Totul despre membri

Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Ford

Prezentari cu masini, poze, biografii, liste

Moderator: Cornel001

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 16 Aug 2017, 20:44

@adictoma

Cam pe la 7.5,7.6 am si eu consumul mediu de cand am luat masina. In Bucuresti intr-adevar e haos, nu prea ai cum sa masori consumul, nici nu e realistic, oricum acel 8.2 mi se pare ok tinand cont ca Cmax-ul e mai greu.

@bugatty
Multumesc pentru confirmare :). Si la alti producatori se mananca din cascaval dar parca nu asa mult,
interesant ce zici legat de mk2 si fiesta...poate astea noi au prea multa electronica de se dau peste cap asa ... etc
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde Mucifer » 16 Aug 2017, 20:59

Eu cred ca arata un consum pe CB ca sa ne simtim noi mai bine. Nu multi calculeaza cat au consumat dupa ce au alimentat din nou. Ceea ce ar trebui sa nu facem nici noi si sa ne bucuram de masina si de puterea ei. Oricum traficul e diferit in fiecare zi, fiecare suntem in alt oras, etc. In TM sunt ore la care se merge bara la bara si sunt ore in care mergi linistit si mai si prinzi toate semafoarele pe verde pe acelasi traseu. Deci... da-l in masa de consum. Eu fac aprox 200 km pe saptamana. Daca am cu 1l/100 mai mare consumul, ma costa 10 lei in plus la pompa. Nici cat un pachet de tigari. Dar nu am stat incordat sa nu accelerez prea tare :))
Mucifer
Member
 
Mesaje: 330
Membru din: 09 Mai 2017, 20:25
Maşina: Ford Focus 1.5 EB MK 3.5

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 16 Aug 2017, 21:47

Salut Mucifer, ai rezolvat cu bara? :))
Nu m-am plans de consum, doar am testat o perioada de timp sa vad care e diferenta intre consumul real si cel indicat de CB. Eu chiar am specificat de multe ori ca 1.5 trebuie cumparat pentru placerea de a conduce. :)
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde Mucifer » 16 Aug 2017, 21:56

Corect Dorinelis ;)

Da, am rezolvat cu bara, au vopsit doar local, nu toata bara, zic eu ca e mai bine asa pentru ca vopseaua de fabrica e vopsea de fabrica. Oricum au lucrat foarte frumos, nu se vede absolut nimic si crede-ma ca m-am uitat bine de tot. Acum... sper sa si reziste in timp :))
Mucifer
Member
 
Mesaje: 330
Membru din: 09 Mai 2017, 20:25
Maşina: Ford Focus 1.5 EB MK 3.5

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 02 Sep 2017, 16:02

ODO: 10.000 km

Am ajuns la o cifra frumoasa de km, masina merge foarte bine, ma face mereu sa regret ca nu am mai multe drumuri extraurbane :)) Gasolina & talpa baby :))
In ultima perioada am observat darele care raman de la duzele de spalat parbrizul, ca e praf sau nu tot raman, al naibii de urat. Ca tot se vorbea pe net, cred ca Focus 3 e ultima compacta cu duze pe capota, sunt curios cum o sa fie la modelul nou.
Fişiere ataşate
33.jpg
22.jpg
11.jpg
55.jpg
44.jpg
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde Mucifer » 02 Sep 2017, 21:49

La multi... km! Si eu am observat urme de la lichidul de spalat parbrizul. Fiecare luam din alta parte dar urme raman. Nu prea inteleg...
Mucifer
Member
 
Mesaje: 330
Membru din: 09 Mai 2017, 20:25
Maşina: Ford Focus 1.5 EB MK 3.5

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 03 Sep 2017, 18:53

Multumesc! Ce sa faci, fiecare masina are hibele ei :)
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 17 Sep 2017, 18:28

Fkng Shit! Azi am avut parte de cea mai mare diferenta intre pompa si CB, respectiv dupa 297.5 km facuti in oras pe CB aveam 10.4...la pompa am bagat 35.22 l benzina, rezulta un consum de 11.8 real....WTF...1.4 l in plus? Bleahhh ....
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde BogdanFSB » 17 Sep 2017, 19:19

Mda, din pacate e o dezamagire mare cb-ul.
Avatar utilizator
BogdanFSB
Moderator
 
Mesaje: 3640
Membru din: 23 Iun 2008, 14:29
Localitate: Bucuresti
Maşina: Renault Kadjar Intense EDC

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde A n d r e i » 19 Sep 2017, 20:11

E clara treaba cu CB-ul asta. Pana acuma la mine e o eroare cuprinsa intre 0.3 si 0.6. Mai mare cand circul mult in oras si mai mica in exterior. Oricum eu nu mai tin cb-ul pe consum, il tin pe viteza. Recomand tuturor.
Avatar utilizator
A n d r e i
Member
 
Mesaje: 259
Membru din: 11 Ian 2017, 15:30
Localitate: Buzau
Maşina: Ford

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 03 Oct 2017, 14:29

A venit toamna devreme, azi am schimbat rotile de vara cu cele de iarna si din nou surprins de silentiozitatea nokian-urilor.

Dupa montaj am fost la spalat si ca de fiecare data, dupa o baie...mai vezi ce s-a mai intamplat cu masina intre timp...:), din pacate am observat o mica zgarietura pe parbriz in partea de jos, imi pare rau ca nu am spalat intai masina, ca sa fi intrebat la service daca tot am trecut pe acolo. Nu stiu cat de grava e....insa cert e ca la mine nici un an nu a rezistat parbrizul intact desi nu am mers extraordinar de mult, abia am trecut de 10.000 km.
Fişiere ataşate
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 12 Noi 2017, 22:26

ODO 12.000

Ne apropiem cu pasi rapizi catre prima revizie in ianuarie si odata cu ea alte cheltuieli, casco, rca, rovinieta. Doare tare dar macar doare o singura data pe an :). Intre timp am ajuns cu bine la borna 12.000, toate bune si frumoase pana acuma.
Am schimbat sosonii de vara cu cei de iarna luna trecuta si intre timp am schimbat antena stoc cu una mai mica de pe altgrad.

Singurul lucru de mentionat ar fi legat de lichidul de racire la care am completat asta vara cand era la minim, acum vad ca se prezinta cam la fel. Cred ca o sa-l las asa deocamdata si completez la revizie cand voi cere si o verificare a instalatiei daca e ceva in neregula pe acolo de a scazut din nou in decurs de 3 luni.

Pentru cei care se intrebau daca intr-un sedan incape o lada frigorifica am pus o poza :)).

Legat de consum, in oras e cam la fel indiferent de localitate, m-am plimbat in week-end prin Braila vreo 50 km si mai jos de 10.5 nu am coborat. In Bucuresti stim cum stau lucrurile. Mai jos de 10 in oras nu cred ca se poate scoate, si 10 e fantasmagoric sa zic asa, probabil doar daca mergi noaptea scoti mai putin. Realistic eu m-am obisnuit cu 11-12 real la pompa.
Am blamat destul de mult CB care minte frumos cel putin la consumul de oras dar si cel mixt...si probabil ca intr-un fel e normal pentru ca nu are unde sa se stabilizeze si nici constant nu mergi in astfel de conditii. Pe de alta parte la drum lung povestea este alta.
Am avut drum in week-end la Braila si tinand cont ca m-am dus singur am zis sa-mi masor consumul la pompa.

Zis si facut, iesit din Buc vineri seara, facut plin la MOL...bagat 100 km pe A2 pana la Drajna cu mers in zona 125-140, iar apoi inca 100 de km de la Drajna la Braila pe dn cu 100-115. N-am folosit AC, iar depasiri am facut mereu cand am avut nevoie, deci n-am mers chill. La intrarea in Braila ma opresc la MOL si ma uit pe CB...5.6 si AVG speed 94 , WOW zic eu...ia sa vedem cat m-a mintit acuma :))...iar la pompa surpriza...5.8. Deci 207 km facuti cu 12 l de benzina si un mers nu tocmai linistit. Super super super zic eu.
La intoarcere merg mai linistit sa vad cat scot. :) Azi fac din nou plin la plin, merg frumos si constant cu 105 pe dn si 115-125 pe A2, fara multe depasiri ca era cam liber, folosind frana de motor prin localitati, fara multe bruscari....ajung in Buc la MOL...CB spune 6.0 si AVG speed 93. Zic eu cum dreaq ca am mers mai incet....la pompa 6.03....al naibii era sa fie fix la fel, ce mai surpriza :))

Concluzia o trageti voi, insa eu sunt super multumit de cat scoate masina asta la drum lung pentru cati cai are.

Acuma dupa aproape un an si destui km...as mai cumpara masina asta din nou? Cu siguranta da...poate as fi schimbat caroseria cu wagon, dar tot pe 1.5 as fi mers.
Fişiere ataşate
4.jpg
Antena si sosoni 1
5.jpg
Antena si sosoni 2
6.jpg
Antena si sosoni 3
3.jpg
Antena si sosoni 4
9.jpg
Braila - Bucuresti - CB
10.jpg
Braila - Bucuresti - AVG Speed
7.jpg
Bucuresti - Braila - CB
8.jpg
Bucuresti - Braila - AVG Speed
2.jpg
Lada frigo
1.jpg
Nivel Lichid racire
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde Tzepi » 13 Noi 2017, 00:08

Frumoase sedanurile astea :)
Poti pune te rog un link cu acea antena?

Sent from my EVA-L19 using Tapatalk
ex - 2002 Mondeo Turnier 2,0 TDDi 116CP TREND verde metalizat
ex - 2007 Fiesta 1.4 TDCi 68cp Confort Tango Red
ex - 2019 Mondeo mk5.5 Hatchback 2.0 Ecoblue A8 Titanium Magnetic
2007 Focus mk2 Sedan 1,6 TDCi 90cp Trend 007 Moondust Silver
2015 Focus mk3.5 Sedan 1,5 TDCi 120cp Titanium Premium Moondust Silver
Avatar utilizator
Tzepi
Gold Member
 
Mesaje: 553
Membru din: 27 Iun 2005, 04:54
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde alyn_acn » 13 Noi 2017, 08:58

E oarecum normal consumul mai mare la intoarcere, pentru ca urci. La fel mi se intampla si mie, cand merg spre Buc am un consum, cand ma intorc spre Pitesti am alt consum, mai mare! In aceleasi conditii.
Legat de acea antena, cum sta cu receptia radio?
Cauta simplu pe Google : problema xyz/clubford
Regulament forum : ucp.php?mode=terms
Avatar utilizator
alyn_acn
 
Mesaje: 3865
Membru din: 17 Noi 2009, 18:48
Localitate: Mioveni-Pitesti
Maşina: Ford Mondeo Titanium
VIN: WF0EXXWPCEFKxxxxx

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 13 Noi 2017, 09:37

Tzepi scrie:Frumoase sedanurile astea :)
Poti pune te rog un link cu acea antena?


Salutare, mersi frumos:) Linkul mai jos.

http://www.catalog.altgradauto.ro/artic ... 19404.html


alyn_acn scrie:E oarecum normal consumul mai mare la intoarcere, pentru ca urci. La fel mi se intampla si mie, cand merg spre Buc am un consum, cand ma intorc spre Pitesti am alt consum, mai mare! In aceleasi conditii.
Legat de acea antena, cum sta cu receptia radio?


Eu nu am sesizat nici o deosebire fata de antena stoc cu care a venit masina, adica poate sa fie mai buna, ca mai rea nu cred ca e. In afara orasului posturile pe care le ascult in mod normal prind bine (Europa/Magic/Virgin), insa n-am stat sa verific in detaliu.

Legat de consum, asa e, oricum la tine ma gandeam ca e mai radicala urcarea spre Pitesti :)
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde djkoss86 » 13 Noi 2017, 14:24

Asta cu antigelul am observat-o si la mine la diesel. Nu inteleg unde a disparut.
Focus MK 3.5 sedan 2.0 tdci
Avatar utilizator
djkoss86
Gold Member
 
Mesaje: 721
Membru din: 23 Iun 2010, 00:02
Localitate: Bucuresti
Maşina: MK 3.5 sedan 2.0 tdci

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde Tzepi » 13 Noi 2017, 14:54

merci ptr link :)

si eu am completat anul asta antigelul, in martie parca. Vad ca mentine nivelul de atunci..
ex - 2002 Mondeo Turnier 2,0 TDDi 116CP TREND verde metalizat
ex - 2007 Fiesta 1.4 TDCi 68cp Confort Tango Red
ex - 2019 Mondeo mk5.5 Hatchback 2.0 Ecoblue A8 Titanium Magnetic
2007 Focus mk2 Sedan 1,6 TDCi 90cp Trend 007 Moondust Silver
2015 Focus mk3.5 Sedan 1,5 TDCi 120cp Titanium Premium Moondust Silver
Avatar utilizator
Tzepi
Gold Member
 
Mesaje: 553
Membru din: 27 Iun 2005, 04:54
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 08 Ian 2018, 10:35

ODO 14.000

Nivelul de antigel sta mai mereu pe la minim, din ce am observat uneori pare la minim, uneori sub, probabil depinde de inclinatia locului pe care sta masina. Oricum, vine revizia in 2 sapt si nici de-al dreaq nu mai completez pana atunci desi am bidonul cu mine mereu.
Sincer sa fiu, butoiul cu antigel de la dacia era mai bine pozitionat, adica drept, stiai mereu care e treaba, asa cu inclinatia asta e cu dus si intors. Oricum, am completat de vreo 2 ori anul acesta antigelul, foarte putin ce-i drept cat sa-l readuc intre min si max, el fiind usor sub in respectivele situatii.

In perioada 22 dec-5 ian, circuland doar prin Buc am avut un consum de 9.4 urban pe circa 350 km. Surpriza frumoasa a fost cand am facut pompa, consumul fiind 9.36...:)) prima oarca cand ma pacaleste "frumos" CB-ul. In week-end la o iesire de 400 km am scos 6.4 pe A2 si DN, mers mai alert, 86 vit medie.
Dupa un an aproape mi-am dat seama ca nu am verificat daca merge CD-playerul, asa ca mi-am luat cateva discuri din colectie....asa ca pentru nostalgici, sau ca sa zic cei care au crescut cu CD-urile :))

In alta ordine de idei masina merge bine si asteapta prima revizie. M-am hotarat si asupra locului, voi face tot la Colina in continuare interventiile, istoricul din 2017 m-a facut sa raman loial, cel putin pentru moment.
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 22 Ian 2018, 13:43

ODO 14.300 km si 1 AN :)

Iata ca am facut anul asa ca tragem linie si facem un rezumat.

Ideea generala se poate rezuma simplu: sunt foarte incantat de alegerea facuta. Zic eu ca am avut asteptari realiste de la o masina de acest gen, o conduc de placere atat pana la Lidl cat si in afara orasului. Experienta la volan este intr-adevar speciala si face ca orice iesire sa fie placuta. M-am invartit cu ea si prin Bucuresti insa nu merg zilnic cu ea la servici, doar cand e nevoie ca sa zic asa. Pentru momentul vietii in care sunt eu, 32 ani si bebe mic, masina este mai mult decat confortabila la capitolul spatiu. Evident ca se poate mai bine, dar la mine de exemplu incap in masina socrul in fata, iar in spate scoica cu baza isofix, mamica si bunicuta stau foarte bine. (am spus ca detaliu, nu ca as merge in formula asta prea des :)) In portbagaj mi-au incaput carutul si chiar landoul cand am avut nevoie, deci spatiu necesar este insa depinde pana la urma si ce vrem sa facem cu spatiul.

Dotarile unui trend cu optionalele alese sunt mai mult decat decente din punctul meu de vedere. Singurul lucru pe care l-as mai fi adaugat din fabrica ar fi fost geamurile fumurii spate. Clar daca aveam oportunitatea sa iau un titanium incercam insa oricum am dat pe ea cam cat un titanium la "oferta din zilele noastre" :) .

Nu pot sa nu remarc niste lucruri, unele funny, din timpul primului an cu focusul, le trec mai jos:

- usile grele...wow, dupa sandero nevastamea fiind si mai mica de statura a avut probleme la inceput sa deschida usile :))
- coltul bordului din stanga...pffai pana m-am obisnuit sa nu-mi fac knock out genunchiul stang in el a durat cateva meciuri :)
- eu am 1.85 si incap foarte bine in fata, chiar imi place tipul acesta de interior, chiar daca e mai inghesuit, in spate m-am urcat si incap si acolo :) in spatele scaunul soferului.
- am avut si o criza la un moment dat, venindu-mi la servici o comanda de lustre..mici ce-i drept...au venit in cutii mari...care evident ca in portbagaj nu incapeau...dar nici in spate...pff..prima si ultima oara nervi la maxim, 2 cutii si nu puteam sa plec cu ele spre casa. Pana la urma le-am inghesuit, una pe bancheta din spate mai indoita asa, si alta pe locul din fata unde este deschiderea mai mare :)) N-am mai facut teste dinastea de atunci. :)
- e adevarat ca dupa o masina cu haion parca sedanul e mai restrictiv insa depinde ce faci cu el, eu pana acuma nu am avut nevoie de mai mult;
- la mine petalele de eco la schimbat dispar cu cresterea kilometrilor :)), sunt campion doar la anticipare;
- am avut ocazia de mai iau prin masina ba rude ba persoane mai in varsta, si nimeni nu-si punea centura in fata ca lasa ca e bine ca o tin asa in mana....hehe...cand a inceput sa bazaie avertizorul au bagat-o imediat :))
- printre persoanele mai sus mentionate carora le "placea" centura, le placea si masina...si imi ziceau...."bai da au facut astia dieselurile astea asa bune acuma ca nici nu le mai auzi" :))

De aproximativ 6700 de km tin jurnal de consum la pompa in tel cu aplicatia Drivo. Iata si cateva statistici de pana acuma (proportiile nu le stiu dar cred ca mai mult urban):

Carburant pe ultimii 6700 km
◦Cost benzina: 3.728 lei
◦Cantitate consumată: 679.64 L
◦Plinuri: 21 in 205 zile
◦Distanța medie între alimentări: 320 km
◦Consum mediu: 9.54%
◦Consum cel mai mic: 5.83%
◦Consum cel mai mare: 12.47%
◦Cost carburant pe km: 0,55 lei
◦Cost carburant pe zi: 18,18 lei


Service (revizii, vulcanizare...)
◦Cost total: lei
◦Revizie: 780 lei
◦Schimb roti: 140 lei


Probleme tehnice/garanții
◦Rezolvate: 1 (aripa spate usor atinsa- rezolvat pe CASCO cu regres)


Îmbunătățiri/modificări
◦Tavita portbagaj
◦Antena scurta
◦Faruri tenta inchisa :D


Revizia de 1 an a fost facut la Colina in Popesti, intr-o zi de sambata, batea vantul pe acolo pentru ca erau mai putini mecanici. Programarea am facut-o inainte de sarbatori :). Per total sunt multumit, a durat cam 1 ora si 40 min, am venit la 8 dim iar la 10 eram deja inapoi acasa.
Am stat mereu langa masina, mai vorbit cu mecanicul, am fost atent la ce face....ma rog, chestii uzuale pana la urma, o rutina revizia de 1 an. Insa au fost si 2 lucruri care nu mi-au placut, si chiar puteam sa-mi iau teapa daca nu stateam la masina. Primul lucru care nu mi-a placut a fost ca stand de vorba cu omul mecanic l-am intrebat daca motoarele 1.5 EB mai sunt facute sau nu la Craiova, ca ma uitam pe motor dupa ce a dat capacul jos si nu vedeam nimic scris despre unde e produs sau nu am observat eu. Surpriza, omuletul nu stia. Eu in mintea mea, bah asta e mecanic si nu stie unde se produce motorul....ma rog, poate sunt eu carcotas sau prea "pasionat" de universul Ford, in care am intrat de 1 an incat sa ma gandesc ca nu doar consultatii ar trebui sa stie unde se produce un motor sau o masina.
Al doilea lucru care nu mi-a placut, a fost ca dupa ce eu am vorbit cu tipul de la receptie si aveam trecut pe foaie 5 bidoane de 1 L ulei , adica nu ulei de butoi....am vazut ca omul meu vine cu "carafa", si il intreb ce-i asta....pai uleiul, pai da dar eu am cerut la bidon, dute si verifica...se duce vorbeste cu tipul de la receptie, se duce la piese din nou...si da, gresisera ce-i de la piese care cica sunt mereu neatenti. Eu in sinea mea nu stiam daca sa plang sau sa rad. Deci daca nu eram acolo, luam teapa frumos. In rest totul bine, au intrat 4 L, desi in manual sunt trecuti 4.1, am verificat pe joja si era cam maxim aproape asa incat al 5-lea bidon nu l-am mai desfacut, o sa-l folosesc cand va fi nevoie sa mai completez daca scade.
Legat de antigel, ei spun ca de regula nu se completeaza mai mult de 100-200 ml intre revizii iar verificarea mai uzuala de acum nu a relevat nimic, cum eu n-am masurat ce-am mai adaugat anul acesta, o sa fiu atent la acest detaliu in continuare urmand sa revin pentru teste mai amanuntite legate de acest subiect daca se va impune. Daca va amintiti discutia mai veche legata de mirosuri, pretul reviziei a fost marit si datorita filtrului de polen cu carbon....surpriza a fost cand am vazut ca eu deja aveam filtru cu carbon pe masina, nu era cel standard, si cu toate acestea cand trec prin zone unde "pute", te izbeste din plin mirosul.

La capitolul nemultumiri, stau si ma gandesc ce sa scriu. Poate sa fie CB care in regin mixt sau urban se da complet peste cap avand diferente de 1 chiar 1.5 L intre ce arata si realitate dar chiar si asa nu e ceva la care nu ma asteptam, e ceva des intalnit si oricum consumul nu a fost indicatorul pentru care am cumparat masina. Pe de alta parte sunt realist si stiu ca masina perfecta nu exista. Tot ce ma intereseaza e sa mearga bine si sa ma tina cat mai departe de service, restul nu prea conteaza.

Sa ne auzim cu bine si peste un an :D
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde C_R_G » 24 Ian 2018, 09:16

La mai multi km fara incidente. Si eu am f polen cu carbon si clar nu mai face fata in traficul recent, de cand cu toate tigaile fumigene deportate aici. Solutia mea e una singura: odour plus. Am deja 2 bucati de rezerva pentru reviziile viitoare.
C_R_G
Gold Member
 
Mesaje: 743
Membru din: 17 Dec 2014, 10:30
Maşina: Focus Titanium Estate MK3.5 1.5 eb a/t, Fiesta mk7 1.4 a/t
VIN: WF06XXGCC6GG51998

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 24 Ian 2018, 22:13

Multumesc C_R_G, la fel si tie.

Eu tot odour plus am luat, de asta e si umflat pretul reviziei. Intriga e ca atunci cand a scos filtrul original de polen arata exact la fel ca asta pe care l-a pus, dar nu stiu daca era cu carbon simplu sau tot odour plus. La cel nou scria pe cutie, la celalalt vechi n-am avut cum sa verific.

Acuma astept sa vad practica :), chiar sunt curios ce diferenta este.
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 26 Feb 2018, 01:36

ODO 16.000 km

Deci pot sa spun ca packetul de iarna si-a scos banii si o sa ii tot scoata in continuare, e clar optiunea care trebuie luata cu ochii inchisi la un ford. Anul trecut nu prea am avut cand sa-l folosesc dar anul asta de prin noiembrie cand am inceput sa gasesc mazga pe parbriz dimineata, l-am tot folosit si in ultima perioada destul de des, asta poate si pentru ca am plecat mai mereu la ore foarte matinale de acasa :).

Mirosuri n-am mai sesizat de cand am schimbat filtrul de polen desi de aproape o sapt am inceput sa fac naveta pe A3 si dn1 pe ruta Buc-Dambovita, deci merg la 2 zile pe langa rafinaria de langa Ploiesti si nu mai simt nimic urat, ori s-a mai curatat zona ori Odour Plus ala e prea bun.

La consum jonglez intre 6.0 - 6.6 naveta pe A3 + dn1, aprox 200 km. Super incantat de consum si de cum se comporta masina in general mai ales ca a fost destul de frig zilele acestea. Am observat ca start-stopul functioneaza si daca e 1 grad sau 2 ... doar de chestie caci il tin mereu disabled, azi am incercat la -2 si n-a mai vrut :).

Tot azi, ca un adevarat preapreocupat de ce se mai intampla sub capota, am zis sa vedem ce mai fac alimentele, in special antigelul, si vad ca e la fel ca acum o luna la revizie, adica la maxim.

Toate bune si frumoase, asteptam vremuri mai calde!
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde alyn_acn » 26 Feb 2018, 07:47

dorinelis scrie:ODO 16.000 km

Deci pot sa spun ca packetul de iarna si-a scos banii si o sa ii tot scoata in continuare, e clar optiunea care trebuie luata cu ochii inchisi la un ford....

Mirosuri n-am mai sesizat de cand am schimbat filtrul de polen desi de aproape o sapt am inceput sa fac naveta pe A3 si dn1 pe ruta Buc-Dambovita, deci merg la 2 zile pe langa rafinaria de langa Ploiesti si nu mai simt nimic urat, ori s-a mai curatat zona ori Odour Plus ala e prea bun...!

Pachetul de iarna ar trebui luat pe orice masina! Si eu il folosesc din plin.
Chiar sunt curios de acel filtru de polen, o sa-l incerc si eu la urmatoarea revizie!
Cauta simplu pe Google : problema xyz/clubford
Regulament forum : ucp.php?mode=terms
Avatar utilizator
alyn_acn
 
Mesaje: 3865
Membru din: 17 Noi 2009, 18:48
Localitate: Mioveni-Pitesti
Maşina: Ford Mondeo Titanium
VIN: WF0EXXWPCEFKxxxxx

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde A n d r e i » 01 Mar 2018, 19:54

Si eu ma apropii de 10k. Mie azi mi-a intrat ss-ul la -3 sau -4. Chiar m-a surprins. Ii bagi benzina de 98/99/100 sau de 95? Eu am observat o chestie (posibil placebo), cand ii bag de 99 (petrom) sau 100(omv) consumul e mai mic, cel putin exterior. Am venit intr-o seara de la Braila, mers lejer, legal, si am scos 5.4.
Avatar utilizator
A n d r e i
Member
 
Mesaje: 259
Membru din: 11 Ian 2017, 15:30
Localitate: Buzau
Maşina: Ford

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 02 Mar 2018, 07:48

@alyn_acn,

Nu stiu ce sa zic, daca e bun sau nu, dar cu siguranta merita incercat macar o data, daca nu e o problema pretul dublu fata de cel normal. (La reprezentanta mi-a crescut cu vreo 20-25% pretul total :)) A trecut abia o luna de cand l-am pus, voi mai reveni cu impresii in timp. Dar la prima strigare pare altceva.

@Andrei,

E posibil daca ai mers mai mult inainte sau dupa un drum mai lung sa intre si la -3,-4, probabil era destul de incalzit motorul ca sa faca fata, insa intr-adevar sunt si eu surprins. Benzina bag doar 100 de la OMV sau MOL, uneori si de la Rompetrol. 95 am bagat doar o data sau de 2 ori asa ca nu prea pot sa-mi exprim un punct de vedere veridic in sensul asta. Imi place cum merge si se simte cu OMV 100, iar consumul este decent, in functie de cei multi factori pe care ii stim :) Pe un drum national se pot scoate lejer consumuri sub 6 daca mergi normal, ... insa depinde cat rezistam sa mergem normal :))

Azi am plecat mai devreme din Dambovita spre Buc si ca sa nu ajung eu cuc inainte de 7 am mers mai relaxat pe A3, 100-110.....deci vreau sa zic ca imi venea mereu sa casc, sa fac ceva prin masina, mai ales ca nu se auzea nici un zgomot, liniste totala, nimeni pe autostrada, intuneric bezna...noroc cu radioul :), nici desteptarea de la Europa fm nu era pornita inca :)
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde A n d r e i » 03 Mar 2018, 09:05

Ss-ul meu e nebun. In dimineata asta a intrat la - 3 grade cu apa la maxim 70 grade, scaunele incalzite, volanul incalzit, cuplate. Aveam maxim 2 km mersi
Avatar utilizator
A n d r e i
Member
 
Mesaje: 259
Membru din: 11 Ian 2017, 15:30
Localitate: Buzau
Maşina: Ford

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 04 Mar 2018, 21:26

Ultimul plin, in mare parte naveta A3+DN1, viteza medie 66.
Fişiere ataşate
1.jpg
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 12 Mar 2018, 10:42

Aseara am facut plinul si intorcandu-ma pe dn1 in Buc din Dambovita am oprit la Ikea. Ma uit in bord, consum 4.5, viteza medie 78. Am zis WTF, s-a blocat CB-ul, caci incet nu am mers deloc ? Acasa am ajuns cu 5.0, traversand orasul de la nord la sud.

Anyway, this car never stops amazing me...somehow.
Fişiere ataşate
1212.jpg
222.jpg
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde A n d r e i » 12 Mar 2018, 16:37

Ha ha, s-a prajit. Cred ca ai prins de coada 8-}
Avatar utilizator
A n d r e i
Member
 
Mesaje: 259
Membru din: 11 Ian 2017, 15:30
Localitate: Buzau
Maşina: Ford

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde A n d r e i » 12 Mar 2018, 17:16

*vant de coada.
Avatar utilizator
A n d r e i
Member
 
Mesaje: 259
Membru din: 11 Ian 2017, 15:30
Localitate: Buzau
Maşina: Ford

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Totul despre membri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 8 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 8 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login