Totul despre membri

Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Ford

Prezentari cu masini, poze, biografii, liste

Moderator: Cornel001

Re: Ford Focus Sedan 1.5 EcoBoost Moondust Silver- Primul Fo

Mesajde dorinelis » 13 Feb 2020, 18:06

ODO: 56.000 km

Masina a implinit varsta de 3 ani la sfarsit de ianuarie. Foarte multumit de ea. Se comporta excelent iar pana acuma n-am intampinat o problema reala care sa merite mentionata.

Am facut revizia nr 4 cu filtre,ulei si schimb bujii. Lasand la o parte pretul de reprezentanta (~15 mil), dupa cum am detaliat in topicul de revizie, m-am trezit si cu mai mult ulei pus decat necesar, lucru rezolvat tot la reprezentanta prin scoaterea surplusului. A fost un moment urat si am ramas cu un gust amar gandidu-ma ce se intampla cu atatea masini la care servisarea se face in acest fel la un ditamai dealerul de masini cum e Colina. Astfel ca aceasta experienta mi-a intarit parerea ca trebuie sa avem grija de masina pe cat de mult putem.

Tot in acest timp am mai facut o achizitie, respectiv o racketa de piatra care mi-a lovit parbrizul undeva in partea de sus in zona soferului. Nu e foarte mare spartura, daca dau parasolarul jos nu o mai vad. Dar in orice caz, la urmatoarea vizita la service, probabil pentru schimbat rotile, voi intreba si cam cat de grava e, daca trebuie sa schimb parbrizul acum sau pot sa mai stau cu el.
Parbriz3.jpg

Screenshot_20200204_125024_com.android.gallery3d.jpg

Dupa 3 ani o sa schimb covorasele originale de mocheta. Cel de la sofer s-a rupt in zona unde tin piciorul drept sub pedale. Tinand cont ca au tinut 3 ani, o sa merg tot pe covorase de mocheta, care pe altgrad sunt cu 50 de lei mai scumpe decat ce gasesc pe emag dedicat pentru focus dar de caucic. In schimb stergatoarele inca se comporta ok, sunt multumit de ele, nu lasa urme ciudate. Alta surpriza placuta o reprezinta becurile originale care inca rezista, n-a ars niciunul, nici cele mici W5W.

Poate singurul lucru care ma enerveaza, sau cel putin care ma pune pe ganduri e acel sunet ciudat de la ambreiaj/sau de le ce o fi, fier pe fier la cuplarea in prima treapta si plecare de pe loc…am zis ca anul acesta voi investiga aceasta problema mai in detaliu si voi cere pareri in 2-3 locuri diferite, nu doar la dealer.
dorinelis
Gold Member

Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Mesajde adictoma » 14 Feb 2020, 08:20

Nu cred ca scapi fara inlocuirea parbrizului. Este prea aproape de margine si o sa se extinda foarte mult. La fel am patit, la focus 1, tot cu parbriz incalzit de la o pietricica in marginea geamului. Vedeam pe zi ce trece cum se duce crapatura. Mai ales iarna, in zilele cu diferente mairi de temperaturi.
adictoma
Member

Maşina: Ford

Mesajde dorinelis » 14 Feb 2020, 10:02

Pai nici eu nu-mi fac sperante ca o sa scap. Cu casco se rezolva. Singura chestie, ca nu ma pricep la parbrize...sper sa fie la fel de bine pus...dar din ce-am inteles e mai migalos de scos decat de pus. O sa vad, cert e ca voi face acest lucru anul asta.
dorinelis
Gold Member

Mesajde adictoma » 14 Feb 2020, 15:03

se scoate usor, se monteaza usor :))) e important sa verifici cum iti mufeaza parbrizul nou si sa nu-ti murdareasca tapiteria.
adictoma
Member

Maşina: Ford

Mesajde dorinelis » 18 Mar 2020, 14:02

ODO: 58.000 km

Am reusit sa schimb parbrizul acum cateva saptamani, totul a decurs normal as zice, service-ul a primit acceptul de la asigurator in aceeasi zi in care am fost pentru deviz, o saptamana a durat pana a venit piesa iar masina a stat o noapte la temperatura constanta in service pana sa o ridic.

Ca tot au trecut de 3 ani, am pus covorase de cauciuc oem fata-spate si stergatoare noi, ambele cumparate de pe altgrad. In continuare sunt foarte incantat de alegerea facuta. Ieri pentru ca am avut de facut o naveta de 200 km dus-intors pana in Dambovita foarte de dimineata si din lipsa de treaba m-am mai uitat pe la cosum…mers normal 80-100 pe dn1…5.2, la intoarcere mers pe A3 130-140…6.2
dorinelis
Gold Member

Anterior

Înapoi la Totul despre membri