Totul despre membri

Max, S-MAX!

Prezentari cu masini, poze, biografii, liste

Moderator: Cornel001

Max, S-MAX!

Mesajde claudiu_is » 04 Sep 2018, 22:28

Am placerea sa va prezint al 3-lea autoturism Ford ce ajunge in familia mea. Dupa Fiesta MK6 1.4 tdci, Focus 2 2 FL 1.8 tdci, am sarit un nivel si am achizitionat un S-MAX!

S-MAX facelift, motor 2.0 tdci 163 cp, echipare TITANIUM.

An fabricatie 2014, 51000 km, achizitionat de la Leaseplan Bucuresti.



Dotari importante:
Cutie automata Powershift 6 trepte
7 locuri
Ceasuri bord Converse+
Keyless entry + Keyless Go
Parbriz degivrat
Bi-Xenon
DRL
Senzori unghi mort
Sistem de asistare pentru pastrarea benzii de circulat
Senzori ploaie si lumina
Unitate media cu bluetooth, navigatie, touchscreen etc
Frana de mana electrica
Tapiterie piele
Scaune fata incalzite
Scaun sofer reglabil electric pe inaltime

Dupa doar cateva zile de cand detin masina va pot spune ca S-MAXul este o incantare din toate punctele de vedere pentru cei ce isi doresc un autoturism cu adevarat spatios. Spatiul din interior este neasteptat de mare(din exterior nu pare cine stie ce). Cand am deschis portiera spate si am vazut spatiul am ramas cu gura cascata. Aproape instant mi-am adus aminte review-uri la masina de clasa compacta/medie in care prezentatorul se lauda cu 1, max 2 palme latime de la genunci pana in spatarul din fata. In S-MAX sunt vreo 5-6 palme latime :)). Despre spatiul din portbagaj ce sa mai zic, incap doua masini de spalat :)) . Cu toate cele 7 locuri spatiul din portbagaj e cam de 40% fata de portbagajul de la Focus, ceea ce e remarcabil as zice eu.

Masina se misca foarte bine, dar trebuie sa recunosc ca initial ma asteptam la mai mult de la cei 163cp. Trage bine, are putere indeajuns pentru greutatea ei(> 1700 KG), ma asteptam sa fie chiar mai vioaie dar cred ca asteptam prea mult de la tipul asta de masina si greutate. Oricum, sunt foarte multumit! Motorul asta de 163cp are o curba de cuplu foarte interesanta, cuplul maxim incepe la 1900 rpm si se termina la 3300 rpm, http://www.automobile-catalog.com/curve ... shift.html ceea ce se simte frumos cand esti cu, cutia in Sport.

Ce nu-mi place:
* lipsa rotii de rezerva si a spatiului de roata de rezerva, masina vine doar cu kit de pana, sper sa nu am problema cu vreo pana serioasa
* frana de mana electrica, care ma impedica in a schimba placutele de pe spate la orice service si care poate cauza blocarea rotilor iarna(zvonuri ?)
* vopsea de proasta calitate pe butoanele de pe volan, in 2 puncte vopsea s-a umflat un pic, probabil in viitor v-a sari de tot; am patit asa si la Focus pe unitatea 6000CD dar macar acolo cauza a fost un bradut parfumat uitat cateva luni agatat de radio, aici nu cred ca ceva lichid a atins volanul o perioada lunga de timp

Planuri de viitor:
* Caut sa achizitionez ceva sistem de prindere a lucrurilor in portbagaj, "din cauza" spatiului mare lucrurile zboara usor de colo colo; tot pentru portbagaj vreau sa-i pun un rulou
* Desi nu am o problema specifica vreau sa vad daca exista updateuri de soft pentru diversele module ale masinii, sper sa pot rezolva la reprezentanta
* As vrea sa fac o modificare la sistem de lumini astfel incat pozitia de pe spate sa se aprinda o data cu luminile de zi(DRL)
* M-ar incanta un sistem de incalzire aux. Webasto, dar nu este o prioritate

Cam atat am avut sa ma impartasesc, sa auzim de bine!

P.S. Cumpara cineva un FF2 FL ? :)
Fişiere ataşate
IMG_20180902_125554.jpg
IMG_20180901_161625.jpg
IMG_20180901_194507.jpg
IMG_20180901_194416.jpg
IMG_20180901_194431.jpg
Avatar utilizator
claudiu_is
Incepator
 
Mesaje: 82
Membru din: 25 Mar 2008, 22:48
Localitate: IasI
Maşina: S-Max 2.0 TDCi 2014 163cp Powershift

Re: Max, S-MAX!

Mesajde keksm » 08 Oct 2018, 10:06

Sa o stapanesti sanatos si km fara probleme, si eu as vrea un webasto, chiar acum m-am uitat, undeva la 2000€ costa in germania.
keksm
Incepator
 
Mesaje: 25
Membru din: 12 Ian 2018, 20:01
Localitate: Kempten DE
Maşina: Ford s-max
VIN: WF0SXXGBWSBT63958


Înapoi la Totul despre membri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 5 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 5 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login