Totul despre membri

Ford Focus 3.5

Prezentari cu masini, poze, biografii, liste

Moderator: Cornel001

Ford Focus 3.5

Mesajde SE-SAYD » 09 Aug 2018, 13:58

Buna ziua. Marius ma numesc si as vrea sa va prezint masina din titlu.
Ford Focus 3.5, 2016. 1.6 Tdci, 95 cp. Trend plus cateva optiuni, culoarea alba.
La inceputul verii lui 2016 impreuna cu familia ne am hotarat sa achizitionam inca o masina pt ca devenea din ce in ce mai neplacut sa venim in tara cu masina personala (eu si sotia suntem stabiliti in DE de aproximativ 6 ani). Dupa ceva cautari, care nu au durat mult am ajuns la masina din descriere. Nu mai retin pe ce data a fost data comanda dar masina a fost livrata la sfarsitul lunii iulie.
In prezent are aproximativ 21.000 km, fara sa fi intampinat o problema.
Partile pozitive: tinuta de drum este buna. Pana in prezent nu a aparut niciun greieras. Este destul de bine antifonata.
Partile negative: aici prea multe nu am de spus, poate doar faptul ca o mare parte a interiorului este facut dintr un plastic tare, dar este normal pt categoria asta de pret.
Dupa achizitie a urmat un set complet de anvelope de iarna Dunlop Winter Sport 5 pe jantele de tabla cu care a venit masina, protectii praguri fata din inox originale Ford, presuri cauciuc Originale Ford si o tavita pt portbagaj aftermarket. In vara urmatoare un set de jante ATS pe 16 insotite de senzorii TPMS originali. Aparatori noroi fata si spate tot originale Ford.
Suntem foarte multumiti de masina, caii pt infrastructura din Romania, pt mine, sunt suficienti (oricum sunt de parere ca cu mai mult de 120 cp in Ro nu ai nevoie). Planuri de viitor.......doar daca ma incanta ceva, nu am niciun plan facut.
Va multumesc daca ati avut rabdarea sa cititi pana aici.ImagineImagineImagineImagine

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk
SE-SAYD
Incepator

Re: Ford Focus 3.5

Mesajde adictoma » 10 Aug 2018, 08:51

Foarte frumoasa. Sa o stapaniti sanatosi. Imi place cand vad oameni cerebrali care stiu de ce au nevoie si nu irosesc pe brizbriz-uri. Este o configuratie foarte corecta.
adictoma
Member

Maşina: Ford

Mesajde SE-SAYD » 10 Aug 2018, 11:53

Multumesc.
Probabil va urma montarea pe spate a unor folii pt ca avem un bebe si e putin deranjant pt el. Sper insa sa gasesc niste folii deschise la culoare dar cu o protectie solara foarte buna. Nu sunt adeptul foliilor pe masina, dar se pare ca este necesar. Ceva recomandari in orasul Constanta? Oricum montarea lor va avea loc cel mai probabil in primavara anului viitor pt ca anul acesta nu mai ajungem in Romania, deci nu e nevoie de ele :).
Am uitat de micul detailing pe care masina l a primit la inceputul verii, acesta constand in spalare, decontaminare cu claybar si aplicarea unei protectii in doua straturi FK1000p pe caroserie cat si pe jante. Dupa fiecare spalare masina primeste o ceruire rapida cu Sonax BSD pt a ajuta FK1000p ul sa se mentina mai mult timp.
Stergerea bordului se face cu Nextzett Cockpit si tapiseria a fost izolata cu Gtechniq i1 Smart Fabric. Din pacate nu am nicio fotografie de la pregatire.
Sper ca asa masina sa se pastreze optic intr-o stare cat mai buna pt ca merita. Cum am spus in primul post, ne place mult, din cele 4 masini, pt mine, se afla pe locul 2 (nu va suparati pt ca nu e pe primul loc).
Multumesc pt aprecieri cat si pt critici :)

SE-SAYD
Incepator

Mesajde adictoma » 10 Aug 2018, 12:56

haha. care este pe primul loc ? :)
adictoma
Member

Maşina: Ford

Mesajde SE-SAYD » 10 Aug 2018, 14:12

Lexus RC F Sport 200t, 245cp, tractiune spate, an 2016, achizitionata in martie 2017, km la bord in momentul cumpararii 2800 :D.ImagineImagineImagineImagine

SE-SAYD
Incepator

Mesajde SE-SAYD » 17 Aug 2018, 10:03

Pe neasteptate trebuie sa ajungem in Romania la sfarsitul lunii august deci am ocazia sa ma plimb iar cu Focus ul, ceea ce ma bucura f mult. Probabil voi reusi sa fac aproximativ 1000 km in acest scurt concediu. O sa fac cateva foto masinutei.

SE-SAYD
Incepator

Înapoi la Totul despre membri