Switch to full style
Care e mai buna? Comparatii intre diverse modele/marci de autoturisme.
Răspunde

Achizitie Ford Focus vs Audi A3

04 Iun 2014, 23:42

As avea nevoie de sfatul vostru in legatura cu achizitia unei masini. Nu prea ma pricep la mecanica dar o sa va expun parerile mele si daca e cazul ma corectati voi. Nevoile mele ar fi cam urmatoarele:

Am nevoie de o masina pe benzina fiindca circul exclusiv prin oras, cam 8000-9000 km pe an, dar acesti km sunt compusi din drumuri scurte de 3-4 km. Asta e primul motiv pentru care am ales BENZINA. Vreau o masina fiabila care sa aibe costuri mici la intretinere, o masina care sa nu fie pretentioasa la combustibilul de jalnica calitate care curge la pompele noastre. Asta e al doilea motiv pentru care am ales BENZINA, motoarele pe benzina fiind in general mai putin pretentioase cand vine vorba de combustibil. Bugetul mi-am propus initial sa fie 7000 euro dar ulterior m-am razgandit si am zis sa ma duc pana la max 10.000 euro.

Masina ar trebui sa fie cu o caroserie ceva mai mica, mai usora, avand in vedere ca e benzina, pentru a avea un consum cat de cat decent, dar sa aiba un portbagaj mai marisor, fiindca in weekenduri mai am de transportat scule audio si lumini la diverse sonorizari (stiu ca ar fi mai bun un break, dar pur si simplu nu imi place cum arata). Nu as vrea nici cu capacitate mai mare de 1,6 (impozit, asigurari, etc). Specific si faptul ca intentionez sa pastrez masina aceasta pentru o perioada foarte lunga de timp, min 6-7 ani.

Bineinteles ca masina trebuie sa imi placa ca si aspect si astfel am ajuns sa aleg intre aceste 2 modele Ford Focus hatchback 2010-2011 (facelift), 1,6-101 cai, (stiu ca motorul e putin subdimensionat dar cam astea sunt modelele mai des intalnite la vanzari), sau Audi A3 2009-2010 (facelift), 1,4 TFSI-125 cai.

Despre Focus, desi nu e o masina prea populara, nu am auzit decat cuvinte de lauda. Modelele pe benzina sunt fiabile, ieftine la intretinut, au o tinuta de drum si o manevrabilitate exceptionala, punctaj foarte bun la testele de impact. Ca nu sunt foarte bine antifonate si sunt putin zgomotoase, sau ca suspensia nu este foarte confortabila, nu ma intereseaza absolut deloc.
Despre A3 in sine, nu cred ca mai are rost sa scriu nimic fiindca e o masina destul de populara, mi-e putin frica de motoarele TFSI fiindca nu am gasit pe net mare lucru despre ele, nu stiu cat de fiabile sunt in timp si cat sunt de pretentioase la combustibilul de la noi. De asemenea nu stiu cat ar fi de mari costurile de intretinere la TFSI-urile astea in comparatie cu generatia mai veche MPI.

Daca merg pe Focus gasesc usor modele din 2010-2011 cu km putini, la 7.000-8.000 E, la A3 ma incadrez mai greu cu cei 10.000 E la un model din 2009-2010, si doar modele cu km ceva mai multi.

Voi ce parere aveti despre fiecare din cele 2 masini? Se merita sa merg pe varianta A3 la bugetul de pana in 10.000 euro, sau sa raman la Focus unde la 7000-8000 euro am linistit de unde sa aleg? Eventual puteti veni si cu alte propuneri :-)

Re: Achizitie Ford Focus vs Audi A3

05 Iun 2014, 06:27

Pe Focus e montat si un benzinar de 1.6 - 115 CP (Ti-VCT).
Avand in vedere cit intentionezi sa tii masina, precum si anul de fabricatie, ia in considerare ca pe perioada detinerii masinii sa inlocuiesti cele doua sonde lambda, posibil si catalizatorul. Va trebui sa faci si revizii, sa inlocuiesti bobina + fise, si foarte probabil si o distributie. Apoi discuri+placute, amortizoare, cite ceva pe la articulatii. Fa un calcul comparativ de costuri pe diverse site-uri de piese auto.

Pe de alta parte, costurile de intretinere nu sunt totul. Exista si placerea condusului masinii, deci daca A3 iti va cadea mai cu tronc, go for it.

Re: Achizitie Ford Focus vs Audi A3

06 Iun 2014, 06:33

Ti-ai raspuns singur, din ce citesc la tine. Mai pui un pic in calcul diferenta de pret dar si valoarea de revanzare, totul corelat si cu diferenta de ani ce nu este totusi foarte mare. Raspunsul final il vei gasi singur in urma unui test cu modelul ce este efectiv la vanzare (dotari, confort, vino cu mine). De schimbat consumabile, schimbi la toate masinile, singura teoretic problema, este turbina aia la audi cu cei 3-4 km per cursa. Fa test cu fiecare si atunci vei afla singur.

Re: Achizitie Ford Focus vs Audi A3

23 Iun 2014, 13:49

Eu as inclina spre Audi, dar ai foarte mare grija ce masina cumperi . Sincer sa fiu, nu vreau sa supar pe nimeni, dar Ford nu este masina care sa mearga 6-7 ani (aici ma refer la SH).

Eu sincer ti-as recomanda un Subaru Impreza, 1,5 benzina . masinuta aia nu prea are moarte .

Re: Achizitie Ford Focus vs Audi A3

23 Iun 2014, 14:14

Uite aici un A3 foarte misto .

http://www.pro-bike.ro/forums/topic/115 ... ro-s-line/

Despre starea tehnica nu ma pot pronunta, dar daca masina nu are nimic "de ascuns" face toti banii. Si cred ca se mai poate discuta la pret .

Re: Achizitie Ford Focus vs Audi A3

23 Iun 2014, 14:51

Subaru cu motorul ala e moartea pasiunii :))))

Re: Achizitie Ford Focus vs Audi A3

23 Iun 2014, 15:08

Asa este ... ! O masina cu un motor 1,5/ 110CP, tractiune integrala si diferential blocabil este moartea pasiunii .... !

In schimb, motorizarea Ford 1,6/95 CP este compromisul perfect ....

malaky, eu nu stiu cate stii tu despre Subaru ... dar sa stii ca Subaru este unul dintre putinii producatori care nu prea a dat chix cu niciun model .

Re: Achizitie Ford Focus vs Audi A3

23 Iun 2014, 15:35

Hai sa o punem altfel... Tu ti-ai lua Subaru care face suta in aproape 13 sec si consuma la greu??? Ce faci cu tractiunea si diferentialul ala la puterea si greutatea pe care o are???

Re: Achizitie Ford Focus vs Audi A3

23 Iun 2014, 16:03

Intitial am vrut sa-ti raspund, dupa care mi-am adus aminte ca noi traim in tara in care toata lumea vrea "masini de 3 secunde", dar in acelasi timp ne cacam pe noi cand se scumpeste benzina cu 50 de bani...

dar totusi ca sa-ti raspund la intrebare, as alege in orice moment, orice Subaru, in detrimentul la orice Ford.

Re: Achizitie Ford Focus vs Audi A3

23 Iun 2014, 16:13

Ma confunzi.... Dar nu are rost sa intram in alte discutii. Ia-ti ce iti place ;) . Si ca sa fim on topic, recomand Audi daca ai bani sa il intretii, daca nu Focus .

Re: Achizitie Ford Focus vs Audi A3

26 Iun 2014, 07:47

Sandero nou cu motorul 1,2 16V daca vrei consum mic si o masina fiabila. Pentru oras, cu cat este mai usoara masina, cu atat mai bine. Sandero este usoara si are o suspensie confortabila si rezistenta. Te sfatuiesc ca fost posesor de Logan si actual proprietar de Focus. Focus-ul este mai grea si nu ii plac gropile. Un motor turbo nu este potrivit pentru drumuri scurte, iti vorbesc din propria experienta. Cu al meu 1,6 Ecoboost scot consum de 11 pe drumuri scurte in oras si tot in oras am reusit 6,8 pe 30 km fara stationare si dupa ce facusem un drum extraurban. Ma indoiesc ca la Audi ar fi altfel. Cumpara masina dupa nevoile tale nu dupa marca. Eu am cumparat Focus pentru drumuri lungi in tara si strainatate. In oras folosesc bicicleta cand vremea permite.

Re: Achizitie Ford Focus vs Audi A3

26 Iun 2014, 09:19

Foarte corect rationamentul tau Doru . Dar din pacate, masinile Dacia si implicit toate modele din gama Renault au doua mari probleme : 1 . Din punct de vedere al ergonomiei, sunt cele mai proaste masini pentru drumurile mai lungi. Si 2, dupa doi ani de utilizare, arata de zici ca au 20 ...

Re: Achizitie Ford Focus vs Audi A3

26 Iun 2014, 10:54

Daca as fi in locul tau, as fi tentat, recunosc, de A3. E o masina frumoasa cu pretentii de premium. TFSI ul ala nu este un motor rau deloc. Dar dupa cum spunea si Alex, trebuie sa fii foarte atent la achizitie pt ca esti oarecum la limita de pret.
Focusul nu e o masina rea absolut deloc (aici nu pot sa fiu de acord cu afirmatia de mai sus cum ca un focus sh te tine 6-7 ani. Un focus sh in stare buna te tine direct proportional cu modul in care il intretii). E o masina fiabila, pe viraje sta excelent iar piesele au preturi decente. Nu te astepta totusi indiferent de motorizarea pe benzina pe care o alegi sa scoti un consum prea bun in oras.

Re: Achizitie Ford Focus vs Audi A3

26 Iun 2014, 11:15

tibegsxr scrie:Daca as fi in locul tau, as fi tentat, recunosc, de A3. E o masina frumoasa cu pretentii de premium. TFSI ul ala nu este un motor rau deloc. Dar dupa cum spunea si Alex, trebuie sa fii foarte atent la achizitie pt ca esti oarecum la limita de pret.
Focusul nu e o masina rea absolut deloc (aici nu pot sa fiu de acord cu afirmatia de mai sus cum ca un focus sh te tine 6-7 ani. Un focus sh in stare buna te tine direct proportional cu modul in care il intretii). E o masina fiabila, pe viraje sta excelent iar piesele au preturi decente. Nu te astepta totusi indiferent de motorizarea pe benzina pe care o alegi sa scoti un consum prea bun in oras.


Tibi, crede-ma stiu foarte bine ce vorbesc . Poate pe undeva m-am exprimat putin gresit, dar idea este in felul urmator . Daca faci 10.000km pe an, un focus poate sa tina si 10 ani , nu doar 6-7 . Dar problemele incep atunci cand faci 40-45K (cazul meu ) ... Nu zic ca nu ar merge, dar dupa un anumit timp intretinerea unui focus incepe sa depasesasca cu mult factorul cost de exploatare . La asta ma refeream .
La Ford mai exista si problema plasticelor de foarte proasta calitate, care "imbatranesc" extreme de repede ... Mie mi s-a intamplat ca pe autostrada la 150km/H sa-mi zboare pur si simplu ornamentele exterioare de pe stalpul usii ....... si asta dupa nici trei ani de exploatare ...

Ajunsesem ca la fiecare revizie, in afara de ulei sa mai trebuiasca cate ceva schimbat ... ba o bucsa , ba un capat de bara, ba nu mai functiona un geam ...... ba nu stiu ce curea ....

Re: Achizitie Ford Focus vs Audi A3

26 Iun 2014, 11:33

Eu fac in medie cca 30-35000 pe an cu batrana mea foca. Am ajuns la 200.000 cu ea.
Daca nu ar fi problemele de rugina (bata-i norocul ca tare dobitoci au fost baietii de la ford cu designul usilor) masina consider ca in cei 6 ani de exploatare si 120.000 de km (am luat-o sh) s-a prezentat mai mult decat decent -aici compar cu prieteni de-ai mei cu masini cam din aceeasi generatie dar alte brand uri.
Evident ca si tu ai dreptate pt ca orice masina ce trece de un anumit prag de km si ani incepe sa cedeze in diferite arii.
Din punctul meu de vedere, orice masina sh, dupa o perioada (in functie si de numarul de km) incepe sa aiba costuri de intretinere din ce in ce mai mari. Si de aceea consider ca indiferent ca iti iei un focus sau un audi , evident ca dupa o perioada incepi sa schimbi piese, e normal pe undeva. (defapt asta voiam sa punctez :) )

Re: Achizitie Ford Focus vs Audi A3

26 Iun 2014, 12:13

Evident ca si tu ai dreptate pt ca orice masina ce trece de un anumit prag de km si ani incepe sa cedeze in diferite arii.
Din punctul meu de vedere, orice masina sh, dupa o perioada (in functie si de numarul de km) incepe sa aiba costuri de intretinere din ce in ce mai mari. Si de aceea consider ca indiferent ca iti iei un focus sau un audi , evident ca dupa o perioada incepi sa schimbi piese, e normal pe undeva. (defapt asta voiam sa punctez :) )[/quote]

Tocmai din aceste motive un cumparator trebuie sa aiba foarte mare grija ce masina cumpara . Dar in acelasi timp, trebuie sa fie constient si de faptul ca o masina buna, nu va fi niciodata o masina ieftina .

Re: Achizitie Ford Focus vs Audi A3

26 Iun 2014, 12:32

sebi_pop scrie:Daca merg pe Focus gasesc usor modele din 2010-2011 cu km putini, la 7.000-8.000 E, la A3 ma incadrez mai greu cu cei 10.000 E la un model din 2009-2010, si doar modele cu km ceva mai multi.


Oricum ar fi, din experienta mea cu masini SH, aici, desi am mentionat ca Audi imi place mai mult, as merge pe o masina mai noua si cu mai putini km, in cazul de fata Ford Focus.

Si ca o alta parere personala, Opel astra, dupa 2010 se incadreaza in bugetul tau. Nu iti place?
Răspunde