Switch to full style
Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.
Răspunde

Ford Fiesta vs Skoda Fabia

03 Feb 2012, 19:42

am o mare nelamurie :-/
Vreau sa cumpar o Fiesta sau o Fabia ambele cu motoare pe benzina 2005 dar sunt nehotarat din punctul de vedere al fiabilitai si al intretineri celor doua masini !
vreau un sfat

Re: Ford Fiesta vs Skoda Fabia

03 Feb 2012, 20:22

nu tin minte sa ma fi urcat vreodata in vreo fabia, dar ca aspect cred ca iti dai si tu seama ca fiesta arata mai bine... eu am 1.4 benzina din 2002 si pot sa spun ca isi face treaba in oras foarte bine as zice eu... nici afara nu pot sa zic ca nu-si face treaba, dar daca ai trecut de 110 deja creste consumul destul de mult...

Re: Ford Fiesta vs Skoda Fabia

04 Feb 2012, 09:31

Ca fost posesor de Skoda iti pot spune ca Fabia este foarte fiabila. Eu am condus vreo 6 luni o fabia cu motor 1.4 diesel si vreau sa iti spun ca la un condus neagresiv, uitam sa ii pun motorina.Pe benzina nu am condus. Din cate stiu eu costurile de intretinere sunt aproximativ la fel la cele 2. Acum ca la orice masina depinde si de norocul care il ai cand o achizitionezi ;) . Eu unul personal, daca ar fi sa aleg, as merge pe fabia.

Re: Ford Fiesta vs Skoda Fabia

04 Feb 2012, 10:31

nu e pentru mine masina, e pentru tatal meu si are vro 53 de ani eu zic k nu e agresiv in trafic ....
mai multe sfaturi sunt bine venite!!

Re: Ford Fiesta vs Skoda Fabia

07 Feb 2012, 08:35

up! astept

Re: Ford Fiesta vs Skoda Fabia

07 Feb 2012, 09:14

Ambele sunt masini fiabile. E de preferat sa cumperi o masina cu istoric clar.

Re: Ford Fiesta vs Skoda Fabia

17 Feb 2012, 13:21

rentiu87,1037059 scrie:up! astept


cu riscul de a fi declarat outsider : fabia!

Re: Ford Fiesta vs Skoda Fabia

23 Feb 2012, 18:35

mitbc,1042268 scrie:
rentiu87,1037059 scrie:up! astept


cu riscul de a fi declarat outsider : fabia!


un argument bun?!?!?

Re: Ford Fiesta vs Skoda Fabia

23 Feb 2012, 19:53

daca e vorba de fabia 1:
plasticele mi s-au par mai nasoale la fabia decat la fiesta.
iar marche-a-rier-ul prin apasare in podea ca la batrana dacie..pas.

Re: Ford Fiesta vs Skoda Fabia

10 Mar 2012, 01:03

Am condus ambele, insa as alege Fiesta fiindca e ceva mai comfortabila. Insa ar fi un amanunt la Fiesta Mk6, nu se poate incuia trapa de la combustibil.

Re: Ford Fiesta vs Skoda Fabia

10 Mar 2012, 09:03

Ba se incuie, cu cheia masinii, deci nu stiu ce ai condus tu.

Re: Ford Fiesta vs Skoda Fabia

10 Mar 2012, 12:20

Ma refer la generatia Mk6 ce a aparut in 2008. Poate cele pentru Romania sint altfel, insa cele din Italia nu au asa ceva.

Re: Ford Fiesta vs Skoda Fabia

10 Mar 2012, 13:53

In acest comparativ era vorba de Fiesta 2001 - 2007.
Cea din 2008 este cam a saptea generatie.

Re: Ford Fiesta vs Skoda Fabia

10 Mar 2012, 15:45

Dupa care clasificare? Altii se pare ca sint de alta parere

http://en.wikipedia.org/wiki/Ford_fiesta

Re: Ford Fiesta vs Skoda Fabia

10 Mar 2012, 20:42

Stiu ca exista aceasta clasificare pe Wikipedia, de aceea am pus cuvantul cheie "cam".
Dar daca dai pe Goolge Imagini o cautare dupa "Fiesta Mk6"...
http://www.google.ro/search?tbm=isch&hl ... l435l8l8l0

In topicul de fata insa este specificat in primul mesaj ca e vorba de Fiesta 2005, care este destul de mult in urma la confort fata de Fiesta 2008 (am avut si eu una).

Re: Ford Fiesta vs Skoda Fabia

10 Mar 2012, 21:53

Si eu am condus ambele modele, si se vede diferenta de comfort.

Insa exista un cerc vicios cam la toate marcile care fac si masini mici. Initial este un model din clasa cea mai mica (Fiesta) care de la o generatie la alta devine tot mai mare, si pe urma producatorul mai scoate un model mic (Ka), care sa umple golul ramas de cresterea in dimensiuni a fostei masini de categorie mica. Cam la fel e si la Volkswagen cu Polo si Fox, la Toyota cu Yaris si Aygo, samd ....

Re: Ford Fiesta vs Skoda Fabia

15 Mar 2012, 16:42

rentiu87 scrie:
mitbc,1042268 scrie:
rentiu87,1037059 scrie:up! astept


cu riscul de a fi declarat outsider : fabia!


un argument bun?!?!?


salut, scuze de intarziere, probabil ai luat ceva deja ...

fabia e de work, fiesta e personala ...

asadar, fabia (de fabia 2 vorbesc) e mai inalta; motorul (de 1.4 diesel vorbesc in ambele cazuri, fiesta / fabia) pare sa fie mai fasnetz pe fabie; ca piese mi se pare mai ieftina fabia, locurile din spate sunt mai spatioase la fabia, scaunele din fata, categoric mai odihnitoare...

diferentele se vad si la pret de altfel; fabia e mai scumpa!

personal, imi place mai mult fiesta si drept urmare, o iubesc mai mult; pentru ca e mea!

Re: Ford Fiesta vs Skoda Fabia

19 Mar 2012, 01:58

Salutare. Postez din prisma unuia care are ambele masini in curte: o Fabia din 2006 , motor 1.2 HTP cumparata noua si un Ford Fiesta (1.4 benzina) in 2 usi cumparata acum 2 saptamani, fiind din 2007. Dpdv al comfortului, ma simt mult mai bine in Skoda, din punct de vedere al manevrabilitatii mi se pare mai facila directia , cutia ambreiajul la Skoda.

Plusul care il are Fiesta este la aspect si optiunile in plus care le are fata de Fabia. Iti spun cu sinceritate, se merita Fabia, e mai usor de condus in oras si are si un consum mai bun . Bafta iti doresc si sa faci alegerea cea mai buna pentru tine !

Re: Ford Fiesta vs Skoda Fabia

29 Aug 2012, 12:41

Si eu zic ca, Fiesta > Fabia :D

Re: Ford Fiesta vs Skoda Fabia

29 Aug 2012, 22:12

Eu zic ca Fabia este peste Fiesta cel putin la modelele de care zici tu, adica 2005. Am avut o Fabia din 2004 1.2 HTP de care am fost foarte multumit. De Fiesta nu prea stiu ce sa zic dar la aspect nu-mi place deloc.
Oricum nu prea cred ca mai conbteaza ce zicem noi pentru ca omul sigur si-a luat masina, din cate vad in semnatura lui probabil chiar un focus.
Răspunde