Totul despre membri

Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Ford

Prezentari cu masini, poze, biografii, liste

Moderator: Cornel001

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 16 Mai 2017, 16:28

BogdanFSB scrie:Ala se pune si dupa daca vrei. :)


Multumesc Bogdan,
Tocmai de asta te intrebasem acum ceva timp daca a fost complicata operatiunea :D
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde BogdanFSB » 16 Mai 2017, 16:30

Intr-o ora-doua se rezolva daca ai ce iti trebuie ca "hardware" si doua maini pricepute.
Avatar utilizator
BogdanFSB
Moderator
 
Mesaje: 3640
Membru din: 23 Iun 2008, 14:29
Localitate: Bucuresti
Maşina: Renault Kadjar Intense EDC

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 18 Mai 2017, 12:57

Ma pregatesc de un drum ceva mai lung prin tara (1500-2000 km) prin Moldova si Maramures. Initial aveam planificata o excursie pana in Austria , dar cum intre timp a aparut bebe la orizont am hotarat cu nevasta sa stam mai pe aproape :).
Cum anul trecut, cam in aceeasi perioada, am descoperit frumusetea judetului Caras Severin, am zis sa dam o tura prin nordul tarii, unde nu am mai ajuns pana acuma.

Traseul in mare parte va fi Bucuresti - Brasov - Targu Neamt - Salistea de Sus (Maramures) - Sibiu - Bucuresti. Pe langa drumul propriu zis vor fi destule vantureli pe la manastiri si obiective turistice. De vazut sunt multe, sper sa reusim sa vedem macar jumate din ce ne-am propus, cu siguranta ne vom opri la lacul Rosu, cheile Bicazului, ceatatea Neamt, manastirile din zona Targu Neamt dar si din zona Sucevei, Mocanita....etc

Ii multumesc lui @71doru pentru detaliile despre starea drumurilor de pe traseu.


Voi reveni cu impresii despre drum si sejur in general la intoarcere.
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde andrei.dudu » 18 Mai 2017, 13:57

drum bun si calm cat cuprinde pe e85 :)
ma duc si eu pe 12.06 prin moldova.
am vorbit si eu cu 71doru si cred ca si cu tine in topicul de consum 1.6
Avatar utilizator
andrei.dudu
Gold Member
 
Mesaje: 599
Membru din: 26 Iul 2014, 15:11
Localitate: Craiova
Maşina: Ford Focus Wagon 1.6 Ecoboost 150 - Titanium + optionale
VIN: WF0LXXGCBLEB71588

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 18 Mai 2017, 14:19

andrei.dudu scrie:drum bun si calm cat cuprinde pe e85 :)
ma duc si eu pe 12.06 prin moldova.
am vorbit si eu cu 71doru si cred ca si cu tine in topicul de consum 1.6


Multumesc Andrei, si tie la fel!

Dap, asa e, I-am mai trimis cateva mesaje in privat :D, am vazut ca ai spus ca mergi in Moldova, sa ai parte de vreme buna si distractie cat cuprinde:). E o perioada buna iunie pentru vacante, sper sa nu fie mare aglomeratie. Eu o sa merg pe la inceput, in saptamana cu 1 iunie.

Sper totusi sa nu fie si iunie asa ploioasa ca luna asta. In week-endul cu 1 Mai a fost urat si planurile initiale au cam fost date peste cap.

Salutari,
Alex
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 04 Iun 2017, 21:06

Salutari,

Am revenit pe meleagurile capitalei dupa o saptamana prin zona Moldovei si Maramuresului. A fost primul drum mai lung cu masina, am mers pe toate tipurile de drumuri si conditii, pe ploaie, pe soare, prin munti, prin dealuri .... trendinho s-a comporta excelent. Bilant la final de calatorie: 2.194 km, 147 litri benzina arsi respectiv un consum mediu de 6.7 calculat la pompa....trip 2 este SF respectiv 6.1 :). Ca stil de condus, fiind in vacanta, am mers normal, am vrut sa profit de frumusetea peisajelor mai mult. Pe de alta parte, nici nu aveam pe unde sa o calc bine, eram mai degraba atent la gropi, drumurile proaste, gps, soferi imprudenti...etc. Cel mai bine am mers la plecare si la intoarcere respectiv Buc - Gheorgheni si Cluj-Bucuresti, unde si drumurile erau asa cum trebuie.

Cu ocazia vizitei in nordul tarii mi s-au activat si vreo 2 greieri....care intre timp au disparut, dar oricum pe drumurile foarte proaste se trezesc.

Legat de traseul parcurs, cateva precizari despre drumurile noastre dragi:

1.Bucuresti - Brasov pe DN1, il stim cu totii.

2.Brasov - Gheorgheni - Lacul Rosu - Targu Neamt
Segmentul de drum pana Gheorgheni este foarte bun, in schimb imediat ce o iei spre Lacul Rosu se schimba total placerea condusului, drumul este pur si simplu execrabil plin de bucati terasate si lasate goale asa incat toata lumea facea slalom cum putea pe acolo. Abia de la Bicaz spre Piatra Neamt parca e mai bun drumul dar tot peticit la greu si cu unele gropi pe alocuri.

3.Bucovina - E58 e cel mai bun drum de aici, restul sunt pline de petice, denivelari si gropi. Eu am avut intr-o zi un traseu Targu Neamt - Voronet - Moldovita - Sucevita - Putna, dupa ce am iesit de pe E58...se simte imediat. Cu toate acestea drumul intre Moldovita si Sucevita daca nu ma insel este turnat recent, foarte bun si cu multe curbe pintre dealuri, mai ales daca esti si singur pe acolo...o incantare.

4.Targu Neamt - Salistea de Sus Maramures
Am ales sa merg prin Gura Humorului - Campulung - Vatra-Dornei - Bistrita - Salistea de Sus. Drumul este foarte bun insa plin de localitati, deci nu prea poti merge tare. Drumul prin pasul Prislop este plin de probleme, lucru confirmat si de gazda mea din Maramures.

5.Maramures - drumurile judetene mai slabute, cam ca in Moldova, insa drumul national Sapanta - Sighet - Viseu este foarte bun.

6.Salistea de Sus - Cluj - Sibiu, drum foarte bun.

7.Sibiu - Bucuresti, il stim cu totii si pe asta :)

In Moldova, ce mi-a atras atentia, pe langa drumurile proaste, multe semne de circulatie lipsesc, in unele localitati nu sti unde intri si unde iesi, lumea merge cu 100 la ora prin sate, si mai toti cu parabolice. Ceva similar era si prin Maramures dar nu era acelasi trafic pe acolo. Astea sunt nimicuri fata de cate camioane cu lemne vezi, este ceva de neimaginat, vezi lemne pe marginea drumurilor, in camioane...peste tot. In acelasi mod, in nordul tarii, ca de altfel in toata Romania, multa lume a plecat la munca in afara tarii si cu banii castigati au ridicat case peste case, unele nelocuite de nimeni...si fiecare cu un alt stil arhitectural, este ceva care se duce spre kitch, pacat este ca s-a stricat aspectul satului traditional aproape total, vezi in anumite sate case stramosesti renovate si langa ditamai casoaiele care n-au nici o treaba cu aspectul rural general.

Despre trendinho, ce sa zic, sunt incantat, pentru el urmeaza o binemeritata vizita la spalatorie si sper in cursul lunii curente sa avem si faruri cu tenta inchisa.

Cu stima,
Alex
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 18 Iun 2017, 21:45

Dupa un week-end plin de ploaie, ce puteam sa testam mai bine decat....senzorul...de ... ploaie :). Nu credeam ca o sa ma incante asa mult, desi l-am criticat anterior, insa atat azi cat si ieri am mers km buni pe o ploaie urata si chiar si-a facut treaba. Ma rog, sa ofere un confort suplimentar ca sa zic asa, nu ca nu as putea trai fara el.
Credeam ca o sa dea rateuri dar s-a incapatanat sa fie punctual, pe ploaie torentiala se misca repede, cand se mai opreste ploaia, o lasa mai moale dar atat cat trebuie.
Placut surprins!
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 28 Iun 2017, 09:14

Azi am testat si eu Waze-ul pentru Android Auto. Merge controlul vocal destul de bine in sensul ca recunoaste destinatia doar ca ii cam ia ceva timp sa calculeze ruta. I-am dat piata Victoriei si a stat si s-a gandit ceva aproape 1 minut sau oricum ceva de genul desi eram cu 4G la tel....insa dupa a mers bine cu indicatiile. Oricum, nice pentru un beta version.
Fişiere ataşate
19576603_1344099695685417_1870537817_o.jpg
19549586_1344099675685419_890351926_o.jpg
19549525_1344099672352086_784721300_o.jpg
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde A n d r e i » 29 Iun 2017, 16:16

Super tare. O sa incer si eu waze.

Faina tare masinuta! Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente!
Avatar utilizator
A n d r e i
Member
 
Mesaje: 259
Membru din: 11 Ian 2017, 15:30
Localitate: Buzau
Maşina: Ford

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde BogdanFSB » 29 Iun 2017, 16:20

Abia o astept si eu pe a mea
Avatar utilizator
BogdanFSB
Moderator
 
Mesaje: 3640
Membru din: 23 Iun 2008, 14:29
Localitate: Bucuresti
Maşina: Renault Kadjar Intense EDC

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 29 Iun 2017, 20:51

@A n d r e i

Multumesc frumos:), e fun acest Sync 3.

@BogdanFSB

Cred ca ai facut o alegere foarte buna, sa fie intr-un ceas bun! Ai facut pana la urma drive test cu 1.5 ? :)
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 01 Iul 2017, 17:34

REZIST !!!
Fişiere ataşate
1.jpg
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde BogdanFSB » 01 Iul 2017, 18:12

E cu "Nu mai" in fata!
Avatar utilizator
BogdanFSB
Moderator
 
Mesaje: 3640
Membru din: 23 Iun 2008, 14:29
Localitate: Bucuresti
Maşina: Renault Kadjar Intense EDC

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 07 Iul 2017, 22:13

ODO: 8.000 km

Am ajuns la 6 luni de la achizitie si sunt din ce in ce mai incantat de masina. Ultima noutate: farurile cu tenta inchisa.
Fişiere ataşate
1.jpg
2.jpg
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde BogdanFSB » 07 Iul 2017, 22:28

Alta masina.
Avatar utilizator
BogdanFSB
Moderator
 
Mesaje: 3640
Membru din: 23 Iun 2008, 14:29
Localitate: Bucuresti
Maşina: Renault Kadjar Intense EDC

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 08 Iul 2017, 16:23

Da, parca e din alt film acuma :), chiar sunt multumit cum arata, e schimbat total aspectul.

Legat de ODO 8.000, cateva consideratiuni din partea mea dupa acesti frumosi km. Sincer la inceput nu am avut nu stiu ce asteptari pentru ca veneam de pe o Dacie si pana la urma orice as fi cumparat (in afara de o alta Dacie), era altceva. Ei bine, au trecut 6 luni, cu bune si cu rele, si ma declar in continuare incantat de alegerea facuta.
Evident, stiam ca va fi alt confort, alta putere, alt cuplu, alte dotari, alt consum...etc. Din punctul meu de vedere motorul este perfect echilibrat pentru aceasta caroserie, merge de rupe in orice ipostaza iar cutia schimba foarte bine. Venind de pe o masina cu rapoarte scurte...treptele lungi de pe focus sunt confort pur.
Antifonarea este foarte buna dar depinde de drumul pe care mergi. Cei care au mers cu mine in masina au apreciat acest aspect, silentiozitatea. Pe de alta parte, am avut pe cineva in spate cu care am mers pe A2 si in zona cu placi...acolo imi zicea ca se aude ca si cum cum as avea un motor de avion in spate:). De asta zic, este silentioasa masina, imi place....dar depinde de drum.

Ceva ce credeam ca exista doar la Dacia, dar aparent si la altii, este bazaitul care apare cand pui sticle de 500 ml in portiere. Este anoying dar cu ceva muzica mai tare trece. Greierasi urati n-am pana acuma, este adevarat ca pe drumurile mai proaste tind sa se mai auda diverse zgomote dar nu ceva deranjant. Rotile de aliaj arata frumos si am trecut cu bine peste cateva gropi luate in decursul timpului. Neavand inainte asa ceva am avut mereu tendinta sa verific imediat daca s-a intamplat ceva dar totul era ok. :)
Sync 3 este genial, nu are lag, raspunde foarte bine si in plus faptul ca ofera suport pentru Android Auto si mai nou Waze nu poate decat sa creasca placearea condusului. Conectarea cu telefonul este foarte rapida si usoara iar apelurile se aud foarte bine.
Aerul conditionat isi face treaba cu brio insa pacat ca nu exista facilitatea de clean air sau ceva de genul....multi producatori au deja asta. Este un pic neplacut sa treci prin zone unde miroase urat si sa-ti intre si in masina. Pe de alta parte, aeratoarele mi se par mult mai complicate decat cele de dacia care erau rotunde si mult mai manevrabile, insa ne-am obisnuit cu ele.

Consumul este o alta surpriza frumoasa la aceasta masina. Din drumurile facute pana acuma, cam 70% afara 30% oras, mie mi-a iesit cam asa: la drum lung scot intre 6-7 calculat la pompa in functie de stilul de condus si drumul pe care merg , in oras mai jos de 10 n-am vazut dar in functie de trafic se poate ajunge foarte usor la 12 chiar 13 iarna. Oricum orasul Buc nu este locul cel mai bun de testat consumul urban la o masina in general. Consumul mixt dupa 8.000 km pe trip 1 este 7.2, deci probabil un 7.5 real. O surpriza neplacuta as spune eu este computerul de bord, care fura bine la consum. De 3 ori am facut calculul la pompa si diferentele obtinute sunt intre 0.4 si 0.6, cam mult totusi, insa probabil este o practica intalnita la mai toti producatorii. De curand mi-am instalat o aplicatie pe telefon pentru managementul costurilor cu masina si este mult mai folositoare, trebuie doar sa am rabdare cateva secunde sa completez datele cand fac plinul.

M-am gandit mult daca ar fi ceva care sa nu-mi placa...si ar trebui sa fiu super carcotas sa gasesc ceva, deocamdata sunt multumit si sper sa fie totul ok in continuare.

Va salut,
Alex
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde djkoss86 » 10 Iul 2017, 16:33

Referitor la mirosuri, eu am rezolvat prin inlocuirea filtrului de polen cu unul cu carbon activ de la Mann. Prin ala efectiv nu mai trece nimic. Sa vedem cat tine asa. Il am de doua sapt si inca e super ok!
Focus MK 3.5 sedan 2.0 tdci
Avatar utilizator
djkoss86
Gold Member
 
Mesaje: 721
Membru din: 23 Iun 2010, 00:02
Localitate: Bucuresti
Maşina: MK 3.5 sedan 2.0 tdci

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 11 Iul 2017, 08:57

Mersi @djkoss86, cred ca voi apela si eu la aceasta solutie cand vine prima revizie.
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde alyn_acn » 11 Iul 2017, 10:57

dorinelis scrie:...Aerul conditionat isi face treaba cu brio insa pacat ca nu exista facilitatea de clean air sau ceva de genul....multi producatori au deja asta. Este un pic neplacut sa treci prin zone unde miroase urat si sa-ti intre si in masina...

Am avut pe Volvo asa ceva si nu era mare smecherie : practic avea un senzor inainte de ventilator, care atunci cand simtea mirosuri neplacute, trecea clima pe recirculare! Dar pana isi dadea el seama, masina era deja plina de miros! :))
djkoss86 scrie:Referitor la mirosuri, eu am rezolvat prin inlocuirea filtrului de polen cu unul cu carbon activ de la Mann. Prin ala efectiv nu mai trece nimic...

Ei nu! La toate masinile am folosit numai filtre de polen cu carbon activ, Mann sau originale Ford! N-au nicio sansa in fata mirosurilor! Intr-adevar, sunt mult mai eficiente impotriva prafului si a polenului fata de un filtru normal!
Chiar saptamana trecuta am schimbat la a mea filtrul, cu unul original ford cu carbon activ si iti spun sigur ca mirosurile tot trec! 8-}
Cauta simplu pe Google : problema xyz/clubford
Regulament forum : ucp.php?mode=terms
Avatar utilizator
alyn_acn
 
Mesaje: 3865
Membru din: 17 Noi 2009, 18:48
Localitate: Mioveni-Pitesti
Maşina: Ford Mondeo Titanium
VIN: WF0EXXWPCEFKxxxxx

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 11 Iul 2017, 16:24

Eu vazusem la Hyundai/Kia ceva cu CleanAir in zona de aer si ma gandeam ca daca coreeni au asa ceva, la restul e standard. Acuma, cum functioneaza sau daca functioneaza cum ar trebui e partea a doua. :)

Cel mai des am simtit chestia cu mirosul cand merg la nevasta in Dambovita, si trec pe langa rafinaria Petrobrazi pe centura Ploiestiului. Acum cativa ani nu prea se simtea nimic dar de vreo 1 an, poate mai mult, cand trec pe acolo de la iesirea de pe A3, miroase ingrozitor, ma gandesc la oamenii care stau in zona aceea Barcanesti, cum suporta mirosul. Nu stiu ce miroase dar probabil are treaba cu rafinaria sau o fi vreo groapa de gunoi prin zona !?!? Asa ca ultimele dati cand ma apropii de zona cu pricina...inchid tot, aer,reciclare, geamuri :))
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde djkoss86 » 12 Iul 2017, 09:00

Shefu, dorinelis, pune linistit flitrul cu carbon activ, sigur functioneaza!
Focus MK 3.5 sedan 2.0 tdci
Avatar utilizator
djkoss86
Gold Member
 
Mesaje: 721
Membru din: 23 Iun 2010, 00:02
Localitate: Bucuresti
Maşina: MK 3.5 sedan 2.0 tdci

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde jenel » 12 Iul 2017, 21:52

dorinelis scrie:Azi am testat si eu Waze-ul pentru Android Auto. Merge controlul vocal destul de bine in sensul ca recunoaste destinatia doar ca ii cam ia ceva timp sa calculeze ruta. I-am dat piata Victoriei si a stat si s-a gandit ceva aproape 1 minut sau oricum ceva de genul desi eram cu 4G la tel....insa dupa a mers bine cu indicatiile. Oricum, nice pentru un beta version.

Imi spui si mie la tine unde se aude controlul vocal? Mie imi merge perfect, doar ca vocea se aude in telefon, in loc de sistemul audio al masinii. Exista vreo setare ceva? Merci
Ford Focus 3.5 Titanium 5 usi, 1.0 ecoboost 125cp, Candy Red, dec. 2016
Ford Focus 3.5 Titanium 5 usi, 1.5Tdci, 120cp, Frozen White, iulie 2016 (vandut)
“nu accelera mai mult decat ingerul tau pazitor poate zbura”
Avatar utilizator
jenel
Gold Member
 
Mesaje: 726
Membru din: 19 Iun 2007, 02:14
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus 3.5, Titanium, 2016, 1,0, 125CP, hatch,Candy Red

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 12 Iul 2017, 22:10

jenel scrie:Imi spui si mie la tine unde se aude controlul vocal? Mie imi merge perfect, doar ca vocea se aude in telefon, in loc de sistemul audio al masinii. Exista vreo setare ceva? Merci


Salutare,

N-am analizat chiar in detaliu subiectul,inca, doar am facut cateva teste. Pentru control vocal la waze eu am folosit butonul de comenzi vocale de pe volan. Cand am legat telefonul prin usb si waze deschis, cand apas pe butonul de comenzi...nu mai apare tanti de la ford cu "please say a command" :), ci imi apare pe display deasupra hartilor o chestie care proceseaza ce spui...e drept, prima oara nu mi-a mers, a trebuit sa vorbesc un pic mai tare ca sa proceseze destinatia data....si s-a tot gandit pana a gasit-o intr-un final. Dar mai multe n-am incercat.

Mai incerc maine ca nu l-am mai folosit de ceva timp, m-ai pus un pic pe ganduri cu intrebarea:).

Stima,
Alex
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 13 Iul 2017, 09:21

@jenel

La mine se aude in sistemul masinii, daca te referi la bipaiturile alea care apar inainte de a da o comanda vocala sau la instructiunile de condus, insa volumul il reglez de pe telefon. N-am facut vreo setare anume, tot asa merge si Maps pe control vocal la destinatii.

Stima,
Alex
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde jenel » 13 Iul 2017, 11:22

dorinelis scrie:@jenel

La mine se aude in sistemul masinii, daca te referi la bipaiturile alea care apar inainte de a da o comanda vocala sau la instructiunile de condus, insa volumul il reglez de pe telefon. N-am facut vreo setare anume, tot asa merge si Maps pe control vocal la destinatii.

Stima,
Alex

Multumesc pt info, dar cred ca nu m-am facut inteles. Ma refeream la indicatiile vocale ale waze-ului si care la mine se aud in telefon si nu in boxe. Spre exemplu, la Google Maps nu am problema asta, nu mai vorbesc de navigatia masinii. Sper ca am fost mai clar de data asta :)) Multam inca o data
Ford Focus 3.5 Titanium 5 usi, 1.0 ecoboost 125cp, Candy Red, dec. 2016
Ford Focus 3.5 Titanium 5 usi, 1.5Tdci, 120cp, Frozen White, iulie 2016 (vandut)
“nu accelera mai mult decat ingerul tau pazitor poate zbura”
Avatar utilizator
jenel
Gold Member
 
Mesaje: 726
Membru din: 19 Iun 2007, 02:14
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus 3.5, Titanium, 2016, 1,0, 125CP, hatch,Candy Red

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde adictoma » 13 Iul 2017, 13:11

Salutare,

Sa inteleg ca pentru a avea Waze in Android Auto e nevoie doar sa fie deschis waze-ul atunci cand conectezi telefonul?

Sa stapanesti sanatos masina!
Avatar utilizator
adictoma
Member
 
Mesaje: 448
Membru din: 19 Ian 2012, 12:08
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 13 Iul 2017, 20:27

@jenel

Ai zis corect, initial crezusem altceva, dupa care m-am prins. Da, la mine se aud in boxe, n-am avut problema asta. Vezi sa nu fie ceva de la telefon pentru ca eu ceva special nu am configurat. In schimb acuma eu am dat de alta problema, n-am mai folosit aplicatia de aproape o saptamana timp in care am facut update-ul la Android 7...si acuma nu-mi mai merge Waze-ul, desi apare ca optiune cand deschizi AA.

Am incercat sa-i dau de cap dar nush ce are, Maps merge brici, asta nu. O sa incerc sa reinstalez Waze si apk-ul de AA. Nu stiu inca daca are treaba cu schimbarea de Android de la mine sau altceva....sper sa aflu.

@adictoma

Multumesc de urari!

Nu trebuie deschis Waze-ul. Android Auto este o aplicatie de sine statatoare care folosea doar Maps iar acuma are si Waze-ul integrat. Waze-ul clasic este pentru telefon (ca si Google Maps de altfel), pentru a functiona cu Android Auto exista un apk/adin/extensie care trebuie instalata pe telefon. Astfel, in Android Auto, pe langa clasicul Maps va exista si optiunea de navigare cu Waze (am pus o poza mai sus).

Eu am downloadat apk-ul de la link-ul asta:

http://www.apkmirror.com/apk/waze/waze- ... -download/

Insa trebuie si Android Auto first:

http://www.apkmirror.com/apk/google-inc ... 7-release/

De tinut minte este ca toata increngatura asta de aplicatii merge pe Android 4-6, eu am avut pana de curand Android 6 si a mers foarte bine.

Stima,
Alex
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde jenel » 13 Iul 2017, 21:28

Eu folosesc Waze pe Android 7, asa ca incearca sa reinstalezi aplicatia.
Ford Focus 3.5 Titanium 5 usi, 1.0 ecoboost 125cp, Candy Red, dec. 2016
Ford Focus 3.5 Titanium 5 usi, 1.5Tdci, 120cp, Frozen White, iulie 2016 (vandut)
“nu accelera mai mult decat ingerul tau pazitor poate zbura”
Avatar utilizator
jenel
Gold Member
 
Mesaje: 726
Membru din: 19 Iun 2007, 02:14
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus 3.5, Titanium, 2016, 1,0, 125CP, hatch,Candy Red

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde Sync » 14 Iul 2017, 05:42

jenel scrie:
dorinelis scrie:Azi am testat si eu Waze-ul pentru Android Auto. Merge controlul vocal destul de bine in sensul ca recunoaste destinatia doar ca ii cam ia ceva timp sa calculeze ruta. I-am dat piata Victoriei si a stat si s-a gandit ceva aproape 1 minut sau oricum ceva de genul desi eram cu 4G la tel....insa dupa a mers bine cu indicatiile. Oricum, nice pentru un beta version.

Imi spui si mie la tine unde se aude controlul vocal? Mie imi merge perfect, doar ca vocea se aude in telefon, in loc de sistemul audio al masinii. Exista vreo setare ceva? Merci

Intra in setarile waze. Ai acces la ele doar in varianta clasica, nu in AA mode.
Debifeaza "Play sound to phone speaker".
Inchide waze, conecteaza telefonul la USB, lanseaza AA si ulterior o sa auzi indicatiile waze in boxele masinii. ;)
Sync
Member
 
Mesaje: 315
Membru din: 12 Noi 2016, 20:19
Maşina: Ford Focus Wagon Titanium, 2.0 TDCI PowerShift, Red Race

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 14 Iul 2017, 08:54

Am verificat si eu setarile, la mine apare debifata "Play sound to phone speaker"/"Redare sunet prin difuzorul telefonului" insa n-am schimbat-o eu, asa e de cand am instalat aplicatia, sau poate de cand am bagat apk-ul de Waze pentru AA ?!
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Totul despre membri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 5 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 5 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login