Versus

Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.

Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde alwaysfresh » 15 Iun 2011, 22:24

Salut! Sunt nou pe aici, e primul meu post. Sa va spun cum am ajuns la voi. Am inceput sa caut informatii cu privire la o viitoare (dar totusi nu prea indepartata) achizitie de masina. Si m-am uitat asa la nevoi/trebuinte, performante, costuri, buget... si uite ca am ajuns la masinile din clasa Compacta. Ei bine in clasa compacta, din ce m-am informat, modelele de referinta sunt Focus si Golf. Si in special m-am gandit la aceste doua masini din punct de vedere al platformelor, sasielor, masinile dealtfel fiind foarte stabile si manevrabile. Deci asa am ajuns eu pe forumul marcii, la oameni care stiu despre ce e vorba si cu ce se mananca, dar poate si subiectivi din pricina pasiunii pentru marca (dar asta e valabil pentru clubul fiecarei marci).

Concret, bugetul e undeva la 10-12000 E. Masina m-am gandit sa fie cat mai noua, si cu cat mai putini kilometrii. Vechime maxima 2 ani (poate pentru o masina la care se pot verifica kilometrii si are carte de service, iar vanzatorul e de incredere, se poate ridica stacheta, dar nu mai jos de 2007) pentru a avea o mai mare siguranta ca numarul de kilometrii indicat este real. Motoare cat mai mici, 1600 ar fi suficient. Dar in acelasi timp as vrea sa ma bucur si de niste performante bunicele, as exclude motoare benzina aspirat. La performante ma refer undeva in jurul la 100 de cai, dar as vrea sa ma bucur si de un cuplul maxim de la turatii joase, si daca se poate pe o plaja cat mai mare de turatii. Concret ma intereseaza la diesel 1.6TDCi 90/109hp (nu stiu cum e cu filtrul de particule, am auzit ca sunt cam boala lor) si la benzina ma intereseaza motoare turbo, dar pe focus abea acestea noi au primit motoarele ecoboost. Neaparat ESP, ABS, AC. Mofturi: daca se poate sistemul audio Sony de pe Focus, mi se pare ca suna foarte bine, voi ce ziceti?

O prima intrebare este: Platforma de pe Focus Sedan si Estate difera de cea de pe Focus Hatchback? Stiu ca e aceeasi masina, dar mi-a trecut prin cap gandul ca totusi sunt mai lungi cele amintite decat Hatch-ul. Nu stiu asta ce influenta are asupra manevrabilitatii, stabilitatii, dar daca are sau masinile au platforme diferite, incep sa-mi iau mintea de la aceste variante (Sedan si Estate; m-am gandit la ele ca sunt destul de frecvente la vanzare, si parca sunt interesante, Sedan-ul fiind umpic mai aerodinamic, iar un protbagaj mai mare decat al Hatch-ului nu mi-ar strica; aspectul exterior nu ma deranjeaza).

Niste sfaturi nu mi-ar strica, eventual despre acel filtru de particule (cum se poate strica am auzit la multe masini, de exemplu la Cruze s-a stricat pentru ca l-a oprit in timpul regenerarii) si despre masina in general, despre achizitia ei. Nu e prima masina, dar anterioara (nu prea imi vine sa zic "a fost" pentru ca inca este) este o dacie.

Multumesc!
alwaysfresh
Incepator
 
Mesaje: 26
Membru din: 11 Iun 2011, 14:15
Localitate: Timisoara
Maşina: Dacia 1410 Break

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde georgemircea » 16 Iun 2011, 01:35

personal daca as avea 12000 eurobanutzi, nu m-as uita la ford. Audi sau vw, sau mazda . Dar tu faci ce vrei cu banii tai. succes la alegere

ps . zici ca sony suna bine?:)) atunci poti sa iei si ford daca asta crezi:)
la toate marcile filtrul de particule e pacatos,nu inteleg de ce vrei neparat cu filtru?.... se poate si anula.... :)
da-l in colo de an, tu vrei masina sau vrei an? dupa 2005 s-au facut cele mai proaste masini.... nu lua masina de afara ia din tara, vei fi mai sigur ca nu are milionul de km.
Avatar utilizator
georgemircea
Member
 
Mesaje: 263
Membru din: 01 Iun 2010, 23:38
Localitate: un jeg... capitala
Maşina: focus 2 ghia titanium X 2006

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde vicster » 16 Iun 2011, 02:26

de ce nu iti cauti un bmw dragutz la 11-12mii in germania? e mult sa dai atata pentru un focus. uita-te la colina, au un focus 2009, 1.8tdci, titanium, la 9000eur. si un mondeo 2.2 pe la 12mii parca.
mai degraba mai pui cateva mii si iti iei focus 3, decat sa dai asa mult pe focus 2.
12/03 Fiesta 1.3 60CP // BMW E46 320d Touring 2005 // Focus hatchback 1.8tdci 2007
Avatar utilizator
vicster
Gold Member
 
Mesaje: 648
Membru din: 23 Iul 2007, 16:07
Localitate: timisoara/tg-jiu
Maşina: FOCUS 2007, 1.8tdci, 115cp

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde lupul1952 » 16 Iun 2011, 06:30

Total de acord cu vicster si cu georgemircea, la acest buget uita de Focus, dar conteaza destul de mult si bugetul post-cumparare destinat intretinerii masinii aici tu stii cel mai bine unde te incadrezi si cat poti sa bagi lunar/anual in masina adica piese si manopera, ca rca, casco faci la oricare.
Poti sa gasesti foarte multe masini corecte la banii astia, dar trebuie sa ai foarte multa rabdare sa cauti cateva luni bune si sa nu te arunci la oferte. Focus 1.6 tdci 90 cp nu are filtru de particule cel putin pana in 2009, dupa aceea nu mai stiu, insa e cam lesinat motorul uneori - cand este incarcata masina full, insa daca tot nu vrei decat Focus cel mai bine 2.0 tdci.
Avatar utilizator
lupul1952
 
Mesaje: 393
Membru din: 18 Iul 2007, 12:30
Localitate: Ph
Maşina: Focus3,5 150hp

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde moro50 » 16 Iun 2011, 07:10

Si eu zic ca daca te hotarasti pe Focus macar sa iei unul de 2.0 TDCI. Tot ca sugestie poti sa te uiti putin la asta viewtopic.php?f=108&t=64462 . Oferta mai buna nu cred ca gasesti la ora actuala.
FOCUS 2 - SEDAN; 2.0 TDCI - 136 CP.
moro50
1nsane Member
 
Mesaje: 1167
Membru din: 17 Ian 2011, 22:48
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2, 2.0 TDCI, 136 CP-SEDAN.

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde alwaysfresh » 16 Iun 2011, 09:07

Nu e neaparat sa dau 12 mii, daca un focus pe criteriile mele e 8000, cu atat mai bine! Nu prea pot sa am incredere in masini mai vechi de 2 ani. Si da, cred ca cea mai mare sansa e sa iau din tara o masina.

Nu vreau sa iau o epava in care sa bag bani pentru reparatii. Stiu ca pot sa iau super masini din clasa medie pot gasi chiar premium (A4/6, BMW Seria 3/5, Passat, E/S-Klasse, Mondeo) in banii astia, dar sunt masini vechi cu multi kilometrii, care pe langa intretinerea mai scumpa, au nevoie si de reparatii nu tocmai ieftine la masini din aceste clase si mai ales cand vorbim de Audi, Mercedes, Bmw etc.

Sincer nu ma asteptam la asemenea replici pe Clubul Ford, asa de convinsi sa renunt la Focus. Cum e masina in general? de ce toti spuneti sa-mi iau gandul de la Focus? Daca tot sunteti asa, de Golf 6 ce spuneti? 1.6/1.9TDI sau 1.2/1.4TSI
alwaysfresh
Incepator
 
Mesaje: 26
Membru din: 11 Iun 2011, 14:15
Localitate: Timisoara
Maşina: Dacia 1410 Break

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde andrei.r » 16 Iun 2011, 09:35

parerea mea ar fi sa nu te arunci sa dai toti banii pe o masina mai scumpa, ca mai apoi sa te rupa la buzunar intretinerea ei, in schimb eu propun sa te orientezi la focus catre motorul de 2.0TDci.
intretinerea unui focus nu este scumpa (ma refer la revizii/consumabile) si daca stai sa cauti vei gasi si un model cu dotari peste medie.
cat despre achizitionare, incearca sa vezi daca o poti lua de afara, mai ales ca esti din Tm si esti aproape de germania, asta mai mult pt ca o masina circulata prin gropile din romania 50k km nu se compara cu una de 100k km dar care a vazut numai autostrazi si revizii facute cum trebuie si la timp.
Skoda Octavia IV RS+ - 2.0 TSI 245CP - Mamba Green - 2022

Ex:
Ford Focus IV ST-Line - 1.5 Ecoboost 182CP - Dynamic Blue - 2019
Ford Focus III Titanium - 1.6 Ecoboost 182CP - Silver - 2013
Ford Focus II Trend - 1.6 TDCI 90CP - Navy Blue - 2005
Avatar utilizator
andrei.r
 
Mesaje: 1222
Membru din: 13 Iul 2007, 17:17
Localitate: Ingolstadt
Maşina: Octavia RS Plus

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde alwaysfresh » 16 Iun 2011, 09:46

Da, poate ca ar fi o idee, numai ar trebui sa stiu pe cineva, sa nu ma duc la dealerii Turci... dar tot nu dau masina de 30mii pe masina de 100mii km fie ea si din germania!

De ce imi recomandati 2.0TDCi? consider ca oricum venind de pe dacie, diferenta va fi enorma sa trec la un motor de 1.6 90/109/116cai sau cati are mai ales ca e diesel si are cuplu bun de la turatii mici. Si de ce zic? pentru ca si taxele sunt mai mari la 2.0, consumul e si el mai mare, iar masina va fi folosita destul de mult prin oras! pentru 20 de cai nu dau consumul si taxele mai mici.
alwaysfresh
Incepator
 
Mesaje: 26
Membru din: 11 Iun 2011, 14:15
Localitate: Timisoara
Maşina: Dacia 1410 Break

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde andrei.r » 16 Iun 2011, 09:59

motorul de 2.0l are 136CP si in jur de 300Nm, intr-adevar, pentru oras e suficient 1.6l 90CP cum am eu, dar la consum, mie imi consuma 7-7.5 in bucuresti si atunci cand merg extraurban simt cateodata nevoia de o putere mai mare pt depasiri (nu in regim de autostrada, ci in cel de sosea cu o banda si plina de tiruri :P), in concluzie, si eu ma gandesc pt urmatoarea masina la motor de 2.0l, fie el focus 3 sau mondeo :D

PS. cu taxa de prima inmatriculare nu stiu cum e, dar impozitul se mareste considerabil pt motoare de peste 2.0l, deci ai fi inca in limitele unui impozit decent ;)
Skoda Octavia IV RS+ - 2.0 TSI 245CP - Mamba Green - 2022

Ex:
Ford Focus IV ST-Line - 1.5 Ecoboost 182CP - Dynamic Blue - 2019
Ford Focus III Titanium - 1.6 Ecoboost 182CP - Silver - 2013
Ford Focus II Trend - 1.6 TDCI 90CP - Navy Blue - 2005
Avatar utilizator
andrei.r
 
Mesaje: 1222
Membru din: 13 Iul 2007, 17:17
Localitate: Ingolstadt
Maşina: Octavia RS Plus

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde DanielArdelian2 » 16 Iun 2011, 10:59

Te invit duminica (19.06.2011) la ora 17:00 la Stadion la Intalnirea ClubFord Timisoara daca vrei sa stai de vorba cu posesori de masini, poate faci vreun drive-test, ceva...

Si eu sunt de aceeasi parere cu tine, e de preferat o masina cat mai putin rulata, chiar daca in banii astia ai putea gasi un Passat cu "doar" 150.000 Km "reali".
Uite inca o oferta, chiar din Timisoara (e tot 2.0 TDCi, asa s-a nimerit): viewtopic.php?f=108&t=61773

Plaforma tehnica e aceeasi la Focus Sedan / Hatch / Break. Mie personal insa Break-ul mi s-a parut mai rigid pe partea din spate, daca nu e incarcata mi s-a parut ca parca are tendinta sa "tzopaie" putin pe denivelari.
Hatchback-ul are o manevrabilitate si o agilitate exceptionala si cred ca este cel mai bun compromis, avand in vedere accesul mai dificil la portbagajul unui sedan.
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde alwaysfresh » 16 Iun 2011, 14:15

Multumesc de invitatie, nu stiu daca voi putea veni.
Multumesc si de parerea avizata.

In banii astia gasesc Passat 2009 rulat cum trebuie "pe strazi nemtesti"; "deh, neamtul..."; "service-urile din germania" dar nimeni nu tine cont de samsari care se gasesc si-n germania. Nu-mi ziceti ca neamtu e chiar asa nechibzuit, sa-si schimbe masina la 2 ani daca ea e asa de buna. Cand incepe sa mance bani, se scapa de ea. Sa nu mai zic ca daca e vorba de un motor diesel, neamtul nu se joaca. Fie el si de 2 ani, face chiar si 300 de mii in timpul asta, iar masina tot impecabila arata, dar nu e tot una!
alwaysfresh
Incepator
 
Mesaje: 26
Membru din: 11 Iun 2011, 14:15
Localitate: Timisoara
Maşina: Dacia 1410 Break

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde georgemircea » 16 Iun 2011, 14:52

cu banii astia iti iei masina NOUA! ce nu intelegi? si de ce nu vreti sa luati masini rulate in romania, daca vreti km mic si real? credeti ca daca are 250000rulati in germania(la bord maxim 130000),masina este noua? Gresit sant RULATI deci uzura, vi cu ea in tara si in 1 an cade toata masina.... C a sa iti raspund la intrebarea ta de mai sus de ce nu ford, pentru ca e un logan mai scump de aia. Piesele te rup la buzunar,service-ul la ford te rupe rau de tot(chiar daca sant numai incompetenti si ingamfati acolo) chiar daca unii iti vor zice ca revizia e mai ieftina ca la ... un vw de exemplu,(-apa de ploaie pentru 50 ron economie) masina este una scumpa la intretinere, iar pentru o suspensie independenta pe spate, si foarte scumpa daca se strica,nu merita. E greu sa alegi ceva pe care oricum mai tarziu o sa il regreti... Succes
Avatar utilizator
georgemircea
Member
 
Mesaje: 263
Membru din: 01 Iun 2010, 23:38
Localitate: un jeg... capitala
Maşina: focus 2 ghia titanium X 2006

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde alwaysfresh » 16 Iun 2011, 15:00

Nu am zis ca vreau asa ceva. Am zis ce as putea lua oricand, dar care pana la urma NU E TOT UNA cu o masina de 2 ani rulata foarte putin, cu km reali.
alwaysfresh
Incepator
 
Mesaje: 26
Membru din: 11 Iun 2011, 14:15
Localitate: Timisoara
Maşina: Dacia 1410 Break

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde alexandrusavu » 16 Iun 2011, 15:11

@georgemircea -
1. Piesele nu sunt scumpe. Sunt n firme autorizate care vând piese la prețuri accesibile. Și nu vorbesc din cărți ci din experiență.
2. Există serviceuri și serviceuri. Eu am făcut o revizie la Romcar(țeapă, scump), o revizie facultativă la Colina(nu s-a umblat deloc la mașină) și 2 revizii la Neste Automotive(nota zece din toate punctele de vedere).
3. Explică-mi mie cum se strică o suspensie.

@alwaysfresh

Hatchback-ul este mai aerodinamic și portbagajul este mai bun deoarece are deschiderea mai mare.

Dacă vrei să mergi la sigur îți recomand o motorizare pe benzină 1.6 100 sau ti-vct 1.6 115 cp.
Dacă vrei o mașină care "să te ajute" în trafic, iarna etc și să fie mai ușor de strunit mergi pe 1.6 tdci 90cp.
Imagine
<photo-blog actualizat bianual>
Cars :
Ford Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi ~115cp, 275Nm [90cp, 215Nm stock]
Avatar utilizator
alexandrusavu
 
Mesaje: 4747
Membru din: 23 Aug 2007, 02:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi 90CP
VIN: WF05XXWPD57U35570

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde alwaysfresh » 16 Iun 2011, 16:50

Vreau o masina care sa ma ajute in situatii de trafic la un consum cat mai mic. Deci ma incanta ideea de masina care fuge si la turatii mici, as exclude deci aspiratele. Dar ti-vtc acela nu este si pe Honda? Honda masini fiabile am auzit.

Eu stiam ca Sedan-urile in general sunt cam toate mai aerodinamice decat Hatchback-urile.
alwaysfresh
Incepator
 
Mesaje: 26
Membru din: 11 Iun 2011, 14:15
Localitate: Timisoara
Maşina: Dacia 1410 Break

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde georgemircea » 16 Iun 2011, 16:58

alex suspensia se strica foarte simplu, de la taxa de drum in mare parte:)).... Din suspensie fac parte in ordine, -dupa stiinta mea, cauciucul, janta, amortizor,arc,bucsi,bielete directie amtirului si pivoti.Deci alege tu ce crezi ca nu se strica de acolo. Pe spate trebuie sa schimbi brate cu tot, nu poti doar bucsi. Ghici cat costa sa faci suspensia spate? da tu niste preturi, eu le cunosc dar pentru focus 2.
Avatar utilizator
georgemircea
Member
 
Mesaje: 263
Membru din: 01 Iun 2010, 23:38
Localitate: un jeg... capitala
Maşina: focus 2 ghia titanium X 2006

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde moro50 » 16 Iun 2011, 17:08

La primele 3 puncte sunt de acord cu alexandrusavu. Avand 2.0 TDCI nu pot sa-ti recomand alta motorizare. Chiar daca acum vrei sa-ti iei 1.6 TDCI nu te sfatuiesc pentru ca initial o sa ti se para racheta pe langa Dacie, dar in cateva luni o sa-ti dai seama ca vrei mai multa putere. Diferenta de consum e de maxim 2 litri la suta, impozitul este 180 de lei si asigurarea probabil mai mare cu 150-200 de lei pe an, ceea ce nu cred ca e o tragedie. O revizie cu piese originale cumparate de la magazinele de pe forum costa 300-350 de lei, toate filtrele si uleiul. Placutele sunt aprox 300 de lei fata + spate tot originale dar le schimbi la aprox. 40000 km, depinde de stilul de condus si de franare. Eu alte probleme nu am avut in 82000 km.
Ai vazut masina recomandata de mine? Are 7800 de km, si mai are si garantie. Ce crezi ca poate sa ti se strice la ea astfel incat sa nu poti repara cu o suma rezonabila? Doar nu esti tu cel mai ghinionist din lume sa ti se sparga motorul sau cutia si sa te coste mii de euro reparatia. A mea are 5 ani si nu am avut nicio problema.
FOCUS 2 - SEDAN; 2.0 TDCI - 136 CP.
moro50
1nsane Member
 
Mesaje: 1167
Membru din: 17 Ian 2011, 22:48
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2, 2.0 TDCI, 136 CP-SEDAN.

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde alwaysfresh » 16 Iun 2011, 17:20

Da, e interesanta masina, are si echipare Titanium X. Deocamdata n-am toti banii poate mai spre toamna, prin august, septembrie.
alwaysfresh
Incepator
 
Mesaje: 26
Membru din: 11 Iun 2011, 14:15
Localitate: Timisoara
Maşina: Dacia 1410 Break

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde moro50 » 16 Iun 2011, 17:23

georgemircea,927073 scrie:alex suspensia se strica foarte simplu, de la taxa de drum in mare parte:)).... Din suspensie fac parte in ordine, -dupa stiinta mea, cauciucul, janta, amortizor,arc,bucsi,bielete directie amtirului si pivoti.Deci alege tu ce crezi ca nu se strica de acolo. Pe spate trebuie sa schimbi brate cu tot, nu poti doar bucsi. Ghici cat costa sa faci suspensia spate? da tu niste preturi, eu le cunosc dar pentru focus 2.

Sa inteleg ca tu ai fost nevoit sa schimbi suspensia? Cat te-a costat? Cati km ai mers cu masina de ai avut probleme? E luata de noua?
Te intreb pentru ca a mea la 82000 nu are nicio problema?
FOCUS 2 - SEDAN; 2.0 TDCI - 136 CP.
moro50
1nsane Member
 
Mesaje: 1167
Membru din: 17 Ian 2011, 22:48
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2, 2.0 TDCI, 136 CP-SEDAN.

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde thor4ever » 16 Iun 2011, 19:16

man in 10-12mii poti sa ai pretentii mai mari.fiind aceasi motorizare ford/mazda/volvo...poti opta pt o mazda 3 sau un s40 dupa 2007...2008. dar care au o calitate net superioara.motorul de preferat 2.0d sau 1.6d dar avut grija cu el ca este destul de pretentios in oras.
fordul in 12 mii il iei mai nou.
ex ff2 1.6tdci 2005,actual volvo s40 2.0d 2005
thor4ever
Member
 
Mesaje: 452
Membru din: 04 Feb 2009, 12:44
Localitate: sebes,alba
Maşina: Ford Fiesta Mk8

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde moro50 » 16 Iun 2011, 21:20

alwaysfresh,927083 scrie:Da, e interesanta masina, are si echipare Titanium X. Deocamdata n-am toti banii poate mai spre toamna, prin august, septembrie.



Pai atunci discutam degeaba. Pana in septembrie preturile o sa se mai modifice o sa fie alte taxe. O sa dispara ofertele bune de acum, poate o sa apara altele mai bune sau mai rele
FOCUS 2 - SEDAN; 2.0 TDCI - 136 CP.
moro50
1nsane Member
 
Mesaje: 1167
Membru din: 17 Ian 2011, 22:48
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2, 2.0 TDCI, 136 CP-SEDAN.

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde alwaysfresh » 16 Iun 2011, 22:23

thor4ever,927160 scrie:man in 10-12mii poti sa ai pretentii mai mari.fiind aceasi motorizare ford/mazda/volvo...poti opta pt o mazda 3 sau un s40 dupa 2007...2008. dar care au o calitate net superioara.motorul de preferat 2.0d sau 1.6d dar avut grija cu el ca este destul de pretentios in oras.
fordul in 12 mii il iei mai nou.


Degeaba am bani de avion daca eu pot sa intretin doar o bicicleta. Volvo e o masina scumpa la intretinere din ce am auzit. Chiar imi place Volvo intr-o vreme ma gandeam serios (pentru cand va fi) la V50/S40 1.6D, dar contrar cu traditia Volvo, masinile din ultimii ani nu sunt prea fiabile, si nu-s asa ieftine la intretinere.
alwaysfresh
Incepator
 
Mesaje: 26
Membru din: 11 Iun 2011, 14:15
Localitate: Timisoara
Maşina: Dacia 1410 Break

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde vicster » 17 Iun 2011, 01:38

lasa-ma cu intretinerea scumpa. masina sh e ori buna ori cazan. daca stii sa cauti si sa verifici, iti iei o masina buna. acum sunt sanse sa mai pice o turbina, o volanta, niste injectoare, etc. dar nu cad toate odata si nici in fiecare an.
daca vrei te plimb cu focusul meu, o sa ti se para racheta pe langa dacie. dar acelasi sentiment il ai cand te urci intr-un bmw/audi in mintile lui. personal iti recomand bmw 318d, 320d la 12mii eur. gasesti masini f bune, poate chiar cu garantie 1 an europlus.
nu ma intelege gresit, imi place foarte mult focusul meu si marca ford in general, dar nu merita sa investesti 10mii intr-un ford sh. asa il iei nou cu 12-13mii si stii sigur ca 2 ani cat are garantie nu te doare capul.
12/03 Fiesta 1.3 60CP // BMW E46 320d Touring 2005 // Focus hatchback 1.8tdci 2007
Avatar utilizator
vicster
Gold Member
 
Mesaje: 648
Membru din: 23 Iul 2007, 16:07
Localitate: timisoara/tg-jiu
Maşina: FOCUS 2007, 1.8tdci, 115cp

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde lupul1952 » 17 Iun 2011, 04:58

alwaysfresh,926853 scrie:Sincer nu ma asteptam la asemenea replici pe Clubul Ford, asa de convinsi sa renunt la Focus. Cum e masina in general? de ce toti spuneti sa-mi iau gandul de la Focus? Daca tot sunteti asa, de Golf 6 ce spuneti? 1.6/1.9TDI sau 1.2/1.4TSI


Te rog sa apreciezi sinceritatea si sfaturile bune care ti se dau, totul este loterie cu masina sh cum este si cu masina noua.
Am tot sustinut in ultimul timp si pe zi ce trece aceasta teorie devine si mai solida si anume ca globalizarea a distrus brandurile, a distrus calitatea executiei produselor si in primul rand, ca vorbim de industria auto, a facut praf acest segment.
Cu masina sh este loterie ca poti gasi km multi si intretinuta corect si frumos si atunci merge brici, poti gasi km putini si rulata putin si este iar ok, sau poti gasi una alergata si uzata cu km dati inapoi sau cu km reali dar tot praf este.
Cu masina noua o perioada nu ai probleme fiind noua, insa sa nu bagi man ain foc ca nu ai probleme, calitatea asamblarii, calitatea pieselor folosite si cum s-a dezbatut si pe alt topic comparatia est-vest arata fara doar si poate ca masinile nu mai sunt ce au fost pana prin 1999-2000.
Service-urile Ford din Romania sunt catastrofa - praf si pulbere - pentru ca nu se investeste in oameni si in pregatirea lor si pentru ca se tolereaza pe bani putini/salarii mici incompetenta, prostia si bataia de joc fata de clienti. In Bucuresti poti merge la Neste multi colegi sunt multumiti pana acum, altii nu. Aproape ar mai fi Pitesti, dar ptr ca esti din Timisoara du-te in Ungaria au fost si alti colegi de forum si au fost multumiti si daca iti iei alta masina cel mai bine treci granita ca este mai aproape si mai mic riscul de a te pacali singur pe banii tai - eu daca as sta in Timisoara asa as face in ce priveste tot ce tine de masina la revedere Romania.

Golf 6 depinde daca iti place, depinde iarasi de service si la VW tot loterie este, depinde in ce km gasesti si ce bani si de la ce posesor o iei si VW sunt de obicei alergate si rulate enorm. Nici Volvo nu mai este ce a fost si nici Mazda, la Honda sa stii ca service-urile sunt ceva mai bunicele, mai corecte aici vorbesc despre ASko si Inidan Tg Jiu.
Cauta masina cu atentie si cu cat mai putini km sau mai bine zis cat mai corect si bine intretinuta! Clasa premium nu are neaparat preturi premium la piese iar ca service-uri iar depinde unde te duci si la cine apelezi. Ford nu are preturi nici ieftine si ncii foarte scumpe, insa frate pana gasesti exact defectiunea care este si ce piese anume iti trebuie te iei cu mainile de cap - ca multi se pricep si putini iti indica problema corect!
In Romania sa ai masina - orice masina - este o loterie si trebuie tratata problema ca atare si depinde si ce buget vrei/poti sa aloci lunar/anual intretinerii masinii!

p.s. in ce priveste motorizarea andrei ti-a zis foarte bine, am si eu 1.6 90 cp, ori iti iei 2.0 tdci ori iti iei 1.6 115 cp benzina ori iti iei alt motor, mai bunicel poate, pe noul Focus.
Avatar utilizator
lupul1952
 
Mesaje: 393
Membru din: 18 Iul 2007, 12:30
Localitate: Ph
Maşina: Focus3,5 150hp

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde alwaysfresh » 17 Iun 2011, 11:02

Mersi, de sfat.

Chiar apreciez sinceritatea si obiectivitatea raspunsurilor voastre, doar ca nu ma asteptam!
alwaysfresh
Incepator
 
Mesaje: 26
Membru din: 11 Iun 2011, 14:15
Localitate: Timisoara
Maşina: Dacia 1410 Break

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde moro50 » 17 Iun 2011, 19:25

Dar tu la ce te asteptai, sa sarim toti pe tine sa-ti iei Ford ca e cea mai buna masina din lume? :))

Colegul lupu1952 are mare dreptate cu reprezentantele dar atat in Bucuresti cat si in Timisoara exista service-uri particulare cu mecanici foarte buni care stiu sa repare orice masina, deci nu trebuie sa-ti fie frica de reparatii.
FOCUS 2 - SEDAN; 2.0 TDCI - 136 CP.
moro50
1nsane Member
 
Mesaje: 1167
Membru din: 17 Ian 2011, 22:48
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2, 2.0 TDCI, 136 CP-SEDAN.

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde alwaysfresh » 17 Iun 2011, 22:28

Ei nici chiar asa, dar ma asteptam la o mica doza de subiectivism... si vad ca dimpotriva!
alwaysfresh
Incepator
 
Mesaje: 26
Membru din: 11 Iun 2011, 14:15
Localitate: Timisoara
Maşina: Dacia 1410 Break

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde kapp1 » 18 Iun 2011, 08:45

In mare vroiam sa iti spun ce a zis colegul @ lupul, dar sa mai completez putin din experiente proprii
In primul rand trebuie sa te gandesti pentru ce vrei masina? exterior? interior? mai cari marfa? sunteti o familie numeroasa?
Eu in momentul de fata am focusul 2 fc(diesel), un laguna 2 din 2002(benzina+gpl),un golf 4 din 98(benzina) si o astra g din 2000(diesel). Poate comparatiile nu sunt perfecte dar intre astra si ford este ceva diferenta dar nu mare ( astra are 300+ km la ford doar 65 km).
In schimb intre laguna si focus este o mare diferenta, un mare plus in favoarea lagunei( alte clase normal).Am mers la drumuri in afara si cu focusul si cu laguna.Focusul cu toate ca e 2008 e sec la interior- fete de portiera din plastic?! dotari slabe, nici macar impuls la ridicare la geam.
Daca vrei comfort iti iei o frantuzoaica. Chestia cu masina nemteasca a cam murit de ceva ani. Am vazut "n" passat uri(dupa 2007) luate pe platforma si duse la service, in schimb francezii- ma refer mai mult la citroen- peugeot s au pus pe treaba ( motorul de 2.0 care ti l tot recomanda colegii e a francezilor).
Si Toyota a inceput sa dea erori. Imi aduc aminte acum ceva ani buni, se deschisese in Iasi reprezentanta toyota si service ul era compus doar din 2 elevatoare, raspunzand ca ei fac doar revizii, nu au probleme cu masinile.
Cu masina noua ai ceva mai putine sanse sa ai probleme fata de una sh, dar si banii care se pierd de la luna la luna prin devalorizare trebuie sa te puna pe ganduri.
Cum a precizat si colegul piesele la masini nu difera mult intre ele chiar si intre clase diferite.
Tu trebuie sa iti iei ce iti place si ce crezi ca poti suporta dupa.
Sfatul meu e sa mergi pe o benzinara iar daca mergi multi km ii montezi gaz.Benzinarele din ziua de azi sunt mai fiabile decat dieselurile.
Cel mai bine ai da o fuga la intalnirile de marci auto din timisoara si pana in toamna iti faci o idee.
Avatar utilizator
kapp1
Ford Freak
 
Mesaje: 119
Membru din: 22 Aug 2008, 20:42
Maşina: Ford focus 1.8 TDci, 2008

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde thor4ever » 18 Iun 2011, 10:21

alwaysfresh,927271 scrie:
thor4ever,927160 scrie:man in 10-12mii poti sa ai pretentii mai mari.fiind aceasi motorizare ford/mazda/volvo...poti opta pt o mazda 3 sau un s40 dupa 2007...2008. dar care au o calitate net superioara.motorul de preferat 2.0d sau 1.6d dar avut grija cu el ca este destul de pretentios in oras.
fordul in 12 mii il iei mai nou.


Degeaba am bani de avion daca eu pot sa intretin doar o bicicleta. Volvo e o masina scumpa la intretinere din ce am auzit. Chiar imi place Volvo intr-o vreme ma gandeam serios (pentru cand va fi) la V50/S40 1.6D, dar contrar cu traditia Volvo, masinile din ultimii ani nu sunt prea fiabile, si nu-s asa ieftine la intretinere.

De ce te iei dupa vorbe mai.pe volvo nu pica electronica care ii facuta cu cap.tot ce pica ii tot ce ii FoMoCo...adica piesele luate de la ford pt sasiu.care se potrivesc identic de pe ff2 si care le gasesti moca prin dezmembrari.masina care la 200mii km sa nu pice decat ceva rulmenti si bucse nu mi se pare scumpa.rulment fata dr schimbat de mine:400lei si spate dr skf 600lei.am vb cu multi cu motorul 1.6 luate pe la 80-90mii km si pan la 200miikm au bagat doar discuri placute,rulmenti amortizoare.deci ce i mai important si scump adica electronica nu pica.discutiile pe care tu le ai citit despre volvo nu sunt la s40 ci la adevaratele volvo:s60 s80 v70 xc70.aleas toate volvo.intra pe forumul volvo si vezi ce discutii si probleme apar.toate sunt probleme cauzate de piesele ford.
nu laud volvo pt ca pe departe sa fie o masina perfecta.dar totusi se apropie de o masina care ti ofera din toate si calitate peste medie.mazda 3 iar pe acelasi sasiu este ff buna...unii zic ca este oleaca peste s40.
Ultima oară modificat de thor4ever pe 18 Iun 2011, 10:30, modificat 1 dată în total.
ex ff2 1.6tdci 2005,actual volvo s40 2.0d 2005
thor4ever
Member
 
Mesaje: 452
Membru din: 04 Feb 2009, 12:44
Localitate: sebes,alba
Maşina: Ford Fiesta Mk8

Re: Ford Focus 2 Facelift Hatch/Sedan/Estate

Mesajde thor4ever » 18 Iun 2011, 10:23

vicster,927324 scrie:lasa-ma cu intretinerea scumpa. masina sh e ori buna ori cazan. daca stii sa cauti si sa verifici, iti iei o masina buna. acum sunt sanse sa mai pice o turbina, o volanta, niste injectoare, etc. dar nu cad toate odata si nici in fiecare an.
daca vrei te plimb cu focusul meu, o sa ti se para racheta pe langa dacie. dar acelasi sentiment il ai cand te urci intr-un bmw/audi in mintile lui. personal iti recomand bmw 318d, 320d la 12mii eur. gasesti masini f bune, poate chiar cu garantie 1 an europlus.
nu ma intelege gresit, imi place foarte mult focusul meu si marca ford in general, dar nu merita sa investesti 10mii intr-un ford sh. asa il iei nou cu 12-13mii si stii sigur ca 2 ani cat are garantie nu te doare capul.

nici noua nu ti da garantie.nu vezi ce mafie ii.ce pica si chiar nu discuta si primesti la garantie sunt piesele care chiar nu pica,sau un procent ff mic din fabrica.
ex ff2 1.6tdci 2005,actual volvo s40 2.0d 2005
thor4ever
Member
 
Mesaje: 452
Membru din: 04 Feb 2009, 12:44
Localitate: sebes,alba
Maşina: Ford Fiesta Mk8

Următorul

Înapoi la Versus

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 8 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 8 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login