Versus

Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde alwaysfresh » 18 Iun 2011, 11:32

De ce te iei dupa vorbe mai.pe volvo nu pica electronica care ii facuta cu cap.tot ce pica ii tot ce ii FoMoCo...adica piesele luate de la ford pt sasiu.care se potrivesc identic de pe ff2 si care le gasesti moca prin dezmembrari.masina care la 200mii km sa nu pice decat ceva rulmenti si bucse nu mi se pare scumpa.rulment fata dr schimbat de mine:400lei si spate dr skf 600lei.am vb cu multi cu motorul 1.6 luate pe la 80-90mii km si pan la 200miikm au bagat doar discuri placute,rulmenti amortizoare.deci ce i mai important si scump adica electronica nu pica.discutiile pe care tu le ai citit despre volvo nu sunt la s40 ci la adevaratele volvo:s60 s80 v70 xc70.aleas toate volvo.intra pe forumul volvo si vezi ce discutii si probleme apar.toate sunt probleme cauzate de piesele ford.
nu laud volvo pt ca pe departe sa fie o masina perfecta.dar totusi se apropie de o masina care ti ofera din toate si calitate peste medie.mazda 3 iar pe acelasi sasiu este ff buna...unii zic ca este oleaca peste s40.


Sa sti ca mi-ai dat umpic curaj sa ma gandesc iar la Volvo. Stiam ca sunt pe platforma de Focus.
alwaysfresh
Incepator
 
Mesaje: 26
Membru din: 11 Iun 2011, 14:15
Localitate: Timisoara
Maşina: Dacia 1410 Break

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde DanielArdelian2 » 18 Iun 2011, 11:56

Si la Volvo e ca la Mercedes / Audi / BMW. Masinile putin rulate, la care nu trebuie sa te apuci sa schimbi rulmeni si telescoape, au un pret de achizitie pe masura. Iar exemplarele "la pret de Focus", sunt uzate. Iar o masina nu consta numai din motor si rulmenti.

Daca era Volvo atat de bun si de ieftin pe cat se spune pe-aici, nu-si mai lua nimeni Ford / Volkswagen SH si erau mai multe Volvo pe strada decat Golf 4 si Passat TDI. Dar nu sunt. :-??

thor4ever scrie:De ce te iei dupa vorbe mai...intra pe forumul volvo si vezi ce discutii si probleme apar.

Adica...alea de pe forum nu-s tot vorbe? :-/

thor4ever scrie:toate sunt probleme cauzate de piesele ford.

Da, sigur, ai stat tu sa le numeri pe toate, iar Volvo a descoperit reteta magica pe care nici un alt producator auto n-a descoperit-o pentru a obtine masina perfecta cu fiabilitatea absoluta.

thor4ever scrie:la adevaratele volvo:s60 s80 v70 xc70.aleas toate volvo.

Ca sa va dati seama cat de bine este informat colegul, ia vedeti ce masini se fac pe aceeasi platforma, Ford EUCD:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ford_EUCD_platform

Toate Volvo...

Concurs cu premii: pe ce alte masini se regasesc motoarele T3, T4 si 2.0T de pe Volvo S60?
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde thor4ever » 18 Iun 2011, 14:44

incerc pe rand sa ti raspund :
la vorbe ma refeream sa intrebe posesorii marcii respective fie ea volvo mazda etc.iar daca intri pe forumul volvo si compari cu forumul ford o sa vezi cate topicuri cu n probleme apar aici.alea nu sunt vorbe sunt fapte din care poti trage o concluzie.vorbe = barfe care le auzi de la unii si altii care au auzit la televizor cum ca ar fi scumpa de intretinut sau ca volvo= siguranta,consum mare, si ca sunt tancuri si scumpe la intretinere.asta a fost acu 10-20 ani.acum sunt multe masini mai sigure ca volvo,consumul nu mai este mare pt ca au motorul de psa si f posibil ca s-a facut si rabat la tabla.
in ceea ce priveste problemele care apar si care sunt relatate de posesorii de s40 sunt cu mult mai putine decat pe acest forum.adevarata ca sunt si muult mai multe focusuri pe strada.asta o spun pt ca zilnic citesc ambele forumuri
si ultima remarca a ta:pe care se pare ca iar ai rumegat o putin cam mult:cand am facut referire la s60 s80..etc am vrut sa zic ca la acelea se poate aplica volvo=siguranta,consum mare, tancuri, si scumpe la intretinere.dar cand te sui in acele modele si fac comparatie cu s40 meu ma uit la al meu cu jale si sa mi dau seama ca ii departe de numele volvo.s40 este o corcitura intre volvo(calitate in constructie) si focus(cantitate si nu calitate).Pot afirma asta pt ca 4 ani am condus ff2 de la 0km- 95mii si de 2 ani si cca 40mii km cu s40.si este mare diferenta.asa cum pot afirma pt ca am stat in v70 si xc70 dupa 2004 si la fel este mare diferenta. toate fiind masini sh pana in 10mii E.
in 10-11mii oiro gasesti masina mult mai premium ca ff2 si cu putini km:80-90mii,2008-2009 care te tin pan pe la 200mii fara probleme.oricum mi se pare enorm in zilele de azi sa dai 11mii pe o gramada de plastice si greierasi si soricei care vin in dotarea de serie la ff2
tu ai mondeo dupa 2004.ti se pare scump la intretinere?de cand o ai ce probleme ai avut?vorbeste cu posesor de s60 sau s80 cat a platit la serviceul obligatoriu de garantie ca ti se face mila :de la 30mil in sus.
Ultima oară modificat de thor4ever pe 18 Iun 2011, 14:52, modificat 1 dată în total.
ex ff2 1.6tdci 2005,actual volvo s40 2.0d 2005
thor4ever
Member
 
Mesaje: 452
Membru din: 04 Feb 2009, 12:44
Localitate: sebes,alba
Maşina: Ford Fiesta Mk8

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde alwaysfresh » 18 Iun 2011, 14:50

Care ar fi totusi cele mai bune platforme din clasa compacta? masinile care stau cel mai bine la stabilitate, la control/manevrabilitate, in afara de Golf si Focus care au fost amintite.

Parca m-ar atrage si motoarele din grupul VAG.La nivel de pret cu Focus ar fi Leon 1.2/1.4TSI sau 1.6/1.9TDI. Golf e ceva mai scump decat Focus si Leon; Octavia la fel, mai scumpa, dar e si mai mare, mai spatioasa. Astra ar avea niste motoare interesante, insa nu stiu cum sta la capitolul care ma intereseaza destul de mult si anume stabilitate si manevrabilitate, iar Astra este la nivel de pret cu Golf si Octavia. Dar Audi A3 Sportback/A4? cel putin motoarele sunt cele de pe VW/Seat/Skoda si ma gandesc ca unul in mintile lui (si unul "in mintile lui" cu siguranta nu e prea ieftin) totusi n-ar avea intretinerea asa scumpa (nu peste nivel de VW care e acceptabila) cum se spune despre ele.
Despre Volvo s-a spus pe aici, S40/V50.
Dar de frantuzoaice ce spuneti? parca as fugi de Megane, desi imi place cum arata. Peugeot 308/406? Citroen doar C5 (C4 vechi nu-mi place decat Picasso, iar de cel nou nu prea ma pot apropia)? Acestea din urma sunt si ele cu aceleasi motoare diesel de pe Focus nu? cel putin 1.6HDi - TDCi la Ford.
Kia Ceed, Venga? Hyundai i30 (asta am inteles ca e cam instabila??!!)? Toyota Auris? Mazda 3?

Daca ati condus sau conduceti din aceste masini (in afara de Focus) m-ar interesa o comparatie in privinta stabilitatii si a controlului a acestor masini raportat la stabilitatea si controlul Focusului.

P.S. : Nu spun nu monovolumelor. Cred ca cel mai bine m-as preta pe un Break, dar nu spun nu Sedan-urilor si Hatch-urilor. Mai merg la pescuit, mai car chestii voluminoase si ma ajuta Break-ul
alwaysfresh
Incepator
 
Mesaje: 26
Membru din: 11 Iun 2011, 14:15
Localitate: Timisoara
Maşina: Dacia 1410 Break

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde thor4ever » 18 Iun 2011, 14:56

ce pot sa ti confirm din propria testare : ff2 cand vine vorba de stabilitate, la control/manevrabilitate ii cea mai buna la pretul ei. ff2 vs s40. la restu nu ma bag nu stiu.dar auzind de la tv ff2 ii cam cel mai bun la clasa lui in ceea ce priveste stabilitate, control/manevrabilitate
ex ff2 1.6tdci 2005,actual volvo s40 2.0d 2005
thor4ever
Member
 
Mesaje: 452
Membru din: 04 Feb 2009, 12:44
Localitate: sebes,alba
Maşina: Ford Fiesta Mk8

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde DanielArdelian2 » 18 Iun 2011, 14:57

thor4ever,927906 scrie:iar daca intri pe forumul volvo si compari cu forumul ford

Sunt mult mai putine Volvo-uri decat Ford-uri pe strada.
Sunt mult mai putini utilizatori pe forumul Volvo fata de forumul Ford.
Prin urmare, orice comparatie este irelevanta.

Pe forumul Volvo sunt putine topicuri pentru ca sunt putini utilizatori, pentru ca sunt putine masini.
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde thor4ever » 18 Iun 2011, 15:30

daca ai fi citit mica nuvela postata de mine :D si eu am zis aceasi chestie in cateva cuvinte: sunt muuult mai multe ff2 pe strada deci nu mai trebuiau 3 fraze cu aceasi idee.cei care au probleme le posteaza la fel ca si aici.asa ca nu o poti numi irelevanta.in cumpararea unei masini mi se pare relevant cam orice sfat (fie el bun sau rau despre acea masina)pe care l poti primi de la un posesor
poate cei care nu se uita la bani merg direct cu ea la service si o lasa si platesc oricat li se cere. Acestia lojic ca nu au timp de chaturi pe forumuri. restul care dramuiesc fiecare banut pe care l produc cauta sfaturi de la colegii din trafic pe forumuri. poate crezi ca oi avea ceva cu ff2 dar te inseli pt ca ex posesor de ff2 inca vizitez zilnic forumul in timpul meu liber incercand sa mai ajut si eu cu cate un sfat. si in viitor avand in vedere ca aparu ff3 poate sa ma reintorc la el pt ca masina m-a servit 4 ani fara repros.
ex ff2 1.6tdci 2005,actual volvo s40 2.0d 2005
thor4ever
Member
 
Mesaje: 452
Membru din: 04 Feb 2009, 12:44
Localitate: sebes,alba
Maşina: Ford Fiesta Mk8

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde vicster » 18 Iun 2011, 16:00

@alwaysfresh
golf 6 e foarte bun pt oras: micut, se conduce usor, ai vizibilitate mai buna decat la focus si e si mai scurt cu vreo 20 cm (conteaza mult la parcare :)). am mers ca pasager cam 1200km in spate la un golf 6 si am avut dureri la glezne cateva zile, are bancheta profilata prost, e prea joasa si nu poti sta comod (focusul nu are aceasta problema, se sta mult mai bine in spate). eu am 1,73, deci nu sunt vreun gigant. la genunchi e f mult loc in golf, dar degeaba din cauza banchetei prea joase si prea scurte.
am condus golf 6 1.2tsi 105cp si 1.6tdi 105cp, mi-a placut f mult cel pe benzina. mi s-a parut un pic mai sprinten pana la 100 decat al meu focusel si mi se pare alegerea ideala pt oras (se conduce foarte usor si e sprinten, se tureaza usor pana la 6000). golful 1.6tdi nu ma prea atrage, nu consuma chiar atat de putin si nici nu prea fuge. focusul meu 1.8tdci consuma cam la fel, dar trage mult mai bine.

ce nu mi-a placut deloc la golf a fost lipsa de sportivitate comparativ cu focus 2. suspensia se inclina prea mult pt gustul meu si e mai seaca decat la focus, te scutura serios prin gropi, nu are acea suplete a fordului. suspensia fordului are un compromis ideal intre confort/sportivitate=rigiditate. directia e clar mai buna la focus. golful in schimb e mult mai bine antifonat si are un interior net superior.

in concluzie: vrei masina mai mult de oras, micuta si cu interior fain - ia golf 6 1.2tsi. vrei o masina mai completa, incapatoare, sportiva si mult mai confortabila - ia-ti focus 2 2.0tdci.

si ca iti mai dau o varianta: vrei o corcitura intre cele 2 - ia focus 3 :)) au reusit sa-l golfulizeze, daca pot spune asa. focus 3 e mai mic in interior si are suspensia si directia mai proaste (prea moi) decat focus 2.

mai degraba ti-ai lua un golf 6 de prin 2008-2009 decat focus, o sa pierzi mult mai putini bani la revanzare.
12/03 Fiesta 1.3 60CP // BMW E46 320d Touring 2005 // Focus hatchback 1.8tdci 2007
Avatar utilizator
vicster
Gold Member
 
Mesaje: 648
Membru din: 23 Iul 2007, 16:07
Localitate: timisoara/tg-jiu
Maşina: FOCUS 2007, 1.8tdci, 115cp

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde thor4ever » 18 Iun 2011, 16:13

2.0 tdci mi se pare un motor f bun
esti in oras mare si frumos: du te la reprezentante si fa cunostinta personal cu modelele preferate de tine.investesti o suma importanta pe un lucru care isi va pierde valoarea rapid.macar sa ti si placa ce conduci
ex ff2 1.6tdci 2005,actual volvo s40 2.0d 2005
thor4ever
Member
 
Mesaje: 452
Membru din: 04 Feb 2009, 12:44
Localitate: sebes,alba
Maşina: Ford Fiesta Mk8

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde moro50 » 18 Iun 2011, 23:10

alwaysfresh, insisti prea mult pe stabilitate/manevrabilitate in detrimentul motorizarii si confortului, doar nu vrei sa faci raliuri pe serpentine. La mers normal te descurci cu oricemasina la orice curba. Parerea mea e sa nu-ti cumperi masina doar ca ai auzit ca e stabila si sa te gandesti prima data la motorizare si apoi la confort/dotari si apoi restul.
FOCUS 2 - SEDAN; 2.0 TDCI - 136 CP.
moro50
1nsane Member
 
Mesaje: 1167
Membru din: 17 Ian 2011, 22:48
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2, 2.0 TDCI, 136 CP-SEDAN.

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde thor4ever » 19 Iun 2011, 08:35

in traficul de azi cred ca si un motor de 1.6 benzina sau disel isi face treaba f bine.si un plus la dotarile interioare ar fi binevenite, gen :climatronic,scaune incalzite si confortabile cu ajustari pe toate directiile,chiar guri de aerisire pt pasagerii din spate,geamuri atermice,parbriz incalzit.antifonare buna,sistem audio decente toate pt a face o calatorie cat mai relaxata...cu exceptia drumurilor noastre.
ex ff2 1.6tdci 2005,actual volvo s40 2.0d 2005
thor4ever
Member
 
Mesaje: 452
Membru din: 04 Feb 2009, 12:44
Localitate: sebes,alba
Maşina: Ford Fiesta Mk8

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde alwaysfresh » 19 Iun 2011, 13:33

moro50,928036 scrie:alwaysfresh, insisti prea mult pe stabilitate/manevrabilitate in detrimentul motorizarii si confortului, doar nu vrei sa faci raliuri pe serpentine. La mers normal te descurci cu oricemasina la orice curba. Parerea mea e sa nu-ti cumperi masina doar ca ai auzit ca e stabila si sa te gandesti prima data la motorizare si apoi la confort/dotari si apoi restul.


Da poate ca ai dreptate mai ales ca vin de pe Dacie, cred ca pe orice masina as trece, diferenta ca fo enorma din toate punctele de vedere deci si din perspectiva stabilitatii si manevrabilitatii.

Motorizarea eu spun ca e suficient 1.6 TDCi si e un motor consacrat. La fel am pus in calcul motoarele din grupul VAG, care sunt si ele consacrate. Despre restul de masini amintite nu prea stiu multe, poate despre motoarele Renault.

Oricum nu am nevoie de motor de curse, ma intereseaza sa pot face depasiri in siguranta si fara sa fie nevoie sa trec in a 3-a la 4000 si ceva sa pot depasi un tir :| De la motor cam asta ar fi pretentia principala: cuplu maxim la turatii mici. 1.6 TDCi corespunde, si 2.0 TDCi, dar parca e prea mare n-as vrea asa mare. Ma pot lipsi de ce mi-ar putea oferi in plus 2.0 fata de 1.6 TDCi
alwaysfresh
Incepator
 
Mesaje: 26
Membru din: 11 Iun 2011, 14:15
Localitate: Timisoara
Maşina: Dacia 1410 Break

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde moro50 » 21 Iun 2011, 22:53

Pai daca vrei sa depasesti tiruri usor, rapid si in siguranta ai nevoie de 2.0 tdci. Cu 1.6 tdci o sa depasesti dar numai cand nu o sa vina nicio masina din fata pe distanta de cateva sute de metri, ceea ce e cam imposibil cu traficul din ziua de azi.
2.0 tdci nu e un motor de curse, e un motor cu care te descurci bine in traficul din ziua de azi. Daca folosesti masina numai in oras poti sa mergi foarte bine si cu 1.6 tdci, dar daca o folosesti afara atunci se merita 2.0 tdci. Acum depinde foarte mult si de cum conduci tu si pe unde conduci si cu cate persoane si bagaje. Nu te mai gandi la costuri pentru ca diferenta e nesemnificativa intre cele 2 motorizari. Ca dotari si calitatea materialelor din interior 2.0 tdci este cu mult peste 1.6 cel putin la cele cumparate de noi din romania. La cele aduse din Germania, am vazut si 1.6 dotate la fel ca 2.0 sau unele chiar mai bine, dar aici intervine problema cu sutele de mii de km.
FOCUS 2 - SEDAN; 2.0 TDCI - 136 CP.
moro50
1nsane Member
 
Mesaje: 1167
Membru din: 17 Ian 2011, 22:48
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2, 2.0 TDCI, 136 CP-SEDAN.

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde mac01 » 21 Iun 2011, 23:56

daca vrei diesel pe focus ia-ti cu motorul de 2.0l.
mai tarziu o sa-ti para rau ca ai luat 1,6 tdci.
mac01
Gold Member
 
Mesaje: 590
Membru din: 12 Ian 2010, 19:04

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde adelin » 22 Iun 2011, 12:50

sau gandestete la varianta de mijloc ...1.8 TDCi :)
Avatar utilizator
adelin
Incepator
 
Mesaje: 30
Membru din: 22 Iul 2008, 16:38
Localitate: Dorohoi
Maşina: Ford Focus mk2 , 1.8 TDCi, 115 CP
VIN: WF0WXXGCDW5G80744

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde alwaysfresh » 22 Iun 2011, 16:25

Intre timp am mai fost prin piata de masini aici in Timisoara. Am ramas prost :| cerea unu pe un focus 1.6TDCi din 2005 cu 140.000 km sau asa ceva, 7500 euro :)) pai amice la banii aia imi iau din 2008/2009 aceeasi motorizare aceleasi dotari, numai ca e mai nou, are facelift, are mai putin km, doar ca nu-i inscrisa.
Da si in general sunt mari preturile prin piata. Sincer imi surade ideea sa merg mai degraba dincolo sa-mi iau eu masina decat sa le dau la samsarii astia comisionu lor, mai bine imi iau eu masina mai buna in banii aia.

Cu 1.6 tdci o sa depasesti dar numai cand nu o sa vina nicio masina din fata pe distanta de cateva sute de metri, ceea ce e cam imposibil cu traficul din ziua de azi.


Si vrei sa spui ca, cu 2.0TDCi tu depasesti dita' mai TIR-ul in 50m? Dar n-am stiut ca 2-3-4 sute de metri e o distanta prea mare pt zilele noastre. Nu stiu dar cred ca viata mea e mai importanta decat sa fac depasiri in 50m cu 2.0TDCi cand masina depasita are 90km/h.
alwaysfresh
Incepator
 
Mesaje: 26
Membru din: 11 Iun 2011, 14:15
Localitate: Timisoara
Maşina: Dacia 1410 Break

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde moro50 » 22 Iun 2011, 19:21

Pai nu ziceai tu ca vrei sa depasesti tiruri usor? Eu ti-am spus ca poti sa depasesti tiruri cu 2.0 tdci, rapid si fara sa-ti pui viata in pericol. Diferenta dintre cele 2 motorizari este enorma si pana nu mergi cu ambele ni ai cum sa-ti dai seama. Fa un drum cu ambele motorizari de la Tm. la Arad cand e plin de tiruri si de masini in general si o sa-ti dai seama singur. In august vin prin Timisoara si daca vrei facem o proba cu a mea sa vezi cam cum merge.
FOCUS 2 - SEDAN; 2.0 TDCI - 136 CP.
moro50
1nsane Member
 
Mesaje: 1167
Membru din: 17 Ian 2011, 22:48
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2, 2.0 TDCI, 136 CP-SEDAN.

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde alwaysfresh » 22 Iun 2011, 19:34

Da moro50, sunt convins ca e diferenta enorma. Am vrut umpic sa ironizez afirmatia ca sutele de metri. Si daca voi fi prin acea perioada in Timisoara, cred ca mi-ar face placere o plimbare.

Imi place si apreciez ca pe acest forum toti utilizatorii sunt foarte binevoitori si cinstiti in afirmatii.
alwaysfresh
Incepator
 
Mesaje: 26
Membru din: 11 Iun 2011, 14:15
Localitate: Timisoara
Maşina: Dacia 1410 Break

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde moro50 » 22 Iun 2011, 20:31

Pai tu poti sa o ironizezi, dar in realitate nu prea o sa gasesti tu drumuri multe unde sa nu circule masini din sens opus. Eu nu zic sa depasesti in 50 de metri pentru ca in unele conditii e posibil sa nu poti sa faci depasirea nici cu un Ferrari. Eu vorbeam de depasiri rapide si in siguranta, doar nu crezi ca eu ma bag ca nebunul in depasiri in cativa zeci de metri doar ca am 2.0 tdci de 136 de cai. In fine, daca vrei ne vedem in august in Timisoara si te convingi singur de diferenta dintre cele doua motorizari.
FOCUS 2 - SEDAN; 2.0 TDCI - 136 CP.
moro50
1nsane Member
 
Mesaje: 1167
Membru din: 17 Ian 2011, 22:48
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2, 2.0 TDCI, 136 CP-SEDAN.

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde alwaysfresh » 23 Iun 2011, 12:15

Ma uitam la scaunele de pe Focus, acelea cu tapiterie de... PIJAMALE, nici nu poti sa-i zici altfel la materialul ala. Nu sunt cam incomode? adica imi par asa de Logan.
alwaysfresh
Incepator
 
Mesaje: 26
Membru din: 11 Iun 2011, 14:15
Localitate: Timisoara
Maşina: Dacia 1410 Break

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde mac01 » 24 Iun 2011, 00:25

acum am vazut ca ai 18 ani.
nu stiam ce-i cu aceste intrebari =))
da!!!! cam incomod sa conduci intr-un scaun imbracat in pijama :D
cum si-a permis ford sa imbrace scaunele cu material de pijamale =)) =)) =))
mac01
Gold Member
 
Mesaje: 590
Membru din: 12 Ian 2010, 19:04

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde alwaysfresh » 24 Iun 2011, 08:31

Bine dar lasand la o parte materialul cu care sunt imbrcate. Ziceam de material ca sa va dati seama despre care scaune zic. Asa ma uitam la forma lor, pareau asa de Logan.
Pai in afara de tapiterie si probabil reglaje mai multe pentru Ford, nu vad vreo diferenta intre cele de Logan si cele de Focus.

Am intrebat, nu e o certitudine. Doar ca mi s-au parut prea banale!
Fişiere ataşate
C19514766_9.jpg
C19349567_5.jpg
alwaysfresh
Incepator
 
Mesaje: 26
Membru din: 11 Iun 2011, 14:15
Localitate: Timisoara
Maşina: Dacia 1410 Break

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde alexandrusavu » 24 Iun 2011, 09:15

Păi și la ce te-ai aștepta la echipările low end.

Vrei scaune sport sau din piele, iei una din echipările Ghia, Titanium sau Sport.
Imagine
<photo-blog actualizat bianual>
Cars :
Ford Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi ~115cp, 275Nm [90cp, 215Nm stock]
Avatar utilizator
alexandrusavu
 
Mesaje: 4747
Membru din: 23 Aug 2007, 02:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi 90CP
VIN: WF05XXWPD57U35570

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde DanielArdelian2 » 24 Iun 2011, 09:24

Scaunele de pe Focus sunt mai mari decat cele de pe Logan si asigura sustinere mai buna, atat la spatar cat si la sezut.
Sezutul scaunelor de pe Logan este scurt, cam ca si la Fiesta Mk6, si asta este putin cam incomod la drum lung.
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Anterior

Înapoi la Versus

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron

Cine este conectat

În total sunt 6 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 6 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login