Versus

Calitate vest vs est

Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.

Re: Calitate vest vs est

Mesajde addrian » 03 Feb 2010, 13:44

ce tabla avea vechea dacie? pe ce drumuri se mergea cu ele? crezi ca era data cu vopsea cauciucata pt insonorizare? si cu tot antifonul ala dat pe sub ea, in care e mai liniste?
alte masini, din aceasi clasa cu focusu', au ceva dat pe dedesubt?
2005 Форд Фокус хетчбэк 1.6 Дизель 16-клапанный Рядный 4
Avatar utilizator
addrian
1nsane Member
 
Mesaje: 1198
Membru din: 07 Apr 2006, 12:42
Localitate: Iasi

Re: Calitate vest vs est

Mesajde sanderoalex » 03 Feb 2010, 22:55

addrian,640509 scrie:ce tabla avea vechea dacie? pe ce drumuri se mergea cu ele? crezi ca era data cu vopsea cauciucata pt insonorizare? si cu tot antifonul ala dat pe sub ea, in care e mai liniste?
alte masini, din aceasi clasa cu focusu', au ceva dat pe dedesubt?

dacia era din '98.insonorizare(antifonare)avea din fabrica pe dedesubt,iar inauntru avea un strat insonorizant cu insertie textila.inaite s-o dau la remat am desfacut mocheta la sofer,dupa o ploaie de vara cand am lasat geamul deschis.de la motor se auzea mai tare,dar zgomotul de rulare era mai mic.focusul nu are absolut nici o antifonare pe dedesubt,am inspectat-o ieri.are numai mastic ptr. reducerea vibratiilor.drumurile tot alea sunt!mai ales ptr drumurile noastre (de iarna),trebuiau antifonate!daca tu consideri ca nu trebuia antifonata,treaba ta(si banii tai peste cativa ani)degeaba ai tabla buna,daca protectie anticoroziva nema!
"În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te f... aşa cum vrea el."
Imagine
Avatar utilizator
sanderoalex
Gold Member
 
Mesaje: 582
Membru din: 29 Iun 2009, 17:53
Maşina: FORD FOCUS 2 facelift 1.6i 100hp 5DR

Re: Calitate vest vs est

Mesajde adyamg » 04 Feb 2010, 20:42

Deci eu o sa retin 2 lucruri
- Batrana Dacia are zgomotul la rulare mai mic decat Focusul
- Focusul protectie anticoroziva nema

Deci eu sunt unul din cei ce spun ca Focusul nu e destul de bine insonorizat si nici la protectie anticoroziva nu sta grozav .... dar ce spui tu acolo este .... mai bine nu spun dar oricum vorbesti in totala necunostinta de cauza. Ce antifonare cauti tu pe dedesupt ? ... paturi, smoala sau ce?

Si sa nu uit .. Focusul meu are dat pe dedesubt material anticoroziv si banuiesc ca are si proprietati de insonorizare .. si sunt absolut convins ca si al tau! sanderoalex, are dar nu e ceea ce te astepti(paturi sau alte balarii ca in Dacia).
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: Calitate vest vs est

Mesajde sanderoalex » 04 Feb 2010, 21:31

adyamg,641626 scrie:si sunt absolut convins ca si al tau! sanderoalex, are dar nu e ceea ce te astepti.

tu chiar crezi ca stii ce e sub masina mea?dupa cum am spus ,marti am fost cu ea la service si am urcat-o pe elevator.m-am uitat pe dedesubt si in afara de vopsea si mastic ptr reducerea vibratiilor nu are nimic(e exact ca in portbagaj).ptr. cultura ta ,sa stii ca ultimele dacii 1310 erau antifonate inclusiv in compartimentul motor(ptr. asta am platit atunci in plus).si sustin in continuare ca zgomotul la rulare(adica zgomotul facut de roti pe asfalt,nu zgomotul motorului!) se aude mai tare in focus decat la fosta dacie(cum dracu la accentul sora-mii nu se aude?!).si tot ptr. cultura ta,sa stii ca ma pricep la protectii anticorozive,intrucat sunt direct implicat in asa ceva la turbinele ptr. hidrocentrale.
dupa cum vad,tu ai un focus 1,care dupa discutiile de pe forum am inteles ca erau mult mai bine antifonate/insonorizate decat ff2.
asta e,pe langa multele calitati are si minusuri,pe care nu trebuie sa le ascundem.la o masina de nivelul focusului ma asteptam sa fie mai multa liniste in interior(zgomote mult prea evidente in zona pasajelor rotilor fata si in zona din spatele soferului,unde e toba de esapament).
astept sa posteze cineva cu ff2 luat din germania ,sa ne spuna ce antifonare are pe dedesubt.
"În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te f... aşa cum vrea el."
Imagine
Avatar utilizator
sanderoalex
Gold Member
 
Mesaje: 582
Membru din: 29 Iun 2009, 17:53
Maşina: FORD FOCUS 2 facelift 1.6i 100hp 5DR

Re: Calitate vest vs est

Mesajde adyamg » 04 Feb 2010, 21:46

Cum am spus ... Focusu are niste deficiente la insonirizare si anticoroziune dar .... intre deficiente si nema e mare diferenta.Chiar zfomotul la rulare, adica cel ce vine mai mult din zona pasajelor rotilor l-am reclamat si eu insa e posibil ca la Dacie sa nu fii auzit zgomotul de rulare de zgomotul motorului.
Totodata protectie anticoroziva nu inseamna neaparat ceva aplicat peste tabla sau elementele sasiului si chiar te rog sa vii cu niste imagini clare ale sasiului pentru ca eu pur si simplu nu cred ca nu exista protectie anticoroziva si pentru insonorizare.
Spre exp galvanizarea e protectie anticoroziva ... dupa ce te ghidezi cand spui nema protectie anticoroziva?
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: Calitate vest vs est

Mesajde sanderoalex » 04 Feb 2010, 21:52

scuze de greseala,ma refeream la antifonare. :D
cu prima ocazie,fac si poze si inchidem subiectul.
"În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te f... aşa cum vrea el."
Imagine
Avatar utilizator
sanderoalex
Gold Member
 
Mesaje: 582
Membru din: 29 Iun 2009, 17:53
Maşina: FORD FOCUS 2 facelift 1.6i 100hp 5DR

Re: Calitate vest vs est

Mesajde adyamg » 05 Feb 2010, 19:39

Pana pui tu am sa pun eu imagini cu burta unui Focus cu material fonoabsorbant aplicat.

Imagine
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: Calitate vest vs est

Mesajde zaboss » 05 Feb 2010, 19:51

adyamg,642469 scrie:Pana pui tu am sa pun eu imagini cu burta unui Focus cu material fonoabsorbant aplicat.

Păi ăsta e pentru vest,m de aia :P
Light travel faster than sound, that's why some people seem brighter until you hear them speak.
Avatar utilizator
zaboss
Gold Member
 
Mesaje: 964
Membru din: 14 Apr 2006, 00:21
Localitate: http eror 404: zaboss not found
Maşina: Waiting
VIN: rosusecrecesimult

Re: Calitate vest vs est

Mesajde adyamg » 05 Feb 2010, 20:05

Vreau sa vad unul pentru est atunci, fara Photoshop va rog :)
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: Calitate vest vs est

Mesajde sanderoalex » 05 Feb 2010, 20:08

spune-mi si mie care e materialul ala fonoabsorbant pe care-l vezi si unde e antifonul de pe burta masinii?! :D
daca te referi la peticele alea :-/ ,aia numai antifonare nu-i.eu nici macar peticele alea nu le am. :(
Ultima oară modificat de sanderoalex pe 05 Feb 2010, 20:18, modificat 1 dată în total.
"În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te f... aşa cum vrea el."
Imagine
Avatar utilizator
sanderoalex
Gold Member
 
Mesaje: 582
Membru din: 29 Iun 2009, 17:53
Maşina: FORD FOCUS 2 facelift 1.6i 100hp 5DR

Re: Calitate vest vs est

Mesajde adyamg » 05 Feb 2010, 20:14

:)) Alex este exact cum banuiam ... nu stii care este materialul fonoabsorbant! Poti considera ca imaginea si postul ala au fost o capcana deaia nu prea am dat detalii despre materialul fonoabsorbant pe care l-am pomenit

In imagini este materialul gri cu o suprafata neregulata!!! Si ca sa iti dovedesti singur rolul lui .... cand mai ai masina ridicata iei un ciocan sau o cheie fixa si lovesti in zonele acoperite cu acel material si apoi in zonele unde este metal gol.

Cum ti-am mai zis ... materialul fonoabsorbant aplicat pe focus nu trebuie sa fie ca cel de pe dacia (adica smoala sau paturi)

Antifon si fonoabsorbant? ...
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: Calitate vest vs est

Mesajde sanderoalex » 05 Feb 2010, 20:23

baietas,tu numesti aia antifonare?
asta se cheama carpeala!
"În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te f... aşa cum vrea el."
Imagine
Avatar utilizator
sanderoalex
Gold Member
 
Mesaje: 582
Membru din: 29 Iun 2009, 17:53
Maşina: FORD FOCUS 2 facelift 1.6i 100hp 5DR

Re: Calitate vest vs est

Mesajde addrian » 05 Feb 2010, 20:51

mergi si mai studiaza despre NVH si apoi sa vii sa-ti dai cu parerea /:)
nu trebuie sa fie mult ca la dacie (care oricum ruginea in prostie cu tot cu insonorizarea/tratarea anticoroziva =)) pe care o lauzi, doar nu ai dat-o degeaba la remat). uneori o bucata de pasla de 15x15 face mai mult decat 5 kg de vopsea cauciucata.
2005 Форд Фокус хетчбэк 1.6 Дизель 16-клапанный Рядный 4
Avatar utilizator
addrian
1nsane Member
 
Mesaje: 1198
Membru din: 07 Apr 2006, 12:42
Localitate: Iasi

Re: Calitate vest vs est

Mesajde sanderoalex » 05 Feb 2010, 21:03

"smoala" aia la care tot faci referire se cheama vopsea insonorizanta cauciucata. si arata cam asa pe tabla.poate de aia ptr tine e "smoala".
si dacia am dat-o la remat ca sa iau fordul.spuneam ca o constatare ca fordul e slab antifonat/insonorizat.de ex accentul sora-mii e mult mai silentios,si la motor,si la zgomote de rulare.si e hyunday,la naiba :D .aia de ce pot si fordul nu?
daca voua va place asa,treaba voastra.eu aveam pretentia ca la banii dati sa nu fie asa zgomotoasa.
pasla e mai greu de pus,trebuie demontat interiorul.si de ce n-au pus din fabrica pasla,sau burete fonoabsorbant?,numai in fata au pus,in rest e tabla sub mocheta!
Fişiere ataşate
09.jpg
"În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te f... aşa cum vrea el."
Imagine
Avatar utilizator
sanderoalex
Gold Member
 
Mesaje: 582
Membru din: 29 Iun 2009, 17:53
Maşina: FORD FOCUS 2 facelift 1.6i 100hp 5DR

Re: Calitate vest vs est

Mesajde adyamg » 05 Feb 2010, 21:22

Deci
- tu confunzi fonoabsorbant cu anticoroziv .... desi zici ca lucrezi in domeniu! 8-}
- nu stii ce e ala material fonoabsorbant
- nu sunt convins ca stii ce e un material fonoabsorbant si un material pentru antifonare, sau daca e vreo diferenta intre ele
- totodata iti amintesc ca aici e un versus intre est si vest si ca atat focusii de Germanica cat si cei de Romanica vin cu aceeasi CARPEALA.
- daca acoperirea cu PVC e carpeala cum numesti tu impachetarile in smoala si paturi facute la Dacia?


Deci tu pe mine sa nu ma faci baietas! Ar fii bine ca atunci cand ti se termina argumentele sa nu mai recurgi la apelative.

PS: Cocleala curata in pozele alea ... parca ma si vad fierband un cazan cu smoala in spatele blocului ca sa il torn in masina ... pentru insonorizare auzi.
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: Calitate vest vs est

Mesajde DanielArdelian2 » 05 Feb 2010, 21:38

sanderoalex,
Las-o mai moale cu "baietas", nu face bine la inima sa te enervezi asa.
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: Calitate vest vs est

Mesajde sanderoalex » 05 Feb 2010, 22:42

adyamg,642557 scrie:Si eu zic DA.
Nu detin un mk2 dar am mers cu unul .... zgomotul la rulare este mai mare decat la mk1, deasemenea greieri sunt cel putin la fel de galagiosi.
Masina avea cam acelasi numar de km cu a mea si e folosita in conditii asemanatoare...............

Focusul mk2 de care am zis eu este un trand din 2006 si am mers cu el pe aceleasi drumuri pe care merg si eu .. adica asfalt ... si are un zgomot deranjant la rulare. Nici mk1 nu ma multumeste in privinta antifonari dar de la un mk2 as fii asteptat o imunatatire dar se pare, din experienta mea subiectiva, ca se descurca mai rau la capitolul antifonare.........


Mama ce a explodat discutia.
Totusi cum am mai zis Focusul cu care em fost e de pe Germania si e zgomotos ... deci in opinia mea .. nu conteaza pentru ce tara e facut ... oricum e o masina destul de zgomotoasa in comparatie cu concurenta.

Tin minte ca la inceputul anului 2008 mi-a zis un fost angajat Ford ca antifonarea in usi a noului Focus(mk2) este mai slaba decat la fostul model.
Apoi anul asta intr-o reprezentanta .. la o discutie mai amicala .. un manager de vanzari mi-a zis ca i se pare mai reusit mk1 decat mk2.
Acu nu as vrea sa fiu luat la suturi ca laud mk1 pentru ca am desta, pentru ca l-as schimba si maine cu un mk2 daca as avea ocazia .... dar din punctul meu de vedere Fordurile stau slab la interioare(sunt facute de contabili cred eu ) iar Focus MK2 a fost o surpriza mai neplacuta decat m-as fii asteptat.

recunosti personajul? :D
viewtopic.php?f=54&t=39085&st=0&sk=t&sd=a

antifonarea are rol si de insonorizare si de protectie anticoroziva.eu ti-am aratat ce numesti tu "smoala".fosta mea dacie avea din fabrica antifonarea,inclusiv compartimentul motor(am platit o avere atunci,era extraoptiune ptr dacia in 98 :D ),la culoarea masinii(gri)exact ca peticele din poza pusa de tine,pe care tu o numesti antifonare si eu carpeala.sub focusul meu nici macar peticele alea nu sunt,ci numai mastic ptr. rigidizare(antivibratii).hai sa lasam rautatile la o parte si sa discutam obiectiv.tot ce vreau sa spun e ca lasa enorm de dorit antifonarea si insonorizarea focusului 2.cel putin ala ptr.RO.
poate pentru tarile "cu apa calda",cum spunea cineva ,nu e necesara antifonarea aia,ca la ei nu se da cu sare pe autostrada.materialele alea fonoabsorbante de care aduci tu aminte eu am numai in fata,si nici acolo nu e facuta treaba cum trebuie ,caci tubulatura de la AC ptr spate sta mai sus pe sub mocheta si am denivelari.eu mi-am pus burete fonoabsorbant in portbagaj,l-am luat de la spumotim si l-am pus intreg,si cat am reusit,am bagat si sub mocheta de sub bancheta spate.
dacia am dat-o la remat cand am luat fordul,ca mi-au dat 2 prime de casare pe ea,si nu luam atatia bani pe ea daca o vindeam.mi-a parut rau de ea,ca avea doar 11 ani si a fost intretinuta bine.
"În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te f... aşa cum vrea el."
Imagine
Avatar utilizator
sanderoalex
Gold Member
 
Mesaje: 582
Membru din: 29 Iun 2009, 17:53
Maşina: FORD FOCUS 2 facelift 1.6i 100hp 5DR

Re: Calitate vest vs est

Mesajde adyamg » 06 Feb 2010, 13:03

Am spus tot timpul ca Focusul e slab antifonat\insonorizat atat mk1 cat si mk2, asta nu inseamna ca nu are antifonare!

Versusul nu e intre mk1 si mk2 ci intre est si vest .... deci nu e nici o problema ca mk1 ar fii mai bine antifonat

Rautatile tu le-ai inceput ... incepoand cu acel lasal si contiunuand cu baietas.

Antifonarea nu are rol anticoroziv http://dexonline.ro/search.php?cuv=antifonare. Pentru coroziune se folosesc zinc, galvanizare, aluminiu etc

Inca o chestie .... dupa postarea mesajului meu .. ala cu poza, raspusnsul tau arata asa:
sanderoalex,642488 scrie:spune-mi si mie care e materialul ala fonoabsorbant pe care-l vezi si unde e antifonul de pe burta masinii?! :D (


semn clar ca nu ai idee despre cum poate arata un material fonoabsorbant sau insonorizant, iar dupa ce am postat eu in mai putin de 10 min ai modificat mesajul.

Acum sincer ... ce e mai carpeala? Acoperirea cu un PVC care se descurca f bine(masina mea are 9 ani si arata perfect acea zona ... rugina a aparut totusi la usile din spate desi e nemtoaica masina) sau o vopsea care arata ca o smoala.
Ti-am mai zis cum sa probezi eficienta acelui material, bati cu ceva metalic sau o coada de lemn in el si apoi bati in zonele cu metal gol .... rezultatele sunt clare nu este nevoie de vreun test acustic sau altceva.
Carpeala dinaia au si Mercedes si BMW, insa in cazul astora rezultatele mai bun se obtin aplicand PVC de mai buna calitate si in straturi mai groase plus diverse materiale sub forma unor scuturi ce acopera burta masinilor. Deci acel PVC reprezinta cumva baza in antifonare
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: Calitate vest vs est

Mesajde tudoralex » 17 Feb 2010, 14:48

Eu zic sa facem ca la daciile vechi sa rasturnam focusurile si le dam cu antifon (sau cu ce sa dadea ca eram mic pe vremea aia).In felul asta prelungim garantia de 12 ani anticoroziune data de producator. Acum serios nu este focusul bine antifonat dar sa il comparam cu daciile 1300 este cam deplasat.
Avatar utilizator
tudoralex
Gold Member
 
Mesaje: 518
Membru din: 22 Sep 2008, 19:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: ford focus 2005 1.6i 100cp trend
VIN: wf05xxgcd55j34969

Re: Calitate vest vs est

Mesajde bezart » 02 Mar 2010, 10:33

Daca va uitati pe posturile recente veti constata ca au inceput sa pice ambreiajele ca merele din copac + celebra problema a pompei servo la frig. Toate la masinile produse pentru Rromanicanland.
"Garantie patru ani fara limita de kilometri" a devenit un slogan similar cu "Sa traiti bine" ca in Congo sau Bostwana (cine stie ce moneda nationala au aia isi da seama de aluzie).

PS. O sa intrebati de ce sunt asa capsat!!! Simplu, Ford este o masina foarte buna pe alte piete, dar cu politica narozilor de reducere a costurilor pentru lumea a treia, rezultatul va fi o depreciere extrem de accentuata a masinii. Ma rog pe mine nu ma afecteaza ca am cuparat masina din semnatura pentru mine nu pentru samsareli, dar pe altii ii arde rau. Nici la Logan nu pica ambreiaje la 50 k km. Am vorbit cu un taximetrist pe Logan din atentie Bucuresti si ambreiajul ii dusese 170 k km.
Avatar utilizator
bezart
1nsane Member
 
Mesaje: 1183
Membru din: 12 Sep 2008, 14:08
Maşina: Focus Mk2 1.6 Ti-VCT 2006, Opel Corsa 1.2 2012, Daewoo Matiz 2004

Re: Calitate vest vs est

Mesajde tudoralex » 02 Mar 2010, 11:18

Nu cumva pica ambreiajele din cauza modului in care sunt folosite? Cel putin in Bucuresti cand mergi in coloana iti uzezi ambreiajul mult mai mult decat un neamt pe autostrada in cateva sute de mii de km. Sa nu mai zic de sporturi gen urcatul bordurilor, traversarea nametilor si alte disctractii urbane. La fel si pompele de servo. Intr-o luna in Germania nu am fost nevoie sa brachez rotile pe loc (locuri de parcare largi peste tot). In Bucuresti stiti si voi cum se parcheaza.
Avatar utilizator
tudoralex
Gold Member
 
Mesaje: 518
Membru din: 22 Sep 2008, 19:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: ford focus 2005 1.6i 100cp trend
VIN: wf05xxgcd55j34969

Re: Calitate vest vs est

Mesajde adyamg » 02 Mar 2010, 11:18

ambreiajele nu pica numai la focusii "facuti pt romanica".
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: Calitate vest vs est

Mesajde bezart » 02 Mar 2010, 12:10

Sunt de acord ca in Bucuresti ambreiajele sunt mult mai solicitate decat afara, dar totusi se face un calcul termic la incalzire pentru plecarea de pe loc, inclusiv in panta si pentru regimuri urbane.

Se pot trage trei concluzii:

1. Ambreiajele pica la cei care le folosesc incorect (frecvent vad pe bretelele Podului Grant cum unii tin masina in panta din ambreiaj);
2. Producatorul a subdimensionat ambreiajele, ciclul de referinta fiind autostrada si nu ciclul urban (un exemplu este Nissan Navara la care ambreiajele nu au mai fost dimensionate pentru off road si cand cei de la Cosmote le-au folosit pentru a urca pe munte s-au trezit ca ambreiajele au picat dupa trei saptamani);
3. Este asa cum banuiesc eu, adica o calitate mai scazuta pentru lumea a treia. Referitor la cei care spun ca au picat ambreiaje pe SH-uri, rog sa posteze kilometrajul si sa mentioneze cu ce grad de incredere cred ca rulajul la care au cumparat masina era real.

Contraexemplul major il constituie Dacia Logan. Ambreiajele chiar rezista!!!! Cum e posibil???
Avatar utilizator
bezart
1nsane Member
 
Mesaje: 1183
Membru din: 12 Sep 2008, 14:08
Maşina: Focus Mk2 1.6 Ti-VCT 2006, Opel Corsa 1.2 2012, Daewoo Matiz 2004

Re: Calitate vest vs est

Mesajde tudoralex » 02 Mar 2010, 13:11

Daca iti iei un sh de afara cu 150 k km si iti pica ambreiajul te gandesti na se intampla riscurile unei masini sh. Daca dai o caruta de bani pe masina noua mergi cu ea prin Bucuresti si vezi ca dupa 60 k iti pica ambreiajul turbezi (e si normal). Problema este ca din cauza modului de utilizare pisese se uzeaza la fel de mult.
Off-topic: tot pe la noi se gasesc ambreiaje contrafacute - le iei in cutie zici ca e o piesa nou si originala dar de fapt ai luat un ambreiaj reconditionat care va pica mai repede si injuri pe forum Ford-ul. (a veni la firma la care lucrezt un tip sa zicem mai colorat cu un ambreiaj de Transit nou nout cu 600 RON :)) ).
Avatar utilizator
tudoralex
Gold Member
 
Mesaje: 518
Membru din: 22 Sep 2008, 19:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: ford focus 2005 1.6i 100cp trend
VIN: wf05xxgcd55j34969

Re: Calitate vest vs est

Mesajde Mihai L » 02 Mar 2010, 13:36

bezart,660229 scrie:... Am vorbit cu un taximetrist pe Logan din atentie Bucuresti si ambreiajul ii dusese 170 k km.

Slabut!
Eu am vorbit cu un taximetrist pe Ford din atentie pasajul Bucur Obor (doar il traverseaza si se intoarce doar prin parcare), a facut 500.000 km si ambreiajul e pe jumatate uzat... Il mai tine inca pe atata, si o calca serios!!!)
=)) =)) =))
Eu cred ca e gresit un k pe undeva in afirmatia ta (ori 170 km, ori 170k m :D ).
Si vorba unui alt forumist, afara apesi pe ambreiaj de cateva ori in 300km, iar pe mine in Bucuresti ma doare piciorul de la apasat ambreiajul pentru 12 km.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Calitate vest vs est

Mesajde bezart » 02 Mar 2010, 13:36

@tudoralex sunt de acord cu ce spui, dar totusi nu ti se pare ca 60 k km pentru un ambreiaj este prea putin (ma refer la masina noua nu cu kit inlocuit cu facatura) chiar in Bucuresti. Eu am amic care a cumparat in 2001 un Mondeo Mk3 de nou din Germania (nu a avut incredere in calitatea pentru lumea a treia) si l-a tinut kit-ul original 150 k km, in conditiile in care masina era break si tot timpul supraincarcata (facea bisnitareala). Desigur ca a facut si multe drumuri lungi, dar uzurile se compenseaza si daca ar fi facut aproape numai oras fara incarcatura tot pe la acel kilometraj ar fi ajuns. Cum explici ca la Logan si Matiz in conditii de exploatare 90% urbana (desigur cu soferi care stiu sa conduca) ambreiajele ating usor 100 k km???
Avatar utilizator
bezart
1nsane Member
 
Mesaje: 1183
Membru din: 12 Sep 2008, 14:08
Maşina: Focus Mk2 1.6 Ti-VCT 2006, Opel Corsa 1.2 2012, Daewoo Matiz 2004

Re: Calitate vest vs est

Mesajde bezart » 02 Mar 2010, 13:39

@Mihai L daca te oftici ca ai un rablament cauta pe altcineva de care sa faci misto.
Avatar utilizator
bezart
1nsane Member
 
Mesaje: 1183
Membru din: 12 Sep 2008, 14:08
Maşina: Focus Mk2 1.6 Ti-VCT 2006, Opel Corsa 1.2 2012, Daewoo Matiz 2004

Re: Calitate vest vs est

Mesajde Mihai L » 02 Mar 2010, 13:52

In mod cu totul intamplator, mi-a cedat alternatorul la 37.000km (deci aia 20.000 de care ziceai erau depasiti lejer).
Mi-a fost si reparat in garantia extinsa, sic!

Pe langa faptul ca timp de 10 minute poti edita postul in loc sa faci altul nou, eu raman cu impresia ca habar nu ai despre ce vorbesti cand discutam despre garantie si conditii. Sincer.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Calitate vest vs est

Mesajde bezart » 02 Mar 2010, 14:02

Daca a picat alternatorul la 37.000 km SINCER NU MAI AM COMENTARII.
Avatar utilizator
bezart
1nsane Member
 
Mesaje: 1183
Membru din: 12 Sep 2008, 14:08
Maşina: Focus Mk2 1.6 Ti-VCT 2006, Opel Corsa 1.2 2012, Daewoo Matiz 2004

Re: Calitate vest vs est

Mesajde tudoralex » 02 Mar 2010, 15:18

Sa revenim la subiectul acestui topic: stie cineva ca ambreiajul de la Focusurile facute pt Ro este diferite de cele facute pt De si aici ma refer la producator sau alte caracteristici tehnice? Ca daca sunt identice si la fel atunci e clar de ce pica mai repede la noi decat la ei: avem alte conditii de exploatare.
Avatar utilizator
tudoralex
Gold Member
 
Mesaje: 518
Membru din: 22 Sep 2008, 19:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: ford focus 2005 1.6i 100cp trend
VIN: wf05xxgcd55j34969

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Versus

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron

Cine este conectat

În total sunt 12 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 12 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login