Switch to full style
Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.
Răspunde

Un sfat va rog, Focus sau Mondeo?

23 Sep 2012, 19:29

Buna! Sunt nou pe forum si daca am deschis topicul intr`un loc gresit, cer scuze. As dori niste pareri pertinente de la cei avizati (si stiu ca aici sunt destui), legat de alegerea ce urmeaza sa o fac:

1. Ford Focus Sedan 1.8 TDCI, 115 CP / 85 kW, din 2008 si cu 163,000 km

sau

2. Ford Mondeo 2.0 TDCI, 131 CP / 96 kW, din 2007 si cu 150,694 km

Ambele au garantie la motor si cutie 12 luni. Astept pareri legate de consum, chestii generale, costuri intretinere, etc (stiti voi). Apreciez persoanele informate care vor sa dea o mana de ajutor si detest copii frustrati care vin pe forumuri sa se injure cu altii!

Multumesc anticipat!

Re: Un sfat va rog, Focus sau Mondeo?

23 Sep 2012, 19:45

Aceleasi masini, alte motorizari: viewtopic.php?f=149&t=64039
Generatii mai noi, dar tot pe tema generala "Focus vs. Mondeo" viewtopic.php?f=149&t=80334

PS: Eu apreciez persoanele care pun si ele putin efort si studiaza putin forumul, incearca sa inteleaga modul in care este organizat, nu doar "scuze, sunt incepator, asa ca o sa fumez unde am eu chef", eventual cauta daca nu cumva problema s-a mai discutat, eventual (cazul ideal) continua un topic existent, fara sa mai deschida unul nou chiar daca intrebarea lor este putin diferita fata de ce s-a discutat deja (de ex. comparatie intre aceleasi masini, doar alte motorizari).

Re: Un sfat va rog, Focus sau Mondeo?

23 Sep 2012, 21:11

km aia sunt cam cu semn de intrebare, mai ales la mondeo. ideal mondeo, generatie mai noua, confort si optiuni mai bune.

1.8-ul are avantajul unui motor mai mic, pe o caroserie un pic mai usoara, un consum mai bun si ceva reduceri la taxe/rca/casco/etc.

test drive cu ambele si te hotarasti pe loc.

bafta

Re: Un sfat va rog, Focus sau Mondeo?

23 Sep 2012, 21:27

mersi de raspuns. cam care sunt consumurile la cele 2? legat de avantaje, ai dreptate, dar mondeo e mult mai frumos :)
Ultima oară modificat de verga_Cip pe 24 Sep 2012, 14:51, modificat 1 dată în total.
Motiv: nu se citeaza mesajele consecutive

Re: Un sfat va rog, Focus sau Mondeo?

24 Sep 2012, 07:58

Consum FF2 1.8 TDCi: viewtopic.php?f=54&t=21847
Consum Mondeo Mk3 (toate motorizarile): viewtopic.php?f=66&t=12206

Re: Un sfat va rog, Focus sau Mondeo?

24 Sep 2012, 14:53

Consumul este inutil cat timp te gandesti la motorizari relativ mari. Daca vrei consum, 1.4 diesel la ford/peugeot/citroen sau 1.3 la fiat/opel si gata!

cum spuneai, daca e frumos consuma mai mult :D
Răspunde