Totul despre membri

Fiesta Mk6

Prezentari cu masini, poze, biografii, liste

Moderator: Cornel001

Re: Fiesta Mk6

Mesajde andrei0241 » 31 Mar 2011, 23:29

E cuvantul meu impotriva cuvantului ei. Plus ca ma pot trezi ca ea vine cu vreun martor cum ca stopul i'a fost spart pe data nusht care. Deci nu am nici o garantie ca rezolv ceva.
Plus ca din cate stiu eu, astea trebe declarate in 48 de ore. Eu m'am trezit cu portiera si oglinda atinse intr'o joi dimineata, iar vineri dup'amiaza am plecat la munte pana duminica seara. Abia luni sau marti am vazut masina respectiva, ptr ca deja ii schimbase locul de parcare.

Datoare nu o sa imi ramana, dar nu ma grabesc :P
Avatar utilizator
andrei0241
1nsane Member
 
Mesaje: 2571
Membru din: 15 Apr 2009, 14:17
Localitate: Constanta
Maşina: Fiesta 2008 1.4 Tdci

Re: Fiesta Mk6

Mesajde moro50 » 31 Mar 2011, 23:35

E bine si cu varianta 2
FOCUS 2 - SEDAN; 2.0 TDCI - 136 CP.
moro50
1nsane Member
 
Mesaje: 1167
Membru din: 17 Ian 2011, 22:48
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2, 2.0 TDCI, 136 CP-SEDAN.

Re: Fiesta Mk6

Mesajde martini » 01 Apr 2011, 08:43

poti scrie asta in declaratia de la casco, ca banuiesti pe conducatoarea ... auto numarul ... care cateva zile a plecat cu masina din locul obisnuit de parcare ... etc
INSA
cei de la casco probabil o sa o oblige la plata si o sa apara probleme intre voi ca vecini.

parerea mea ... las-o in pace, rezolva pe casco, scrie acolo autor necunoscut altfel te trezesti cu masina zgariata in fiecare zi, cauciucuri taiate si alte prostii.

mai am o completare dar aia ti-o zic pe gura cand ne intalnim :))
>>> Fordurile mele

Constanta - intalniri locale
Pentru a te adauga in grupa ClubFord Constanta - click pe link http://forum.clubford.ro/ucp.php?i=grou ... membership bifeaza in dreptul grupei Constanta si apoi apasa pe butonul trimite/send
Avatar utilizator
martini
 
Mesaje: 3348
Membru din: 30 Ian 2008, 14:05
Localitate: Constanta
Maşina: Focus 2 facelift 1,6 GPL

Re: Fiesta Mk6

Mesajde andrei0241 » 01 Apr 2011, 13:05

Ca vecini nu ar mai fi cazul decat vreo luna, pana imi termin de amenajat apartamentul si ma mut, deci nu asta ar fi fost problema. Ci faptul ca, legal, chiar nu cred ca as fi avut prea mari sorti de izbanda cu intuitia mea

La Casco am trecut ezac cum a fost, masina gasita lovita in parcare, dosarul e deschis, fransiza de 424 ron oricum tre' s'o platesc, asa ca partea cu reparatia o consider inchisa


Acum mi'a intrat in cap ideea cu husele facute pe comanda. La recomandarea lui Viper m'am uitat pe huse-auto.ro. Adineauri am fost sunat de cei de acolo si din ce mi'au zis ei, un set de huse crem din material textil ar costa in jur de 300 euro. Cele negre erau cu vreo 80 euro mai ieftine, insa nu ma ajuta prea mult.
Ce altceva mi'ati recomanda? De preferat sa fi cumparat de la ei sau sa fi vazut produse de'ale lor :D
Avatar utilizator
andrei0241
1nsane Member
 
Mesaje: 2571
Membru din: 15 Apr 2009, 14:17
Localitate: Constanta
Maşina: Fiesta 2008 1.4 Tdci

Re: Fiesta Mk6

Mesajde andrei0241 » 15 Apr 2011, 22:20

Pana la urma masinuta a intrat in service si probabil pe saptamana viitoare o sa fie gata.

Sunt curios sa vad cum o sa iasa lucrarea, ca de termenul de executie al ei sunt dezamagit. Cei de la TransAtlantis (pe langa faptul ca a trebuit eu sa trec pe la ei ca sa las masina, deoarece ei nu ma anuntasera nimic) nici nu au respectat termenul comunicat de 2-3 zile.

Ca tot a venit primavara, am trecut si la rotile de vara. Nici macar una din ele nu mai era echilibrata :D
Urmeaza stergatoare noi ... Si sper sa rezolv si scartaitul care a apare in spate la denivelari. Cel mai probabil e vorba de bucsele amortizoarelor. Asta asa, cadou de iepuras :D
Avatar utilizator
andrei0241
1nsane Member
 
Mesaje: 2571
Membru din: 15 Apr 2009, 14:17
Localitate: Constanta
Maşina: Fiesta 2008 1.4 Tdci

Re: Fiesta Mk6

Mesajde moro50 » 15 Apr 2011, 23:03

Daca esti interesat de huse intra si configureaza ceva si pe huse.ro. Eu am de la ei si sunt multumit. Materialul e destul de gros si husele se aseaza foarte bine pe scaune. Eu zic ca la 250 lei nu gasesti ceva mai bun.
FOCUS 2 - SEDAN; 2.0 TDCI - 136 CP.
moro50
1nsane Member
 
Mesaje: 1167
Membru din: 17 Ian 2011, 22:48
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2, 2.0 TDCI, 136 CP-SEDAN.

Re: Fiesta Mk6

Mesajde andrei0241 » 16 Apr 2011, 00:06

Multumesc de sugestie. Ma uitasem si eu la ei pe site, din pacate nu m'am decis inca ptr ca nu este destul de realistic configuratorul lor, nu imi pot da seama ezac cum arata materialele. Insa la 250 ron, daca se aseaza bine pe scaune, mie mi'e de ajuns.
Avatar utilizator
andrei0241
1nsane Member
 
Mesaje: 2571
Membru din: 15 Apr 2009, 14:17
Localitate: Constanta
Maşina: Fiesta 2008 1.4 Tdci

Re: Fiesta Mk6

Mesajde martini » 16 Apr 2011, 09:52

moro - repara si tu masina si arata-mi husele ca ma intereseaza si pe mine.
andrei - pana la urma la transatlantis ai dus masinuta?
>>> Fordurile mele

Constanta - intalniri locale
Pentru a te adauga in grupa ClubFord Constanta - click pe link http://forum.clubford.ro/ucp.php?i=grou ... membership bifeaza in dreptul grupei Constanta si apoi apasa pe butonul trimite/send
Avatar utilizator
martini
 
Mesaje: 3348
Membru din: 30 Ian 2008, 14:05
Localitate: Constanta
Maşina: Focus 2 facelift 1,6 GPL

Re: Fiesta Mk6

Mesajde moro50 » 16 Apr 2011, 11:27

andrei0241, configuratorul este chiar real. Adica alea sunt culorile. Eu am ales negru cu gri si au iesit foarte bine.

martini, masina mea nu e stricata, merge perfect, poze nu am inca dar o sa incerc sa fac azi si o sa le trimit pe mail pentru ca aici oricum nu stiu sa le pun. Asa ca, sa-mi lasati amandoi adresele de mail si va trimit poze mai pe seara sau maine.
FOCUS 2 - SEDAN; 2.0 TDCI - 136 CP.
moro50
1nsane Member
 
Mesaje: 1167
Membru din: 17 Ian 2011, 22:48
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2, 2.0 TDCI, 136 CP-SEDAN.

Re: Fiesta Mk6

Mesajde moro50 » 16 Apr 2011, 15:22

Uite si niste poze de la colegul lyvmh viewtopic.php?f=15&t=13352&st=0&sk=t&sd=a&start=60
FOCUS 2 - SEDAN; 2.0 TDCI - 136 CP.
moro50
1nsane Member
 
Mesaje: 1167
Membru din: 17 Ian 2011, 22:48
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2, 2.0 TDCI, 136 CP-SEDAN.

Re: Fiesta Mk6

Mesajde andrei0241 » 21 Apr 2011, 20:43

@martini ... da, la TA am lasat masina. Insa, fara sa vad masina, deja sunt dezamagit de ei. Eu am lasat masina marti la ei si mi s'a spus ca dureaza 2, maxim 3 zile. Eu sambata dimineata am plecat la Praga asa ca au ridicat'o ai mei de la service, insa abia ieri si asta dupa ce au sunat ei marti ca sa ii mai intrebe de sanatate. Deci cele 2-3 zile au fost 8 pana la urma ...
De'acum o sa incerc si la Tiriac, sa vad ei ce servire ofera, ca la TA m'am cam lamurit deja in 2 situatii ...
Sper ca maine cand o sa iau masinuta sa nu am si alte surprize ...

@moro50, scuze ca raspund tarziu, dar nu am avut net zilele astea. Cand ai timp, trimite'mi si mie poze cu husele pe puscasu.marin@k.ro. Daca se poate, si o poza cu lateralul scaunelor, ca in cele ale lui lyvmh mi se pare tare ciudata taietura aia de pe lateral
Avatar utilizator
andrei0241
1nsane Member
 
Mesaje: 2571
Membru din: 15 Apr 2009, 14:17
Localitate: Constanta
Maşina: Fiesta 2008 1.4 Tdci

Re: Fiesta Mk6

Mesajde andrei0241 » 23 Apr 2011, 15:33

Lucrarea in sine a iesit bine, nu se observa ca portiera a fost reparata si vopsita.

Din pacate ieri, cand am luat masina de la ai mei, sotia a luat o groapa si pneul de pe dreapta fata are o mica galma. Voi face trecerea acelui pneu pe roata de rezerva, insa cred ca vara viitoare voi schimba macar 2 din cauciucuri, ca au deja galme, chiar daca km nu au decat vreo 20k, facuti majoritatea in extraurban
Avatar utilizator
andrei0241
1nsane Member
 
Mesaje: 2571
Membru din: 15 Apr 2009, 14:17
Localitate: Constanta
Maşina: Fiesta 2008 1.4 Tdci

Re: Fiesta Mk6

Mesajde andrei0241 » 18 Mai 2011, 21:09

36.5k km in 2 ani
ITP facut ieri, franele au iesit bine, noxe nici macar n'a mai luat ... n'am stat sa mai intreb de ce ...
Ca tot am stat un pic pe langa masina fara ocupatie, m'am uitat si pe la placutele de frana, mai aveau destula carne, inca 20-25k km ar trebui sa mai duca. Am masurat si profilul anvelopelor de vara ... 5-6 mm, deci mai duc si alea
Urmeaza o spalare a tapiseriei pe saptamana viitoare si dup'aia doar motorina si apa la spalatorul de parbriz.
Autocolant cu ClubFord doar ce'am pus unu nou, ca primul deja se decolorase :)
Avatar utilizator
andrei0241
1nsane Member
 
Mesaje: 2571
Membru din: 15 Apr 2009, 14:17
Localitate: Constanta
Maşina: Fiesta 2008 1.4 Tdci

Re: Fiesta Mk6

Mesajde martini » 19 Mai 2011, 11:47

inseamna ca ai grija de ea asa cum trebuie, felicitari!
>>> Fordurile mele

Constanta - intalniri locale
Pentru a te adauga in grupa ClubFord Constanta - click pe link http://forum.clubford.ro/ucp.php?i=grou ... membership bifeaza in dreptul grupei Constanta si apoi apasa pe butonul trimite/send
Avatar utilizator
martini
 
Mesaje: 3348
Membru din: 30 Ian 2008, 14:05
Localitate: Constanta
Maşina: Focus 2 facelift 1,6 GPL

Re: Fiesta Mk6

Mesajde andrei0241 » 19 Mai 2011, 20:00

In afara de faptul ca incerc sa nu plec cu scartz de pe loc sau sa franez brusc, chiar nu pot zice ca am protejat'o in mod deosebit

Se pare ca pe mainile sotiei, in extraurban, consumul e un pic peste 5%, cu 4-5 pasageri. Deci ... se poate :)
Avatar utilizator
andrei0241
1nsane Member
 
Mesaje: 2571
Membru din: 15 Apr 2009, 14:17
Localitate: Constanta
Maşina: Fiesta 2008 1.4 Tdci

Re: Fiesta Mk6

Mesajde andrei0241 » 02 Iun 2011, 23:29

Hop ... 38 000 impliniti azi, la 2 ani si o luna. Numa ca nu prea mi'a placut cadoul de ieri ... si anume un "turture" de plastic in roata stanga spate. Cum zilele trecute am montat cauciucul de pe roata de rezerva (neutilizat pana acum) pe dreapta fata, acum caut sa cumpar inca un cauciuc pe care sa'l pun pe stanga fata si sa scot din circuit ori cel de pe rezerva (cu galma), ori p'asta care'a facut pana ieri

Imagine

Imagine

Si cum azi tot m'am apucat de treaba, am scos si filtrul de polen sa'l inspectez (nu eram sigur daca in iarna la revizie a fost schimbat - eu nu eram in tara atunci, frati'miu nu tine minte, iar factura n'o mai gasim :D). Filtrul se prezenta f bine, vara asta il las sa'si faca treaba.
Cat am umblat p'acolo insa am observat ca teava din poza mai jos era calda, spre fierbinte. E normal?

Imagine
Avatar utilizator
andrei0241
1nsane Member
 
Mesaje: 2571
Membru din: 15 Apr 2009, 14:17
Localitate: Constanta
Maşina: Fiesta 2008 1.4 Tdci

Re: Fiesta Mk6

Mesajde DanielArdelian2 » 03 Iun 2011, 08:30

Da, e normal.
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: Fiesta Mk6

Mesajde andrei0241 » 30 Noi 2011, 22:55

Au mai trecut 6 luni, s'au implinit 45000 km, deci s'a facut revizia. Pe langa cele obisnuite, am schimbat si cureaua de accesorii, lichidul de frana (nu fusese schimbat pana acum, iar masina are 4 ani de la productie - 3 de exploatare) si furtunul epurator gaze care, pare'se, era fisurat/spart, naiba stie ... si cica pierdea ulei p'acolo. Toata distractia a costat ~1100 ron (revizia ~700ron, inlocuite lichid de frana ~150ron, iar furtunul ~300ron)

Masinuta a primit si un "facelift", dupa ce sotia reusise sa'i strice botul asta vara. S'au schimbat pe Casco bara fata, grila, farul dreapta si s'a revopsit capota. Acum buburuza a revenit in parametrii normali, insa dupa 2 saptamani in care am circulat cu masina tatalui, un A3 1.6 102 CP, mi'a trebuit o zi si ceva sa ma reobisnuiesc cu doar 68 de caluti, fie ei si turbati ...

Clar masina de familie va fi una cu macar un motor de 1.8, dar pana atunci buburuza ramane baza ...
Avatar utilizator
andrei0241
1nsane Member
 
Mesaje: 2571
Membru din: 15 Apr 2009, 14:17
Localitate: Constanta
Maşina: Fiesta 2008 1.4 Tdci

Re: Fiesta Mk6

Mesajde addy2002 » 30 Noi 2011, 23:07

eu cel mai mult simt lipsa servodirectiei electrice cand trec de pe auris pe asta :), si mai putin lipsa de putere.
Avatar utilizator
addy2002
1nsane Member
 
Mesaje: 3142
Membru din: 27 Ian 2010, 21:18
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Fiesta Ghia + imbunatatiri, 2005, 1.4 TDCI
VIN: WF0HXXGAJH5C02432

Re: Fiesta Mk6

Mesajde DanielArdelian2 » 01 Dec 2011, 15:40

andrei0241,1007080 scrie:dupa 2 saptamani in care am circulat cu masina tatalui, un A3 1.6 102 CP, mi'a trebuit o zi si ceva sa ma reobisnuiesc cu doar 68 de caluti, fie ei si turbati ...

Si tine cont ca acel motor are doar 148 Nm la 4000 RPM, fata de 160 Nm la 2000 RPM cat are 1.4 TDCi.
Imagineaza-ti acel motor pe o Fiesta, care ar fi si mai usoara decat un A3 (pe Mk6 era si la un pret aproximativ egal cu 1.4 TDCi).

andrei0241,1007080 scrie:Clar masina de familie va fi una cu macar un motor de 1.8, dar pana atunci buburuza ramane baza ...

La ora actuala, motoarele turbo benzina de 1.4 - 1.6 litri ofera performante foarte bune pentru o masina de familie, mult peste motoarele turbo-diesel de aceeasi cilindree (si au si un consum mai redus decat motoarele pe benzina normal - aspirate de aceeasi cilindree).
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: Fiesta Mk6

Mesajde andrei0241 » 01 Dec 2011, 18:42

La stilul meu de condus, orice benzinara as avea m'ar cam speria cu consumul, cel putin la inceput. Cu A3'ul, de ex, am facut 2 drumuri Buc - Ct si ceva km prin Buc (dar pe seara, deci fara trafic) si fara sa depasesc 140km/h pe A2, am avut consumul +9%. Cu Fiesta, mergand mai repede, nu prea trec de 6.5

La mine, oricum, alegerea Fiestei a fost pur intamplatoare, plecasem pe Grande Punto benzinar 1.4 120CP, dup'aia dadusem precomanda ptr Megane 1.6, dar intre timp am aflat ca mai era la Colina un Fiesta mk6 (deja se vindea si mk7'le) si m'a incantat pretul si dotarile (~9700euro + o rabla - la mom respectiv nu se puteau cumula) si am decis ca mai bine nu ma inham la rate, cum ar fi trebuit sa fac ptr Megane

Masina de familie va fi un SUV/crossover, pentru care exclud din start un 1.4, fie el si turbo. Ar merge, in schimb, un 1.8 TSI de pe Yeti, dar cred ca tot pe diesel voi merge, insa musai cu incalzire auxiliara ... :D
Dar asta abia la anu
Avatar utilizator
andrei0241
1nsane Member
 
Mesaje: 2571
Membru din: 15 Apr 2009, 14:17
Localitate: Constanta
Maşina: Fiesta 2008 1.4 Tdci

Re: Fiesta Mk6

Mesajde DanielArdelian2 » 01 Dec 2011, 23:47

Motivul pentru care am deschis acest subiect este ca, daca nu ma inseala memoria, mai demult am avut noi o discutie despre cuplul mare si demarajul la 1.4 TDCi. Atunci nu m-ai crezut. Acum sper ca te-ai convins si singur ca 68 CP, chiar si turbati, tot 68 CP sunt.

Referitor la partea cu consumul, eu constat o usoara contradictie. Spui ca te-ar cam speria consumul unui benzinar si ai vrea ceva performanta si ai vrea sa fie tot diesel. Pai un diesel performant incepe de la 2 litri, iar un benzinar turbo cel putin la fel de performant incepe de la 1.6 litri. Presupun ca este evident care motorizare va fi mai scumpa la achizitie, la asigurari, la impozit si la revizii. Avand in vedere ca nu faci multi km (vad ca ai cam 15.000 Km / an) si ca motoarele cu injectie directa Ecoboost / TSI au niste consumuri cam cu 20% mai mici decat motoarele aspirate de aceeasi cilindree, tare mi-e teama ca economia pe care o faci cu consumul este una falsa si nu va ajunge sa compenseze costurile de achizitie, intretinere si asigurare.

Apoi, tot din categoria "falsa economie", te gandesti la un SUV dar iti faci probleme cu consumul unei masini de clasa compacta. Hmm...

Nu ma intelege gresit, nu am ceva impotriva diesel in sine, am doar o problema cu argumente la care nu prea le vad logica. Accept ca argumente chestiuni de genul "fac 50.000 Km/an" sau "am de unde sa fac rost de motorina ieftina" sau "imi place ca nu trebuie sa retrogradez pentru depasiri" (valabil doar la motoare de minim 1.6 litri) sau "imi place mie mai mult cum suna motorul".

Nu pot insa sa inteleg argumente de genul "vai, dar consumul..." (in conditiile in care vorbim de rulaje de 15.000 Km/an) sau "valoarea de revanzare" (devalorizarea relativa la pretul de achizitie este cam aceeasi si, oricum, mi se pare aiurea sa-ti cumperi un lucru atat de important si de scump pe baza valorii de revanzare – ce naiba, n-o schimbi in fiecare luna, este important sa-ti si placa avand in vedere cat timp o folosesti) sau “dieselul e mai fiabil” (o fi fost, pe vremea cand nu avea EGR, DPF, turbina si injectie la 1600 bar si benzinarele aveau carburator, aprindere cu platina si distribuitor mecanic rotativ) sau "cu benzinarul nu se pot face depasiri" sau "vreau diesel pentru ca imi place sa conduc sportiv" - nu, nene, condusul agresiv nu e tot una cu condusul sportiv, un motor diesel face masina mai grea la bot si asta afecteaza negativ manevrabilitatea.

Si mai am o curiozitate: de ce crossover / SUV?

PS: Fiesta, la mai mult de 140 Km/h si cu niste trafic urban, doar 6.5 L / 100 Km? Hmm...
Puteti cauta pe forum direct de pe Google. Exemplu: [ revizie ford fiesta site:clubford.ro ]
Avatar utilizator
DanielArdelian2

Brainiac
 
Mesaje: 10723
Membru din: 19 Feb 2007, 18:11
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Mondeo 2004, Sedan, Trend, 1.8i 125 CP, pachet nefumatori.
VIN: WF04XXGBB44E42077

Re: Fiesta Mk6

Mesajde andrei0241 » 02 Dec 2011, 01:30

Sincer sa fiu, chiar nu am mai facut de ceva vreme consumul, insa dintr'un Excel de anul trecut vad ca ai dreptate ... pe drumuri de Ct - Buc am avut consumuri de 6.6-7.4%

Cross'over/Suv strict pentru pozitia mai inalta si, implicit, mai ferita. Stiu ca si aici parerile sunt impartite ... unii zic ca greutatea mai mare si pct de greutate ridicat reprezinta dezavantaje. Insa eu nu's de aceeasi parere si daca, cand vine vb de diesel vs benzina pot accepta si alte pareri, in cazul asta nu prea cred :D

15000 km/an ii fac majoritatea eu, cat sunt acasa cam juma de an. Acum, de ex, m'am intors de o luna si am facut ~3000km. Cand se va obisnui si sotia mai mult cu condusul si cand va veni un bebe, probabil ca va creste si nr de km anuali. Insa, oricum, se vor imparti la 2 masini atunci ... si cum deja Fiesta e pe motorina, chiar nu ar fi o problema o benzinara. Sunt constient ca e corect ce ai scris mai sus si ca diferenta de la achizitie poate acoperi diferenta de carburant pentru zeci de mii de km ... iar asta, coroborat si cu faptul ca in buburuza cam dardai un pic pana se incalzeste (noroc cu incalzirea in scaune, care mai salveaza situatia) ... poate ca solutia e clara, dar n'o vad eu :P

LE: stiu ca am avut o discutie, dar am uitat ezac despre ce era ... Poate'mi reimprospatez maine memoria, ca acum e deja tarziu. Ce'a fost ciudat e ca, suit in Fiesta, ma asteptam la ~2000rpm sa simt kick'ul ala de la turbina. Da al nabii sa fiu daca acum l'am mai simtit cum eram eu obisnuit. Acum stau si ma intreb de unde ma obisnuisem eu cu ideea kick'ului respectiv ... :D
Avatar utilizator
andrei0241
1nsane Member
 
Mesaje: 2571
Membru din: 15 Apr 2009, 14:17
Localitate: Constanta
Maşina: Fiesta 2008 1.4 Tdci

Re: Fiesta Mk6

Mesajde andrei0241 » 15 Feb 2012, 20:14

Buburuza a trecut de 51k km, prin ger si nameti, fara probleme. Snowtrac3'urile si'au facut datoria si anul asta, insa probabil anul care vine va fi ultimul (avand DOT'ul 2008), desi uzura nu au vizibila, insa tocmai d'asta ma gandesc ca le'as putea vinde la un pret ok.

La ultimul drum am reusit sa dau de vreo 2 ori de gheata pe portiuni de drum unde aceasta era destul de groasa incat se facusera gropi in ea. La prima vedere nu s'a intamplat nimic grav, insa as arunca un ochi pe dedesubt sa ma conving ca e asa

Zilele trecute observasem ca s'a ars becul ptr pozitie pe partea dreapta si imi statea pe creier sa il stiu ars, asa ca m'am invrednicit azi si l'am schimbat. M'am chinuit mai mult decat de obicei sa scot farul, iar soclul cu bec pana nu ma adus farul in casa nu am reusit sa'l scot (cred ca aveam mainile un pic inghetate).

Ca o urgenta ptr la vara este curatarea tapiseriei si, cel mai probabil, un set de aparatori de noroi. As merge si pe folierea cu folie de transparenta 70% ptr pe spate si incolora (doar cu protectie UV) ptr lateralele fata, dupa experienta nu prea placuta de asta vara dupa drumuri mai lungi

Pana atunci insa masina va intra intr'o semivacanta, nu ma astept ca sotia sa faca mai mult de 3-4000km in urmatoarele 4 luni
Avatar utilizator
andrei0241
1nsane Member
 
Mesaje: 2571
Membru din: 15 Apr 2009, 14:17
Localitate: Constanta
Maşina: Fiesta 2008 1.4 Tdci

Re: Fiesta Mk6

Mesajde martini » 22 Feb 2012, 22:24

andrei0241,1007528 scrie:... si cand va veni un bebe, probabil ca va creste si nr de km anuali.


=)) asta sper ca a fost o gluma, ca in realitate e fix invers. discutam cu prima ocazie mai pe larg.
>>> Fordurile mele

Constanta - intalniri locale
Pentru a te adauga in grupa ClubFord Constanta - click pe link http://forum.clubford.ro/ucp.php?i=grou ... membership bifeaza in dreptul grupei Constanta si apoi apasa pe butonul trimite/send
Avatar utilizator
martini
 
Mesaje: 3348
Membru din: 30 Ian 2008, 14:05
Localitate: Constanta
Maşina: Focus 2 facelift 1,6 GPL

Re: Fiesta Mk6

Mesajde andrei0241 » 23 Feb 2012, 00:18

Pai momentan km ii fac mai mult eu. Sotia merge doar uneori cu masina la munca. Asa, cu copilu, deocamdata ma gandesc c'as iesi zilnic (cand vremea permite) la plimbare, iar in zona in care stau nu prea ai unde.

Prima ocazie va fi in vara, eu deja imi pregatesc bagajul ... Tu insa nu'ti uita ideea ;)

Si, ca tema de vacanta, cum ai zis si pe topicul dedicat, inspecteaza bine ce fac baietii cu colantarile, ca pe tine o sa te intreb cand ma intorc :D
Avatar utilizator
andrei0241
1nsane Member
 
Mesaje: 2571
Membru din: 15 Apr 2009, 14:17
Localitate: Constanta
Maşina: Fiesta 2008 1.4 Tdci

Re: Fiesta Mk6

Mesajde andrei0241 » 20 Mar 2012, 19:11

53.5k km ... prima problema reala: rulmentul intermediar al planetarei dreapta. A fost inlocuit la service: 380ron
In rest, la o inspectie rapida, nimic suspect

Zilele astea urmeaza sa trec la rotile de vara. Deja zgomotul de la rularea cu cele de iarna se simte cam tare in ultimele zile, de cand s'a incalzit
Iar daca oi avea timp zilele astea, poate montez si modulele 1 click pentru geamuri 8-) Ar mai fi si de curatat tapiseria, insa asta ar dura mai mult , ramane de vazut cand...
Avatar utilizator
andrei0241
1nsane Member
 
Mesaje: 2571
Membru din: 15 Apr 2009, 14:17
Localitate: Constanta
Maşina: Fiesta 2008 1.4 Tdci

Re: Fiesta Mk6

Mesajde martini » 21 Mar 2012, 08:44

module module ce module? 1 click pt sus si 1 click pe jos complet?
>>> Fordurile mele

Constanta - intalniri locale
Pentru a te adauga in grupa ClubFord Constanta - click pe link http://forum.clubford.ro/ucp.php?i=grou ... membership bifeaza in dreptul grupei Constanta si apoi apasa pe butonul trimite/send
Avatar utilizator
martini
 
Mesaje: 3348
Membru din: 30 Ian 2008, 14:05
Localitate: Constanta
Maşina: Focus 2 facelift 1,6 GPL

Re: Fiesta Mk6

Mesajde andrei0241 » 21 Mar 2012, 21:59

Da. Le'am luat de la colegul olteas01. Acum sa'mi fac timp sa le si montez. Da inainte sa cumpar papuci si eventual un cleste sa ii pot strange k lumea, ca n'as vrea sa umblu prea des p'acolo ...

Pana una'alta, m'am procopsit azi pe A2 c'o pietricica in parbriz, iar rezultatul este o ciobitura. M'am uitat acum pe net si am gasit vreo 3 firme care fac reparatii, insa pana acum n'am auzit nimic despre niciunii. Ai vreo recomandare? (daca mai sunt si altii din Cta care citesc si au avut de reparat parbrizul, ii ascult ) Sper insa sa nu fie nevoie de gaurirea parbrizului (nusht de unde'am retinut eu de asa ceva, ca din ce'am vazut acum nu ar fi cazul), ca altfel prefer sa stau cu ciobitura aia decat sa ma trezesc fara incalzire in parbriz la iarna :D
Avatar utilizator
andrei0241
1nsane Member
 
Mesaje: 2571
Membru din: 15 Apr 2009, 14:17
Localitate: Constanta
Maşina: Fiesta 2008 1.4 Tdci

Re: Fiesta Mk6

Mesajde andrei0241 » 24 Mar 2012, 22:53

Pana la urma am ajuns azi sa acopar ciobitura aia. Sunt aproximativ multumit, mai ales ca reparatia a fost 50 ron. Reparatia a presupus si lucru cu un burghiu fin, insa m'am uitat ulterior si am vazut ca nu a fost atins nici unul din firisoarele incalzirii parbrizului, deci n'ar trebui sa fie probleme la iarna. Acum doar daca stii unde sa te uiti observi urma (e'adevarat si ca nu e chiar curat pabrizul, in general). Oricum, la cum arata, n'ar trebui sa ma trezesc cu vreo surpriza de la reparatia asta

BEFORE
Imagine Imagine


AFTER
Imagine

Maine, daca va fi frumos afara, urmeaza revenirea la rotile de vara si eventual o tura de omorat greierasi (m'am dotat cu izolirband si niste ulei de la Nigrin pentru punctele vulnerabile - usi, banchete)
Avatar utilizator
andrei0241
1nsane Member
 
Mesaje: 2571
Membru din: 15 Apr 2009, 14:17
Localitate: Constanta
Maşina: Fiesta 2008 1.4 Tdci

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Totul despre membri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 11 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 11 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login