Totul despre membri

Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Ford

Prezentari cu masini, poze, biografii, liste

Moderator: Cornel001

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 09 Iun 2023, 09:36

djkoss86 scrie:Cand ai schimbat amortizoarele fata - de care ai pus ? Mersi!

Nu stiu sa-ti zic marca sau numele piesei, nu scrie pe factura, dar banuiesc ca e acelasi tip cu ce a avut masina. Am cerut amortizoare originale + kitul intreg cu flanse, auxiliare, ce a mai fost nevoie....vreo 2600 a fost toata distractia. Cele originale parca sunt Monroe din ce imi amintesc ca s-a mai discutat pe forum.
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde djkoss86 » 09 Iun 2023, 10:28

Cred ca si ale mele necesita schimbare - pe fata. Am schimbat basculele si bieletele antiruliu si tot se simte ca si cum amortizorul ajunge la cap de cursa - gen caruta style. Se aude ca si cum bati intr-un fund de oala
Focus MK 3.5 sedan 2.0 tdci
Avatar utilizator
djkoss86
Gold Member
 
Mesaje: 722
Membru din: 23 Iun 2010, 00:02
Localitate: Bucuresti
Maşina: MK 3.5 sedan 2.0 tdci

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 09 Iun 2023, 10:46

Eu in drumul spre gradinita am mai multe opritoare din acelea de plastic unde trebuie sa treci incet....si simteam ca ceva nu e in regula, nu batea nimic, dar se auzea ceva, un zgomot si parca nu statea bine....am avut revizia si acolo mi-au zis ca curge unul din ele, ca altfel nu vedeam, dar cumva stiam ca ceva nu e in regula. Nu le-am schimbat pe loc, am mai stat vreo 2 sau 3 sapt apoi dupa ce le-am pus am simtit imediat diferenta....in bine evident.
Oricum, situatia asta a durat cel putin juma de an pana am fost la revizie si am primit verdictul....nu a curs probabil atat de mult ca sa fie ceva nasol, altfel probabil incepea sa bata sau sa se auda urat.
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde djkoss86 » 09 Iun 2023, 11:06

La mine au curs pe spate - le-am inlocuit deja. Dar acum se simte pe fata ca ceva nu e ok. La revizie merg sa verifice iara - ultima oara nu erau curse,dar inteleg ca nu e asta singurul semn. Daca-s la 50% necesita inlocuite
Focus MK 3.5 sedan 2.0 tdci
Avatar utilizator
djkoss86
Gold Member
 
Mesaje: 722
Membru din: 23 Iun 2010, 00:02
Localitate: Bucuresti
Maşina: MK 3.5 sedan 2.0 tdci

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 20 Noi 2023, 10:57

Salutare,

Dupa ce din iunie masina a mers doar ocazional la spalatorie si cam atat, am hotarat sa o vand. Un nou proprietar se bucura acum de ea. Au fost aproape 7 ani incredibili, m-am atasat de Ford intr-un fel dar din pacate strategia acestora de a se baza doar pe motoare mici de 1 L m-a facut sa ma reorientez si sa pasesc in curtea altora. Din pura emotie si melancolie am cochetat cu ideea de a lua un 1.0 155cp active wagon dar pretul de 30k+ m-a cam facut sa fiu cerebral si sa revin pe pamant. Fiecare masina are povestea ei, dupa 10k km deja in 7 luni, civicul este tot o masina pentru sofer (din clubul ford, mazda, honda) insa are alte avantaje la fel cum fordul le avea pe ale lui.

Astfel ca rog un moderator sa inchida acest topic. Va salut si mi-a facut placere sa discutam in acesti ani.

Spor la drum!
Alex
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Anterior

Înapoi la Totul despre membri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 31 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 31 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login