Versus

Calitate vest vs est

Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.

Re: Calitate vest vs est

Mesajde adyamg » 09 Ian 2010, 23:25

Daca ai folosit microcat poate ai observat ca un reper x de pe o masina de Germania are acelasi cod cu reperul x de pe o masina fabricata pentru Romania! Deci afirmatiile tale nu numai ca nu iti sustin teoria ... ba chiar te contrazic.

Totodata cred ca aceste diferente apar si din cauza comparatiilor facute intre masini ce nu sunt echivalente, exista mici detalii ce fac diferenta
Totodata cred ca un cumparator de masina la mana a 2 a nu prea poate vb cu convingere 100% despre aceste aspecte .. pt ca nu cunoastea istoricul masinii.
Ce sa mai zic de cei ce cred ca au masina mai originala pentru ca au un cablu pe care scrie made in UK ... si care cel mai probabil e facut in India ... sau poate chiar la noi in Romania.

Si totodata am uitat sa precizez ca eu cred ca sunt dferente intre masini ce sunt facute pt Germania pentru Romania pentru Olanda sau UK ... dar nu tin de calitate ci de anumite chestii specifice climei, legislatie si alte lucruri relevante.
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: Calitate vest vs est

Mesajde zaboss » 09 Ian 2010, 23:37

sanderoalex,621797 scrie:credeam ca esti un interlocutor serios!explica-mi de ce toti cei care lucreaza afara vin incarcati cu de toate,cu produse care se gasesc si in RO,si nu cumpara de acasa?

Din acelaşi motiv pentru care mulţi provinciali vin la Bucureşti să cumpere diverse mărfuri pe care le găsesc şi în oraşul lor. În ceea ce priveşte produsele alimentare, este o diferenţă de reţetar datorată preferinţelor naţionale. Cola din Germania, de exemplu, mi se pare oribilă comparată cu cea din România. În schimb, cea din Bulgaria îmi place mai mult. O altă diferenţă este dată de furnizorii de materie primă - asta este valabil şi la noi, dacă mâine un producător - să zicem, Cristim, renunţă la un furnizor de condimente şi alege altul, toate mezelurile vor avea gust diferit. Pot exista diferenţe chiar şi între loturile aceluiaşi furnizor.

sanderoalex,621797 scrie:ai utilizat microcatul?daca da,atunci ai fi observat ca fiecare reper de pe masina ta e trecut in microcat cu seria si data de fabricatie.asa ca se pot urmari reperele....

Una este să urmăreşti reperele şi alta este să gestionezi acelaşi reper de la mai mulţi producători în procesul de fabricaţie. Când intră pe fluxul de fabricaţie se ştie câte repere vor intra în maşină. Dacă ar alege pentru fiecare maşină un reper de la furnizori diferiţi înseamnă timpi suplimentari = cost suplimentar de producţie.
Nu trebuie uitat că orice producător oferă garanţie, astfel că dacă montează un reper neconform va avea costuri suplimentare cu garanţia sau chiar juridice (dacă este dat în judecată). Riscurile pe care le implică utilizarea reperelor neconforme sunt mai mari decât economia rezultată.
Producătorul ştie cumpărătorul iniţial al automobilului - dealerul şi ţara. Dar nu ştie la cine ajunge efectiv maşina chiar la prima mână sau la a doua.
Light travel faster than sound, that's why some people seem brighter until you hear them speak.
Avatar utilizator
zaboss
Gold Member
 
Mesaje: 964
Membru din: 14 Apr 2006, 00:21
Localitate: http eror 404: zaboss not found
Maşina: Waiting
VIN: rosusecrecesimult

Re: Calitate vest vs est

Mesajde adyamg » 09 Ian 2010, 23:42

As mai vrea sa adaug ca diferente de calitate apar si la masini fabricate in aceeasi fabrica. Daca urmariti TSB-urile din TIS o sa observati ca anumite loturi definite in program dupa cifrele cu pozitia 11 si 12 din VIN sunt afectate de anumite defecte ... pe cand altele facute in aceeasi perioada si in aceeasi fabrica nu sufera de aceeasi problema.
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: Calitate vest vs est

Mesajde sanderoalex » 10 Ian 2010, 00:02

jur ca asta-i ultimul comment pe subiectul asta!
explicati va rog,"stiintific" cum s-au putut monta pe masinile ptr.RO motorizari euro3,cand ptr. europa de v erau euro4?
explicati "stiintific" de ce pe masina mea insonorizarea este varza,iar pe masina lui @kentopia(produsa ptr.DE,dar acelasi nivel de echipare-trend),material insonorizant e din belsug?din cate stiu insonorizarea NU e pe lista de optionale!
chiar ,de curiozitate intrati si configurati pe ford.de o masina,si vedeti pretul comparativ cu pretul ptr. o masina identica ptr.RO!
"În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te f... aşa cum vrea el."
Imagine
Avatar utilizator
sanderoalex
Gold Member
 
Mesaje: 582
Membru din: 29 Iun 2009, 17:53
Maşina: FORD FOCUS 2 facelift 1.6i 100hp 5DR

Re: Calitate vest vs est

Mesajde zaboss » 10 Ian 2010, 00:12

sanderoalex,621849 scrie:jur ca asta-i ultimul comment pe subiectul asta!
explicati va rog,"stiintific" cum s-au putut monta pe masinile ptr.RO motorizari euro3,cand ptr. europa de v erau euro4?
explicati "stiintific" de ce pe masina mea insonorizarea este varza,iar pe masina lui @kentopia(produsa ptr.DE,dar acelasi nivel de echipare-trend),material insonorizant e din belsug?din cate stiu insonorizarea NU e pe lista de optionale!

1) Motorul = este foarte simplu. Unele ţări au trecut mai repede decât altele la norma superioară. Când apare o generaţie nouă de motoare, cele de generaţie mai veche devin mai ieftine, atunci normal că sunt redirecţionate către ţări sensibile la preţ. Motorul este el însuşi "un reper", astfel încât situaţia poate fi gestionată mai uşor din punct de vedere logistic (e acelaşi lucru cu montarea pe maşini a unui motor de 1,3, 1,4, 1,5...)
2) Nu este vorba de opţionale aici, ci de reducere de costuri. Ca să se încadreze în diferenţa de preţ de 4000 de euro între România şi Germania, de exemplu, maşinile pentru România vor conţine mai puţine repere. Aşa cum s-au livrat şi maşini fără casetofon (când am cumpărat-o eu de la Romcar, radiocasetofonul apărea abia la a doua variantă de echipare, iar AC la a treia), ca să dau un alt exemplu, şi încă se vând maşini fără AC, ABS...
Light travel faster than sound, that's why some people seem brighter until you hear them speak.
Avatar utilizator
zaboss
Gold Member
 
Mesaje: 964
Membru din: 14 Apr 2006, 00:21
Localitate: http eror 404: zaboss not found
Maşina: Waiting
VIN: rosusecrecesimult

Re: Calitate vest vs est

Mesajde adyamg » 10 Ian 2010, 00:14

sanderoalex,621849 scrie:jur ca asta-i ultimul comment pe subiectul asta!

Nu inteleg de ce te superi ... chiar daca avem o discutie incontradictoriu nu inseamna ca lucrurile trebuie sa ia o intorsatura personala.

sanderoalex,621849 scrie:explicati va rog,"stiintific" cum s-au putut monta pe masinile ptr.RO motorizari euro3,cand ptr. europa de v erau euro4?

Motoarele sunt identice ... diferenta o face catalizatorul ... si cum probabil un catalizator euro3 e mai ieftin si legislatia din Romania(sau Spania) nu cerea un euro 4 ... au pus euro3.

sanderoalex,621849 scrie:explicati "stiintific" de ce pe masina mea insonorizarea este varza,iar pe masina lui @kentopia(produsa ptr.DE,dar acelasi nivel de echipare-trend),material insonorizant e din belsug?din cate stiu insonorizarea NU e pe lista de optionale!

La profilul lui Kentopia scrie trend+optionale ... deci iar nu se compara 2 masini identice. Ca si contra argument poti pune atat VIN-ul tau cat si al lui kentopia si sunt convins ca o sa apara destule diferente.
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: Calitate vest vs est

Mesajde sanderoalex » 10 Ian 2010, 00:24

nu ma supar deloc(chiar daca am jurat ca ala era ultimul),e vorba de insonorizare,care nu e optional la nici o echipare!si ai spus si tu,reducere de costuri,lipsa una si alta.....duce la diferenta de calitate!si asta chiar e ultimul post pe tema asta...pe alte teme ,mai vorbim(si nu m-am suparat deloc,decat pe rahatii aia din spania ca nu mi-au insonorizat suficient masina) :D
si chestiile alea cu casetofon,etc. poti sa ti le pui si pe urma.cu insonorizarea mai greu
"În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te f... aşa cum vrea el."
Imagine
Avatar utilizator
sanderoalex
Gold Member
 
Mesaje: 582
Membru din: 29 Iun 2009, 17:53
Maşina: FORD FOCUS 2 facelift 1.6i 100hp 5DR

Re: Calitate vest vs est

Mesajde adyamg » 10 Ian 2010, 00:36

Eu am echipare Futura 2 pe masina(facuta in Germania pt Germania) p echipare saracuta(AC, 2 geamuri electrice si cam atat :) ) dar am iluminare in torpedou si sunt colegi cu Ghia(tot Germania, Germania) ce nu au aceasta super optiune.
Nu cred ca pot sa trag concluzia ca Focusul meu e mai de calitate.
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: Calitate vest vs est

Mesajde Mihai L » 10 Ian 2010, 01:23

sanderoalex,621789 scrie:in general ,"lucrurile"cam toate costa mai putin in DE!.

Probabil nu ai trait in Romania si nu ai observat ca fiecare incearca sa fure la maxim, spre deosebire de Germania unde piata este asezata.
Uita-te in supermarket-uri, uita-te la service-urile auto, uita-te unde vrei si spune-mi daca esti sigur ca nu pot fi scazute lejer preturile cu procente considerabile. Si culmea, tocmai pentru ca sunt multi intermediari sau vanzatorii finali pun adaosuri mari (vezi scandalurile cu producatorii si hypermarket-urile). Producatorii la noi in general au o viata de mizerie, cu adaosuri minime.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Calitate vest vs est

Mesajde Mihai L » 10 Ian 2010, 01:34

sanderoalex,621849 scrie:...
explicati "stiintific" de ce pe masina mea insonorizarea este varza,iar pe masina lui @kentopia(produsa ptr.DE,dar acelasi nivel de echipare-trend),material insonorizant e din belsug?din cate stiu insonorizarea NU e pe lista de optionale!
...

Stiintific:
- insonorizarea este deranjanta la viteze mari. Poate ne poti spune cati km de autostrazi avem noi fata de nemti? =))
Daca aduni la socoteala de mai sus si drumurile bune, deja cred ca este clar de ce lipseste insonorizarea pentru RO.
Legat de motoare ti-au cam raspuns colegii mai sus, sa nu uitam insa si de puterea de cumparare. Pai cum sa vina Ford aici cu Focus la 19.000 EUR ca in Germania, cand VW aduce Golf mai ieftin (folosind aceleasi reduceri de piese/calitate)?
Cati romani ar fi apreciat faptul ca in 2004 Ford ar fi pus motoare Euro 5 pe toate masinile (crescand pretul artificial), cand la noi nu era nicio restrictie si puteau vinde motoare Euro 3 cu 1000 EUR mai ieftine?
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Calitate vest vs est

Mesajde ionut vasile » 10 Ian 2010, 09:08

vezi cu atat mai mult ca este facut in Spania . (apropos zici ca este fabricat in Spania asa o fi dar eu al am din Germanica) .
concluzie : nemtii importa focusi din Spania ceea ce inseamna ca sunt pe gustul lor si deci nu sunt diferente si sunt masini bune!

oricum colegii au subliniat mai sus cam tot ce este de spus pentru acest subiect.
eu zic sa ne bucuram de ele indiferent la ce fabrica Ford au fost facute!

cu respect!
Suzuki SX4
Tourneo Connect
Avatar utilizator
ionut vasile
Member
 
Mesaje: 486
Membru din: 07 Apr 2009, 11:01
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mercedes A class

Re: Calitate vest vs est

Mesajde zaboss » 10 Ian 2010, 10:05

Mihai L,621897 scrie:
sanderoalex,621789 scrie:in general ,"lucrurile"cam toate costa mai putin in DE!.

Probabil nu ai trait in Romania si nu ai observat ca fiecare incearca sa fure la maxim, spre deosebire de Germania unde piata este asezata.

Să înţeleg că viaţa în România e mai scumpă decât în Germania? Măi să fie... =)) =)) =))
Îmi pare rău, dar după asemenea aberaţie, mă retrag.
Light travel faster than sound, that's why some people seem brighter until you hear them speak.
Avatar utilizator
zaboss
Gold Member
 
Mesaje: 964
Membru din: 14 Apr 2006, 00:21
Localitate: http eror 404: zaboss not found
Maşina: Waiting
VIN: rosusecrecesimult

Re: Calitate vest vs est

Mesajde Mihai L » 10 Ian 2010, 10:34

zaboss,621946 scrie:...
Să înţeleg că viaţa în România e mai scumpă decât în Germania? Măi să fie... =)) =)) =))
Îmi pare rău, dar după asemenea aberaţie, mă retrag.

Sa inteleg de aici ca nu ai priceput la ce ma refeream? Ma surprinzi, zaboss... :-O
Eu ma refeream la faptul ca la noi sunt adaosuri uriase, diferente mari de preturi la acelasi produs intre comercianti diferiti, dar care nu au in spate ceva care sa justifice asta (locatie mai scumpa, servicii deosebite, etc).
Nicidecum ca viata aici ar fi mai scumpa, desi daca ma gandesc mai bine am putea spune si asa daca facem o comparatie intre venituri si cheltuieli. Practic unui neamt ii raman mai multi bani din salariu dupe ce scazi cheltuielile obisnuite (mancare/imbracaminte/diverse servicii necesare).
Pana la urma comparam costurile si spunem ca sunt mai mici sau mai mari sau este mai relevanta comparatia pe care am propus-o eu? Cu ce ma incalzeste pe mine ca dau doar 100 EUR pe chirie fata de neamt care da 600 EUR, cand eu mai am 100 EUR pentru celelate cheltuieli lunare iar neamtului ii raman 2000 EUR? :D
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Calitate vest vs est

Mesajde zaboss » 10 Ian 2010, 10:52

Mihai L,621951 scrie:Eu ma refeream la faptul ca la noi sunt adaosuri uriase, diferente mari de preturi la acelasi produs intre comercianti diferiti, dar care nu au in spate ceva care sa justifice asta (locatie mai scumpa, servicii deosebite, etc).

Ceva asemănător am spus şi eu mai sus şi am dat şi motivele pentru care este aşa:
1. Lipsa concurenţei (sau înţelegeri între concurenţi)
2. Vânzările generate sunt prea mici şi nu susţin cheltuielile
3. Lipsa de etică în afaceri (spiritul antreprenorial din România este unul de tip speculativ, nu vizionar, de aceea avem puţine branduri româneşti şi mai puţin producţie).
Light travel faster than sound, that's why some people seem brighter until you hear them speak.
Avatar utilizator
zaboss
Gold Member
 
Mesaje: 964
Membru din: 14 Apr 2006, 00:21
Localitate: http eror 404: zaboss not found
Maşina: Waiting
VIN: rosusecrecesimult

Re: Calitate vest vs est

Mesajde sanderoalex » 10 Ian 2010, 20:02

ionut vasile,621935 scrie:vezi cu atat mai mult ca este facut in Spania . (apropos zici ca este fabricat in Spania asa o fi dar eu al am din Germanica) .
concluzie : nemtii importa focusi din Spania ceea ce inseamna ca sunt pe gustul lor si deci nu sunt diferente si sunt masini bune!

oricum colegii au subliniat mai sus cam tot ce este de spus pentru acest subiect.
eu zic sa ne bucuram de ele indiferent la ce fabrica Ford au fost facute!

cu respect!

imi pare rau sa-ti spun,dar masina ta a fost facuta ptr. spania
normal ca ne bucuram de ele,problema e ca ne puteam bucura si mai mult de ele
Fişiere ataşate
2.JPG
1.JPG
"În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te f... aşa cum vrea el."
Imagine
Avatar utilizator
sanderoalex
Gold Member
 
Mesaje: 582
Membru din: 29 Iun 2009, 17:53
Maşina: FORD FOCUS 2 facelift 1.6i 100hp 5DR

Re: Calitate vest vs est

Mesajde clubkia » 10 Ian 2010, 20:14

scuze pt offtopic, dar viata de aici chiar e mai scumpa decat cea din germania.
salariile sunt cu mult mai mici, dar preturile sunt aceleasi.
Avatar utilizator
clubkia
Ford Freak
 
Mesaje: 120
Membru din: 03 Mar 2009, 01:19
Maşina: Kia Proceed 1.6 126cp

Re: Calitate vest vs est

Mesajde sanderoalex » 10 Ian 2010, 20:14

zaboss,621946 scrie:
Mihai L,621897 scrie:
sanderoalex,621789 scrie:in general ,"lucrurile"cam toate costa mai putin in DE!.

Probabil nu ai trait in Romania si nu ai observat ca fiecare incearca sa fure la maxim, spre deosebire de Germania unde piata este asezata.

Să înţeleg că viaţa în România e mai scumpă decât în Germania? Măi să fie... =)) =)) =))
Îmi pare rău, dar după asemenea aberaţie, mă retrag.

asta asa e.toate rudele mele din DE cand vin acasa,cheltuie mai multi bani pe mancare si alte lucruri decat in germania .nu stiu daca ai fost pe acolo(in germania)dar dupa reactia ta inclin sa cred ca nu!noi provincialii se pare ca mergem mai mult pe acolo decat in bucuresti!oricum ,exceptand chiriile,care oricum ptr. ei reprezinta mai putin decat ptr. noi,cumperi mancare si haine,produse electrocasnice si electronice,cafea , detergenti si alte chestii mai ieftin ca in RO.SI CAND SUNT REDUCERI,PAI SUNT REDUCERI.eu am luat ulei castrol ptr masina veche cu 25 Euro bidonul de 5 l din magazin specializat auto,nu din supermarket(auto teile unger,daca ai auzit de ei!).la noi batea spre 40 de euro.deci cu chestia cu aberatiile,ar fi cazul sa o lasi mai moale!
Ultima oară modificat de sanderoalex pe 10 Ian 2010, 20:17, modificat 1 dată în total.
"În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te f... aşa cum vrea el."
Imagine
Avatar utilizator
sanderoalex
Gold Member
 
Mesaje: 582
Membru din: 29 Iun 2009, 17:53
Maşina: FORD FOCUS 2 facelift 1.6i 100hp 5DR

Re: Calitate vest vs est

Mesajde clubkia » 10 Ian 2010, 20:15

lasa-l , traieste pe alta lume 8-}
Avatar utilizator
clubkia
Ford Freak
 
Mesaje: 120
Membru din: 03 Mar 2009, 01:19
Maşina: Kia Proceed 1.6 126cp

Re: Calitate vest vs est

Mesajde lupul1952 » 11 Ian 2010, 07:57

eu cred ca ne meritam soarta ca popor si in service la Ford, si pe strada in relatiile cu organul, si in relatiile cu institutiile de sanatate din Ro sau cu primariile si asa si cu dealerii auto

pana cand nu vom avea coloana vertebrala sa facem presiuni serioase legale sa se faca intr-adevar ceva vom sta asa mai departe in mlastina

stiti ce nu inteleg eu
cum naiba taica meu si-a luat Laptop Texas Instruments din DE in 1998 cu Windows 98 office si tot tacamul inclusiv antivirus norton, programe de grafica pentru harti ca avea nevoie si a primit garantie 3 ani si stiti ce, la doi ani a avut probleme cu display-ul era pe cristale lichide si cam firav si i l-a schimbat pe loc cu scuzele de rigoare si i-a schimbat si hdd-ul ca li se parea lor ca face prea mult zgomot si caraie ceva pe acolo - asta fara ca batranul meu sa isi dea seama. in Romania a fost sa schimbe pe garantie bateria la IBM Thinkpad acum 2 ani si aproape ca nu l-au injurat aia la cum s-au comportat si tot nu i-au schimbat bateria desi era n garantie si era componenta acoperita de garantie.

ma duc in state acum 2 ani si iau geaca Timberland 60 dolari, ma duc la Timberland in Plazza si pe Magheru sa iau tot geaca pentru batranul, si ghiciti ce acelasi model de geaca alta culoare desigur- 14 mil, si-i intreb de ce asa scump? pai noi sa nu traim mi-a zis vanzatoarea.
in acest moment am prieteni care la 65 de km de Londra traiesc mai ieftin decat mine in Romania si acolo nu e Europa Centrala sau de Est!
si exemplele pot continua
noi romanii cred avem sange sa ne furam aproapele si sa-i dorim raul ca sa o ducem bine
Avatar utilizator
lupul1952
 
Mesaje: 393
Membru din: 18 Iul 2007, 12:30
Localitate: Ph
Maşina: Focus3,5 150hp

Re: Calitate vest vs est

Mesajde tudoralex » 11 Ian 2010, 09:52

off topic:
Din pacate pentru noi "viata este mai scumpa la noi" Exeplu practic am vreut sa imi iau o pereche de nike-uri. La noi 300 si ceva Ron. Intamplator am gasit aceeasi pereche in De cu 50 E - aprox 200 Ron.Exemple pot sa mai dau dar nu cred ca este subiectul discutiei.
Un coleg intreba de ce aducem produse din De cand mergem acolo. Raspuns din obisnuinta(prin anii 90 nu se gaseau prea multe la noi sa nu mai zic de perioada dinainte de 89).
on topic:
De ce se tot aduce in discutia echiparea ca diferenta in est si vest? E clar ca in vest sunt mai echipate (concurenta mai mare). Tot legat de echipare: in De dealerul iti suporta o parte din optionale. Ex daca negociezi putin ei iti dau covorase si maruntisuri din astea. Este si normal cand concurenta este peste drum (literalmente). Sa nu mai zic ca un prieten si-a luat un Golf sh si vanzatorul german i-a dat o pereche de jante din aliaj cu anvelope de iarna. Un alt prieten a incercat la BDT sa obtina niste covorase pentru o Mazda 6 noua - nu a reusit.
Ar trebui sa vorbim de piesa X sa (zicem un alternator) de pe o masina facuta pt DE si de un alternator diferit de pe o masina pt RO.
Avatar utilizator
tudoralex
Gold Member
 
Mesaje: 518
Membru din: 22 Sep 2008, 19:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: ford focus 2005 1.6i 100cp trend
VIN: wf05xxgcd55j34969

Re: Calitate vest vs est

Mesajde verga_Cip » 11 Ian 2010, 12:10

Alooooo de la est vs vest am ajuns sa cumparam geci si sa masuram cat de scumpa e viata!?
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: Calitate vest vs est

Mesajde ionut vasile » 14 Ian 2010, 11:46

sanderoalex,622304 scrie:
ionut vasile,621935 scrie:vezi cu atat mai mult ca este facut in Spania . (apropos zici ca este fabricat in Spania asa o fi dar eu al am din Germanica) .
concluzie : nemtii importa focusi din Spania ceea ce inseamna ca sunt pe gustul lor si deci nu sunt diferente si sunt masini bune!

oricum colegii au subliniat mai sus cam tot ce este de spus pentru acest subiect.
eu zic sa ne bucuram de ele indiferent la ce fabrica Ford au fost facute!

cu respect!

Imi pare rau sa-ti spun,dar masina ta a fost facuta ptr. spania
normal ca ne bucuram de ele,problema e ca ne puteam bucura si mai mult de ele



Nu inteleg dece iti pare rau ??????? bun e facuta pentru Spania si ce????
Eu nu inteleg unde vrei sa ajungi , ...... e fabricata pentru oricine nu numai pentru spanioli , ca dovada ......este fabricata pentru mine ca de am dat banii pe ea . Am mai spus ca a fost adusa din Germania si nu ma deranjeaza ca a fost facuta in Spania . Puteau sa o faca si in Angola!!!!
Nu mai vreau sa repet dar se pare ca este nevoie : scrie ford pe ea ??? atunci ford este.
off topic : pe ocazii este mai mult fun !

cu respect D-lor.
Suzuki SX4
Tourneo Connect
Avatar utilizator
ionut vasile
Member
 
Mesaje: 486
Membru din: 07 Apr 2009, 11:01
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mercedes A class

Re: Calitate vest vs est

Mesajde adyamg » 01 Feb 2010, 19:32

Deci ... sunt stupefiat, dupa stupefiantul de mutu eu sunt cel mai cel.
Referitor la calitatea masinilor facute pentru Romania. Azi am dat peste TSB-ul cu numarul 5/2010 care zice asa:

Should a customer express concern about a flat battery, the most probable cause is a software bug
in the Generic Electronic Module (GEM) which sporadically powers up the electronic system.
To rectify this concern, carry out a check of the battery and cables to eliminate these as the cause
of the concern. Finally the GEM should be reprogrammed with updated software.


In timp ce ma uitam pe la sectiunea Fusion\Fiesta sa vedem daca are cineva problema asta am aruncat un ochi peste buletin si la sectiunea markets apare ceva de necrezut:
Markets: All except Romanian

Deci Fiestele si Fusioanele pentru Romania sunt singurele din lume ce au primit un lot de GEM-uri la nivel de "calitate vest" si care nu sug toata bateria ......acestor masinute.

Asa ca ... c'mon!!!
Fişiere ataşate
Un TSB stupefiant.pdf
(74.09 KiB) Descărcat de 206 ori
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: Calitate vest vs est

Mesajde DanielArdelian2 » 01 Feb 2010, 20:58

Nu este deloc stupefiant pentru ca, din punct de vedere al costurilor, nu este absolut nici o legatura intre un bug in anumite configuratii de soft (care se instaleaza in acelasi modul fizic!) si faptul ca la masinile pentru anumite piete mai ciupesc din materialele de antifonare si diverse plastice cu rol mai mult sau mai putin decorativ, de genul capacului de pe motor.
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: Calitate vest vs est

Mesajde adyamg » 01 Feb 2010, 21:22

Daca situatia era invers ... se incepea iar aicilea cu Romanica, Germanica .... dar asa .. e un bug! :-"
Acele unitati sunt testate si supratestate .... lucru care dovedeste ca cele pentru Romania sunt mai bine facute. mai bine testate, mai atent lucrate :) iar ce am postat eu este un fapt documentat ... nu niste impresii ale unor utilizatori care din punctul meu de vedere sunt mult prea subiective pentru a putea fi luate in considerare.

Am exagerat si eu la faza cu testate, lucrate mai bine blabla .... dar daca ar exista o baza de date in care piesele de mana a 2 a ar ii puse in masini pentru tari de mana a 2 a nu s-ar fii ajuns ca acele GEM-uri sa vina tocmai la noi.
Hai sa fim seriosi ..
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: Calitate vest vs est

Mesajde DanielArdelian2 » 02 Feb 2010, 00:13

Suna bine, dar totusi nu este asa si am sa-ti explic de ce. Alegerea softului care se programeaza in GEM-uri se face in functie de particularitatile legislative si comerciale ale tarii destinatie, nu in functie de cat de testat este softul.

Nu se spune ca "hei, varianta asta de soft este mai bine testata deci o trimitem in Romania ca ne sunt simpatici" ci se spune "in Romania nu sunt necesare Daytime Running Lights, deci lor le trimitem o varianta fara DRL activat, le streseaza bateria mai putin, le uzeaza becurile mai putin si poate le iese si un consum mai mic".

adyamg scrie:Acele unitati sunt testate si supratestate .... lucru care dovedeste ca cele pentru Romania sunt mai bine facute. mai bine testate, mai atent lucrate

Da' de unde...Am studiat si am lucrat in domeniul automotive embedded software, asa ca imi permit sa mai adaug o idee: pentru un modul cum este GEM-ul pe o anumita generatie de masini, se foloseste exact acelasi soft, testat la exact acelasi nivel pentru toate pietele. Nu se proiecteaza de la zero un soft pentru Romania si cu totul alt soft pentru Germania ci exista din start pe lista cerintelor de proiectare ce functionalitati trebuie sa poata fi activate / dezactivate "din soft" (la unele dintre functii se ofera si posibilitatea de a le activa / dezactiva din IDS daca se considera ca merita efortul). In general, cu cat sunt mai multe configuratii posibile, cu atat este mai dificil de anticipat si de testat interactiunea dintre diverse module din soft care implementeaza diverse functii.

Asa ca indraznesc sa afirm ca este posibil ca modulele configurate pentru Romania sa nu manifeste acel defect tocmai din cauza ca au dezactivata vreo facilitate care interactioneaza in mod negativ si neprevazut cu o alta facilitate. Pot sa-ti spun cu certitudine ca nu sta nimeni sa testeze mai atent softul pentru Romania dar nici softul pentru Germania.

Ilustrez asta prin urmatorul exemplu: sa zicem ca intr-o situatie dubioasa poate sa apara o interactiune mai ciudata intre sistemul de alarma OEM si logica de comanda a luminilor de zi (DRL). Intrucat GEM-urile pentru Romania au venit si cu DRL si cu alarma OEM dezactivate, normal ca la noi nu se aplica. Ghinionul nemtilor, cel care a scris scenariile de testare nu a reusit sa prevada acea situatie dubioasa.

adyamg scrie:dar daca ar exista o baza de date in care piesele de mana a 2 a ar ii puse in masini pentru tari de mana a 2 a nu s-ar fii ajuns ca acele GEM-uri sa vina tocmai la noi.

Softul este diferit fundamental de capacul pe motor prin faptul ca odata facut nu te costa nimic sa-l reproduci in oricate exemplare si cu costuri minime le poti si particulariza in functie de anumite cerinte.
Capacul de pe motor iti adauga insa la costul de productie pentru fiecare masina, asa ca in anumite cazuri se renunta la el.
Deci ar fi absurd sa existe o varianta de soft "mai putin testata" si una "mai mult testata", pentru ca oricum cheltuielile cu testarea mai riguroasa se pot reutiliza foarte simplu iar GEM-urile nu stau gata clasificate ca bune / rele ci softul din ele se particularizeaza in functie de diverse cerinte legale si comerciale ale pietei pentru care se produce masina. Exact acelasi GEM ca modul fizic poate sa devina un GEM pentru Germania sau un GEM pentru Romania, chestiune care se determina pe linia de productie prin configurarea softului de pe el.

Este ca si Windows XP in limba franceza si Windows XP in limba romana. Ambele se pot instala in fabrica celor de la Dell pe acelasi hardware. Intrucat francezilor le plac antivirusii, lor le pune unul instalat "din fabrica". Spre ghinionul lor, antivirusul are un bug si interactioneaza cam ciudat cu Internet Explorer si in zilele de marti cu luna plina iti sterge iconul de pe desktop. :-??
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: Calitate vest vs est

Mesajde adyamg » 02 Feb 2010, 10:35

Am citi asa in mare ce ai scris ...
1 capacul la motor nu este exponentul calitatii unei masini
2. daca softul ala odata facut nu trebuie decat reprodus .... de ce cel reprdus pentru Romania nu are probleme? si cel pentru Vest are?
Voi sustinatorii teoriei conspiratie faceti numai presupuneri si multe ipoteze care din pacate pe mine nu ma conving si nu fac decat sa alimenteze aceasta toerie nejutificat. multi de DACA si PARCA. Nu am nici nevoie de analofii cu Windowsul pentru ca windowsul in RO este la fel de bun sau prost ca cel in EN
Dar totusi legat de analogia ta cu windowsul ...scenariul expus de tine vreaus a stiu un lucru ...
E MAI BUN WINDOWSUL PENTRU FRANCEZI DECAT CEL PENTRU ROMANI?

Cum am mai spu treaba cu mai bine testata era o mica exagerere ... cam in tonul celor ce sprijina aceaste teorii a diferentelor de calitate.
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: Calitate vest vs est

Mesajde DanielArdelian2 » 02 Feb 2010, 11:24

adyamg scrie:1 capacul la motor nu este exponentul calitatii unei masini

De acord cu tine, nu este cel mai important element, dar este un detaliu care contribuie la calitatea masinii si care contribuie la costurile de productie pentru fiecare exemplar. Dar nah, merge si fara...:)
Nu am sustinut niciunde ca masinile pentru pietele emergente sunt fundamental mai proaste sau mai instabile pe sosea sau cu piese de calitate inferioara, dar este limpede ca lumina zilei ca se face rabat la detalii de genul capacului de pe motor sau diverse alte materiale de antifonare. :-??
adyamg scrie:2. daca softul ala odata facut nu trebuie decat reprodus .... de ce cel reprdus pentru Romania nu are probleme? si cel pentru Vest are?

Pentru ca este acelasi soft, dar configurat altfel. In Romania, de exemplu, cand am cumparat eu Fiesta, nu era disponibila nici sub forma de optionala alarma OEM. Functia de alarma este implementata in GEM.
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: Calitate vest vs est

Mesajde sanderoalex » 02 Feb 2010, 22:44

lasa-l daniel,ca el(adyamg) are sigur masina din germania,asa ca nu stie diferentele cu astea ptr RO.azi am avut ocazia sa inspectez masina pe dedesubt.zero frate antifon! batrana mea dacie era superantifonata.
cred ca n-are rost sa mai discutam in contradictoriu,caci fiecare o tine pe a lui.eu m-am lamurit demult cu calitatea est-vest.facand abstactie ca e un versus in capitolul tehnica auto generala,si largind aria la toate produsele,auto si non-auto,raman la convingerea ca exista diferente,fie si datorate locului unde sunt fabricate.
"În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te f... aşa cum vrea el."
Imagine
Avatar utilizator
sanderoalex
Gold Member
 
Mesaje: 582
Membru din: 29 Iun 2009, 17:53
Maşina: FORD FOCUS 2 facelift 1.6i 100hp 5DR

Re: Calitate vest vs est

Mesajde adyamg » 02 Feb 2010, 23:50

Cu asa abordare ... chiar nu are rost
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Versus

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 8 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 8 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login