Versus

Sfaturi Focus 2

Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.

Sfaturi Focus 2

Mesajde vladcosmin » 13 Iul 2011, 00:00

Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine. De vreo saptamana tot caut pe net oferte Focus 2 si nu stiu ce sa fac sa cumpar masina de afara sau sa o iau din tara. Dar tot cautand am gasit un anunt cu un Focus frumos dar parca e prea ieftin pt dotarile pe care le are.

http://ford.anunturi-auto.4tuning.ro/an ... 11903.html

Voi ce spuneti? km banuiesc ca sunt reali, maine vreau sa un la reprezentanta sa imi confirme, am VIN-ul masinii dar imi e frica sa nu fie ceva probleme cu ea. Oricum intentionez cand merg sa o vad sa ma programez la o diagnoza IDS. Ce credeti exista posibilitatea sa fie ceva probleme cu masina si sa nu se vada la diagnoza sau sa poata sa o rezolve cu cineva de la reprezentanta?
Eram destul de convins de masina ca merita dar am dat un search pe internet cu nr de tel al proprietarului si am gasit vreo 10 anunturi auto ale lui dintre care vreo 4 inca de actualitate. Ce spuneti e posibil sa fie vreun smecheras care umbla cu masini "aranjate"?
Va multumesc anticipat!
vladcosmin
Incepator
 
Mesaje: 19
Membru din: 30 Mai 2011, 21:57
Localitate: Tg-Mures

Re: Sfaturi Focus 2

Mesajde adispan » 13 Iul 2011, 05:59

masina pare interesanta, si nu trebuie sa iti faci probleme ca "are prea multe dotari" ca nu are foarte multe; e dotata cu AC automat, CB si tempomat si proiectoare ceata, in rest e o masina "normala"

se vede ca nu are buton de ESP, deci trebuie sa intri in meniul CB ca sa verifici ca chiar il are; CD-ul de pe masina NU e mp3

daca e unic proprietar, de ce are 3 revizii la targu mures (autohaus westcar) si 4 sau 5 in pitesti (royal motors)?

bafta la cumparaturi
adispan
 
Mesaje: 10602
Membru din: 06 Iul 2006, 20:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF2 2006 hatch 1.4i 80 CP
VIN: WF03XXGCD36M19528

Re: Sfaturi Focus 2

Mesajde adrianFF05 » 13 Iul 2011, 06:44

Ultima revizie e in 24.11.2009 in timp ce in 2 - 4 luni facea 15.000 km. Unde a stat de atunci ... intr-un atelier de reparatii ?
Sau a avut km mai multi si cartea service e masluita si kilometrajul la fel. Zic sa cauti alta !
...Sa fii iubit...!
Avatar utilizator
adrianFF05
Ford Freak
 
Mesaje: 143
Membru din: 10 Ian 2011, 09:06
Localitate: Turda
Maşina: Focus hb; 2006; 1,6 Zetec-S PFI; 100 cp; sport
VIN: WF05XXGCD56Yxxxxx

Re: Sfaturi Focus 2

Mesajde figone_1 » 13 Iul 2011, 07:13

nu are esp si nu are nici mp3, deci din start minte si nu prea imi dau seama de ce pt ca sunt lucruri pe care le observi imediat, km pararea mea nu sunt nici pe departe aia. Dar ,probleme grave o masina de 4 ani nu stiu ce ar putea sa aiba, sa fie f lovita si reparata, dar cred ca se va observa, sa fie furata nu prea cred. Totusi ar fi bine sa mergi sa vezi masina la fata locului sa ii faci o diagnoza si iti vei da seama in mare parte de cat de buna e. suna-l pe om si zii ca vii cu 5500 e si o iei. daca zice DA e un alt semn de intrebare, dar daca nu vrea ,zic eu ca poti macar sa o vezi.
o zi buna
Andrei
Avatar utilizator
figone_1
Member
 
Mesaje: 383
Membru din: 25 Feb 2011, 16:09
Localitate: Bals
Maşina: ford focus 2 1,6tdci 110cp
VIN: WFO5XXWPD55C38718

Re: Sfaturi Focus 2

Mesajde vladcosmin » 13 Iul 2011, 07:38

Chiar ca e ciudat ca din 24.11.2009 nu s-a mai facut nici o revizie. Chiar daca nu facea sa zicem 15.000 km tot trebuia sa faca revizia din 24.11.2010...deci de acum 7 luni. Nici nu am dat atentie la detaliile astea ca sunt cam novice in ale auto :)
Ma gandeam sa ii cer cartea de identitate, dar oare la RAR s-ar vedea daca minte si nu e unic proprietar?
Am mai gasit acest anunt si pe alt site si omul spunea ca are dpf si distributie pe lant(microcat spune ca nu). Acuma cred ca omul ori e prea prost si nu stie ce vinde, ceea ce nu prea cred (vedeti mai jos de ce) ori merge la plesneala poate gaseste prostul.
Azi am dat cautare pe net dupa nr de telefon al tipului si nu mi-a placut ce am gasit...din 2008 a avut pana acum vreo 10 anunturi auto...cam mult pt o singura persoana... Cred ca ar fi mai bine sa gandesc cu capul si sa nu ma iau doar dupa frumusete...

Merci mult baieti!!! Cheers!
vladcosmin
Incepator
 
Mesaje: 19
Membru din: 30 Mai 2011, 21:57
Localitate: Tg-Mures


Înapoi la Versus

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 7 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 7 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login