Totul despre membri

My Ford Focus Mk4 1.5 EcoBoost A8 St. Line

Prezentari cu masini, poze, biografii, liste

Moderator: Cornel001

Re: My Ford Focus Mk4 1.5 EcoBoost A8 St. Line

Mesajde dorinelis » 23 Feb 2022, 15:48

DragosHonda scrie: Eu săptămânal verificam nivelul la ulei și mai aruncam un ochi când puneam soluția de parbriz. Așa am și găsit problema de la o săptămâna la alta după un drum mai lung scăzuse

Acuma nah, nu vad sa fie normal nici sa stai saptamana de saptamana sa verifici lichidele, eu de ex le verific la 2-3 luni sau 2000 km, ma refer la ulei. Antigelul il vad cand pun lichid de parbriz. Din pacate Ford nu cred ca mai e ce a fost, desi am o masina care 5 ani nu mi-a facut nici cea mai mica problema, n-as avea curaj sa mai iau una acuma.
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: My Ford Focus Mk4 1.5 EcoBoost A8 St. Line

Mesajde DragosHonda » 26 Feb 2022, 22:45

Mi-a intrat in reflex când pun lichid de parbriz mai ales iarna ca se duce repede și vara după drumuri lungi verific uleiul și mai arunc un ochi pe la motor.
Dacă previi din timp unele probleme zic ca e mai bine așa. Chiar ma gândeam ca de ce îmi mai bat capul cu mașina o las așa ii dau o spălare la motor și o vând.
Dar momentan nu prea e momentul sa investesc in fiare :) sper numa sa ma mai țină un pic. Ce e comic și am mai zis-o este primul meu Ford și lumea ma tot întreba dacă sa își ia și ei tot Ford. Nici nu știu ce sa le zic. Am recomandat la cineva și e mulțumit pana acum de un ecosport vedem mai încolo dacă ma înjură =)) .
Ca mașina,materiale si ținuta de drum îmi place la nebunie păcat ca o doare inima :((
DragosHonda
Ford Freak
 
Mesaje: 108
Membru din: 16 Oct 2016, 20:25
Localitate: Brasov
Maşina: Ford Focus MK4

Re: My Ford Focus Mk4 1.5 EcoBoost A8 St. Line

Mesajde DragosHonda » 16 Mar 2022, 18:23

Am dus ieri mașina la reparat au spus ca va dura cam o săptămâna posibil mai mult reparația.
Am primit și mașina la schimb pentru asta nota 10 celor de la Autonovex.
Mașina primită pe perioada reparației este un Ford Fiesta ST line model 2022 1.0 ecoBoost mild hybrid.
Ce pot spune fata de versiunea anterioară ca in oraș merge liniștit sa o conduci și cu a treia mai jos de 50km la ora. Versiunea anterioară era prietena doar cu a doua când dădeai a treia și scădea sub 50 la ora sarea volanul din mana =))
La consum in schimb nu am sesizat nici o diferența.
DragosHonda
Ford Freak
 
Mesaje: 108
Membru din: 16 Oct 2016, 20:25
Localitate: Brasov
Maşina: Ford Focus MK4

Re: My Ford Focus Mk4 1.5 EcoBoost A8 St. Line

Mesajde DragosHonda » 20 Mar 2022, 22:02

Am ridicat vineri mașina după operați pe cord deschis :D/
Pana acum toate bune au lucrat frumos nici nu se vede.
Sper doar sa nu mai am probleme la motor nu de alta da chiar îmi place mașini și aicea ma refer la comportamentul dinamic și ținuta de drum e o plăcere.
Păcat ca pentru viitor Ford a hotărât sa producă doar SUVuri iar acesta va fi cam ultimul focus din ce am citit. La motoare nici nu mai zic cred ca curând o sa pună cel de 1.0 ecoBoost și pe Ranger =))
Revin cu informații sper sa fie doar bune. :D
DragosHonda
Ford Freak
 
Mesaje: 108
Membru din: 16 Oct 2016, 20:25
Localitate: Brasov
Maşina: Ford Focus MK4

Re: My Ford Focus Mk4 1.5 EcoBoost A8 St. Line

Mesajde DragosHonda » 13 Apr 2022, 20:18

Se pare ca nu a ieșit totul ok. După intervenție a început sa piardă ulei pe la pompa de înaltă presiune ce-a de la commonrail. Am foat cu ea iara in service au curățat dar iara curge vineri intra iara mașina in service la reparat =)) . Sper sa fie cu noroc și sa nu mai vadă service-ul măcar un an :((
Iara îmi mulțumesc ca am luat garanția extinsă :D/
Fişiere ataşate
D3FF83FC-8A74-4859-AB27-B1FC7E2DEF40.jpeg
DragosHonda
Ford Freak
 
Mesaje: 108
Membru din: 16 Oct 2016, 20:25
Localitate: Brasov
Maşina: Ford Focus MK4

Re: My Ford Focus Mk4 1.5 EcoBoost A8 St. Line

Mesajde DragosHonda » 16 Apr 2022, 07:08

Am luat mașina azi au schimbat garnitura de la pompa commonrail.
Din păcate azi am văzut ca acum a început sa piardă ulei pe la capacul de sus ce acoperă axele cu came. Iara va trebui desfăcut tot motorul :((
Da sincer vara asta așa o sa merg pana se umple motorul de ulei Iara ca sincer m-am saturat sa o tot duc la service. :-??
Ori cum cu toate aceste neplăceri a fost bine ca cei de la reprezentanta dar și de la Ford au fost deschiși in a rezolva problemele. =D>
DragosHonda
Ford Freak
 
Mesaje: 108
Membru din: 16 Oct 2016, 20:25
Localitate: Brasov
Maşina: Ford Focus MK4

Re: My Ford Focus Mk4 1.5 EcoBoost A8 St. Line

Mesajde dorinelis » 18 Apr 2022, 08:35

Mesterii lui peste, vor sa rezolve ceva si strica altceva...cand ajung ei sa-si bage mainile lor date cu mir...aleluia. Imi pare rau, sper sa rezolvi pana la urma. Bine ca macar esti acoperit de garantie, altfel era de cacao.
Avatar utilizator
dorinelis
Gold Member
 
Mesaje: 792
Membru din: 23 Iun 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3 Facelift, 1.5 EB 150 cp Moondust Silver

Re: My Ford Focus Mk4 1.5 EcoBoost A8 St. Line

Mesajde DragosHonda » 18 Apr 2022, 09:15

Mai sa sti ca au lucrat bine și curat nu am ce sa le reproșez și au fost foarte cooperativi.
Problema cred ca sunt și piesele originale furnizate de Ford care nu sunt de cea mai buna calitate de fiecare data. Au returnat de mai multe ori piesele trimise deoarece erau cu defect.
Dar da ,bine cu garanția și cu reprezentanta care au fost binevoitori.
Eu tot ma întrebam dacă nu făceam preventiv toate astea cât ținea mașina pana o luam cu platforma ca sigur nu era ok sa ajungă ulei pe senzori sau alte cablaje.
DragosHonda
Ford Freak
 
Mesaje: 108
Membru din: 16 Oct 2016, 20:25
Localitate: Brasov
Maşina: Ford Focus MK4

Re: My Ford Focus Mk4 1.5 EcoBoost A8 St. Line

Mesajde RaduF86 » 31 Ian 2024, 12:36

Salut vad ca nu ai mai postat ec vreo 2 ani. Pana la urma ce s-a mai intamplat cu masina? Intreb, pentru ca si la 1.0 al meu am ceva ulei curs si as vrea sa imi fac o idee la ce sa ma astept. Mai ales ca am vazut ca ai mers din problema in alta.
Mersi
RaduF86
Incepator
 
Mesaje: 32
Membru din: 07 Mar 2021, 14:10
Maşina: Ford Focus 1.0 mhev 125 hp

Re: My Ford Focus Mk4 1.5 EcoBoost A8 St. Line

Mesajde DragosHonda » 17 Mar 2024, 14:19

Salut abia acum am văzut întrebarea ta.
Mașina e bine merge ok am aproape 70.000km și vreo 40.000 de la rezolvarea problemelor. Nu au mai apărut probleme legate de pierderi de ulei. Dacă sunt ok mecanicii și lucrează ok merită să rezolvi cat mai e în garanție. Eu am scos mașina de curând la vânzare ca s-a mărit familia și vrem ceva mai spațios plus ca nici nu am mai circulat cu ea așa mult în ultimul timp. Mai am un Hyundai Bayon hibrid ce îl folosesc în oraș mai mult pentru consum. Dar pot să spun ca e o căruță pe lângă Focus sincer nu aș da focusul și îmi pare rău ca de la anul se va opri producția acestui model.
DragosHonda
Ford Freak
 
Mesaje: 108
Membru din: 16 Oct 2016, 20:25
Localitate: Brasov
Maşina: Ford Focus MK4

Re: My Ford Focus Mk4 1.5 EcoBoost A8 St. Line

Mesajde RaduF86 » 17 Mar 2024, 14:23

Mersi de raspuns! Felicitari pentru marirea familiei :D.
Intre timp am dus-o si eu pe garantie si au reetansat ce au zis ei ca trebuie reetansat. Acum o urmaresc.
De lucrat pare ca au lucrat ok.
RaduF86
Incepator
 
Mesaje: 32
Membru din: 07 Mar 2021, 14:10
Maşina: Ford Focus 1.0 mhev 125 hp

Re: My Ford Focus Mk4 1.5 EcoBoost A8 St. Line

Mesajde DragosHonda » 17 Mar 2024, 14:38

Mulțumesc . Bine ca ai rezolvat în timp. Dacă au lucrat bine nu ar mai trebui să apară scurgeri de ulei. Ori cum Ford nu face motoare rele dar au mai avaut scăpări la calitate la unele. Om fi nimerit noi alea cu bube :P .
DragosHonda
Ford Freak
 
Mesaje: 108
Membru din: 16 Oct 2016, 20:25
Localitate: Brasov
Maşina: Ford Focus MK4

Re: My Ford Focus Mk4 1.5 EcoBoost A8 St. Line

Mesajde DragosHonda » 09 Apr 2024, 08:44

Postul se poate închide am vândut mașina. Sincer mi-a plăcut tare mult mașina și felul în care se așeza pe drum, nu la fel pot spune despre cealaltă mașină ce o am un Hiunday Bayon. La anul cred ca voi lua o Kuga hibrida.
DragosHonda
Ford Freak
 
Mesaje: 108
Membru din: 16 Oct 2016, 20:25
Localitate: Brasov
Maşina: Ford Focus MK4

Anterior

Înapoi la Totul despre membri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 10 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 10 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login