Switch to full style
Prezentari cu masini, poze, biografii, liste
Răspunde

Achiziție noua, focus 1.6 tdci 90 cp 2010

10 Mai 2021, 23:30

Salutare grup!
Sunt proaspăt posesor de ford, diesel chiar, deși nu am fost niciodată fan, s-a întâmplat profit de o oferta buna de la un apropiat și am zis hai sa încerc. Asa ca orice sfat legat de stilul de condus,revizii, și la ce sa fiu atent, este bine venit. Mulțumesc anticipat!

Re: Achiziție noua, focus 1.6 tdci 90 cp 2010

11 Mai 2021, 09:23

Salut,

Iti doresc sa il stapanesti sanatos. Nu e mai nimic de spus despre stilul de condus, mergi normal, ca orice alta masina. Fiind diesel e bine sa il scoti o data pe saptamana din oras, in felul asta regenerarile filtrului de particule vor fi mai rare. Despre revizii iar nu prea e mare lucru de spus: pe cat posibil filtre si lichide originale, nu sunt mult mai scumpe decat variantele after-market. O sa gasesti, oricum, multe raspunsuri la intrebarile tale cautand in aria de Focus Mk2 de pe forum, este o masina despre care s-a scris foarte mult.

Succes!

Re: Achiziție noua, focus 1.6 tdci 90 cp 2010

12 Mai 2021, 23:28

Mulțumesc frumos! Pot spune deja ca e o alegere buna. Go ford!

Re: Achiziție noua, focus 1.6 tdci 90 cp 2010

16 Mai 2021, 06:23

Ma bag si eu cu o completare, sa nu se supere colegul dinainte: mk2 tdci de 90 cai nu are FAP.

In rest o masina excelenta, dar modesta, cu o tinuta de drum impecabila. Nu este scumpa de rulat si cum s-a spus anterior piesele de calitate sunt accesibile.

Sunt multi care critica acest motor, eu personal nu am avut probleme cu el, dar tine si de cum a fost rulata masina.

Cele de 109 cai cu filtru de particule, cu precadere cele non-facelift vin cu niste bug-uri la motor.

Re: Achiziție noua, focus 1.6 tdci 90 cp 2010

21 Mai 2021, 14:16

1.6 tdci 109cp dupa 2005 are filtru de particule, indiferent ca e euro 4 sau euro 5. Cele euro 3 si cele euro 5 nu au probleme.
1.6 tdci 90cp pana in 2009 spre sfarsit nu are filtru, dupa aceasta data s-a pus filtru uscat si iese euro 5. Nu au probleme.
1.6tdci 100cp este una si aceeasi masina cu 109cp doar ca are 10cp eliminati din soft pentru a se incadra in niste norme din Olanda.
Răspunde