Switch to full style
Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.
Răspunde

Ford Fiesta Mk7 vs Seat Leon 1P

13 Iun 2013, 16:49

Salut , am 20 ani si vreau sa achizitionez una din aceste 2 masini : Fiesta MK7 120cp 1.6 Ti-VCT 2 usi sau Leon 1P 140cp 2.0 TDI . Mentionez masina sa fie SH .
As vrea sa stiu calitatea materialelor de pe : bord , usi , scaune etc . Sportivitatea , fiabilitatea , etc .
As dori si cateva defecte ale acestor 2 masini , si poate si cateva calitati .
Astept parerile vostre aici , stiu ca Fiesta este o masina de clasa mica iar Leon hatchback , de aceea vreau opiniile voastre in privinta acestor 2 masini .

Re: Ford Fiesta Mk7 vs Seat Leon 1P

13 Iun 2013, 19:55

Ambele sunt hatchback. Leon este clasa compacta.
In principiu, Leon 2.0 TDI este o masina mult mai buna decat Fiesta. In particular insa, depinde de starea de uzura a fiecarei masini.

Re: Ford Fiesta Mk7 vs Seat Leon 1P

14 Iun 2013, 00:37

Cu o Fiesta ca aceea, cu motor 1.6 aspirat, te distrezi mult...si te va face sa te simti sofer...leonul este urat in interior, iar senzatia la condus e sub Ford. Depinde si ce faci cu ea, ca Leonul este mai mare mai spatioasa, dar cam astea sunt singurele avantaje. La leon vei avea grija turbinei, injectoare, pompa de injectie din cauza motorinei slabe calitativ, si ti-o spune un om care lucreaza la o firma cu parc auto cu VW, Skoda, mai toate 1.9 si 2.0. Motoarele bune diesel sunt cele noi de 1.6 tdi. In schimb la fiesta este 1.6 aspirat, nu are ce sa cada la el. Materialele...toate au plastice, un plus pentru ergonomie la Leon. Apoi impozite asigurari la 1.6 si 2.0. Eu as alege FIesta, te face sa zambesti fix cu motorul asta, ai sa alergi multi destepti pe serpentine.

Re: Ford Fiesta Mk7 vs Seat Leon 1P

14 Iun 2013, 09:43

Multumesc mult de parerea ta , eram sigur ca motorul 1.6 Ti-VCT de 120cp este un motor potent pentru fiesta , da si eu ma gandeam ca un motor diesel are multe pretentii , tata are un focus 1.6 tdci si mereu o tureaza sa mai scoata gazele acumulate

Re: Ford Fiesta Mk7 vs Seat Leon 1P

14 Iun 2013, 10:11

Parerea mea e ca cele doua masini nu se pot compara. Leon e alta clasa, alta mancare de peste.

Daca ai bani de Leon mergi pe Leon.

Re: Ford Fiesta Mk7 vs Seat Leon 1P

15 Iun 2013, 10:22

Ma bucur sa vad ca eu scriu randuri intregi, si vine altul cu explicatii si argumente...ce zici Bogdan, argumentezi??

Re: Ford Fiesta Mk7 vs Seat Leon 1P

25 Iun 2013, 17:44

Sa nu uitam de consum. Leonul va consuma mai putin, si daca faci mai mult de 15k-20k de km pe an, diferenta incepe sa se cunoasca.

Re: Ford Fiesta Mk7 vs Seat Leon 1P

26 Iun 2013, 21:50

eu as lua leonul, dar nu cu motorul ala... tdi-urile de 2 l si 140 cp de vw sunt printre cele mai mari greseli facute de concern in istoria sa. injectoarele se strica pe banda rulanta. as alege un tdi 1,9 de 131 cp, minim 116 (cred ca sunt si pe 1p), exclus cel de 105 cp. sau benzinare fsi 1.6 sau mai mari sau tsi 1.2-1.4 si as adauga gpl. de categoriile superioare fr/cupra nu m-as atinge fara sa stiu ca am buzunarele doldora de bani - utilizarea si intretinerea cer investitii mari.
mie mi-a placut intotdeuna leonul, in toate generatiile.
imi place si fiesta 7 mult, e o masina superba in clasa sa, dar leonul e mai bun oricum m-as uita la el... e intr-o alta liga.

Re: Ford Fiesta Mk7 vs Seat Leon 1P

27 Iun 2013, 09:34

Avantaje Leon fata de Fiesta: clasa superioara -masina mai mare, mai bine antifonata, mai confortabila, materiale de calitate mai buna; motor - mai puternic (cuplu muuult mai mare), mai economic, mai placut de condus pe distante lungi, usor de resoftat pentru un plus de putere. Ca o parere subiectiva arata mai bine decat Fiesta.

Avantaje Fiesta: asigurare mai mica, ceva mai usor de condus prin oras, motor mai simplu si mai usor de intretinut si cam atat.

Nu spun ca Fiesta e o masina proasta dar Leonul e masina mai buna.

Re: Ford Fiesta Mk7 vs Seat Leon 1P

03 Iul 2013, 22:40

Si cum ramane cu senzatia ca te urci intr-un dulap plin de plastice atunci cand te pui la volanul unui Leon?Ergonomia si materialele folosite la interiorul masinii asteia ma lasa rece.
Chiar daca Leon este cu o clasa mai sus, varianta 1P nu are cum sa se compare dpdv tehnologic si al motorizarii cu Fiesta aflata in discutie.
Aleg Fiesta fara sa ma gandesc, o masina mult mai noua, mai incantatoare si mai performanta din orice punct de vedere.Plus ca Leonul mi se pare o masina de pustani frustrati, majoritatea posesorilor de masini de genul pe care i-am intalnit in trafic au niste iesiri de masculi alpha dobitoci atunci cand ai intentia sa-i depasesti sau sa te deplasezi mai repede decat ei.
Si inca ceva, niciodata nu mi-as lua surogate de masini ale grupului VW, gen Seat/Skoda, toata lumea le lauda pentru motoarele de VW, dar nu reusesc sa-si dea seama de ce preturile sunt atat de mici comparativ cu un VW veritabil din aceeasi clasa.

Re: Ford Fiesta Mk7 vs Seat Leon 1P

05 Iul 2013, 08:59

@Y-GreK
Daca Seatul e un dulap plin de plastice Fiesta e un dulapior plin de plastice.
Chiar daca interiorul Leonului nu imi place ... nici al Fiestei nu e vreo grozavie ... ba as spune ca genberatiile astea noi de Fiesta si Focus imprumuta mult de la interioarele angulare si aglomerate ale asiaticelor ceea ce nu e tocmai grozav.
La noi VAG inca mai vinde bine diesel pentru reputatia creata de primele TDI-uri care erau superioare concurentei de la vremea respectiva(atat ca performante cat si ca fiabilitate).
Preturile la Skoda si Seat sunt sensibil mai mici decat la VW din acelasi motiv pentru care VW sunt mai mici decat la Audi. Si cu asta nu as spune ca VW e surogat al Audi sau un Audi mai putin veritabil

Per ansamblu Leonul este masina "mai superioara" in aceasta comparatie si cu un diesel 1.6TDI ai si asigurare mica si performante decente si consum asemanator cu al unei Fieste TDCI.
Deasemenea la leon mai avem si punte independenta pe spate si de aici comportament bun la drum si in esenta e un Golf putin mai dezbracat.

In rest, frustrati sunt in toate marcile de masini.

Re: Ford Fiesta Mk7 vs Seat Leon 1P

15 Iul 2013, 09:17

shalimar189 scrie:Cu o Fiesta ca aceea, cu motor 1.6 aspirat, te distrezi mult...si te va face sa te simti sofer...leonul este urat in interior, iar senzatia la condus e sub Ford. Depinde si ce faci cu ea, ca Leonul este mai mare mai spatioasa, dar cam astea sunt singurele avantaje. La leon vei avea grija turbinei, injectoare, pompa de injectie din cauza motorinei slabe calitativ, si ti-o spune un om care lucreaza la o firma cu parc auto cu VW, Skoda, mai toate 1.9 si 2.0. Motoarele bune diesel sunt cele noi de 1.6 tdi. In schimb la fiesta este 1.6 aspirat, nu are ce sa cada la el. Materialele...toate au plastice, un plus pentru ergonomie la Leon. Apoi impozite asigurari la 1.6 si 2.0. Eu as alege FIesta, te face sa zambesti fix cu motorul asta, ai sa alergi multi destepti pe serpentine.


Absolut adevarat! Chiar se conduce deosebit! Nici nu iti vine sa crezi ca e o masinuta! Sunt tare curios cum e noua Fiesta ST!!! =D>

Re: Ford Fiesta Mk7 vs Seat Leon 1P

15 Iul 2013, 14:15

Pai pot sa iti spun dupa weekendul asta...spectaculos. E o mini-racheta, in linie dreapta nu fuge asa de tare, sau e doar senzatia, in schimb pe un drum virajat...aiaiaiaiiiii. Tot in weekend am condus si o Fiesta 1.0 Ecoboost de 100 de cai, si mi-a placut atat de tare incat aproape mi-am convins logodnica sa isi ia, singurul impediment e doar pretul mare, 14.000 euro, dar in varianta Titanium 5 usi si cateva optionale.
Răspunde