Versus

ceed vs focus vs leon vs astra

Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.

Care e mai tare?

Astra
10
10%
Cee'd
10
10%
Focus
69
66%
Leon
15
14%
 
Voturi totale : 104

ceed vs focus vs leon vs astra

Mesajde julienb » 16 Dec 2009, 11:29

salutare,
de vreo 3 zile tot caut o masina in jur de 12k [noua] .. am tot citit pe la dealeri.. dar din pacate fiecare isi lauda marfa ca e ieftina, iar cand trimiti un mail pt o oferta concreta.. pretu sare de 14k :( .. dupa voi.. din cele 4.. care ar merita? sau ce altceva as putea lua in banii astia?

mercic ;)
Ford Scorpio '92 - 2.0i --122HP
Avatar utilizator
julienb
Member
 
Mesaje: 340
Membru din: 16 Mai 2006, 20:44
Localitate: Drajna

Re: ceed vs focus vs leon vs astra

Mesajde RHOBY1305 » 16 Dec 2009, 11:40

fara dar si poate eu as alege Leonul :D
BV 13 RBS
Avatar utilizator
RHOBY1305
Gold Member
 
Mesaje: 559
Membru din: 28 Mai 2009, 11:56
Localitate: Brasov
Maşina: Ford Focus 2008 1.6 TDCI 110 Hp
VIN: WFOSXXGCDS8G06083

Re: ceed vs focus vs leon vs astra

Mesajde clubkia » 16 Dec 2009, 13:35

care astra, h sau i?
Avatar utilizator
clubkia
Ford Freak
 
Mesaje: 120
Membru din: 03 Mar 2009, 01:19
Maşina: Kia Proceed 1.6 126cp

Re: ceed vs focus vs leon vs astra

Mesajde Fordilicious » 16 Dec 2009, 13:44

Noi deja am luat decizia si am cumparat un focus.
Daca te-as sfatui sa-ti cumperi altceva, practic mi-as spune ca am fost un prost cand am ales masina.
Conteaza foarte mult de cati bani dispui in vederea achizitionarii.

Eu as alege totusi intre focus si leon, in functie de pret si dotarile oferite. Cam acelasi lucru l-am facut si cand am luat masina, iar leon-ul mi s-a parut nejustificat de scump, dar poate s-au mai schimbat preturile intre timp.
Fordilicious
Gold Member
 
Mesaje: 578
Membru din: 18 Dec 2008, 12:34
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus - 1.6 REVOboost +220cp (in lucru)

Re: ceed vs focus vs leon vs astra

Mesajde julienb » 16 Dec 2009, 14:11

clubkia,606171 scrie:care astra, h sau i?

noul Opel Astra Essentia

iar vis a vis de bani.. v am spus 12k + eventuale dotari sa ajunga 13k
Ford Scorpio '92 - 2.0i --122HP
Avatar utilizator
julienb
Member
 
Mesaje: 340
Membru din: 16 Mai 2006, 20:44
Localitate: Drajna

Re: ceed vs focus vs leon vs astra

Mesajde edit » 16 Dec 2009, 14:23

inainte sa pun mouse-ul pe ceva, spune si tu despre ce motoare e vorba.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: ceed vs focus vs leon vs astra

Mesajde Avitar » 16 Dec 2009, 14:27

Leon-ul acum 1 an si jumatate aproape era undeva la 18.000 de euro cu motorul de 1.6-102 cp si un interior foarte urat consola la fel de urata, nu-si merita pretul. Acum insa am vazut ca a scazut undeva la 13.000 de euro insa interiorul a ramas la fel, bine acum depinde de gusturi.
Eu as alege tot Focus dintre masinile enumerate de tine.
https://www.olx.ro/oferta/vand-faruri-xenon-ford-focus-2-facelift-ID7xriU.html
Avatar utilizator
Avitar
HAOS Crew
 
Mesaje: 474
Membru din: 29 Iun 2008, 23:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2008, 1.6 Ti-VCT, 115 cp, Trend Sport Pack

Re: ceed vs focus vs leon vs astra

Mesajde RHOBY1305 » 16 Dec 2009, 14:34

mi se pare normal ca odata ce postam aceste mesaje si facem versus-ul asta pe clubford sa fie ales fordul castigator :)
BV 13 RBS
Avatar utilizator
RHOBY1305
Gold Member
 
Mesaje: 559
Membru din: 28 Mai 2009, 11:56
Localitate: Brasov
Maşina: Ford Focus 2008 1.6 TDCI 110 Hp
VIN: WFOSXXGCDS8G06083

Re: ceed vs focus vs leon vs astra

Mesajde julienb » 16 Dec 2009, 14:56

1.6 diesel ma tenteaza cam la toate modelele.. unele au 105.. altele 110 cai.. adik pe acolo :)

@rhoby1305.. nu e neaparat :P
Ford Scorpio '92 - 2.0i --122HP
Avatar utilizator
julienb
Member
 
Mesaje: 340
Membru din: 16 Mai 2006, 20:44
Localitate: Drajna

Re: ceed vs focus vs leon vs astra

Mesajde sheffieldmac » 16 Dec 2009, 22:16

Mda, daca este vorba de leon, masina e stabila dar toata lumea s-a plans ca sunt prea rigide suspensiile si simti orice denivelare. Altfel frumoasa la exterior, mizerabila din punctul meu de vedere la interior.
Astra H, o masina echilibrata, un bun allrounder, bine inchegata, interior o idee mai calitativ decat focusul, singurul minus din punctul meu de vedere: suspensia spate care nu este indep, fapt care duce la penalizarea stabilitatii. Nu ma intelege gresit, masina e stabila, dar nu la acelasi nivel cu focus sau leon.
Astra I, cea noua, design nu ma impresioneaza, sasiul este un compromis cu brate Watts, din ce am citit nu atinge nivelul focus-ului, in rest masina model nou, mai bine antifonata, scaune mai misto.
Cee'd este compromisul, are calitati si defecte, dar per total cat dai atata face.
Motoarele trebuie turate serios pe benzina ca sa te ajuti de ele, spatiu destul, stabilitate multumitoare, susp usor rigide, materiale interior nu stiu pe facelift, dar pe cee'd original cand am plecat cu ea din soare la test-drive si am dat drumul la AC, au inceput sa trosneasca toate destul de rau.
Eu as merge pe mana focus-ului, sasiu comun cu volvo si mazda, ai stabilitate f. buna si confort in acelasi timp, nu iti rupe ficatii, interiorul ce e mai subtire, dar oricum peste leon din punctul meu de vedere, dotari optionale destul de ieftine, cauta sa iei pachetul confort, cu clima auto+pilot aut+senzori, era destul de ieftin. Scaunele nu sunt grozave, doar daca cumperi pachetul sport. Motoarele pe benzina sunt mai zgomotoase la viteza.
Daca e sa trag o concluzie rapida:
Leon- dinamica f buna, confort slab, interior slab, un + pt motoare (TSI)
Astra I- dinamica buna, confort bun. interior bun, motoare turbo benzina parca din ce am citit un pic sub TSI al VW, pretul f mare (mai mare ca VW, asa ca poti alege si golf6). Pt o caruta de bani nu as lua 1.4 aspirat si fara dotari, presupunand ca te uiti la cea mai ieftina varianta.
Ceed- dinamica acceptabila, confort mediu, motoare medii
Focus- dinamica de top, interior slab, confort bun, motoare pe benzina medii (zgomotoase, nu sunt turbo in oferta), motorina ok, mai bine antifonate, spatiu bun.
Ford Focus 2008 Ti-VCT Avalon
Avatar utilizator
sheffieldmac
Ford Freak
 
Mesaje: 206
Membru din: 12 Oct 2007, 17:45
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2008, 1.6 Ti-VCT, Trend

Re: ceed vs focus vs leon vs astra

Mesajde Cornel001 » 18 Dec 2009, 01:00

La un moment dat inca mai erau in oferta ramase de anu trecut, focus 1.8 tdci undeva la 12.500-13.000 euro. binisor dotate cu tot cu pilot automat etc... sare nitel de pretul tau dar...
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: ceed vs focus vs leon vs astra

Mesajde clubkia » 21 Dec 2009, 12:58

http://www.123auto.ro/Masini-Noi/Compar ... -5495.html

Focusul arata mai bine la exterior, dar la interior cred ca ceed'ul sta mai bine

despre pret... poate te indruma colegii de aici spre oferte la ford, dar oficial vorbind, cu 13k euro nu te incadrezi la un focus diesel nici macar varianta de baza...
in privinta dotarilor, ceed'ul sta clar mai bine, la pretul oferit.
cu 13.200 e fix in banii tai, dar as face un efort, daca intr-adevar vrei diesel, si as lua variant de 115 cai , cu doar 300 de euro mai mult, isi merita fara discutie banii.

dar, cel mai important, fa un drive test cu toate modelele :D

nu te lua dupa ce spune nimeni, important e cum te simti tu in masina :)

http://www.123auto.ro/Drive-Test/Test-d ... DI-115-CP/
Avatar utilizator
clubkia
Ford Freak
 
Mesaje: 120
Membru din: 03 Mar 2009, 01:19
Maşina: Kia Proceed 1.6 126cp

Re: ceed vs focus vs leon vs astra

Mesajde BogdanFSB » 21 Dec 2009, 14:05

eu unul as opta pentru Astra...din toate punctele de vedere...am mers cu astra si nu se simt diferente fata de focus la stabilitate;
Ceed este o masina ok ce ofera un raport bun calitate pret...dar...nu stiu ce sa zic...
Focus e a doua optiune dupa Astra...dar incearca sa iei (daca te hotarasti sa iei FOrd) motorul 1.6 tdCI 109 cp....parerea mea;
Leon...nu am nimic cu marca Seat, dar nu-mi place deloc masina asta...bleah :-" (gusturile nu se discuta)

una peste alta: ia-ti Astra
Avatar utilizator
BogdanFSB
Moderator
 
Mesaje: 3640
Membru din: 23 Iun 2008, 14:29
Localitate: Bucuresti
Maşina: Renault Kadjar Intense EDC

Re: ceed vs focus vs leon vs astra

Mesajde clubkia » 21 Dec 2009, 14:23

da, din astea 4 e cea mai atragatoare, daca s-ar incadra la pret... e superba :-"

later edit: daps, noua astra I costa de la 14250 in varianta de baza... deci conform bugetului nu intra in schema...
Avatar utilizator
clubkia
Ford Freak
 
Mesaje: 120
Membru din: 03 Mar 2009, 01:19
Maşina: Kia Proceed 1.6 126cp

Re: ceed vs focus vs leon vs astra

Mesajde link2 » 21 Dec 2009, 14:53

parerea mea subiectiva, leonul e frumos si arata sportiv, loc in spate si portbagaj sensibil mai mic decat la focus. Daca e vb de diesel as alege un tdci.
Avatar utilizator
link2
1nsane Member
 
Mesaje: 1463
Membru din: 07 Ian 2008, 14:36
Localitate: Cluj
Maşina: focus2 hb sport, 1.6 tdci

Re: ceed vs focus vs leon vs astra

Mesajde lupul1952 » 21 Dec 2009, 17:28

daca e vorba de leon cu facelift eu asa as paria insa de vazut si ce dotari optionale ai pe fiecare masina si care vine mai dotata si cu motorul mai potent desigur
pentru mine ordinea ar fii asa:
1. Leon scaune mult mai frumoase si mai bine profilate si design mai frumos si reteaua de service-uri autorizate nu este asa de distrusa si praf ca la Ford unde ai impresia ca mergi sa faci o revizie la bentley sau la vreo nava discovery 3 pana descopera ce problema ai
2. Focus pentru ca are un raport pret/dotari bun si iti ofera mult spatiu si bine echilibrat si pentru pasagerii spate si fata si portbagaj. Tot pe locul 2 Kia Ceed raport bun dotari pret iarasi si chiar frumusika si interior exterior si pe acelasi loc Astra I frumoasa interior exterior draguta chiar ingrijit desenata, materiale mult mai bune decat la Focus si Leon si Ceed, poate ca penalizeaza, ar zice unii suspensia spate, eu unul nici acum nu mi-a demonstrat Focusul atat de mult si atat de simtitor asa mult prea slavita suspensie multilink, fata de sa zicem Golf V cu care am tot mers destul de mult sau fata de Ceed. Dar trebuie retinut ca eu am mers cu Focusul 6600 km si parerea mea este cam redusa fata de cei care cunosc mai bine limitele acestei masini si potenta ei reala.
La Astra nu imi plac motoarele diesel deloc imprumutate de la Fiat sau facute cu Isuzu, am mers cu un 1,7 cdti 100 cp mi s-a parut mai praf decat al meu 1.6 tdci 90 cp, nu stiu daca era de la cutie, habar nu am, ca sa nu mai zic de cel si mai vechi de 1.7 80 cp.
poate daca prinzi ceva oferte sa iei motorul potent de 2 litri 160 cp, dar nu cred ca te incadrezi in bani deloc, iar de ala de cdti 1.3 de 95 cp sa fugi e lesinata rau masina aia

deci per ansamblu toate sunt masini bune pentru ce ai nevoie de facut cu ele, toata treaba se reduce la pretul ofertat de dealeri in ce priveste motorizarea cea mai potenta si cele mai multe dotari oferite, restul sunt aspecte neglijabile sau care conteaza prea putin
Avatar utilizator
lupul1952
 
Mesaje: 393
Membru din: 18 Iul 2007, 12:30
Localitate: Ph
Maşina: Focus3,5 150hp

Re: ceed vs focus vs leon vs astra

Mesajde julienb » 30 Dec 2009, 11:33

mm am programat la vreo 2 drive teste [opel si kia] .. acum astept sa treaca sarbatorile si apoi mai vedem :)
Ford Scorpio '92 - 2.0i --122HP
Avatar utilizator
julienb
Member
 
Mesaje: 340
Membru din: 16 Mai 2006, 20:44
Localitate: Drajna

Re: ceed vs focus vs leon vs astra

Mesajde Avitar » 07 Ian 2010, 10:37

Chiar acum ma uitam la noul astra la ei pe site si arata chiar bine :D (parerea mea). Acum au si gama de motoare mai mare cu motoarele turbo, cel de 1.6, 180 de cp suna bine ca sa zic asa ;)

Later Edit: insa depaseste bugetul pe care l-ai specificat tu la inceput...
https://www.olx.ro/oferta/vand-faruri-xenon-ford-focus-2-facelift-ID7xriU.html
Avatar utilizator
Avitar
HAOS Crew
 
Mesaje: 474
Membru din: 29 Iun 2008, 23:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2008, 1.6 Ti-VCT, 115 cp, Trend Sport Pack

Re: ceed vs focus vs leon vs astra

Mesajde chefdejoaca » 07 Ian 2010, 11:32

Care e mai tare?

Astra 5% [ 3 ]
Cee'd 14% [ 8 ]
Focus 61% [ 34 ] x
Leon 18% [ 10 ]

:D si cu asta , am zis tot.
Avatar utilizator
chefdejoaca
Ford Freak
 
Mesaje: 234
Membru din: 20 Iun 2009, 00:02
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus, 100 CP, 1.6 benzina 7147+5
VIN: WFOPXXWPDP8L51660

Re: ceed vs focus vs leon vs astra

Mesajde toxicristi » 07 Ian 2010, 20:03

Intradevar, e o surpirza foarte mare pe un fanclub Ford :D
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: ceed vs focus vs leon vs astra

Mesajde julienb » 11 Ian 2010, 17:19

din pacate nu am avut timp sa ajung la dealeri :( /nu ca m ar fi sunat :D si in plus astept sa vad ce zice guvernu cu programu rabla..
Ford Scorpio '92 - 2.0i --122HP
Avatar utilizator
julienb
Member
 
Mesaje: 340
Membru din: 16 Mai 2006, 20:44
Localitate: Drajna

Re: ceed vs focus vs leon vs astra

Mesajde forbidden27 » 11 Feb 2010, 19:47

Sper ca nu dai Scorpia la rabla....
-Ford Kuga 2.0Tdci 180 CP; Titanium, Ruby Red, 2016
-Ford Mondeo MK4 1.8Tdci 125cp Trend, 2008
-Ford Focus MK2 1.6 Tdci 90cp, 2007
-(Ex) Ford Sierra 2.0 1985 aka Logan Killer
-Thunder Tiger MTA-4
-Losi XXL2
Avatar utilizator
forbidden27
1nsane Member
 
Mesaje: 1434
Membru din: 09 Dec 2007, 11:51
Localitate: Slobozia
Maşina: Mondeo MK4, 1.8TDCI, 125 Cp, Trend
VIN: WF0DXXGBBD8G04304

Re: ceed vs focus vs leon vs astra

Mesajde Sylver » 18 Feb 2010, 19:21

Un post de-al meu de pe alt forum:


"Nu vorbesc de motor, ca aici as putea fi subiectiv si in fond depinde de fiecare ce buget are. Astra era intr-o echipare Cosmo: m-a surprins sistemul audio (cred ca avea ceva sistem optional adaugat aici). Masina e confortabila, absoarbe mai bine gropile decat leon-ul dar mai prost ca golful, dar asta pt ca leonul are suspensiile mai rigide din fabrica. Nu am putut testa stabilitatea din pacate, dar am o suspiciune ca la capitolul asta VAG sta mai bine (astra j nu are nici macar acum suspensie independenta). Scaunele bine profilate, volanul foarte placut si o directie destul de precisa. Consola desi cu multe butoane, este ergonomica si materialul folosit este unul placut (doar la consola, restul bordului mai putin). Ce nu mi-a placut: ambreiajul prinde sus si e foarte tare pt gusturile mele, parca ar fi pt o masina de la scoala de soferi. Cursa schimbatorului este lunga si cutia are un anumit lag. Poate unii considera ca voi exagera, dar mie unul mi s-a parut o cutie execrabila, chiar si sub cea de la H. Agata in absolut toate treptele si trebuia impins cu mai multa forta (dar nu in modul placut de la BMW, ci brutal). Schimbatorul se misca greu, pt preferintele mele e vai de steaua lui, iar in oras as considera asta un mare neajuns. Materialele interioare, la o analiza foarte atenta, am ajuns la concluzia ca sunt cam pe leon, chiar sub acesta in zona imediata de deasupra consolei.

Am trecut si pe la VW, la Golf 6...alta calitate in interior privind materialele. Sincer primul nivel de echipare de la G6 (trendline), exceptand scaunele (pachetul cu scaune sport este insa ieftin), mi se pare peste niv 3 de echipare de la Astra (cosmo), nivel ce e undeva cam pe la acelasi capitol cu Style-ul de pe leon. Nu mai vorbesc de faptul ca dupa cei cativa km facuti cu Astra, cutia de pe VAG mi s-a parut foarte relaxanta.

In concluzie, la o prima vedere si un prim drive test scurt cu Astra:

- design exterior placut
- design interior placut
- materiale interioare clar sub G6 (lider al clasei la capitolul asta), dar si sub leon. Cand am batut in plasticele tari de pe bord, deja aveau un mic joc, deci nu mi s-au parut nici macar asamblate la nivelul Leon & Golf 6.
- confort bun, masina absoarbe bine gropile;
- ambreiaj prea tare pt gusturile mele si prinde prea sus.
- cursa prea lunga a schimbatorului;
- cutia imprecisa, o problema intalnita si la Astra H. Cel care a mai fost cu mine vine de pe un alt Opel si lui i s-a parut ok, dar mie cutia mi se pare mult sub nivelul celei de pe golf si leon.

Acum preturi:

Astra 1.6 115 cai Cosmo plus cateva optionale...pret de lista 19800 euro, redus pana la 18200 euro cu vopsea metalizata. MULT!
Golf 6 1.2 tsi 105 cai echipare Trendline plus ceva optionale - 15800 euro fara vopsea metalizata. MULT!
Leon 1.4 tsi 125 cai echipare Activ Style (dotari cu mult peste Golf si putin sub Astra) ~14500 euro fara vopsea metalizata. Totusi intrebarea: de ce un Activ Style, cu mult mai multe dotari, este mai ieftin ca un Reference? Poate din cauza ca pt Style se dau comenzi, stim deja ca nu e vorba de masini de pe stoc.

Clasamentul meu, prin ceea ce caut la o masina, ar fi asa: 1. Golf 6; 2. Leon; 3. Astra J (de mentionat ca leon-ul este dintr-o generatie precedenta fata de celelalte doua).
Clasamentul meu, incluzand si raportul calitate/pret: 1. Leon; 2. Golf 6; 3. Astra J.

Cand voi avea timp, voi mai incerca un drive-test adevarat cu Astra J, poate imi mai schimb opinia. Dar pt preferintele mele, transmisia de la Astra lasa de dorit. Poate o fi altceva la diesel."

Acolo nu am inclus Focus in ecuatie, dar pot spune ca la capitolul transmisie, mai ales cutie de viteze, Focus este aproape de masinile VAG ca si calitate, deci evident mult peste Astra. La plastice interioare sta mai prost, dar e din alta generatie. Daca ar fi sa pun undeva Focus-ul in topul de mai sus, cred ca l-as pune undeva la egalitate cu golf ca raport calitate/pret, si asta pt lipsa unor motoare la nivel de 2010, mai ales pt benzina. Cum Focus 3 nu cred ca are cum sa fie mai slab decat Focus 2, in opinia mea dpdv tehnic nu prea vad cum Astra J ar putea fi peste la vreo alta categorie decat la design exterior. Cu materiale mai bune in interior, cu scaune ceva mai bine profilate la nivelele de echipare " pt mase", cu motoare euro 5 turbo, cred ca focus poate rivaliza cu mare succes Golf 6 ca vanzari (lider de piata in Europa, desi e totusi doar un Golf 5 cu facelift, pt a reduce costurile si timpul de productie necesar pt un exemplar de Golf 5). Ramane de vazut cum se va prezenta fata de Golf 7, programat pt 2012, deci probabil la vanzare in 2013.
Sylver
Ford Freak
 
Mesaje: 194
Membru din: 14 Aug 2007, 12:41
Localitate: Bucuresti

Re: ceed vs focus vs leon vs astra

Mesajde Cornel001 » 18 Feb 2010, 19:46

"focus poate rivaliza cu mare succes Golf 6"
daca nu ma insel, la un moment dat mk2 luase fata lui golf5 la vanzari in europa (probabil si preturile au contat), inainte sa apara golf6.
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec


Înapoi la Versus

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 5 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 5 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login