Versus

New Fiesta vs New Fabia TSI (ambele cutii automate)

Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.

New Fiesta vs New Fabia TSI (ambele cutii automate)

Mesajde adicristea » 07 Iun 2010, 16:58

Daca pana acum ceva timp eram incantat de noua Fiesta si doream ca la terminarea leasingului (adica in Septembrie) sa trec de la Mk6 la Mk7, incepand de azi exista o noua variabila in "ecuatie". Skoda Fabia TSI 1.2L.

Ca sa intelegeti de la ce plec, masina pe care o doresc se construieste in jurul cutiei automate. Deci primul criteriu care trebuie luat in seama este existenta unei cutii automate. Aici Fabia este 2-3 clase peste Fiesta datorita noii cutii DSG-7, adica acea cutie automata de la VW care acum nu mai e in 6, ci in 7 trepte. DSG-7 si DSG-Wiki. Fiesta are cutie automata in 4 (patru!!) trepte si nu e dual-clutch.

"D" mode
Whilst the motor vehicle is stationary and in neutral (N), the driver can select D for "drive" (after first pressing the foot brake pedal). The transmission's first gear is selected on the first shaft,[3] and the outer clutch engages at the start of the 'bite point'. At the same time, on the alternate gear shaft, the second gear is also selected[2][3] (pre-selected), but the clutch pack for second gear remains fully disengaged. When the driver releases the foot brake pedal, the outer clutch pack increases the clamping force, allowing the first gear to take up the drive through an increase of the 'bite point', and therefore transferring the torque from the engine through the transmission to the driveshafts and roadwheels — and the vehicle moves forward. Pressing the throttle / accelerator pedal will fully engage the clutch, and causes an increase of forward vehicle speed. As the vehicle accelerates, the transmission's computer determines when the second gear (which is connected to the second clutch) should be fully utilised. Depending on the vehicle speed, and amount of engine power being requested by the driver (full throttle, or part-throttle normal driving),[4] the DSG then upshifts. During this sequence, the DSG disengages the first outer clutch whilst simultaneously engaging the second inner clutch[2][3][4] (all power from the engine is now going through the second shaft), thus completing the shift sequence. This sequence happens in 8 milliseconds (aided by pre-selection),[3][4] and can happen even with full throttle opening, and as a result, there is virtually no power loss.[2][4]


Apoi Fabia vine cu un pret mai bun decat Fiesta (11.455 euro CIP pentru cea mai buna varianta - Star - cu optiuni ce depasesc echiparea Ford pt Titanium sau Ghia). Fiesta Ghia e 12.535 CIP.

Oferta Skoda (orice versiune) este ca la 2 cupoane REMAT si primesti unul gratuit. Adica mai primesti o reducere de aproximativ 900 euro.

Puterea Fabia este de 105CP la numai 1.2L, Fiesta cu cutie automata are 96CP la 1.4L (motor mai mic inseamna RCA mai ieftin, taxe mai mici, dar iata ca putere mai mare).

Ce nu prea am inteles este cu greutatea masinii care la Fabia e de 1550kg pt varianta hatch si 1639kg pt varianta Combi (ma bate gandul sa iau un break, daca tot imi iau masina si "avem" deja o masina pentru oras - Hyundai i30). Mi se pare enorm pentru o masina de 1.2L.

Nu sunt hotarat in momentul asta la nimic, poate ramane la stadiul de discutie, insa asta este parerea mea acum.

Astept si alte pareri, mai avizate :).

Later: Acestea sunt dotarile variantei Star la Fabia (un fel de Titanium la Ford): http://www.skoda.ro/ausstattung_sa.php? ... 8&K_ID=529

Ce am uitat sa mentionez este ca Fabia are pentru toate modelele frane spate cu discuri, nu cu tambur precum la Fiesta.
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: New Fiesta vs New Fabia TSI (ambele cutii automate)

Mesajde DanielArdelian2 » 07 Iun 2010, 17:12

In contextul prezentat, Fabia este mai buna decat Fiesta, datorita TSI si DSG.

Dar ceva mi se pare foarte ciudat. Spui ca ai deja masina de oras, deci prin deductie logica vrei una pentru mers extraurban. Pai pentru mers extraurban nici una dintre cele doua nu este potrivita. Un Focus este mai bun decat amandoua, iar cutia automata nu cred ca este chiar atat de importanta la extraurban.
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: New Fiesta vs New Fabia TSI (ambele cutii automate)

Mesajde Smiley » 07 Iun 2010, 18:07

Fabia e urata :). nu le-a iesit deloc plafonul ala.

greutatile de care spui tu sunt cele maxime, in mod normal Fabia are ~1150 kg

cred si eu, ca si daniel, ca ai incurcat un pic clasele :). i30 e compacta, in aceeasi clasa cu Focus. ar trebui sa folosesti i30-ul in afara si fiesta/fabia in oras
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: New Fiesta vs New Fabia TSI (ambele cutii automate)

Mesajde mircea george » 07 Iun 2010, 21:20

Mare atentie la cutiile automatice cu dublu ambreiaj folosite de grupul VAG: prima generatie in 6 trepte a fost, de fapt este in continuare un dezastru dpdv al fiabilitatii, extrem de multa lume avind problema comuna a defectarii complicatului sistem "mechatronic" si inlocuirea in garantie; generatia a doua DSG7 nu prea a apucat sa ne dea feed back dar din cite am mai citit problemele se pare ca persista...
Cutia e produsa ptr VAG de celebra firma de transmisii ZF dar care colaboreaza cu nu mai putin celebra Borg Warner din America dar foarte multi clienti sint nemultumiti si au ajuns in service (in garantie din fericire) ptr defecte grave...
Recomandarea mea catre adicristea e sa se informeze foarte bine inainte de a lua o decizie care mai tirziu poate fi regretata; exact in situatia lui e un coleg de serviciu care vrea o masina clasa mica/compacta cu cutie automatica si care bineinteles ca-si face cu ochiul cu Octavia, la care gama de motoare, preturi si dotari e dupa parerea mea cea mai buna oferta de pe piata in acest moment; l-am potolit imediat si i-am taiat avintul punindu-l sa citeasca topicul legat de DSG6 de pe vwforum, lucru pe care vi-l recomand si voua http://vwforum.vwforum.ro/index.php?sho ... =0&start=0
Mondeo break verde inchis, 2004, 2.0 TDCI 130cp TIPTRONIC, GHIA, navigatie touchscreen DVD
"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get." F.G.
Avatar utilizator
mircea george
1nsane Member
 
Mesaje: 1283
Membru din: 12 Dec 2006, 18:31
Localitate: Bucuresti

Re: New Fiesta vs New Fabia TSI (ambele cutii automate)

Mesajde Mihai L » 07 Iun 2010, 22:14

@adicristea: Sefu', o intrebare scurta: ai mers cu Fabia? :D
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: New Fiesta vs New Fabia TSI (ambele cutii automate)

Mesajde adicristea » 07 Iun 2010, 22:15

Multumesc pt pareri, domnilor!

@Dani&Smiley - da, posibil sa nu ma fi facut inteles. i30 chiar e din clasa lui Focus, e maricel, sta bine pe drum. Doar ca il conduc mai mult eu. Prietena, a carei masina de fapt e, mai greu cu condusul. Eu oricum voiam cutie automata pentru ca 95% dintre drumurile mele sunt prin 'minunatul' oras Bucuresti. Asa impuscam 2 iepuri dintro lovitura, adica vom conduce amandoi 'automata' prin oras, ramanand ca, in functie de necesitati, sa conduc i30 pe afara. Stiu, pana acum nu am explicat de ce tot clasa mica. Eh, ideea e ca eu sunt mai precaut de felul meu, sa zicem. Si in cazul in care drumurile noastre (ale mele si ale prietenei) se despart, ea ramane cu masina ei, eu o sa vreau o masina care sa fie si economa (fiind cazul aici cu aceasta cutie automata in 7 trepte), si maricica (pentru carat lucruri, pentru concedii etc.), si usor de platit la ea (una e sa iau o Fabia de 14.500, alta e un Focus de peste 18.000 la o motorizare de 1.6 100CP, deci inferioara Fabiei ca putere; modelul 1.6 136 CP e 17000CIP, iar 2.0 TDCI 145CP e 20.000CIP, deci vorbim despre cu totul alti bani).

@mircea - o sa citesc cu atentie; momentan sunt doar entuziasmat de capabilitatile TEORETICE ale masinii; sunt un tip destul de practic, sper ca iau alegerea cea mai buna.

Astept in continuare pareri sau completari la ce au spus colegii pana acum.

Later: @Mihai - nu, cum am zis, de abia azi am citit despre ea, am fost sunat de catre un dealer pentru un test drive; din pacate, asa cum se intampla si la Ford, masinile ce au cutii automate nu sunt de prins in showroom.
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: New Fiesta vs New Fabia TSI (ambele cutii automate)

Mesajde Mihai L » 07 Iun 2010, 22:21

Revin cu o lamurire: nu te bucura la caluti, ca un motor mic tot mic ramane. Te vezi mergand in oras cu ea constant la 5-6000 ture? :D
Apropo, am mers cu Dusteru' saptamana trecuta, un soi de drive test. Nu ajunsesem la 100km/h si eram deja in viteza a 6-a, la 2200 rpm. Si era un diesel de 1.5 cu 105CP!!! (best of, mai sus nu are motor)
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: New Fiesta vs New Fabia TSI (ambele cutii automate)

Mesajde marius3k » 07 Iun 2010, 22:27

Gurile rele zice ca motorasul de 1.2 nu e cel mai fiabil ever, spre deosebire de 1.4TSi - care si-a dovedit fiabilitatea in timp. Foarte grea dilema, oricum. Totusi, eu m-as orienta spre un Fiesta 1.6TDCi diesel de 90cp, fara DPF si cu acea cutie automata "durashift".
De vanzare: Ceasuri ST170, Navigatie Pioneer Avic F910bt, strut bar Focus mk1

Flota: Mondeo MK4 2.2TdCi, Focus C-Max 2.0TdCi, Volkswagen T4 Multivan
Avatar utilizator
marius3k
1nsane Member
 
Mesaje: 2767
Membru din: 21 Iun 2007, 21:54
Maşina: Mondeo 2.2tdci Titanium X Sport C-MAX2.0tdci Trend X Sport

Re: New Fiesta vs New Fabia TSI (ambele cutii automate)

Mesajde adicristea » 07 Iun 2010, 22:36

Fiesta nu are cutie automata decat pe benzina.
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: New Fiesta vs New Fabia TSI (ambele cutii automate)

Mesajde DanielArdelian2 » 07 Iun 2010, 22:43

Mihai L scrie:Revin cu o lamurire: nu te bucura la caluti, ca un motor mic tot mic ramane. Te vezi mergand in oras cu ea constant la 5-6000 ture?

Are turbina, deci are putere si la turatii mici. E drept, are si turbo-lag dar mai scurt decat un diesel si are complicaciunile aferente oricarui motor cu turbina.

adicristea,728980 scrie:eu o sa vreau o masina care sa fie si economa (fiind cazul aici cu aceasta cutie automata in 7 trepte), si maricica (pentru carat lucruri, pentru concedii etc.), si usor de platit la ea (una e sa iau o Fabia de 14.500, alta e un Focus de peste 18.000 la o motorizare de 1.6 100CP


(1) In trafic urban, motorul de 1.2 TSI nu este semnificativ mai economic decat orice benzinara in aceleasi conditii, nici cu DSG. Daca vrei economa in Bucuresti, ia un diesel de 1.4.

(2) Daca vrei si ceva spatiu si diesel economic de 1.4, mai este varianta unui Fusion.

(3) Un Focus de 1.6 / 100 CP cu cutie manuala este in jur de 13000 EUR si merita toti banii. Bate orice masina de clasa mica din orice pozitie (spatiu, confort, frane, siguranta, climatizare, faruri, directie, suspensii, etc)

(4) Dupa parerea mea nu merita sa dai peste 12.000 EUR pe o masina de clasa mica. Ti-o spune un fost posesor de Fiesta care a costat 12700 EUR.
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: New Fiesta vs New Fabia TSI (ambele cutii automate)

Mesajde adyamg » 08 Iun 2010, 09:56

Decat un maxi Polo mai bine un mini Golf .. aista e mottotoul meu legat de masini.
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: New Fiesta vs New Fabia TSI (ambele cutii automate)

Mesajde tudoralex » 08 Iun 2010, 10:44

dacă nu te grăbești poți lua în considerare și varianta asta:
http://www.drive-test.ro/stiri/1088/ford-b-max-informatii-noi-despre-masina-de-la-craiova.html
Se pare ca ford va veni cu un concurent pentru 1.2 TSI de 1.0 si puteri asemanatoare. Despre cutia automata nu au anunțat nimic dar pe mine nu m-ar surprinde sa vad și cutia cu dublu ambreiaj
Avatar utilizator
tudoralex
Gold Member
 
Mesaje: 518
Membru din: 22 Sep 2008, 19:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: ford focus 2005 1.6i 100cp trend
VIN: wf05xxgcd55j34969

Re: New Fiesta vs New Fabia TSI (ambele cutii automate)

Mesajde adicristea » 08 Iun 2010, 10:51

DanielArdelian2,729000 scrie:(1) In trafic urban, motorul de 1.2 TSI nu este semnificativ mai economic decat orice benzinara in aceleasi conditii, nici cu DSG. Daca vrei economa in Bucuresti, ia un diesel de 1.4.


Mi-ar placea si mie o cutie automata pe diesel, dar din pacate nu am vazut decal la Mondeo, iar pretul pe care eu vreau sa-l dau pe o masina nu se apropie deloc de pretul unui Mondeo. Pentru mine masina e doar un mijloc de transport care sa ma duca de colo-colo si in care sa ma simt cat mai ok.

(2) Daca vrei si ceva spatiu si diesel economic de 1.4, mai este varianta unui Fusion.

(3) Un Focus de 1.6 / 100 CP cu cutie manuala este in jur de 13000 EUR si merita toti banii. Bate orice masina de clasa mica din orice pozitie (spatiu, confort, frane, siguranta, climatizare, faruri, directie, suspensii, etc)


Am zis de la inceput ca urmatoarea masina se alcatuieste INCEPAND de la cutia automata :).

(4) Dupa parerea mea nu merita sa dai peste 12.000 EUR pe o masina de clasa mica. Ti-o spune un fost posesor de Fiesta care a costat 12700 EUR.


Eh, asta e punctul care ma pune cel mai mult pe ganduri. Am avut Ka, am Fiesta, ma gandeam si eu ca e momentul sa trec la ceva mai mare. Problema e ca mie nu imi plac masinile mari, daca ar fi dupa mine mi-as lua si un smart 42, il parchezi oriunde, are si automata. Dar ma gandesc ca la un moment dat, cu ceva noroc, o sa am o familie, vreun copil, ceva, iar o masina mai maricica ar prinde bine.


@Adyamg - nu vreau VW pentru ca platesti prea mult pentru marca (e ca in cazul Nokia, eu nu am avut Nokia si nici nu o sa am pentru ca platesti marca, nu telefonul).

@tudoralex - da, chiar dragut, raman si la Ford, ar fi ceva; sunt sceptic in legatura cu asta insa: Apar din ce in ce mai multe detalii despre a doua masina care se va asambla la Craiova (asta daca investitia Ford in Romania se va finaliza, evident).
Si nu neaparat ca ma grabesc, dar cred ca e mai bine sa dau masina acum, la sfarsitul perioadei de leasing, ca proprietarul Fiestei mele sa fie practic in acte al doilea proprietar, dupa firma de leasing.
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: New Fiesta vs New Fabia TSI (ambele cutii automate)

Mesajde adyamg » 08 Iun 2010, 11:49

@adicristea expresia aia e un fel de a spune.
Ce voiam sa spun e ca:
Decat o masina mica si super dotata mai bine una mai mare si cu ceva mai putine dotari:)
In cazul tau ... decat o maxi Fabia mai bine o mini Octavia sau un Focus cum iti sugereaza colegii(oricum o masina cu o clasa mai sus)
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: New Fiesta vs New Fabia TSI (ambele cutii automate)

Mesajde Valentino.luv » 08 Iun 2010, 17:08

Singura chestie tare dupa care le lucesc tuturor ochii la fabia e cutia asta care valoreaza zero pusa la motorul de 1.2 care poate avea pe hartie si 150 de cai ca tot aspirat va fi si tot 1 tona jumate va avea de tras.... Dotarile sunt la fel de egale cu zero daca sunt pe o masina cu prestatie jalnica...

Mai bine 1.2 si 80 de cai dar cu cuplu bun care sa ti permita sa i ai si in coasta decat cu frumusetea asta de fabia care creed ca daca ar urca transfagarasanul ar face coada ca dupa Zenit,...(parere personala menita a nu rani sentimentele vreunui fabia lover)..


Eu zic sa cauti din start un alt motor pentru ca oricat ai fi de cuminte in trafic,mai bine te vei simtii cand ai ceva sub capota ce si musca din cand in cand nu doar maraie...(experienta personala)...
Probabilitatea de a distruge un lucru este direct proportionala cu valoarea lui.

Murphy.
Avatar utilizator
Valentino.luv
Ford Freak
 
Mesaje: 193
Membru din: 21 Ian 2010, 09:18
Maşina: Ford Fiesta Titanium 2009 1.2 82cp

Re: New Fiesta vs New Fabia TSI (ambele cutii automate)

Mesajde DanielArdelian2 » 08 Iun 2010, 18:30

Valentino.luv,729434 scrie:la motorul de 1.2 care poate avea pe hartie si 150 de cai ca tot aspirat va fi


Pai 1.2 TSI este turbo, nu este aspirat. Este racheta pe langa 1.25 de pe Fiesta, bate lejer un 1.4 aspirat, se apropie de 1.6 aspirat. Se comporta cam ca un 1.6 aspirat, dar cu putin turbo-lag.
Insa fata de 1.6 aspirat are avantaje la impozite si asigurari.
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: New Fiesta vs New Fabia TSI (ambele cutii automate)

Mesajde Valentino.luv » 08 Iun 2010, 18:50

imi cer scuze pentru neatentie n am citit faptul ca este TSI....n am mers cu el dar cred ca greutatea pe care ar aveao in spate tot l ar trage inapoi...

Ca design eu as puncta pe fiesta...si sasiu care mi se pare demn de mult mai multi cai decat ofera ford acum...
Probabilitatea de a distruge un lucru este direct proportionala cu valoarea lui.

Murphy.
Avatar utilizator
Valentino.luv
Ford Freak
 
Mesaje: 193
Membru din: 21 Ian 2010, 09:18
Maşina: Ford Fiesta Titanium 2009 1.2 82cp

Re: New Fiesta vs New Fabia TSI (ambele cutii automate)

Mesajde adicristea » 08 Iun 2010, 19:00

Ok, acum vine alta intrebare: omul cu care am vorbit de la dealerul Skoda mi-a propus sa vin sa testez Fabia de 105cp 1.2, dar varianta cu cutie manuala. Daca aia ar fi ok, ar trebui sa fie asemanator si la cea cu cutie automata?

Si inca ceva: nu-s Fabia lover, doar mi-a placut cum s-a prezentat pe hartie masina. Personal imi place si cum arata asta noua, aia veche mi se parea fada, la fel ca orice alta Skoda. Adica simpla, masina de batranei, foarte cuminte, nu are nimic agresiv in ea, totul e la locul lui. Asta noua are plafonul ala drept care mie imi place, iar o combinatie albastru inchis, plafon alb mie mi se pare ca arata bine.

Sa nu credeti ca nu iau seama de parerile tuturor, notez tot :D.

A, si in legatura cu "Mai bine 1.2 si 80 de cai dar cu cuplu bun" nu ma pricep, sa-mi explice cineva, chiar si pe PM :).
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: New Fiesta vs New Fabia TSI (ambele cutii automate)

Mesajde Valentino.luv » 08 Iun 2010, 19:07

pai expresia nu si mai are rostul pentru ca e vina mea ca n am citit faptul ca motorul este TSI deci e clar ca e mai bun decat cel de pe fiesta.

Din cate stiu eu,cutia automata reduce viteza maxima si creste consmul putin.
In cazul DSG stiu ca era laudata ca schimba mai repede decat orice cutie de viteze,dar nu stiu daca se refereau si la cutia manuala..

O intrebare,de ce doresti cutie de viteze automata?
Probabilitatea de a distruge un lucru este direct proportionala cu valoarea lui.

Murphy.
Avatar utilizator
Valentino.luv
Ford Freak
 
Mesaje: 193
Membru din: 21 Ian 2010, 09:18
Maşina: Ford Fiesta Titanium 2009 1.2 82cp

Re: New Fiesta vs New Fabia TSI (ambele cutii automate)

Mesajde adicristea » 08 Iun 2010, 19:14

Din mai multe motive, cele mai importante doua ar fi: 1) confortul la volan avand in vedere ca masina e condusa peste 95% in capitala si 2) faptul ca astfel conduce si prietena mea o masina (asa cam degeaba si-a luat i30-le, sta in parcare pentru ca nu se prea descurca in Bucuresti); O cutie automata o va ajuta sa se concentreze mai mult la trafic, la pietoni, la semafoare, sa nu mai fie stresata de schimbatul vitezelor (are si o mare problema la plecarea de pe loc, nu stiu cum a luat carnetul).


Sper sa nu citeasca EVER aici ca am incurcat-o :D.
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: New Fiesta vs New Fabia TSI (ambele cutii automate)

Mesajde Valentino.luv » 08 Iun 2010, 19:28

:)) Prietenii stiu de ce...

Eu in locul tau as lua o tot manuala si as sta pe capul prietenei pana ar invata sa o foloseasca pe cea manuala nu de alta dar iarna daca mergeti intr o excursie la munte si trebuie sa conduca ea sa zicem..fara sa fie in stare sa faca o frana de motor nu va putea. In plus,nu e bine sa nu sti sa folosesti cutia manuala,daca e o urgenta sau ceva? Ops,nu pot ca eu stiu doar cu automata...

Exerzasa ti abilitatile de instructor,...
Probabilitatea de a distruge un lucru este direct proportionala cu valoarea lui.

Murphy.
Avatar utilizator
Valentino.luv
Ford Freak
 
Mesaje: 193
Membru din: 21 Ian 2010, 09:18
Maşina: Ford Fiesta Titanium 2009 1.2 82cp

Re: New Fiesta vs New Fabia TSI (ambele cutii automate)

Mesajde adicristea » 08 Iun 2010, 19:44

Avem deja o manuala, deci am pe ce sa o invat (plus ca e a ei :D). Ne departam de subiect insa :).

Am citit putin din linkul dat de mihai george: pana acum de bine :). Apoi am vorbit cu un posesor de DSG-7 pe un Golf care a zis ca e perfecta cutia de viteze si ca are un prieten la VW ce i-a spus ca cu DSG-6 sunt probleme, nu cu 7. Nu uitati ca DSG-7 "este prima cutie de viteze cu ambreiaj uscat, care nu mai este scufundat in ulei si nu mai are nevoie de lichid de racire". A, si respectivul a zis ca tocmai si-a mai comandat si un Polo 1.2TSI 105CP DSG-7. Deci exact motorul de pe Fabia.
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: New Fiesta vs New Fabia TSI (ambele cutii automate)

Mesajde mircea george » 08 Iun 2010, 19:55

E mircea george :-"
Toti care spun ca nu inteleg de ce vrei cutie automatica nu au avut experienta uneia sau nu vor sa inteleaga niste lucruri - cutiile astea sint foarte bune, comode si fac aceeasi treaba ca cele mecanice, nu exista situatii in trafic despre care sa zici ca te-ai fi descurcat mai bine cu una mecanica.
Eu merg din 2004 cu automatica si pot sa spun ca mi-am iesit din mina total cu cea mecanica, pentru mine e ca si cum nu as avea telecomanda la televizor cu cea mecanica sau asa ceva...
Mondeo break verde inchis, 2004, 2.0 TDCI 130cp TIPTRONIC, GHIA, navigatie touchscreen DVD
"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get." F.G.
Avatar utilizator
mircea george
1nsane Member
 
Mesaje: 1283
Membru din: 12 Dec 2006, 18:31
Localitate: Bucuresti

Re: New Fiesta vs New Fabia TSI (ambele cutii automate)

Mesajde adicristea » 08 Iun 2010, 20:05

mircea george,729550 scrie:E mircea george :-"


Mda, nu imi suna mie ceva corect... Scuze :(.

Acum sunt chitit sa incerc un DSG-7 macar sa vad cum merge. Am cont pe vw pentru ca prima mea masina a fost un Golf 1 din 74 (pe care insa nu am apucat sa o conduc, povestesc alta data :D). O sa incerc sa ma duc la o intalnire, poate pacalesc pe cineva sa ma lase sa conduc una :D.
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: New Fiesta vs New Fabia TSI (ambele cutii automate)

Mesajde tomkaten » 08 Iun 2010, 22:39

Nu vreau sa-mi pun un intreg forum Ford in cap, dar dintre cele doua masini mentionate de tine as alege Fabia fara sa privesc inapoi, cum zice englezu'.

In primul rind, e mult mai bine asamblata. Vazind cum e Focusul asamblat si ce materiale sint folosite, iti spun cu mina pe inima ca Fabia mea veche era mai silentioasa la 120 000 km decit Focusul asta la 15 000 km, in care se freaca plastice, scirtiie scaune. In Fabia eram la fel de gras cind stateam si scaunul nu zicea nici PIS la 120 000 km, cind am vindut-o. Imi imaginez cum e la Fiesta, care e cu o clasa mai jos decit Focus (mult mai rau nu cred ca are cum sa fie, dar nici mai bine).

La manevrabilitate, probabil ca Fiesta e un pic mai sus, dar sa nu crezi ca Fabia e vreo oboseala. Chiar si aia veche statea impecabil pe drum (eu am avut una slab dotata, cu cauciucuri inguste, si tot era ireprosabila).

La finisaje, in mod sigur cistiga detasat Fabia. Cutia DSG e f buna, desi eu n-as conduce automate (din mai multe motive subiective). Pentru o tipa cred insa ca e ideala.

Motorul de 1,2 turbo e sigur peste orice aspirat pina in 1,6 de pe piata, cum zicea si Daniel.

In configuratia ta, Fabia are cam tot ce-ti poti dori pe o masina din clasa ei si cred ca e o alegere foarte buna. Masina e o suma de caracteristici si cred ca totalul e mai mare in cazul Fabiei.
Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.
George Orwell
Avatar utilizator
tomkaten
Incepator
 
Mesaje: 42
Membru din: 15 Aug 2009, 12:33
Localitate: Bucureşti
Maşina: Ford Focus II Sedan, 2008, 1,8 TDCi

Re: New Fiesta vs New Fabia TSI (ambele cutii automate)

Mesajde mircea george » 08 Iun 2010, 22:52

adicristea,728747 scrie:Ce nu prea am inteles este cu greutatea masinii care la Fabia e de 1550kg pt varianta hatch si 1639kg pt varianta Combi (ma bate gandul sa iau un break, daca tot imi iau masina si "avem" deja o masina pentru oras - Hyundai i30). Mi se pare enorm pentru o masina de 1.2L.
.


Asta nici ca gluma n-o iau, e vorba de o neintelegere, bineinteles ca e vorba de masa maxima autorizata sau asa ceva; la mine in talon scrie ptr masa la gol 1595 kg deci o amarita de fabie cu doua clase mai mica si cu motoras de risnita de cafea (turbo - e adevarat) nu are cum sa fie pe la 1550kg...
Mondeo break verde inchis, 2004, 2.0 TDCI 130cp TIPTRONIC, GHIA, navigatie touchscreen DVD
"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get." F.G.
Avatar utilizator
mircea george
1nsane Member
 
Mesaje: 1283
Membru din: 12 Dec 2006, 18:31
Localitate: Bucuresti

Re: New Fiesta vs New Fabia TSI (ambele cutii automate)

Mesajde Mihai L » 08 Iun 2010, 23:02

11.500 CIP... cam naspa, daca nu o iei pe firma.

Mi se pare scump, totusi, pentru o masina asa de mica si gandita pentru oras. Si la puterea asta ai nevoie de cutie DSG, cu dual-clutch...??? Te apuci de liniute?? =))

LE: Are 1115 kg Fabia cu acel motor.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: New Fiesta vs New Fabia TSI (ambele cutii automate)

Mesajde marius3k » 08 Iun 2010, 23:26

De ~12-13k eu as lua fara regrete un Focus 1.6TDCi automat SH din Germania cu garantie. ;)
Chiar, exista cutie CVT pe Focus?
De vanzare: Ceasuri ST170, Navigatie Pioneer Avic F910bt, strut bar Focus mk1

Flota: Mondeo MK4 2.2TdCi, Focus C-Max 2.0TdCi, Volkswagen T4 Multivan
Avatar utilizator
marius3k
1nsane Member
 
Mesaje: 2767
Membru din: 21 Iun 2007, 21:54
Maşina: Mondeo 2.2tdci Titanium X Sport C-MAX2.0tdci Trend X Sport

Re: New Fiesta vs New Fabia TSI (ambele cutii automate)

Mesajde adicristea » 09 Iun 2010, 06:06

mircea george,729671 scrie:Asta nici ca gluma n-o iau, e vorba de o neintelegere, bineinteles ca e vorba de masa maxima autorizata sau asa ceva; la mine in talon scrie ptr masa la gol 1595 kg deci o amarita de fabie cu doua clase mai mica si cu motoras de risnita de cafea (turbo - e adevarat) nu are cum sa fie pe la 1550kg...


My bad, m-am mai uitat, are pana in 1164kg de fapt.

Mihai L,729677 scrie:11.500 CIP... cam naspa, daca nu o iei pe firma.

Mi se pare scump, totusi, pentru o masina asa de mica si gandita pentru oras. Si la puterea asta ai nevoie de cutie DSG, cu dual-clutch...??? Te apuci de liniute?? =))

LE: Are 1115 kg Fabia cu acel motor.


Pai cum am zis in primul mesaj, Fiesta e mai scumpa decat Fabia, dotari mai putine, motor mai slab. Nu ma apuc de liniute, dar daca are, de ce sa nu ii folosesc (caii)? :)

marius3k,729686 scrie:De ~12-13k eu as lua fara regrete un Focus 1.6TDCi automat SH din Germania cu garantie. ;)
Chiar, exista cutie CVT pe Focus?


Nu are CVT. Vorbeam cu Smiley ieri si citeam pe net cum au inceput americanii lucrul la o cutie automata in 6 trepte (s-au trezit si ei in sfarsit), doar ca va fi disponibila in 2011 si momentan pe modelele americane.
La partea cu Focus SH - niciodata nu mi-as lua masina SH de +10k euro, mai ales automata (care poate fi pretentioasa). De fapt nu prea sunt adeptul lucrurilor SH, prefer sa am garantie (de aia si vreau sa dau Fiesta acum, nu ma simt eu bine cand stiu ca din Octombrie nu mai sunt acoperit de nici un fel de garantie) :).


Acum "avem" alta problema :)). M-a pus naibii sa recitesc mesajul lui Dani in care zicea ca nu si-ar lua masina din clasa mica si am intrat sa configurez Octavia 2 cu DSG. Pret final vreo 16000. Optiuni in varianta Drive (a doua) aproximativ asemanatoare cu cele din varianta Star la Fabia (a 4 varianta, ultima si cea mai buna pe Fabia). Cu 3000 reducerea de la REMAT, cu ce mai iau pe Fiesta, scad sub 10.000 (eu vreau sa fac credit, nu leasing). Si e vorba de 1.4TSi 122CP (au si un motor de 1.2TSI 105, la fel ca cel de pe Fabia, masina are 1350kg).

PS. Parca vad ca ma agit degeaba pe aici si nu iau nimic :).


Later: in varianta 1.2TSI 105CP echipare Drive e 16000, in varianta 1.4TSI 122CP echiparea e Classic, adica cea mai simpla, ca sa nu depasesc 16000. http://www.skoda.ro/ausstattung_sa.php? ... 7&K_ID=631
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: New Fiesta vs New Fabia TSI (ambele cutii automate)

Mesajde marius3k » 09 Iun 2010, 07:42

adicristea,729714 scrie:
mircea george,729671 scrie:La partea cu Focus SH - niciodata nu mi-as lua masina SH de +10k euro, mai ales automata (care poate fi pretentioasa). De fapt nu prea sunt adeptul lucrurilor SH, prefer sa am garantie (de aia si vreau sa dau Fiesta acum, nu ma simt eu bine cand stiu ca din Octombrie nu mai sunt acoperit de nici un fel de garantie) :).
Acum "avem" alta problema :)). M-a pus naibii sa recitesc mesajul lui Dani in care zicea ca nu si-ar lua masina din clasa mica si am intrat sa configurez Octavia 2 cu DSG. Pret final vreo 16000.

Adi, nu stiu cum sunt altii, dar eu prefer sa NU arunc/pierd cateva mii bune de euro in momentul in care ies cu masina pe poarta dealerului. De aceea am luat doar SH-uri. Din cate am vazut pe mobile, se pare ca exista Focus 1.6TDci cu transmisie Durashift CVT - cu variatie continua. Am mers cu aceasta cutie cu un Audi si vreau sa spun ca e superba - acul turometrului era la ~2000 de ture iar viteza crestea lin.
Cat priveste Octavia - e foarte ok masina, dar sa te uiti foarte atent la optionale - sunt cateva chestii marunte care fac mult, gen maxidot, radio cu touchscreen, stergator luneta, düsele pentru spalarea parbrizului incalzite, cotiera cu spatiu de stocare refrigerat si ventilatie pentru pasagerii spate, etc. etc.
De vanzare: Ceasuri ST170, Navigatie Pioneer Avic F910bt, strut bar Focus mk1

Flota: Mondeo MK4 2.2TdCi, Focus C-Max 2.0TdCi, Volkswagen T4 Multivan
Avatar utilizator
marius3k
1nsane Member
 
Mesaje: 2767
Membru din: 21 Iun 2007, 21:54
Maşina: Mondeo 2.2tdci Titanium X Sport C-MAX2.0tdci Trend X Sport

Următorul

Înapoi la Versus

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 23 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 23 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login