Switch to full style
Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.
Răspunde

Ford focus 2 vs focus 2 FACELIFT

31 Oct 2011, 21:24

As dori si eu sa aflu de la cei in cunostiinta de cauza care ar fi diferentele (inafara de cele evidente de design) intre focusul 2 si facelift. Performante, antifonare, calitate materiale, pozitie volan, brate, articulatii, stabilitate, poate motor(desi nu cred)...multumesc tuturor:)

Re: Ford focus 2 vs focus 2 FACELIFT

31 Oct 2011, 21:38

numai de ordin estetic.

Re: Ford focus 2 vs focus 2 FACELIFT

31 Oct 2011, 22:02

La Focus 2 facelift avem așa :
- ceasuri de bord noi,
- textile noi pt. scaune
-cotieră nouă cu 2 prize,
-discuri pe toate echipările

În rest sunt identice mașinile (evident fără design).

Re: Ford focus 2 vs focus 2 FACELIFT

01 Noi 2011, 12:16

alexandrusavu,990594 scrie:-discuri pe toate echipările

da,am uitat ca ff2 aveau tamburi pe spate.

Re: Ford focus 2 vs focus 2 FACELIFT

02 Noi 2011, 10:25

Materialul bordului are alta textura, este mai moale si mai placut la atingere.

Re: Ford focus 2 vs focus 2 FACELIFT

03 Noi 2011, 21:22

focus 2 este masina barbateasca, in timp ce focusul 3 l-au efiminizat de tot ( aproape ca mi-se pare ca are target de cliente lesbi) =))
focusul 2 mi-a placut si imi place enorm---era un concurent pe masura golfului.
focusul 3 se bate cu citroen c4, astra, i30, dar pentru prima data varianta sedan arata mai bine decat cea in 5 usi.

parerea mea......

Re: Ford focus 2 vs focus 2 FACELIFT

03 Noi 2011, 23:32

Eu cred ca nu ai inteles despre ce se discuta aici. :|

Parerea mea ... :D

Re: Ford focus 2 vs focus 2 FACELIFT

04 Noi 2011, 10:26

mihai_R, te asigur ca am inteles despre ce se discuta, si asa cum am si zis este doar parerea mea, indiferent daca esti de acord sau nu cu ea.
imi mentin parerea ca ff2 a fost o masina excelenta din punct de vedere tehnic si optic, iar ff3 are un design exagerat, care te ameteste, mai ales la interior.
unora nu le plac jucariile chinezesti.......

Re: Ford focus 2 vs focus 2 FACELIFT

04 Noi 2011, 10:41

Aici nu se discuta despre FF3 si nu se fac comparatii intre FF2 si FF3. CoSsMy se referea la diferentele dintre FF2 2005-2007 si FF2 Facelift 2008-2010. In continuare nu cred ca intelegi despre ce se vorbeste aici si continui sa fii offtopic fara motiv.

Parerea mea ... :)

Re: Ford focus 2 vs focus 2 FACELIFT

04 Noi 2011, 10:47

m-ai prins. :-"
ai dreptate. :-"
nu stiu de ce ma gandeam la focus3. probabil pentru ca sunt foarte dezamagit de cat de mult l-au denaturat....
focus 2 facelift are intradevar mateiriale mai bune la interior, discuri pe spate, dar in rest este identic cu ff2.

Re: Ford focus 2 vs focus 2 FACELIFT

04 Noi 2011, 10:51

;) Mi-am dat seama ca esti setat pe FF3. Pai sunt mici diferente estetice in mare parte, de aceea ii si zice Facelift si nu model nou.

Am uitat sa mentionez ca, cine a luat FF2 facelift acum la final de viata a avut si mai multe chestii dragute in plus:
- manerele usilor au venit argintii (ca la titanium)
- fetele de usi au venit cu un material textil interesant deasupra manerelor de la usi
- scaunele sunt o idee mai profilate si parca au o sustinere laterala mai buna

Re: Ford focus 2 vs focus 2 FACELIFT

04 Noi 2011, 10:59

cd player-ul si comenzile de la clima au revenit la culoarea inchisa pe care o avea inainte de facelift.
au renuntat la argintiul ala cu aspect de ieftin.

Re: Ford focus 2 vs focus 2 FACELIFT

04 Noi 2011, 11:32

Singura diferenta tehnica prezentata la cursul de FF2 facelift, a fost ca are alt ulei in cutia de viteze, si ca astfel cutia a deventit mai eficienta (probabil cu 0,02 %). In rest masinile tehnic sunt indentice.

Re: Ford focus 2 vs focus 2 FACELIFT

24 Sep 2019, 07:14

Salut
La motorul de 1.8 tdci a crescut cuplul de la 250nm la 275 nm
Răspunde