale si 140-210km/h pe autostrada.
Consum mixt in prezent=6.9-7.3l/100km
Consum record:202km cu 8l =>4l/100km!!
Avatar utilizator
mondeo.ro
Gold Member
 
Mesaje: 533
Membru din: 15 Noi 2008, 15:54
Localitate: Timisoara(de fapt aproape de)
Maşina: Mazda 6 Sport GT CD140, 2008 / Ford Mondeo 2.0TDCi 116hp Ghia 2004/Ford Ka 1.3i 2006
VIN: wfblabnustiusorry

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde edit » 21 Oct 2009, 13:09

-pai mergi si configureaza ORICE audi si pune-i pe bmw dotarile similare si vei vedea ca bmw este mai ieftin.
-audi era masina de la job.
-trebuie sa mergem impreuna la un dealer mercedes si apoi la unul audi si apoi vei vedea ce si cum la calitatea interioarelor
bineinteles ca fiecare are dreptul la o parere. de unde treaba cu numarul 1? aici pe forum este ura asta pt audi, pt ca de fapt exista o ura pt vw, deoarece vw le sunt superiori fordului iar pe unii ii deranjeaza asta cateodata. eu nu am spus ca audi sunt nr 1, ci ca au elemente care ii plaseaza in top si ca au elemente care ii plaseaza pe 2,3,4 sau pe 10. asta-i tot, iar asta este valabil si cu bmw, mercedes sau lexus.
ok, daca designul sau interiorul unei masini sunt subiecive hai sa spun eu cu ce sunt de neegalat de concurenta:
-sunt singurii care ofera cutie cu dublu ambreiaj la f multe motorizari. mercedes nici nu au o astfel de cutie iar bmw o au doar pe m3 din ce stiu eu. mercedes inca se mai chinuie cu o cutie automata cu 5 rapoarte din generatia daewoo cielo. o au si pe aia 7g-tronic dar si aia e slaba.
- sunt singurii ce au dezvoltat sistemul start-stop pt economisirea de combustibil si pt cutiile automate(vezi a3 cu s-tronic) iar tehnologia va fi implementata treptat la intreaga gama de masini cu cutii dublu ambreiaj. sistemul start stop exista si pe cutii manuale . si bmw o au pe cutiile manuale(ei au fost primii la clasa premium). mercedes este la baie.
- sunt singurii care ofera diferential activ spate(lsd) pe motorizari de "duzina": 3.2fsi, 3.0tdi, 3.0tfsi pe S-uri. mercedes nici nu stie ca exista asa ceva iar bmw are asta doar pe m3
-audi drive select cu care poti sa umbli in managementul directiei, motorului+cutiei, suspensiilor dupa cum poftesti, este un lucru ce nu se regaseste la concurenta
-sasiu de aluminiu la A8 comparativ cu cele penibile din otel la mercedes S si seria 7, audi foloseste inca din 2003. asta are avantaje multiple: scaderea consumului si marirea performantelor.
-sasiu din aluminiu la TT=> performante notabile atat dinamice cat si din punct de vedere al consumului

asta ar fi cateva.
cine trage concluzii din alea ca x este pe 1, si x este pe 3, chiar nu se pricepe la nimic ci doar la aruncat vorbe. nimeni nu este pe 1 ci doar are unele tehnologii cu ajutorul carora , punctual se pot afla in frunte la un anumit capitol.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde mondeo.ro » 21 Oct 2009, 13:24

Pai tot ce ai scris tu acolo sunt chestii care nu prea reusesc sa incline balanta in favoarea lui Audi.
DSG-nu e fiabil,nici gratis nu l-as lua.
diferential activ spate-la ce crezi ca te ajuta?Crezi chiar ca face diferenta?
start/stop-...pe cine-l intereseaza :-*
drive select-pe cati crezi ca-i intereseaza?Cei care au aceasta functie chiar crezi ca se folosesc de ea?Iti spun eu,foarte putini.
Multi cand isi cumpara masina nici nu stiu ca exista astfel de optionale si probabil ca nici nu au nevoie de ele.
O masina nu trebuie sa aibe mai mult decat:Senzori de ploaie si lumina,clima,scaune cu reglaje electrice,eventual incalzite,oglinzi electrice incalzite,un mp3,un calculator de bord,esp+inca doua,trei chestii si gata.Restul sunt ca sa-ti scoata banii din buzunar.
Mondeo MK3 2.0TDCI 116cp HB
16.10.2016 = 366.780km! Turbo original, pompa inalta original. Injectia schimbata la 305.000km(!) si revopsita partial in 2014. In medie 500e/an filtre, ulei,piese si manopera(3 revizii/an). Arata si merge aproape ca in 2008 cand am luat-o.
Consum minim, calculat la pompa=5.8l/100km(urban, extraurban, autostrada) Viteza 80-140km/h pe nationale si 140-210km/h pe autostrada.
Consum mixt in prezent=6.9-7.3l/100km
Consum record:202km cu 8l =>4l/100km!!
Avatar utilizator
mondeo.ro
Gold Member
 
Mesaje: 533
Membru din: 15 Noi 2008, 15:54
Localitate: Timisoara(de fapt aproape de)
Maşina: Mazda 6 Sport GT CD140, 2008 / Ford Mondeo 2.0TDCi 116hp Ghia 2004/Ford Ka 1.3i 2006
VIN: wfblabnustiusorry

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde edit » 21 Oct 2009, 13:53

pai si atunci la ce mai vorbim fara folos?
inseamna ca atat mercedes, lexus, bmw, audi, vw, renault si in scurt timp si dacia sunt pe picior de egalitate.
ce mai conteaza cei 5% in plus care fac diferenta!

btw. cutiile cu probleme au fost cele in 6 trepte. aceastea cu 7 ce sunt un upgrade si sunt prezente pe audi si o parte din vw sunt fiabile. cel putin pana acum.
si nu am zic ca cele enumerate de mine inclina balanta undeva. ci , pt cine pricepe aceste tehnologii, acestea chiar sunt unele de top si nu sunt prezente (inca) la concurenta. ca tot veni vorba de tehnologii si de contributia fiecarui constructor la dezvolatarea automobilului.

si inca ceva: ledurile alea de la audi, pe care unii dintre romani le considera manelistice sunt vizibile de la 2 km pe timp de zi iar asta creste siguranta rutiera. aceste leduri au inceput sa fie copiate si de mercedes (vezi noul E). lancia, opel si mult altii. sa nu ne kakam intr-un brand fara sa stim prea multe despre el.
apoi, audi au fost primii ce au introdus downsize-ul la motoare adica motor mic+turbo pe banda rulanta. scade capacitatea cilindrica, scad taxele, scad noxele, scade consumul iar asta incepe sa fie copiat si de bmw si mercedes. bmw anunta motoare de 1.2 si 3 cilindri pe viitorul seria 3 samd
si nu in ultimul rand multumita lui audi mai exista pe lumea asta lamborghini ce au scapat de faliment si au devenit un brand profitabil dupa ce le-a pompat audi bani in fund ca sa poata dezvolta noi modele.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde adyamg » 21 Oct 2009, 14:13

mondeo.ro,565939 scrie:Pai tot ce ai scris tu acolo sunt chestii care nu prea reusesc sa incline balanta in favoarea lui Audi.
DSG-nu e fiabil,nici gratis nu l-as lua.
diferential activ spate-la ce crezi ca te ajuta?Crezi chiar ca face diferenta?
start/stop-...pe cine-l intereseaza :-*
drive select-pe cati crezi ca-i intereseaza?Cei care au aceasta functie chiar crezi ca se folosesc de ea?Iti spun eu,foarte putini.
Multi cand isi cumpara masina nici nu stiu ca exista astfel de optionale si probabil ca nici nu au nevoie de ele.
O masina nu trebuie sa aibe mai mult decat:Senzori de ploaie si lumina,clima,scaune cu reglaje electrice,eventual incalzite,oglinzi electrice incalzite,un mp3,un calculator de bord,esp+inca doua,trei chestii si gata.Restul sunt ca sa-ti scoata banii din buzunar.


Ai idee cat face un diferential in curbe? ai idee cum ar lua curbele o masina la care toata puterea ar fii distribuita perfect egal intre roti?
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde muzica9 » 21 Oct 2009, 14:24

edit,565959 scrie:
si inca ceva: ledurile alea de la audi, pe care unii dintre romani le considera manelistice sunt vizibile de la 2 km pe timp de zi iar asta creste siguranta rutiera. aceste leduri au inceput sa fie copiate si de mercedes (vezi noul E). lancia, opel si mult altii. sa nu ne kakam intr-un brand fara sa stim prea multe despre el.



este mai degraba o directiva europeana. legata de DRL "day time runing lights". in scut timp toti producatorii europeni vor fi obligati sa introduca faruri cu iluminare( vizibile as adauga eu) pe timp de zi.
Avatar utilizator
muzica9
1nsane Member
 
Mesaje: 3817
Membru din: 11 Dec 2006, 10:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: FULL FARA PIELE

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde edit » 21 Oct 2009, 15:30

AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde Maxy » 21 Oct 2009, 15:34

Audi:

http://vwforum.vwforum.ro/index.php?showtopic=36470

De asemenea as vrea sa enumar cateva probleme constatate personal la Audi:

De ce atunci cand te urci intr-un q7 full observam pe stalpii unde sunt montati centurile, plastic ordinar de cea mai naspa calitate. La un ML sau X5 acestea sunt imbracate in mocheta sau in cazul lui x5 un plastic moale la atingere.
De ce la audi a4 partea inferioara a bordului precum si fele de usi ca si consola dintre scaune este facut dintr-un plastic la fel ca cel din logan pe cand la C klasse sau Seria 3 gasim plastic moale foarte placut la atingere si calitativ.
La Audi oricare model ar fi el, deschizi sertarasele unde depozitezi lucruri si ce observi? toate plastice ieftine sau cel mult un cauciuc pus acolo de frumusete. La mercedes toate aceste locase sunt mochetate.
Poate o sa spuneti ca astea sunt fite, dar in opinia mea asta inseamna o marca premium, un rasfatat de materiale de calitate la interior, si nu o bucata mare de cauciuc si beculete peste tot care sa ia ochii.
Acum sa revenim la partea tehnica, numai la Mercedes si Bmw am observat fante pentru racirea a discurilor de frana care fac legatura cu bara fata, la Audi asa ceva lipseste cu dezavarsire.
I Felt The Difference
Avatar utilizator
Maxy
Gold Member
 
Mesaje: 610
Membru din: 23 Iun 2006, 14:22
Localitate: Capitala
Maşina: ex Ford Focus Titanium fl 2.0 TDCi 2008

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde adyamg » 21 Oct 2009, 17:13

Ete ca are

"The Audi S4 is available as a Sedan, Covertible or Avant wagon.
Add the exterior Sport Package from quattro GmbH which includes a Carbon Fiber Front Lip Spoiler, rear bumpers brake cooling/venting slots, quad exhaust pipes, carbon fiber rear trunk lid spoiler for one mean looking cruiser. "

sursa:
http://audimotorsport.com/page.cfm/id/31875

Trebuie sa recunosc ca acum 5-6 ani interioarele de audi ma lasau rece dar acum tare as vrea sa se cojeasca plasticele alea la mine in parcare.
Fişiere ataşate
ag_07a6avant_glovebox.jpg
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde mondeo.ro » 21 Oct 2009, 17:50

adyamg,565971 scrie:
mondeo.ro,565939 scrie:Pai tot ce ai scris tu acolo sunt chestii care nu prea reusesc sa incline balanta in favoarea lui Audi.
DSG-nu e fiabil,nici gratis nu l-as lua.
diferential activ spate-la ce crezi ca te ajuta?Crezi chiar ca face diferenta?
start/stop-...pe cine-l intereseaza :-*
drive select-pe cati crezi ca-i intereseaza?Cei care au aceasta functie chiar crezi ca se folosesc de ea?Iti spun eu,foarte putini.
Multi cand isi cumpara masina nici nu stiu ca exista astfel de optionale si probabil ca nici nu au nevoie de ele.
O masina nu trebuie sa aibe mai mult decat:Senzori de ploaie si lumina,clima,scaune cu reglaje electrice,eventual incalzite,oglinzi electrice incalzite,un mp3,un calculator de bord,esp+inca doua,trei chestii si gata.Restul sunt ca sa-ti scoata banii din buzunar.


Ai idee cat face un diferential in curbe? ai idee cum ar lua curbele o masina la care toata puterea ar fii distribuita perfect egal intre roti?

Diferenta nu poate fi mare si chiar daca e nu o vei simtii daca esti un sofer normal.
Mondeo MK3 2.0TDCI 116cp HB
16.10.2016 = 366.780km! Turbo original, pompa inalta original. Injectia schimbata la 305.000km(!) si revopsita partial in 2014. In medie 500e/an filtre, ulei,piese si manopera(3 revizii/an). Arata si merge aproape ca in 2008 cand am luat-o.
Consum minim, calculat la pompa=5.8l/100km(urban, extraurban, autostrada) Viteza 80-140km/h pe nationale si 140-210km/h pe autostrada.
Consum mixt in prezent=6.9-7.3l/100km
Consum record:202km cu 8l =>4l/100km!!
Avatar utilizator
mondeo.ro
Gold Member
 
Mesaje: 533
Membru din: 15 Noi 2008, 15:54
Localitate: Timisoara(de fapt aproape de)
Maşina: Mazda 6 Sport GT CD140, 2008 / Ford Mondeo 2.0TDCi 116hp Ghia 2004/Ford Ka 1.3i 2006
VIN: wfblabnustiusorry

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde Maxy » 21 Oct 2009, 17:58

adyamg,566136 scrie:Ete ca are

"The Audi S4 is available as a Sedan, Covertible or Avant wagon.
Add the exterior Sport Package from quattro GmbH which includes a Carbon Fiber Front Lip Spoiler, rear bumpers brake cooling/venting slots, quad exhaust pipes, carbon fiber rear trunk lid spoiler for one mean looking cruiser. "

sursa:
http://audimotorsport.com/page.cfm/id/31875

Trebuie sa recunosc ca acum 5-6 ani interioarele de audi ma lasau rece dar acum tare as vrea sa se cojeasca plasticele alea la mine in parcare.


Nu m-am referit la torpedo ci la locasurile unde pui un telefon, unde pui diverse lucruri.
I Felt The Difference
Avatar utilizator
Maxy
Gold Member
 
Mesaje: 610
Membru din: 23 Iun 2006, 14:22
Localitate: Capitala
Maşina: ex Ford Focus Titanium fl 2.0 TDCi 2008

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde adyamg » 21 Oct 2009, 18:01

ca si iti spun asa in mare ... o masina cu tractiune integrala fara diferential sau o componenta electronica(asemana cele de la BMW-xdrive) care sa suplineasca diferentialul este 0 si nici un producator nu cred ca ar putea scoate asa ceva pe piata.
Mare parte dion manevrabllitatea unui WRC se datoreaza diferentialelor.
Stiu ca au facut cei de la Top sau Fifth gear un test pentru a scoate in evidenta comportamentul cu si fara diferential si rezultatele sunt palpabile.
Diferentialul nu este un gimmick sau o srategie de marketing.
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde adyamg » 21 Oct 2009, 20:29

Maxy,566167 scrie:
adyamg,566136 scrie:Ete ca are

"The Audi S4 is available as a Sedan, Covertible or Avant wagon.
Add the exterior Sport Package from quattro GmbH which includes a Carbon Fiber Front Lip Spoiler, rear bumpers brake cooling/venting slots, quad exhaust pipes, carbon fiber rear trunk lid spoiler for one mean looking cruiser. "

sursa:
http://audimotorsport.com/page.cfm/id/31875

Trebuie sa recunosc ca acum 5-6 ani interioarele de audi ma lasau rece dar acum tare as vrea sa se cojeasca plasticele alea la mine in parcare.


Nu m-am referit la torpedo ci la locasurile unde pui un telefon, unde pui diverse lucruri.


Astea sunt bune?

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

A se retine ca ultimele 2 imagini sunt dintr-un Audi A6 vechiul model fabricat pana in 2003 sau 2004, nu mai stu exact. Cred ca modelul actual e decorat cu covoare persane
A se observa ca exista mocheta si in fetele de usi.


Acum cred ca am luat un pic prea mult apararea Audi si as mai spune ca totusi in special in categoria motoarelor mai mici(impartite si in restul grupului VAG) se observa un minus din punct de vedere al rafinamentului la suspensii, motoare, transmisii. Spre exp nu imi plac TDI-urile facute pana in 2008 cele cu PD.
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde alexandrusavu » 21 Oct 2009, 20:45

mondeo.ro,566163 scrie:Diferenta nu poate fi mare si chiar daca e nu o vei simtii daca esti un sofer normal.

Te înșeli. Citește aici exact ce și cum face diferențialul și "inutilitatea lui".
Imagine
<photo-blog actualizat bianual>
Cars :
Ford Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi ~115cp, 275Nm [90cp, 215Nm stock]
Avatar utilizator
alexandrusavu
 
Mesaje: 4747
Membru din: 23 Aug 2007, 02:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi 90CP
VIN: WF05XXWPD57U35570

Re: Ce inseamna Audi?

Mesajde edit » 21 Oct 2009, 21:04

ca si fapt divers : audi a4 nu are bec in torpedou si cica e masina premium. bec in torpedou ai doar daca achizitionezi un pachet de lumini ce costa 150 euro in total. rusinos.
asta ca nu creada lumea ca vad doar partile bune ale situatiei.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Versus

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 5 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 5 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login