Totul despre membri

Focus 1.5 EcoBoost - jurnal de bord

Prezentari cu masini, poze, biografii, liste

Moderator: Cornel001

Re: Focus 1.5 EcoBoost - jurnal de bord

Mesajde sandu_daniel » 21 Mar 2021, 18:32

anul trecut la mondeo mk4 am schimbat toul ce tine de suspensii. brate, bielete, amortizoare flanse la amortizoare cu rulmenti totul fara sa scape nimic. am probat masina si nu erm multumit de cum se simtea oricum. Apoi am pus cauciucuri noi 245.40.18 ca erau vechi ce aveam pe ea. abia acum sunt super multumit de cum se simte. recomand Michelin pentru cum ruleaza pentru confort si aderenta.
ca rezumat schimband totul trebuie si gume noi altfel parca e inutila mutarea.
Avatar utilizator
sandu_daniel
Member
 
Mesaje: 498
Membru din: 17 Feb 2009, 21:59
Localitate: Udine
Maşina: FORD MONDEO MK3 MK4 MK5 Vignale
VIN: WF0WXXGBBW2P13626

Re: Focus 1.5 EcoBoost - jurnal de bord

Mesajde CostiCosti123 » 05 Iul 2021, 11:13

Ia sa mai stergem praful de pe aici...

A iesit masina din garantie (a depasit borna de 100.000 km). N-am fost pe faza sa surprind momentul, asa ca am o singura poza la 100.001 km :)

1000001 km.jpg


La venirea primaverii am decis sa-i cumpar sandale noi pentru ca le-am subtiat tare pe cele de anul trecut (am mai fost pe circuit). Dupa ce am explorat optiunile de pe piata (m-a interesat in mod special W sau ZR), m-am decis sa cumpar niste gume de la Kumho Tyres - 215/50 ZR17 XL.

Initial am vrut tot Michelin, dar erau cam scumpe din punctul meu de vedere. Citisem niste review-uri pe net, cum ca Michelin sunt top de gama si astea de la Kumho sunt ceva mediu dar erau la un pret imbatabil. M-am gandit si razgandit pana am avut o cheltuiala urgenta si am intrat putin in banii de cauciucuri, asa ca Michelin a sarit din schema fara sa pot face ceva in sensul asta. Cu inima stransa am luat Kumho si ma tot gandeam la toate reviewurile alea. Asta mi-a fost lectie, sa nu ma mai uit atat in gura lumii auto unde toti jurnalistii fac review-uri pe bani - pe scurt am incaltat masina cu gumele astea si sunt absolut superbe.

Papa ceva mai multa benzina masina cu ele (cam 1L/100km mai mult), dar franeaza mai bine, cam cu 1-2m mai mica distanta de franare la 100 kmph decat Michelin (am testat). Am o curba preferata pentru teste: https://www.google.com/maps/@45.6890389,25.6215524,3a,75y,332.5h,80.56t/data=!3m7!1e1!3m5!1sflr5dHZBUKSBvrfUSdGT8g!2e0!5s20180801T000000!7i13312!8i6656

In curba asta poti intra destul de tare, ideea este ca Kumho canta la viteze cu 20 kmph mai mari decat Michelin - deci au aderenta mai buna - lucru confirmat si de distanta usor mai mica la test.

Acum sa povestesc si ceva mai amuzant, intre timp am reusit sa raman pieton pentru o luna :-" M-a mancat in... talpa, pe la inceputul lunii iunie sa dau o tura Brasov - Hoghiz - Sercaia - Brasov. Am pus Waze, toate bune si frumoase, m-am dat tare intre Feldioara si Hoghiz (am facut 15 minute), apoi m-am mai "linistit" :)) Buuun... la intrare in Vladeni era o mica coloana, cu o masina de politie in fata. I-am depasit regulamentar si am ajuns in Vladeni. Politistii mergeau cam cu -20 kmph mai incet fata de limita de viteza, si ce idee mi-a venit mie, dupa ce nu i-am mai vazut dupa 1-2 curbe... ia sa ma grabesc, ca poate se gandesc astia ca am intrat pe o straduta undeva >:) Ce sa zic, n-am avut noroc, au avut o banuiala si au venit cu sirena dupa mine 8-} M-au prins stand intr-o coloana pe la intrare in Codlea. Era tare suparat politistul pe mine, m-a prins pe radar cu 190+ kmph in curbe dar nu se vedea numarul de inmatriculare - dar pe acolo sunt linii continue puse aiurea (ai vizibilitate in anumite zone de 1 km in toate directiile dar... e marcaj continuu) si am depasit fara jena. Omul era hotarat sa-mi dea cate o amenda pentru fiecare ofensa (am calculat eu ca daca le-a vazut pe toate am depasit de vreo 8-9 ori pe acolo), ma certa cand coborase din masina :-S

Face la mine cand m-am oprit "Ce ai de spus?"... ce sa mai zic. Dom'ne m-ati prins, asta e. A explodat politistul :)) Facea ca da, ca asta e problema cu soferul roman. M-ati prins :)) Mi-am cerut scuze, n-am negat nimic. S-a mai calmat cetateanul, cand mi-a luat talonul era uimit cum de sta masina in curbe la 190 kmph, si cum de prinde atata =)) Am mai povestit una alta, si intre timp a mai saltat un permis pentru depasire pe linie continua (m-a dus la benzinaria dezafectata de langa Codlea). Le-am spus adevarul oamenilor, am mers ca bezmeticul tot drumul si ca am sperat ca se gandesc ca am tras pe dreapta... radeau si ei :)) Apoi dupa ce mi-am cerut scuze inca o data pentru ca i-am suparat, i-am zis ca daca il luam cu "da' ce-am facut sefu'?" atunci trebuia sa se supere, si a fost de acord. Am scapat cu o suspendare de permis pe 30 de zile si amenda 590 de lei (jumatate in 2 saptamani). Am platit cand am ajuns acasa pe ghiseul.ro si aia a fost. Am fost impacat cu gandul ca oricum o meritam, la cum am mers ziua aia #:-S

Deci da, am trait o noua experienta. M-au alergat politistii cu girofarul din Vladeni pana in Codlea si m-au prins din urma cand am dat de o coloana de masini :)) Toate fiind spuse, ma bucur ca mi-au dat ocazia sa ma bucur de oras din nou la pas. Chiar a fost o experienta benefica, ma bucur ca am putut sa ma reconectez la pulsul orasului :)

Gata, am terminat de povestit. Drumuri sigure tuturor!
CostiCosti123
Incepator
 
Mesaje: 10
Membru din: 22 Ian 2018, 14:39
Localitate: Brașov
Maşina: Ford Focus
VIN: WF05XXGCC5HD44736

Anterior

Înapoi la Totul despre membri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

cron

Cine este conectat

În total sunt 16 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 16 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login