Totul despre membri

Ce bine e intre prieteni!

Prezentari cu masini, poze, biografii, liste

Moderator: Cornel001

Re: Ce bine e intre prieteni!

Mesajde danim » 05 Mar 2008, 15:52

adispan scrie:pt spalarea saptamanala va recomand delta-electronics pr bd expozitiei; sambata deschid la ora 9, dar daca sunteti la intrare la ora 8:45 precis intrati primii (io asa fac uneori)

alta var: spalatoria pe care o fol io, in tineretului, sambata ora 13.30-14.00


Merci adispan. Mi-e cam departe...
Chiar nu stie nimeni alte spalatorii mai aproape de zona Dr.Taberei?Si care sa rezolve si interiorul. :(
New Puma 2021 future owner
Be as young as your heart is. And don`t be afraid show it.
Avatar utilizator
danim
 
Mesaje: 457
Membru din: 25 Oct 2007, 14:55
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Maşina: New Ford Puma Titanium, MHEV, 125 bhp, blazer blue

Re: Ce bine e intre prieteni!

Mesajde adispan » 05 Mar 2008, 15:54

danim scrie:Merci adispan. Mi-e cam departe...


si fata de casa mea e la 9 km departare ... dar imi place cum lucreaza
adispan
 
Mesaje: 10602
Membru din: 06 Iul 2006, 20:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF2 2006 hatch 1.4i 80 CP
VIN: WF03XXGCD36M19528

Re: Ce bine e intre prieteni!

Mesajde bogda1313 » 05 Mar 2008, 16:00

O spal la una de pe Timisoara. Intre Romancierilor si Frigocom. Stau cateodata si o ora la coada, dar asta este.
Ford Focus MK4 Wagon 2019 Titanium, 1.0 EcoBoost 125 M6
Ford Focus MK2 2007, 1.6 Duratec, Trend Collection + multe chestii montate din pasiune
My site: Auto TestDrive
Avatar utilizator
bogda1313
 
Mesaje: 2569
Membru din: 18 Aug 2007, 12:44
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus MK2, 2007

Re: Ce bine e intre prieteni!

Mesajde danim » 13 Mai 2008, 08:15

Am ajuns si la intalniri, am ajuns si sa cunosc pe cativa membrii, am ajuns si sa nu mai am tensiune 180/120 cand ma urc in masina.... Ce mai... E OK!!! Sunt incantata de masina, nu am probleme cu ea, desi mi se cam inverzise figura cand am mai citit pe forum de ce hachite apar la alte masini noi-noute...
Dar...Pentru ca de fiecare data trebuie sa existe un dar... Am inceput sa colind poligonul de la Ilioara in weekend si am ajuns-culmea-sa fac eu pe profa 8-} ...Cum pentru cine? Pentru dumnealui, sot care nu a mai pus mana pe o masina cu servo ( :-?? si in general pe volan in mers-de vreo ceva ani buni) si acum e in "teste" cu Silver. Iar astuia din urma nu-i intri in gratii asa usor... :-t
Sambata pe 10 mai , dupa o jumatate de zi petrecuta acolo mirosea a ambreiaj incins si aveam noroi peste tot!!! N-am avut cand sa dam fuga la "baita" asa ca am sosit la intalnire asa, jegosi (sorry... :-S )..., dar victoriosi...
New Puma 2021 future owner
Be as young as your heart is. And don`t be afraid show it.
Avatar utilizator
danim
 
Mesaje: 457
Membru din: 25 Oct 2007, 14:55
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Maşina: New Ford Puma Titanium, MHEV, 125 bhp, blazer blue

Re: Ce bine e intre prieteni!

Mesajde danim » 30 Sep 2008, 15:01

Ar cam fi cazul sa revenim cu ceva noutati, nu?
Din pacate nu sunt numai din cele bune.S-o luam pe rand.
Intai cu alea bune:
-am peste 3100 km (putini pentru unii, dar destui pentru mine (din astia trei sferturi sunt facuti in concedii-cam o luna legata);
-ne cunoastem mai bine (si cu masina si cu "Club Ford"-scuze de cacofonie! :D )
-am scazut la consum de la cca. 12.4 l/100 km la cca. 8.8 l/100 km. Asta vad ca-mi spune dupa ultimul plin, timp in care in afara de frecusul din capitala, am avut un drum Ploiesti-Bucuresti cu toata nebunia de pe DN-1 la ora de varf!!!
-am facut "vizita medicala" de 2500 km, dar....... :((
Cele rele:
-am reusit sa ne sifonam obrajorul stang(aripa)+capat aripa stanga+margine usa sofer intr-o "intalnire" cu un scuter nenorocit deja lipit cu scoci din ala alb , care intrase pe un contrasensul de tramvai si voia sa-mi ia fata. :-t M-o fi vazut femeie la volan si cu lamaia in geam si probabil a crezut ca n-o sa indraznesc sa trec intersectia. Voiam s-o iau la stanga, pe sos. Chitilei (de sub pod Constanta veneam eu si aveam verde). Mergeam catre Neste sa fac 2500-le la ei, ca nu era coada... Faza misto a fost ca atunci cand am inceput sa fac poze cu telefonul, individul a devenit reticent (a se citi nervos la culme si amenintator). Drept pt. care m-am urcat in masina, i-am comunicat ca pe sensul spre Giulesti pe Calea Grivitei este Serv. Politie Accidente usoare-sect. 1 si ca-l astept acolo in 10 minute pentru comentarii.Si dusa am fost. M-a urmat pana dupa pod, dupa care a disparut in ceata. De tot!!! Nu a aparut nici a doua zi, nici in saptamina urmatoare. Politistul a incercat sa ma lamureasca-tot respectul, a fost foarte corect!!- ca, probabil, era cu ceva alcool la bord sau scula era furata. Am tinut legatura prin mobil, ca sa vad daca apare scuteristul. Mi-a facut actele, a doua zi i-am dus pozele scoase la imprimanta si gata cu etapa asta. #:-S Norocul (daca pot sa-i spun asa) a fost ca in afara de tabla indoita/zgariata, nu am avut altceva si biata masina a mers fara zdranganeli, batai sau alte poticneli.
- CASCO la ASIBAN. Constatarea la Bucuresti. Ar fi trebuit sa fac si constatarea tot la Ploiesti, dar in spaimele alea si cu nervii la subsol, am ales calea mai apropiata. Reparatiile necesare - la locul primei intalniri-Proleasing Ploiesti. Perioada in service - 10 zile (cu tot cu acceptul de plata de la Bucuresti care a venit prin fax numai dupa insistente).
Beneficiu? Singurul - am facut "vizita medicala" de 2500 km.
Si am aflat cu stupoare ca trebuie sa fac revizia de 1 an in perioada 04.12.2008-28.01.2009. Nu s-ar fi putut tot acum? Ca tot eram acolo!!! Nu... :-O Ca nu am 12 luni de la data cumpararii.
Oricum, una peste alta, ma felicit pentru optiunea de a avea si CASCO si o sa fac si pt. 2009.
Si sper sa mai apuc sa mai ajung si pe la intalniri. ;)
Va salut si mi-e dor de voi. :-S
New Puma 2021 future owner
Be as young as your heart is. And don`t be afraid show it.
Avatar utilizator
danim
 
Mesaje: 457
Membru din: 25 Oct 2007, 14:55
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Maşina: New Ford Puma Titanium, MHEV, 125 bhp, blazer blue

Re: Ce bine e intre prieteni!

Mesajde Alen » 30 Sep 2008, 19:56

e si bine si rau
mai mult bine si mai putin rau
rau pentru ca ai zgariat-o si ca "donatorul de organe" a sters putina...probabil n-avea asigurare, o fi baut, cine stie ?!?...
bine pentru ca zgarietura n-a fost grava, tu n-ai patit nimic, i-ai facut "botezul" cu ocazia asta :D , ai inceput sa aduni km in trafic si sa castigi experienta =D>
important e ca esti in continuare indragostita de masina...nu ?
felicitari :)
Avatar utilizator
Alen
 
Mesaje: 7364
Membru din: 15 Apr 2007, 20:19
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Fiesta 2007 1.4 TDCi

Re: Ce bine e intre prieteni!

Mesajde danim » 01 Oct 2008, 07:47

Indragostita e putin spus :-* .
Oare asa ati patit toti la prima masina? E ca prima dragoste, probabil, nu se uita niciodata.
Am inceput sa cumpar regulat reviste specifice (gen Promotor, Autoexpert, etc) si sa incerc sa imi fac program in weekend functie de emisiunile de profil. In timpul saptamanii nu prea apuc sa conduc deoarece fac cca 20 de minute pana la job si cu traficul de cosmar din Drumul Taberei mai mult as sta decat as merge. Dar cand ma intorc, nu uit sa trec sa-i spun bonjur in parcare. In weekend ne mai facem drum numai de dragul de a auzi si simti masina.Iar fiica-mea de 8 ani a fost tare trista cand a auzit ce-am patit.
Cred ca am luat-o razna 8-} ....la batraneti.
In privinta individului, folosind ceva artificii computeristice si foto, marind foarte mult fotografiile, am reusit sa descifram inscriptia de pe tricoul respectivului si am descoperit ca era de la o firma de curierat. Dar nu m-a interesat mai mult.
Drum intins tuturor si merci de incurajari. ;)
New Puma 2021 future owner
Be as young as your heart is. And don`t be afraid show it.
Avatar utilizator
danim
 
Mesaje: 457
Membru din: 25 Oct 2007, 14:55
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Maşina: New Ford Puma Titanium, MHEV, 125 bhp, blazer blue

Re: Ce bine e intre prieteni!

Mesajde dragos » 01 Oct 2008, 17:00

Sarut mana danim ...Ma bag si eu in seama :) Cel mai important lucru in general dupa parerea mea este sa ramai indragostit(a) de masinuta ta dupa primul accident.La mine de exemplu nu prea a fost asa ...Dupa primul accident mi-a venit pe cuvint de onoare s-o vind...Poate-s eu nebun dar asta am simtit...Norocul meu ca mi-am revenit si cu ajutorul nevesti-mi ...Evident dupa aceea am iubit masina si dupa ce au urmat alte 2 accidente....ca asa e in tenis ;) Bafta cu masinuta ..
"Toti vor sa ajunga in rai...dar nimeni nu vrea sa moara...."-EU

Mondeo MK4-HATCHBACK-TREND-1.8TDCi 125CP /5-door/R17" Y-spoke /TANGO RED colour.
Ex.-MK2-97' 1.8/120CP
Avatar utilizator
dragos
Gold Member
 
Mesaje: 597
Membru din: 02 Mar 2007, 12:30
Localitate: Ploiesti...sa Traiesti...!
Maşina: New Mondeo 2008 TDCi hatchback 1800cc 125CP Trend+Optiuni
VIN: WF0EXXGBBE7P85265

Re: Ce bine e intre prieteni!

Mesajde danim » 02 Oct 2008, 08:06

dragos: Stii ceva? Eu inca am cosmaruri cu momentul acela!! Nu mereu, dar....inca am. Fiind nevoita sa fac drumurile necesare dupa (politie, asigurari, service-ul din Ploiest, etc) in perioada imediat de dupa busitura, m-am concentrat pe sofat si nu am apucat sa ma gandesc la asta. Rau a fost dupa ce am lasat-o in service si cand m-am dus s-o iau s-o aduc acasa, in Bucuresti. Dar am venit OK chiar daca traseul a fost infernal (DN-1 la ora de varf) :-SS
Chiar daca, Doamne Fereste si Pazeste O:-) , as fi nevoita sa-mi iau alta masina (ca cu asta n-as mai putea circula deloc din cauze diverse), tot una la fel mi-as lua. Deci tot Ford. Din impresii adunate de pe la cunostiinte, prieteni, posesori de Ford, am ajuns la concluzia ca sunt fiabile in expolatare si stiu persoane care le-au condus muuulti ani fara probleme majore. Am vazut multe doamne si domnisoare :D la volanul Fordurilor-toata gama-de la Ka la S-max si m-am intrebat (inainte de a sosi masina) care-i motivul. Dupa ce a sosit a mea am aflat. E foarte prietenoasa cu cei care intra ca pasageri sau soferi (un fel de "user friendly"). Nici acum nu ma pot stapani sa ma uit dupa masinute similare in trafic. Nu neaparat la soferi, mai mult la accesorizare(gen jenti, suporti de numere, culori mai deosebite, etc.) sau, mai nou, dupa stikere/suporti nr. ClubFord.
Nu sunt un as al volanului, nu am veleitati de vitezoman si nici experienta cu drumurile europene, dar ma simt in siguranta in "cockpit-ul" meu si asta ma linisteste.
Drum intins tuturor si (ca sa citez un membru) o zi FORDmidabila!
New Puma 2021 future owner
Be as young as your heart is. And don`t be afraid show it.
Avatar utilizator
danim
 
Mesaje: 457
Membru din: 25 Oct 2007, 14:55
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Maşina: New Ford Puma Titanium, MHEV, 125 bhp, blazer blue

Re: Ce bine e intre prieteni!

Mesajde dragos » 02 Oct 2008, 08:27

@danim: Intradevar si la mine e la fel ..dupa ce am avut Mondeo MK2 acum o am pe frumoasa mea rosie MK4 ....deci tot la Ford am ramas desi cu siguranta imi permiteam si alceva.Ai dreptate ..odata ce te imprietenesti cu "stilul" Ford ramai un pic conservator si e greu sa renunti le el...Bafta
"Toti vor sa ajunga in rai...dar nimeni nu vrea sa moara...."-EU

Mondeo MK4-HATCHBACK-TREND-1.8TDCi 125CP /5-door/R17" Y-spoke /TANGO RED colour.
Ex.-MK2-97' 1.8/120CP
Avatar utilizator
dragos
Gold Member
 
Mesaje: 597
Membru din: 02 Mar 2007, 12:30
Localitate: Ploiesti...sa Traiesti...!
Maşina: New Mondeo 2008 TDCi hatchback 1800cc 125CP Trend+Optiuni
VIN: WF0EXXGBBE7P85265

Re: Ce bine e intre prieteni!

Mesajde danim » 04 Feb 2009, 11:16

Deoarece pe aici au cam rasarit balariile, paianjenii si s-a asternut praful, e cazul sa facem putina lumina... cu motiv.
Am fost si noi la revizia de garantie de 1 an.Pe 24. 01. Dupa multiple vizite de "marketing" prin Bucuresti, nedorind sa fac un drum aiurea la Ploiesti (invoirile au devenit prohibite pe la job), m-am programat la Romcar Motors, pe Parcului, in spate la Flora. E printre foooarte putinele cu program sambata. Asa putem, sambata, cat mai devreme. Mi s-a propus ora 7.30. Am facut ochii (adica urechile, ca am facut programarea la telefon) maaari :-O si am intrebat daca se trezeste cineva la ora aia sambata!! Mi s-a raspuns amabil ca la service se trezesc majoritatea. Nu si la showroom. Abia asteptam sa am ceva de comentat pentru voi pe forum, asa ca am ajuns la 7.30 fix la poarta lor. Portarul a verificat lista, mi-a permis accesul si am fost preluati IMEDIAT de unul din baietii de acolo. Nu era singurul la munca. Amabil, plin de solicitudine la intrebarile noastre de amatori in ale mecanicii dar indragostiti de Ford. Ni s-au explicat toate etapele, ni s-a prezentat o estimare de costuri.Fiind inainte de 31 ianuarie, am profitat de promotia cu reducerea de 10% din pretul facturii si ne-a costat exact 410 ron. Fara sa fie nevoie sa "plusam" ceva. (desi recunosc, am incercat. Si am fost refuzati delicat! :-O :-O ).
Ne-am schimbat ulei, filtru ulei, verificat filtru aer-era curat (dee, n-avem nici 5000 km), verificat roti + presiune. Au mai trebaluit si prin interior.Verificat si ambreiaj-spusesem ca intra cam greu in "marshariere" :D , lumini-verificat+reglare, etc.Am stat mare parte din timp sus in sala, chiar vis-a-vis de postul de lucru respectiv, dar puteam merge si in service numai sa nu ne varam sub elevator.Durata operatiunilor: o ora si jumatate. Impresii de dupa? Intra "uns" in marsarier, in rest a fost totul OK.
Mai putin intentia noastra de a ne opri la spalatoria aia din dreapta, de langa hoteluri, sa ne facem frumusei (aveam o juma` de tona de mazga pe noi, ca n-am apucat sa ne spalam inainte). :-?? Ne-am mirat ca era pustiu!!!?? Paznicul zice-vreti numai interior??. Noi -nu. Vine replica: Atunci nu va putem ajuta ca NU AVEM APA!!!!!!!!!! :-t :-t
Cu un zambet amar ne-am indreptat spre treburile noastre si am ramas asa, jegosi. Ne-am spalat acasa. Toti.
Va urez o zi cat mai buna tuturor.
New Puma 2021 future owner
Be as young as your heart is. And don`t be afraid show it.
Avatar utilizator
danim
 
Mesaje: 457
Membru din: 25 Oct 2007, 14:55
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Maşina: New Ford Puma Titanium, MHEV, 125 bhp, blazer blue

Re: Ce bine e intre prieteni!

Mesajde danim » 17 Feb 2012, 09:58

Ca sa mai stergem de praf coltul asta de dulap, venim cu noutati:
Pe 3 ian 2012 am fost sa facem ultima revizie de garantie. Si pentru ca asta vara mi-a placut atmosfera de la ATS Baneasa, m-am dus acolo.
In prima zi lucratoare a anului 2012 nu ma asteptam ca lumea sa fie foarte punctuala... Dar.. a fost.
Procedurile si comunicarea cu inginerul de la service au fost la fel de placute si complete cum imi imaginasem.
Verificarile - cu mine langa masina, lista de inlocuiri-la fel, ce mai! Mi s-a parut OK. O pozitie spate facea figurine la vibratii si am zis ca mai bine o schimb, decat sa am surprize...Deci: schimbat ulei+filtru ulei, schimbat filtru aer, schimbat antigel, verificat lichid de frana, verificat instalatie electrica (aveam suprize cu senzorii de parcare spate-cand dadeau semnale, cand nu)-rezolvat un contact de sub preshulet......
Pentru ca am avut necazuri mari in decembrie in familie si aveam nevoie de masina permanent, am vrut si ITP-ul (mai devreme cu vreo 2 saptamani, dar nu mai aveam cand in alta zi). Costuri totale: 700 ron (din factura reiese ca vreo 150 a fost ITP-ul, restul -consumabilele, manopera -inclusiv becul buclucas).
Deci, dupa atatia ani si numai cca. 14500 km (dee, masina de concedii si cumparaturi, in rest ..... nu e timp) sunt multumita si de cum merge si de cat consuma (dupa 9000 s-a stabilizat cam la 7,1 la drum intins si cam 8.5 in oras-cu ambuteiajele cunoscute bucurestenilor).
O iubim si o ingrijim in continuare (nu sta afara ca sa nu "raceasca"!!!) si nu avem de gand sa o schimbam prea curand!
Am folosit cu succes informatiile colegilor de forum si am profitat la maxim de sfaturile bune! 8-}
Sper sa fie la fel si in continuare.
Merci Club Ford! :-*
New Puma 2021 future owner
Be as young as your heart is. And don`t be afraid show it.
Avatar utilizator
danim
 
Mesaje: 457
Membru din: 25 Oct 2007, 14:55
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Maşina: New Ford Puma Titanium, MHEV, 125 bhp, blazer blue

Re: Ce bine e intre prieteni!

Mesajde popicmisulic » 18 Feb 2012, 15:48

Scrii cu foarte multa pasiune;
Sofat fara incidente!
,,Don't find fault, find a remedy. ''
Henry Ford
Avatar utilizator
popicmisulic
Member
 
Mesaje: 262
Membru din: 09 Oct 2011, 13:12
Localitate: Constanta
Maşina: Ford Focus II, 2008 ,1.6 Ti-VCT, 115 BHP, Ghia

Re: Ce bine e intre prieteni!

Mesajde alyn_acn » 18 Feb 2012, 16:18

Am citit tot topicul si vad ca sunteti foarte atasata de masina!!
Va urez multi km fara probleme si cu zambetul pe buze.
Cauta simplu pe Google : problema xyz/clubford
Regulament forum : ucp.php?mode=terms
Avatar utilizator
alyn_acn
 
Mesaje: 3865
Membru din: 17 Noi 2009, 18:48
Localitate: Mioveni-Pitesti
Maşina: Ford Mondeo Titanium
VIN: WF0EXXWPCEFKxxxxx

Re: Ce bine e intre prieteni!

Mesajde danim » 20 Feb 2012, 08:00

Multumesc mult tuturor pentru urari! Si pentru voi toate cele bune si drumuri fara incidente! ;) ;)
Avatar utilizator
danim
 
Mesaje: 457
Membru din: 25 Oct 2007, 14:55
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Maşina: New Ford Puma Titanium, MHEV, 125 bhp, blazer blue

Re: Ce bine e intre prieteni!

Mesajde Alen » 22 Feb 2012, 20:39

La Multi Ani, Daniela ! @};- :)
Avatar utilizator
Alen
 
Mesaje: 7364
Membru din: 15 Apr 2007, 20:19
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Fiesta 2007 1.4 TDCi

Re: Ce bine e intre prieteni!

Mesajde danim » 04 Ian 2013, 14:52

Sa revigoram un pic zona...
Salutare, La muulti, multi ani la volanul masinilor voastre pe care sper ca le iubiti!
Iata ca am intrat si noi in 2013 cu toate bune (si familionul si masinutza)!
Nu am avut probleme de nici un fel cu masina, acum (multzumind lui Dumnezeu) suntem sanatosi si privim cu sperantze catre noul an. Am implinit cca 27000 km(in 5 ani e destul de putin!!!); asa ca baietzii de la service-ul unde merg de obicei (am iesit din garantie in dec. 2012) si unde am curatzat instalatia de aer conditionat ca mirosea cam aiurea, zambesc de fiecare data cand apar! Spun ca masina asta trebuie alergata, ca e cam... "virgina"... Asta este! Merg la job aproape zilnic, in concedii cam 2000 km pe an si la aprovizionarile lunare.... In rest, timpul nu ne permite mai mult, desi am dori!
Si da, in continuare imi iubesc masina (dee... e prima...) si imi place sa citesc despre Ford Focus oriunde, orice. Are reviziile la zi, nu troncane, nu are greieri,....E o rasfatzata! Locuieste in garaj incalzit si cand am timp - in weekend de obicei - mai face si cate o baie...Ca acum avem scula de spalat!
Ce mai! Ne impacam super OK si urmaresc si ce se mai petrece pe forum cand e computerul liber (adica nu il ocupa copilu` cu joaca). Asta se intampla acasa, ca la job nu mai e voie pe site-uri din astea! Acu` suntem in concediu pentru revenire dupa Sarbatori!
Va dorim tuturor Un An Nou cu bine si sanatate, ca e mai buna decat orice!
Si multi KM fara probleme pe unde aveti drumuri!
Avatar utilizator
danim
 
Mesaje: 457
Membru din: 25 Oct 2007, 14:55
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Maşina: New Ford Puma Titanium, MHEV, 125 bhp, blazer blue

Re: Ce bine e intre prieteni!

Mesajde adispan » 04 Ian 2013, 15:43

:) la multi ani si kilometriiiii :)
adispan
 
Mesaje: 10602
Membru din: 06 Iul 2006, 20:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF2 2006 hatch 1.4i 80 CP
VIN: WF03XXGCD36M19528

Re: Ce bine e intre prieteni!

Mesajde danim » 04 Ian 2013, 16:50

Salve Adispan si multzam de uraturi!
New Puma 2021 future owner
Be as young as your heart is. And don`t be afraid show it.
Avatar utilizator
danim
 
Mesaje: 457
Membru din: 25 Oct 2007, 14:55
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Maşina: New Ford Puma Titanium, MHEV, 125 bhp, blazer blue

Re: Ce bine e intre prieteni!

Mesajde danim » 28 Apr 2014, 20:30

Dragii mei...
Uite ca am ajuns sa mai dau cu matura prin topicul asta...S-a ingropat in praf... 8-}
Dupa vreo 22000 si ceva peste km, a venit timpul sa schimbam incaltarile de iarna cu alea de vara. La o verificare mica asupra acelor pantofiori initiali de balet varatec cu care a sosit in familie Forduletzul - Hankook Ventus Prime, am descoperit ca erau deja imbatraniti, ridati si, fara a fi prea uzati la calea de rulare, erau vai mamicutza lor. Asa ca, repejor am facut "rost" -citeste am imprumutat- niste zornaitori si ne-am luat pantofiori noi-nouti. Dupa cautari asidue si zapaciri de amici,prieteni si colegi majoritari barbati, am ajuns la un compromis.
Avem toti pantofiorii noi Dunlop Sport BluResponse cu tot cu jante noi, ca sa nu mai ametim alegand pe la service-uri sa le echilibram si sa "stresam" guma.
Primele impresii, bafta mea cu ploile :shock: si stradutzele libere prin cartier: se comporta admirabil pe umezeala din aia diluviana, se simt bine in volan si nu mai sunt diferente ca la cele vechi pe care, la trecerea iarna-vara, le simteam rigide, tepene si parca erau umflate cu beton. :-t
Aderenta mi se pare excelenta, nu ne mai fuge popoul pe ud in curbele negociate mai agresiv...Deci, pentru moment, sper la un interval de ceva ani de liniste din acest punct de vedere. :D
Oricum, la ce kilometraj avem, mi se pare OK. Daca as avea concedii mai lungi si timp de umblat prin tara asta, as fi mers oricat. Dar asa...
Ne iubim masinuta ca-n prima zi, avem prieteni adevarati ;) si am castigat enorm ceea ce reprezinta http://www.clubford.ro si Asociatia Club Ford Romania. Pentru toate astea tin sa le multumesc si aici, acum, celor care m-au luat in serios si nu au incercat ironii ieftine de masculi feroce. Pasiunea e pasiune la orice varsta. :-*
Va salut cu respect pe toti si va doresc drum intins fara probleme la masini sau in trafic.
O seara FORDmidabila, cum spunea un forumist de p-aici. :)
New Puma 2021 future owner
Be as young as your heart is. And don`t be afraid show it.
Avatar utilizator
danim
 
Mesaje: 457
Membru din: 25 Oct 2007, 14:55
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Maşina: New Ford Puma Titanium, MHEV, 125 bhp, blazer blue

Re: Ce bine e intre prieteni!

Mesajde danim » 21 Feb 2021, 11:22

Salve! A sosit vremea sa mai inlaturam din panzele de paianjen asternute in acest topic. Iata ca timpul m-a obligat sa ma despart, cu regret, de Focusul argintiu MK2 EURO 4. In cca 14 ani de " seviciu credincios" nu am avut griji majore cu masina asta. Doar revizii la intervalul normal recomandat, benzina buna si grija la trafic.
Vreau sa multumesc membrilor comunitatii Club Ford care m-au ajutat, inca de la inceput, sa-mi cunosc masina si sa-i respect necesitatile de exploatare si intretinere. Datorita lor am devenit fan Ford, si, evident, urmatoarea masina va fi tot un Ford. O combinatie de praz cu zaibar, cu "educatie" Ford. Ati ghicit, nu-i asa? Ford Puma 2021, 125 bhp, motor 1.0 Ecoboost mild hybrid, versiune Titanium,culoare blazer blue, accesorizata, in plus fata de configurația de baza, cu pachet confort si pachet asistenta sofer.
Sper sa ma bucur de ea o perioada cat mai mare de timp. Cand va ajunge la casa ei, o voi prezenta mai pe larg.
Avatar utilizator
danim
 
Mesaje: 457
Membru din: 25 Oct 2007, 14:55
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Maşina: New Ford Puma Titanium, MHEV, 125 bhp, blazer blue

Re: Ce bine e intre prieteni!

Mesajde ford21cdc » 22 Feb 2021, 13:45

Faină alegere! Să te bucuri de ea cât mai mult timp și să te poarte mulți km fără incidente. Așteptăm poze cu achiziția.
Avatar utilizator
ford21cdc
Incepator
 
Mesaje: 51
Membru din: 12 Feb 2018, 09:59
Maşina: Ford Focus

Re: Ce bine e intre prieteni!

Mesajde danim » 22 Feb 2021, 13:49

Multumesc de urari. Asteptarea e cea mai grea etapa. Mai ales cand ai in grija 2 moshi de peste 85 de ani pe care trebuie sa ii cari la doctori si analize cu taxi-urile. Si astia nu iau mai mult de 2 persoane in masini!!!
Ultima oară modificat de danim pe 22 Feb 2021, 13:57, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
danim
 
Mesaje: 457
Membru din: 25 Oct 2007, 14:55
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Maşina: New Ford Puma Titanium, MHEV, 125 bhp, blazer blue

Re: Ce bine e intre prieteni!

Mesajde danim » 22 Feb 2021, 13:56

In plus, sunt dezamagita ca softul forumului nu a sesizat ca azi e ziua mea de nastere. Probabil setarile sunt facute sa sesizeze varste mai fragede decat pe cei " over 50's"!
Avatar utilizator
danim
 
Mesaje: 457
Membru din: 25 Oct 2007, 14:55
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Maşina: New Ford Puma Titanium, MHEV, 125 bhp, blazer blue

Re: Ce bine e intre prieteni!

Mesajde jenel » 22 Feb 2021, 18:54

Iti spun eu, La Multi Ani sanatosi si sa te bucuri de noua achizitie atunci cand o sosi!
Ford Focus 3.5 Titanium 5 usi, 1.0 ecoboost 125cp, Candy Red, dec. 2016
Ford Focus 3.5 Titanium 5 usi, 1.5Tdci, 120cp, Frozen White, iulie 2016 (vandut)
“nu accelera mai mult decat ingerul tau pazitor poate zbura”
Avatar utilizator
jenel
Gold Member
 
Mesaje: 726
Membru din: 19 Iun 2007, 02:14
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus 3.5, Titanium, 2016, 1,0, 125CP, hatch,Candy Red

Re: Ce bine e intre prieteni!

Mesajde danim » 22 Feb 2021, 18:59

Esti dragut, jenel. Multumesc.
Avatar utilizator
danim
 
Mesaje: 457
Membru din: 25 Oct 2007, 14:55
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Maşina: New Ford Puma Titanium, MHEV, 125 bhp, blazer blue

Re: Ce bine e intre prieteni!

Mesajde sandu_daniel » 23 Feb 2021, 09:15

danim scrie:In plus, sunt dezamagita ca softul forumului nu a sesizat ca azi e ziua mea de nastere. Probabil setarile sunt facute sa sesizeze varste mai fragede decat pe cei " over 50's"!


Intri in setări dai km (anii) înapoi și sa vezi ca Primești urări in automat. Chiar și retroactiv.
Faina alegerea cu Puma. Sa o porți sănătos.
La mulți ani!
Avatar utilizator
sandu_daniel
Member
 
Mesaje: 498
Membru din: 17 Feb 2009, 21:59
Localitate: Udine
Maşina: FORD MONDEO MK3 MK4 MK5 Vignale
VIN: WF0WXXGBBW2P13626

Re: Ce bine e intre prieteni!

Mesajde danim » 23 Feb 2021, 09:43

Multumesc,Dane.
Avatar utilizator
danim
 
Mesaje: 457
Membru din: 25 Oct 2007, 14:55
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Maşina: New Ford Puma Titanium, MHEV, 125 bhp, blazer blue

Re: Ce bine e intre prieteni!

Mesajde danim » 04 Mar 2021, 14:32

In sfarsit! Deocamdata cu numere rosii, dar legali in Club Ford.
Avatar utilizator
danim
 
Mesaje: 457
Membru din: 25 Oct 2007, 14:55
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Maşina: New Ford Puma Titanium, MHEV, 125 bhp, blazer blue

Re: Ce bine e intre prieteni!

Mesajde jenel » 04 Mar 2021, 16:50

Poze si multi km fara probleme!
Ford Focus 3.5 Titanium 5 usi, 1.0 ecoboost 125cp, Candy Red, dec. 2016
Ford Focus 3.5 Titanium 5 usi, 1.5Tdci, 120cp, Frozen White, iulie 2016 (vandut)
“nu accelera mai mult decat ingerul tau pazitor poate zbura”
Avatar utilizator
jenel
Gold Member
 
Mesaje: 726
Membru din: 19 Iun 2007, 02:14
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus 3.5, Titanium, 2016, 1,0, 125CP, hatch,Candy Red

Anterior

Înapoi la Totul despre membri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 14 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 14 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login