Versus

ford focus c-max vs seat altea

Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.

ford focus c-max vs seat altea

Mesajde yasmin » 15 Mai 2011, 14:24

buna....sunt nou pe forum dar as dori putin ajutor daca se poate.momentan stau in spania si as dori sa imi cump una dintre cele 2 masini....pe amandoua le-am gasit undeva la 6.500 euro din 2006 respectiv 2005....as prefera parca mai mult c-max fiindca are motor de 1.6 109k pt mine e de ajuns (altea motor 1,9 si consum ceva mai mare) versiunea ce am gasit-o de c-max este trend cu 109.000 km ( vi se par multi?) problema este ca masina a fost de inchhiriat :-S dar imi ofera un an de garantie .....ce ar trebui schimbat la ea la km astia? are facut recent schimbul de ulei si filtrele ....distributia ma mai tine? ce stiti?daca se poate un rasp urgent fiindca in 2 ,3 zile sunt nevoit sa aleg una dintre ele....altea e la fel cu garantie un an si costa 6900 din 2005 107.000km...parca e putin mai aratoasa din fata dar.....mi-as dori consum mai mic si fiabilitate....
yasmin
Incepator
 
Mesaje: 19
Membru din: 15 Mai 2011, 14:14
Localitate: lancram-alba
Maşina: ford focus c-max,1.6 109k trend

Re: ford focus c-max vs seat altea

Mesajde adrianFF05 » 17 Mai 2011, 06:52

Sa inteleg ca amandoua sunt diesel. Distributia nu trebuie schimbata inca la focus c-max; km nu sunt multi, dar fiind masina de inchiriat nu cred ca s-a avut grija de ea. Acuma judecand la rece asa vad eu treaba. Trebuie sa asculti si de instinct cand faci alegerea nu sa ceri parerea altora, vad ca-ti place mai mult seat-ul.
Date fiind criteriile tale, consum si fiabilitate trebuie sa alegi ford-ul.
...Sa fii iubit...!
Avatar utilizator
adrianFF05
Ford Freak
 
Mesaje: 143
Membru din: 10 Ian 2011, 09:06
Localitate: Turda
Maşina: Focus hb; 2006; 1,6 Zetec-S PFI; 100 cp; sport
VIN: WF05XXGCD56Yxxxxx

Re: ford focus c-max vs seat altea

Mesajde b85xix » 17 Mai 2011, 08:27

Motorul 1.9 tdi este cel mai fiabil motor din gama vag. Daca e varianta de 105 cp pompa duza si mai mult ca sigur ala e din moment ce e anul de fabricatie 2005. Cat despre consum iti spun sigur ca are consumul cat 1.6-le in speta . Dezavantajul sau e ca e putin mai zgomotos de afara si inauntru la viteze inferioare (treapta 1 ,2).
Ca si performante cele 2 sunt acelasi lucru diferenta de 5 cai fiind insesizabila.
Depinde cat e diferenta la taxe intre cele 2 motoare. Tu stii mai bine , dar dar poti sa treci peste cele 2 minusuri adica zgomot si taxa mai mare iti recomand altea 1.9 . N-o sa fii dezamagit.
Cand am incetat de a mai fi copii, am si murit!
Avatar utilizator
b85xix
Gold Member
 
Mesaje: 781
Membru din: 03 Aug 2006, 20:53
Localitate: bucuresti
Maşina: Mondeo mk 4 2.0 tdci titanium+extras 140si 3 cai frumosi


Înapoi la Versus

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 4 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 4 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login