Totul despre membri

Max. C-max

Prezentari cu masini, poze, biografii, liste

Moderator: Cornel001

Max. C-max

Mesajde slaiciprian » 07 Iul 2020, 08:40

Tot cautand o masina mai spatioasa, am ajuns si io in curtea Ford, cu un C-max 2008, 1.8 tdci.
In principiu cautam Zafira, benzina, pentru 7 locuri si sistemul genial de culisare banchete spate, flex 7. Numai pe tavan nu urci scaunele, ca in rest fac ice vrei cu ele. Ajungi la spatiu util de 2500 litri. Nu zic, cu inima ma gandeam la c-max sau focus break, pentru suspensia independenta si tinuta de drum.
M-am dumirit repede ca benzina ramane la stadiul de dorinta, oferta e sub nivelul marii. Probabil, din cauza restrictiilor impuse diesel in vest, scapa la greu de ele si tin benzinarele.
Zafire sunt putine la vanzare, alea vechi, zafira 1, sunt multe precum puricii pe caine, ceva mai nou, nu prea. Nici macar nu am reusit sa vizionez vreuna, toate au picat la proba fotografiilor sau a discutiilor on-line cu vanzatorul. Am vazut in schimb vreo 5-6 Touran, la toate am gasit rugina. Se pare ca modelul ala chiar are o problema.
In rest, plin de vanzatori neseriosi. Am io o pasarica, ca intai cumpar vanzatorul, si dupa masina. Cum e ceva ce nu-mi place la vanzator, buna ziua si la revedere. Io le ceream pozele la rezolutie mai mare, ca pe site-urile de vanzari sunt distruse in mod barbar la incarcare, ei imi raspundeau ca nu au altele. Sau cand ajungi la masina, lufturile erau hais si cea, si el se jura ca e din reglaje. Sau vanzator care din 4 cuvinte unul era boss… Altul tot repeta “te-am invitat la mine in curte, cum as putea eu minti?” Nu mai zic, interioare distruse, la masina de nici 200k… Alta masina nu mai avea etichetele de fabrica pe bara aia transversala de deasupra radiatorului, dar vanzatorul se jura ca e fara accident, si ca nu or fi fost niciodata etichete acolo…
Oricum, am ajuns la c-maxul asta, halatul a ajuns 3300 euro, il stiam pe vanzator, mi-este prieten, dar stiam ca e scump. In schimb toate masinile lui sunt verificate si reparate in service, da si garantie. Am vazut masina si pe site-ul de licitatii, erau prezentate detaliat toate problemele, respectiv zgarieturi la caroserie. Cam toate le-a scos la polish, mai putin una mica undeva pe pasajul rotii. Masina avea rarul facut, era si inmatriculata de 2 zile. Pe aici nu s-au mai dat numere rosii, din cauza de covid, asa ca omul a inmatriculat direct masinile, sa se poata iesi in proba cu ele.
Din pacate are piele, io m-am fript la alta masina unde pielea s-a distrus de la incalzirea in scaune, asa ca as fi preferat textil. Ce nu imi mai place la masina sunt spatiile de depozitate, de exemplu nu gasesc un loc ok pentru statie. In schimb au pus cotiera aia, de zici ca e fantana… Ieri era fiumeu nemultumit ca nu se pot bloca usile din interior...
La consum, imi ia cam 7.5 in oras, 6 - 6.5 extraurban.
Fişiere ataşate
1.jpg
20200619_114208.jpg
20200619_114136.jpg
20200619_114016.jpg
slaiciprian
Incepator
 
Mesaje: 10
Membru din: 29 Ian 2009, 23:05
Maşina: DACIA 1310

Re: Max. C-max

Mesajde slaiciprian » 06 Sep 2020, 19:43

Masina are aproape 12k de km facuti de mine.
Merge ok, a picat un senzor de marsarier de pe cutie, reparat pe garantie, un furtun de turbo, pe asta l-am schimbat eu, nu m-am mai dus. Un cauciuc si el a plecat la cele vesnice, dupa o groapa, asa ca am cumparat rezerva, ca io ma uitam la kitul de pana, el la mine, io la gaura din cauciuc de bagam mana...
slaiciprian
Incepator
 
Mesaje: 10
Membru din: 29 Ian 2009, 23:05
Maşina: DACIA 1310

Re: Max. C-max

Mesajde slaiciprian » 20 Oct 2020, 21:53

Tre' sa-mi tin o promisiune facuta lui fiu'meu, cand ajunge student ii iau masina. Nu numai ca tre' sa'mi tin promisiunea, dar am constatat ca i-ar fi si utila.
Bugetul initial era 3000 euro, dar dupa o surpriza facuta de anaf, am ramas cu juma de buget.
Am deja vazute zeci de masini, afara vopsit gardul, inauntru leopardul.
Ce ma intereseaza in primul rand, sa nu-l lase in drum. Ca io daca raman in drum, ma mai descurc, el nu vad cum. Ca fapt divers, in ultimul weekend in care fuse acasa, a iesit cu niste prieteni, si a facut pana. Deci ei 4, a mai venit tatal unuia din ei, a mai oprit inca un fost profesor, si o masina cu alti vreo 4 prieteni. Dupa o ora juma m-am dus si io, ca nu intelegeam ce poate dura atat sa faci o pana. Ca sa constat ca toti, dar toti, s-au chinuit sa stranga prezoanele, in loc sa le desfaca... Erau aproape rotunde de la atata munca... Le-am desfacut la mana, acu' tre sa le schimb totusi.

Cum am ajuns la concluzia ca ceva fiabil si nu prea vechi, nu exista, m-am gandit sa-i dau masina mea, un c-max de care sunt sigur, si sa iau altceva. Doar ca imi trebe tot ceva cu spatiu, am gasit un focus c-max, 2005. Masina arata ok, e neinmatriculata, pret 1500 euro. Stiu ca dealerul e neserios, da km inapoi, proba de drum nu pot face, dar asta e.

masina imi afiseaza urmatoarele coduri de eroare (explicatiile le-am cautat pe net):
a103 A103 Antenna not connected-defective transceiver
e200 E200 (U2200) Invalid data for odometer (Invalid CAN message)
9600 PATS Ignition Key Transponder Signal Is Not Received.
9602 PATS Received Invalid Format of Key-Code From Ignition Key Transponder (Partial Key Code)
9318 Battery voltage low
d900 non specific can communications interruption

dupa ce am terminat de analizat bordul, am vrut sa dau cheie, bateria a murit fara sa reuseasca macar o tura de electromotor.
pot fi toate erorile alea legate de bateria moarta?

motorul oricum e murdar rau de ceea ce pare a fi motorina, nu ulei, ma astept ca garniturile injectoarelor sa fie varza. cel putin la motorul de 1.6 tdci e problema frecventa, masina asta are 2.0 tdci.

ca fapt divers, ii spun omului "masina are vreo 4 coduri de eroare, nu stii de ce?"
la care el "nu, dar nu-i problema, pun testerul si le stergem!"
slaiciprian
Incepator
 
Mesaje: 10
Membru din: 29 Ian 2009, 23:05
Maşina: DACIA 1310

Re: Max. C-max

Mesajde andrei911 » 21 Oct 2020, 20:32

eu zic sa mai cauti. la 1500 nu poti avea multe pretentii, dar cel putin mondeo din 2003-2006 gasesti care sa arate cat de cat ok.
Ford Mondeo MK3, 2004,sedan, GHIA, 2.0 TDCI, 96Kw
Ex: Ford Mondeo MK4, 2012, Titanium, 2.0 EB, 176Kw
Ex: Ford Mondeo MK3, 2003, sedan, GHIA, 2.0 TDCI, 96Kw
andrei911
Ford Freak
 
Mesaje: 121
Membru din: 27 Mar 2012, 20:49
Localitate: Iasi
Maşina: Mondeo MK4 2.0 EB 240 CP
VIN: WF0EXXGBBECY76037


Înapoi la Totul despre membri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 34 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 34 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login