Totul despre membri

Ford Focus ST mk 2.5

Prezentari cu masini, poze, biografii, liste

Moderator: Cornel001

Re: Ford Focus ST mk 2.5

Mesajde The29041993 » 19 Mai 2017, 14:29

Daca vrei te scap eu de arcurile fata vechi :))
Proiectul meu - ALX
viewtopic.php?f=15&t=100837
Avatar utilizator
The29041993
1nsane Member
 
Mesaje: 2402
Membru din: 12 Sep 2013, 00:20
Localitate: Sector 3
Maşina: Ford Focus II Sedan 1.6 tdci 90cp (stg 2 ~195cp)
VIN: WF04XXWPD46A03182

Re: Ford Focus ST mk 2.5

Mesajde poseidon06 » 19 Mai 2017, 19:22

Nu ar fi o idee rea :) Doar ca nu am reusit sa le montez inca. Iti dau un semn pe privat cand ajung sa fac si treaba asta?
Am tot fost prins cu munca si nu am mai facut nimic pe la masina in ultimul timp, am un coltz acasa numai cu piese.
Avatar utilizator
poseidon06
Incepator
 
Mesaje: 0
Membru din: 01 Noi 2014, 22:04
Localitate: Bucuresti
Maşina: 2011 Opel Astra J 2.0 CDTI AFL+FlexRide, 2008 Ford Focus ST Mk2.5

Re: Ford Focus ST mk 2.5

Mesajde The29041993 » 24 Mai 2017, 10:24

Cam asa si la mine, strang cutii si fac planuri. Da, poti sa imi dai un semn.
Stima! :)
Proiectul meu - ALX
viewtopic.php?f=15&t=100837
Avatar utilizator
The29041993
1nsane Member
 
Mesaje: 2402
Membru din: 12 Sep 2013, 00:20
Localitate: Sector 3
Maşina: Ford Focus II Sedan 1.6 tdci 90cp (stg 2 ~195cp)
VIN: WF04XXWPD46A03182

Re: Ford Focus ST mk 2.5

Mesajde poseidon06 » 25 Mai 2017, 20:42

Ok :) Numai bine!
Avatar utilizator
poseidon06
Incepator
 
Mesaje: 0
Membru din: 01 Noi 2014, 22:04
Localitate: Bucuresti
Maşina: 2011 Opel Astra J 2.0 CDTI AFL+FlexRide, 2008 Ford Focus ST Mk2.5

Re: Ford Focus ST mk 2.5

Mesajde radu_andry90 » 10 Sep 2017, 15:43

Ce mai face ST ul? Cum se prezinta? Am revenit printre posesorii de ST, sper sa o aduc pe calea cea buna! :D
Avatar utilizator
radu_andry90
Member
 
Mesaje: 284
Membru din: 12 Noi 2010, 19:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus ST mk2 2.5T

Re: Ford Focus ST mk 2.5

Mesajde poseidon06 » 04 Oct 2017, 12:05

Salut Radu si bine ai revenit in gasca ST! :D Nu am mai intrat de ceva vreme pe forum. Sa o stapanesti sanatos si sa te poarte in siguranta prin locuri frumoase!
ST-ul meu e bine, i-am montat suspensia Bilstein B12, i-am facut revizia, i-am inlocuit racitorul de ulei cu cel de RS care este mai mare, am inlocuit compresorul de A/C si filtrul uscator, farurile (originale Ford, cele vechi erau matuite) si cam atat cred.
Mai am de montat intercoolerul, kitul de inductie sport de la Dreamscience, i-am luat niste grile pentru capota de pe ebay, similare cu cele de RS, doar ca trebuie taiata capota (am preluat ideea de la astia din Anglia care fac la fel). Deci mai am de mesterit la ea.
I-am mai cumparat niste suruburi ARP pentru chiulasa intrucat intentionam anul viitor sa desfac motorul si sa montez pistoane si biele forjate. Insa cred ca o sa ma limitez doar la soft o perioada deoarece directionez banii spre un loc caldut pe care sa il numesc acasa. Desi cu ROBOR-ul asta si instabilitatea din piata, te pomenesti ca ma razgandesc :))

Cum e masinuta ta, totul in regula la ea? Daca ai nevoie de sfaturi sau pareri, poti sa imi spui si pe privat, incerc sa te ajut cu ce stiu :)
Sa iti traiasca flacaul, e clar ca trebuie sa pastrezi ST-ul ca vad ca se inteleg bine deja. Maine poimaine iti cere cheile :D/
Avatar utilizator
poseidon06
Incepator
 
Mesaje: 0
Membru din: 01 Noi 2014, 22:04
Localitate: Bucuresti
Maşina: 2011 Opel Astra J 2.0 CDTI AFL+FlexRide, 2008 Ford Focus ST Mk2.5

Re: Ford Focus ST mk 2.5

Mesajde radu_andry90 » 06 Oct 2017, 22:40

Multumesc pentru raspuns!Incepusem sa cred ca te-ai retras de pe forum :)
ST-ul nu se prezinta tocmai bine, am niste probleme cam ciudate, sau cel putin asa cred!As vrea sa stiu cat iti urca tie indicatorul de la presineaturbinei in fiecare treapta(de exemplu la mine in treapta 1 abia trece de 1/4 din ceas, a2-a putin peste jumatate, a3-a urca cu jumatate de gradatie peste 1/2 din ceas, iar apoi ceasul indica aproape 3/4 pentru celelalte trepte!) Presupun ca inca ai softul stock si as avea nevoie de informatia asta, in caz ca stii, sau poti verifica la tine!) in rest, am schimbat bucsile de la bascule, bielete antiruluiu, tubul dintre intercooler si clapeta de acceleratie,tuburile de admisie dintre filtru si turbina(la intrarea in trbina am gasit o bcata de plastic ce obtura admisia de aer....:| se poate vedea in clipul atasat-cred ca cineva a scapat bucata aceea de plastic si a pus noul tub fara sa isi dea seama..)
https://www.youtube.com/watch?v=E4GVqGLElBA
in final se aude zgomotul evacuarii fara rezonator si cu catalizator gol..
Avatar utilizator
radu_andry90
Member
 
Mesaje: 284
Membru din: 12 Noi 2010, 19:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus ST mk2 2.5T

Re: Ford Focus ST mk 2.5

Mesajde poseidon06 » 09 Oct 2017, 10:35

Salut!

Nu am parasit forumul, dar timpul nu prea ma mai lasa sa intru...
Indicatorul de presiune ar trebui sa urce la 0.7 bar de la treapta a treia in sus, si putin peste jumatate in primele doua parca. Daca nu iti urca presiunea, prima chestie de inlocuit si care e stiut ca se strica repede este supapa control presiune turbina. Eu am schimbat-o mai demult just to be sure pt ca nu e f scumpa. E facuta de Pierburg cea stock, prin Anglia mai sunt unele mai rezistente pentru cazul in care cresti presiunea cu softuri/alta turbina.
Totusi din ce zici cred ca iti face presiune corect - ea e oricum limitata in primele doua trepte. O sa mai arunc un ochi si la mine :)
Ce bucata mare de plastic...bine ca nu a ajuns prin locuri periculoase, mare noroc ai avut. Ai reusit sa vezi si palele turbinei? Sa nu mai fi trecut si alte bucatele mai mici?
Se aude bine evacuarea deres si decat, dar nu iti baraie in masina in mers? Cred ca face o galagie cand ii dai gaz :x
Avatar utilizator
poseidon06
Incepator
 
Mesaje: 0
Membru din: 01 Noi 2014, 22:04
Localitate: Bucuresti
Maşina: 2011 Opel Astra J 2.0 CDTI AFL+FlexRide, 2008 Ford Focus ST Mk2.5

Re: Ford Focus ST mk 2.5

Mesajde radu_andry90 » 09 Oct 2017, 15:19

nu am avut sansa sa vad si palele!Din fericire nu face absolut deloc zgomote ciudate si nu este galagioasa mai deloc in sarcina sau viteze mari(Pe autostrada la 120-130-140+ nu se aude sunetul mai gros sau distorsionat, nici nu intra nimic in rezonanta)!Check engine ul se aprinde doar daca incep sa merg extrem de fin, fara sa o turez prea mult!Altfel nu se aprinde (probat de doua ori si doar atat s a aprins in 4k km)Dupa ce am ajuns aseara in bucuresti, ma resemnasem ca in treapta a 2 a nu urca prea mult fata de jumatatea ceasului!Cand am iesit astazi de la unitate, am lasat motorul sa se incalzeasca si ulterior am "fortat-o" putin!Surpriza..boost-ul in treapta a doua ajungea la fel ca in treptele superioare! :D
boost controller-ul a fost prima chestie schimbata(Pierburg, ai dreptate)-nu s-a schimbat nimic in mersul masinii, asa ca piesa inlocuita am donat-o unui alt posesor de ST mk2 sa vada daca nu cumva controller-ul este problema lui!Lasa-mi un mesaj pe whatsapp,0748340255!Mai discutam acolo!Suntem mai multi pe facebook(ST si RS mk2 si 3), o sa iti dau link!Intentionam sa ne intalnim din cand in cand si cred ca ST ul tau este ONE OF THE Best!Sa ai o saptamana buna!
Avatar utilizator
radu_andry90
Member
 
Mesaje: 284
Membru din: 12 Noi 2010, 19:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus ST mk2 2.5T

Anterior

Înapoi la Totul despre membri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 11 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 11 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login