Totul despre membri

Maximus: Ford S-Max 2 (2016) - The Dark Horse

Prezentari cu masini, poze, biografii, liste

Moderator: Cornel001

Re: Maximus: Ford S-Max 2 (2016) - The Dark Horse

Mesajde adipelcz » 05 Sep 2019, 10:23

Nu am idee cum au igienizat. Cica au un aparat special pt asta, deci nu cred ca dau cu spray prin aeratoare. Mi-am cumparat o camera endoscopica si am reusit sa ajung cu ea pana pe la radiatorul ala din metal, intrand pe gurile de aerisire centrale (cam 50-80 cm prin tuburile alea pe acolo am navigat cu ea as zice). E cam intortocheat si ma indoiesc ca ar ajunge vreun spray unde trebuie cu adevarat.

Nu a mai mirosit, nici n-am folosit masina asa mult, ca mai avem una iar S-Max-ul a cam facut doar cateva drumuri scurte in ultimele 3 sapt. Eu cred ca mai mult decat igienizarea ar fi contat desfundarea conductelor alora. Nu au zis daca erau infundate, sau cat de infundate ar fi fost, ca le curata cu ceva sub presiune am inteles si nu prea se vede daca era sau nu ceva (ca nu-i ca un dop care sare de acolo).

In schimb miroase in masina a aer statut, inchis. Cred ca trebuie sa mai fac o curatare / hidratare a pielii de pe scaune.

Pielea de pe volan s-a mai "asezat" putin si acum se simte ok. Sa vedem cat o tine totusi.

Urmeaza sa merg la revizia de 90.000 (pe care de fapt o fac la 82000) ca le-am facut si pe celelalte mai repede cu 3000-4000 km decat era necesar.

In urmatorii ani intentionez sa folosesc masina doar pentru drumuri lungi, iar pentru naveta la munca, treburi prin oras sa iau una mai mica. Daca o tin asa cu 30.000+ km / an, intr-un an si ceva o sa ies din garantie inainte de vreme, din cauza kilometrilor. Asa ca poate reusesc sa fac pe la 10-12.000 pe an cu ea in urmatorii 4, si sa ajung la 140.000 cand o implini 7 ani. Macar stiu ca pana atunci am garantie la partile mecanice si electrice. Dupa aia...probabil o s-o vand daca o sa inceapa sa ceara bani pe reparatii.
adipelcz
Member
 
Mesaje: 373
Membru din: 02 Mar 2009, 14:03
Localitate: Germania
Maşina: Ford S-Max 2 (2.0 TDCi 210 CP Powershift, Titanium)

Re: Maximus: Ford S-Max 2 (2016) - The Dark Horse

Mesajde adipelcz » 21 Oct 2019, 10:20

Un nou update, la 86.500 km.

Am facut revizia de care ziceam mai sus, am schimbat discurile si placutele pe spate (au tinut pana acum cele originale), si celelalte chestii ce mai trebuie schimbate la a 3-a revizie. Instalatia de AC n-a mai mirosit deloc, am facut niste drumuri lungi (Germania-Romania si inapoi) si pare ca problema s-a dus. Am mers si cu AC, si fara si nu a mirosit nimic aiurea.

Alte probleme tehnice n-au mai aparut, insa din pacate am luat o piatra in parbriz si e in zona din fata soferului, asa ca ma tem ca ma paste o inlocuire de parbriz, care e "doar" 2500 euro. Astia pe aici prin Germania nu dau TUV daca ai ciobituri in zona de vizibilitate a soferului, care-i fix aia de deasupra volanului, unde culmea, prima piatra care nu face doar o ciupitura cat un varf de ac, de data asta a facut o stea de cam 1 cm. Sa vad cum fac cu asigurarea, daca merita sau nu sa o "stric" pentru parbriz, sau nu...
adipelcz
Member
 
Mesaje: 373
Membru din: 02 Mar 2009, 14:03
Localitate: Germania
Maşina: Ford S-Max 2 (2.0 TDCi 210 CP Powershift, Titanium)

Anterior

Înapoi la Totul despre membri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 8 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 8 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login