Switch to full style
Prezentari cu masini, poze, biografii, liste
Răspunde

Ford Fiesta MK8 1.0 EcoBoost

30 Dec 2022, 20:45

Salutare tuturor,


Doresc sa imi prezint si eu masina recent achizitionata, si anume, un Ford Fiesta MK8 Cool & Connect cu prima inmatriculare pe 17.10.2017. Masina este adusa din Germania si avea la momentul achizitiei ~ 77k km. Este primul meu Ford si, de fapt, va fi masina sotiei mult mai mult decat a mea. Vine sa inlocuiasca un Opel Corsa C 1.2 2006 care ne-a slujit foarte bine vreme de 16 ani si >200k km. Sunt genul de persoana care tine multi ani o masina si in acelasi timp genul care o si modifica. Am considerat acest Ford o buna baza de plecare pt retrofituri ulterioare pe care o sa le detaliez mai jos.

Dotari mai interesante ale acestui Fiesta:
- parbiz incalzit
- scaune fata incalzite
- Apple CarPlay si Android Auto
- Sistem de infotainment de 6.5"
- Geamuri spate + luneta ionizate din fabrica
- senzori de parcare spate
- oglinzi rabatabile electric

Ce mi-as dori sa fac la ea:
- jante OE din aliaj usor pe 16"
- presuri OE pt interior
- tavita portbagaj
- cotiera
- tips cromat
- camera pt mers cu spatele
- pilot automat (ideal unul adaptiv - aveti idee cat de complicat este acest retrofit?)
- panou clima automata
- colantare capace oglinzi si plafon in negru lucios
- volan incalzit
- pachetul ST-Line exterior
- un upgrade al sistemului audio
- stage 1 (aici nu sunt foarte sigur dar inteleg ca acest motor este foarte similar cu cel de 125 cp - asa este?)
- activare diverse optiuni din soft (de ex. sa se incuie automat usile la plecarea de pe loc)

Nu stiu care va fi ordinea si daca voi reusi sa fac toate cele de mai sus (sau e posibil sa mai apare si altele pe parcurs). Deocamdata chiar ma bucur de masina, imi place acest motoras care are un sound f ok pt ceva asa de mic si un consum foarte bun. Per total mi se pare reusita masina si sper sa ma tina cat mai mult timp fara niciun fel de probleme.

Atasez si un set de poze cu masinuta.
Fişiere ataşate
rsz_img_6250.jpg
rsz_img_6249.jpg
rsz_img_6248.jpg
rsz_img_6247.jpg
rsz_1img_6246.jpg
rsz_img_6245.jpg
rsz_1img_6244.jpg
rsz_img_6243.jpg
rsz_img_6242.jpg
rsz_1img_6241.jpg
Ultima oară modificat de dvr pe 30 Dec 2022, 20:53, modificat de 2 ori în total.

Re: Ford Fiesta MK7 1.0 EcoBoost

30 Dec 2022, 20:48

Si o poza cu trecutul si una cu interiorul.
Fişiere ataşate
rsz_img_6257.jpg
rsz_1img_6251.jpg

Re: Ford Fiesta MK7 1.0 EcoBoost

31 Dec 2022, 00:20

Salutari si felicitari pentru achizite. Drumuri bune fara cuie! :)
De fapt e MK8, nu 7.

Au existat versiuni de 100 CP, 125, dar si 140 pe motorul de 1.0. Cel mai probabil singura diferenta e doar din soft, dar nu ma pricep prea bine la tehnicalitati. Mai mult ca sigur exista colegi pe forum care te pot ajuta cu o instalare de soft cu cel de 140CP.

Plafon negru nu-ti recomand; vara va fi un chin sa stai in ea.
Retrofiturile trebuie (din nou) sa gasesti pe cineva priceput intr-ale Fordului sa verifice precablaje pentru eventualele dotari pe care le doresti.

Re: Ford Fiesta MK7 1.0 EcoBoost

31 Dec 2022, 14:24

Multumesc pt urari si primire.

As dori sa rog un moderator daca poate modifica in titlul thread-ului si in textul primului post din “MK7” in “MK8”. Multumesc frumos anticipat!

Re: Ford Fiesta MK8 1.0 EcoBoost

31 Dec 2022, 15:22

Done

Re: Ford Fiesta MK8 1.0 EcoBoost

01 Ian 2023, 03:26

Salut!
Toate cele bune si iti urez cat mai mult succes pentu ceea ce iti propui!
Stiu ca este o diferenta de turbina, in sensul ca cea de 100 cp este “standard”, apoi urmand cele de 125 si 140. Daca aveai de 125, puteai pune doar softul de 140 (este acelasi cuplu, din cate stiu). Aveam ceva informatii despre turbinele de ecoboost de la continental, daca le gasesc, ti le postez cu drag, macar sa te ajute ca info.
O sa postez si eu in curand experienta mea cu 1.0 ecoboost, 100cp, 2014, mk7.5, doar ca incerc sa imi gasesc cuvintele potrivite, sper sa ajute si pe alti posesori de model sau motor! Drumuri bune!

Re: Ford Fiesta MK8 1.0 EcoBoost

07 Ian 2023, 18:30

Am facut si primul schimb de ulei si filtre. Am ramas surprins sa aflu ca nu are filtru de combustibil.
KM la momentul schimbului: 77.5k
Cost piese: 430 ron
Fişiere ataşate
rsz_img_6236.jpg
rsz_1img_6235.jpg

Re: Ford Fiesta MK8 1.0 EcoBoost

18 Ian 2023, 11:07

Ma poate, va rog, ajuta cineva cu un plan de service pt Fiesta-ul meu?

Multumesc frumos anticipat.

Re: Ford Fiesta MK8 1.0 EcoBoost

22 Ian 2023, 17:53

Am incaltat-o cu papucii OE (de pe Titanium) de 16".

I-am cumparat si presuri OE si tavita pt portbagaj.
Fişiere ataşate
rsz_img_6306.jpg

Re: Ford Fiesta MK8 1.0 EcoBoost

23 Ian 2023, 10:43

Nu ai cartea tehnica a masinii? In ea gasesti planul de service la numar de x ani, sau y km.

Re: Ford Fiesta MK8 1.0 EcoBoost

23 Ian 2023, 23:08

Am cartea dar este in germana. Am rezolvat cu o vizita la reprezentanta Ford.

Re: Ford Fiesta MK8 1.0 EcoBoost

11 Feb 2023, 14:10

Astazi am schimbat si placutele de frana (din pacate am uitat sa fac poze) cu unele OE.

Costul placutelor: 290 ron

Re: Ford Fiesta MK8 1.0 EcoBoost

01 Apr 2023, 18:55

Astazi i-am adaugat si cotiera.
Fişiere ataşate
rsz_img_6475.jpg
rsz_img_6474.jpg
rsz_img_6473.jpg

Re: Ford Fiesta MK8 1.0 EcoBoost

09 Apr 2023, 11:54

Bună ziua! Am și eu la fel, doar ca este din luna mai 2018.Ieri am luat-o. Îmi puteți spune,va rog, de unde ați luat cotiera? Și am observat ca busonul de la rezervor nu se mai încuie? Se blochează automat când încui mașina sau rămâne asa? Mulțumesc frumos!

Re: Ford Fiesta MK8 1.0 EcoBoost

11 Apr 2023, 11:04

emanuela_a scrie:Bună ziua! Am și eu la fel, doar ca este din luna mai 2018.Ieri am luat-o. Îmi puteți spune,va rog, de unde ați luat cotiera? Și am observat ca busonul de la rezervor nu se mai încuie? Se blochează automat când încui mașina sau rămâne asa? Mulțumesc frumos!


Cotiera am luat-o de la cineva de pe Olx. Este marca "Armster", model special pt Fiesta MK8.

Re: Ford Fiesta MK8 1.0 EcoBoost

11 Apr 2023, 12:56

Topicul asta imi aduce aminte de vremurile bune ale forumului

Re: Ford Fiesta MK8 1.0 EcoBoost

23 Apr 2023, 13:02

Ieri a fost o zi foarte productiva pt retrofit-uri.
Tin sa multumesc pe aceasta cale colegului @jeffe care m-a ajutat cu montajul.

Am adaugat urmatoarele:
- volan din piele cu incalzire
- cruise control
- camera video pt mersul cu spatele
- panou de clima automata (se vede super noaptea)

In plus, au fost activate si urmatoarele:
- sistemul de monitorizare a oboselii
- controlul climei din ecranul de Sync
- faza lunga automata
- inchidere automata usi la plecarea de pe loc

Las mai jos cateva poze cu schimbarile.
Fişiere ataşate
1B4C6DFC-2969-490D-ADCC-5B9032474E49.JPG
rsz_1img_6490.jpg
rsz_img_6493.jpg
rsz_img_6489.jpg
rsz_img_6487.jpg
rsz_img_6492.jpg

Re: Ford Fiesta MK8 1.0 EcoBoost

28 Apr 2023, 18:26

Bună seara! Cât v-au costat retrofit-urile? Am si eu o problemă, nu funcționează claxonul și usb urile. Poate din cauza sigurantelor.

Re: Ford Fiesta MK8 1.0 EcoBoost

28 Apr 2023, 20:38

Tot ce am detaliat in post-ul anterior m-a costat ~400 euro (piese + manopera).

Re: Ford Fiesta MK8 1.0 EcoBoost

29 Apr 2023, 06:02

Am înțeles! Mi-ați putea recomanda persoana sau sediul unde ați făcut aceste modificări? Mulțumesc.

Re: Ford Fiesta MK8 1.0 EcoBoost

29 Apr 2023, 13:42

Modificarile le-am facut la user-ul jeffe. Ia legatura aici pe forum cu el.
De mentionat ca eu am achizitionat separat toate piesele.

Re: Ford Fiesta MK8 1.0 EcoBoost

23 Iun 2023, 11:58

La 80700 km am schimbat cauciucurile cu unele 'All season'.
Am ales marca Debica pt ca mi s-a parut un raport bun pret calitate - cost total 1420 ron cu tot cu montaj.
Fişiere ataşate
Cauciucuri All Season Debica.PNG

Re: Ford Fiesta MK8 1.0 EcoBoost

23 Iun 2023, 12:06

Masina fiind precablata pt lumini ambientale, le-am adaugat si pe ele. Arata super interiorul noaptea :)
Fişiere ataşate
Lumini ambientale 2.PNG
Lumini ambientale 1.PNG

Re: Ford Fiesta MK8 1.0 EcoBoost

23 Iun 2023, 13:31

Da arată foarte bine. Am văzut la un user din Germania pe Youtube că a achiziționat un kit de lumini ambientale pentru locurile spate, care se montează sub scaunele față. Se leagă cu niște mufe dedicate în paralel cu mufele de alimentare de la cele din față. Mă bate gândul să caut să le comand și eu pentru Puma.

Re: Ford Fiesta MK8 1.0 EcoBoost

24 Iun 2023, 14:17

Multumesc. Si mie imi place f mult culoarea lor. Ar fi fost dragut sa fie si pe usi si pe bord dar e ok si asa.

Re: Ford Fiesta MK8 1.0 EcoBoost

24 Iun 2023, 22:34

Salut!
Sa te bucuri cat mai mult de modificarile facute, arata foarte bine!
Referitor la ce ai spus despre luminile ambientale de pe fetele usilor, nici la mine nu au fost prezente din fabrica, dar le aveam doar pe cele de la suportul paharelor. M-am uitat pe schemele instalatiei electrice si din conectorii de la usile fata am tras fire prin acel burduf pana la locul decupat din fetele de usi pentru luminile ambientale. Tind sa cred ca nu au modificat foarte mult schemele electrice pentru functia asta, dar daca faci rost de ele, montajul nu este greu, dar depinde aici cat de mult se pricepe fiecare persoana.
Referitor la luminile de la suportul de pahare, de acolo am tras fire catre fata si spate si am montat cate un led albastru (de 3V cu o rezistenta adaugata), montat intr-un suport home-made, la picioare fata si sub scaunele fata.
La Mk7.5 s-a montat o fibra cu lumina rosie sub airbag-ul pasager, eu nu am avut-o, dar am pus o banda led albastra (pe care vreau sa o modific, poate o sa imi iasa ceva de genul ca la unele modele de masini din 2023), deoarece mufa era deja prezenta. Poate este si la tine prezenta, daca are un locas de genul prin plansa de bord. O sa postez in topicul dedicat cateva poze cu aceste lumini, poate va ajuta pe cineva in viitor.
Spor!

Re: Ford Fiesta MK8 1.0 EcoBoost

30 Iun 2023, 13:43

AndreiCim scrie:Salut!
Sa te bucuri cat mai mult de modificarile facute, arata foarte bine!
Referitor la ce ai spus despre luminile ambientale de pe fetele usilor, nici la mine nu au fost prezente din fabrica, dar le aveam doar pe cele de la suportul paharelor. M-am uitat pe schemele instalatiei electrice si din conectorii de la usile fata am tras fire prin acel burduf pana la locul decupat din fetele de usi pentru luminile ambientale. Tind sa cred ca nu au modificat foarte mult schemele electrice pentru functia asta, dar daca faci rost de ele, montajul nu este greu, dar depinde aici cat de mult se pricepe fiecare persoana.
Referitor la luminile de la suportul de pahare, de acolo am tras fire catre fata si spate si am montat cate un led albastru (de 3V cu o rezistenta adaugata), montat intr-un suport home-made, la picioare fata si sub scaunele fata.
La Mk7.5 s-a montat o fibra cu lumina rosie sub airbag-ul pasager, eu nu am avut-o, dar am pus o banda led albastra (pe care vreau sa o modific, poate o sa imi iasa ceva de genul ca la unele modele de masini din 2023), deoarece mufa era deja prezenta. Poate este si la tine prezenta, daca are un locas de genul prin plansa de bord. O sa postez in topicul dedicat cateva poze cu aceste lumini, poate va ajuta pe cineva in viitor.
Spor!


Multumesc pt urari.

In alta ordine de idei, de cand cu caldura am observat ca baga f putin aer rece asa ca am mers pt completarea cu freon. Au fost necesari 500 ml iar costul a fost de 350 ron.

Re: Ford Fiesta MK8 1.0 EcoBoost

25 Feb 2024, 20:34

87.000 km.

Au trecut 10k km de cand am cumparat masina. Merge impecabil si nu am avut nicio problema pana acum.
Fişiere ataşate
IMG_2973.jpeg
Răspunde