Totul despre membri

Masinuta mea - Focus 2 1.6 TDCI Titanium

Prezentari cu masini, poze, biografii, liste

Moderator: Cornel001

Re: Masinuta mea - Focus 2 1.6 TDCI Titanium

Mesajde claudiuvuta » 21 Ian 2014, 23:28

Lucrarile pe care le-ai facut la masina iti vor asigura multe drumuri linisitite. Pana la urma ai mai facut stage 1?
Si altceva, incearca mai bine sa cumperi cauciucuri noi, nu sh. La design eu nu as schimba nimic, nu i-as pune praguri in locul tau. Masina arata super ok asa cum e acum. Eventula i-as lua niste aparatori de noroi fata/spate.
claudiuvuta
1nsane Member
 
Mesaje: 1756
Membru din: 11 Iul 2010, 10:36
VIN: WF0KXXGCBKBM75419

Re: Masinuta mea - Focus 2 1.6 TDCI Titanium

Mesajde mihtac » 22 Ian 2014, 09:18

Nu am facut stage 1 (inca). O sa ma decid in momentul in care ajung cu ea la anulare DPF - soft.

Aparatorile de noroi sunt oribile :(
Avatar utilizator
mihtac
Incepator
 
Mesaje: 77
Membru din: 07 Mar 2006, 14:02
Localitate: Bucuresti
Maşina: 2020 Puma 1.0 MHEV

Re: Masinuta mea - Focus 2 1.6 TDCI Titanium

Mesajde Kidu » 28 Ian 2014, 15:31

Am aceeasi motorizare ca si tine si odata cu anularea DPF-ului i-am facut stage 1. Crede-ma ca este alta masina si merita toti banii.
Referitor la fiabilitate eu am incredere in tunerul care mi-a facut softul si asta este foarte important pentru ca sunt o multime de tuneri aparuti peste noapte care nu au nici cunostintele si nici sculele necesare.
Pana acum nu am auzit nicio argumentatie tehnica conform care sa ma fac sa renunt la resoftare, am auzit in schimb doar pareri empirice ale unora care nu si-au facut, nu stiu dar au auzit sau au vazut ei pe forumuri.

Sfatul meu: daca stii ca ai un tunner bun da-i bataie. O turbina se poate strica din n motive, nu cred ca un soft facut ca lumea ii va "da capatul" daca conduci in limite normale si nu te crezi Colin McRae. Daca exploatezi masina necorespunzator cu sau fara soft tot vei avea probleme cu ambreajul, turbina si multe altele. Nu cred ca e cazul.

Oricum, dupa resoftare iti va scadea putin si consumul, motorul va fi mai dinamic, va urca altfel in turatii si depasirile ti se vor parea mult mai usoare. Inca o data: asta nu inseamna ca trebuie sa abuzezi de masina sau sa te crezi la WRC.

Mai discuta despre asta si cu Doc sau turbojack, cred ca sunt cei mai in masura sa iti spuna si sa iti argumenteze tehnic daca se renteaza sau nu sa faci resoftarea.

P.S. Daca totusi nu iti convine resoftarea ai oricand varianta de a reveni la softul stock si pentru asta cere-i tunerului sa iti faca un back-up.
Avatar utilizator
Kidu
Gold Member
 
Mesaje: 691
Membru din: 07 Ian 2007, 23:34
Localitate: Arad
Maşina: Duster 2, 1.5 dCi, 110 CP

Re: Masinuta mea - Focus 2 1.6 TDCI Titanium

Mesajde mihtac » 28 Ian 2014, 20:49

@Kidu: nu planuiesc sa fac curse cu ea, sau sa merg agresiv, e un diesel break pana la urma :). Daca aveam aere de "reisar" imi luam un coupe ceva macar :D. Dar desi prin oras si la viteze mici e destul de sprintena, cand te angajezi intr-o depasire la 110+ km/h parca ar merge niste caluti in plus, sa termini cu depasirea mai repede. Este singurul aspect pe care l-as dori imbunatatit, si singurul motiv pentru care o sa iau in considerare Stage 1. Cat despre tuner, daca o fac, o sa fie la Doc cu siguranta.

PS: ce-avem noi aici :D
Imagine
Multumesc userului GianYIonuT pentru pont, a fost 350 ron. O sa astept cu vopsitul si montatul pana gasesc si pragurile.
Avatar utilizator
mihtac
Incepator
 
Mesaje: 77
Membru din: 07 Mar 2006, 14:02
Localitate: Bucuresti
Maşina: 2020 Puma 1.0 MHEV

Re: Masinuta mea - Focus 2 1.6 TDCI Titanium

Mesajde Kidu » 28 Ian 2014, 23:02

Exact pentru acea rezerva de putere din depasiri i-am facut si eu resoftarea si de asta spuneam ca merita toti banii.
Avatar utilizator
Kidu
Gold Member
 
Mesaje: 691
Membru din: 07 Ian 2007, 23:34
Localitate: Arad
Maşina: Duster 2, 1.5 dCi, 110 CP

Re: Masinuta mea - Focus 2 1.6 TDCI Titanium

Mesajde GianYIonuT » 28 Ian 2014, 23:09

Cu placere si astept berea aia!!! :D
FOR(D)LIFE
GianYIonuT
Ford Freak
 
Mesaje: 206
Membru din: 03 Apr 2012, 19:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford
VIN: WFOSXXGCDS9M89889

Re: Masinuta mea - Focus 2 1.6 TDCI Titanium

Mesajde mihtac » 15 Feb 2014, 17:49

am realizat ca singurele poze postate sunt cele din anuntul de dinainte sa o cumpar eu so :D

Imagine

Imagine

Barele le-am pus pentru o iesire la munte, o sa le dau jos. Intre timp am schimbat si bratele (2 pe fiecare parte) si bucsile (2 pe fiecare parte) pe spate.

Am si o mica/mare nemultumire legat de faptul cum merge, nu stiu inca de la ce e. Am facut un drum de ~ 400 km acum o saptamana (dus-intors, sambata+duminica). A mers foarte frumos tot drumul, doar ca atunci cand am iesit de pe autostrada si intrat in Bucuresti, parca nu mai "tragea". Se simtea ca un motor aspirat, fara "kick-ul" de la turbo. Nu e prima data cand observ acest comportament, dupa un drum lung, in loc sa mearga foarte bine ca e "incalzita", de indata ce am incetinit ritmul de autostrada/drum intins nu mai raspunde ok la accelerare. Parerea mea de amator zice ca e EGR-ul, parerea mecanicului e ca e DPF-ul. Idei?

Peste aproximativ 2 luni trebuie sa fac revizia, ma gandesc intai sa scot DPF-ul si apoi sa fac o revizie mai "extinsa", adica pe langa filtrele normale (poate K&N la filtrul de aer :-" ) si ulei, sa schimb si alte fluide (ulei cutie, servo, lichid frana). Just to be safe.

Ah da si, dupa ce dau jos cauciucurile de iarna nu le-as mai pune pe cele vechi de vara, ma uitam spre: http://www.anvelopenokian.com/nokian-20 ... 64024.html . Experiente cu ele? (sper ca nu se pune reclama linkul....)
Avatar utilizator
mihtac
Incepator
 
Mesaje: 77
Membru din: 07 Mar 2006, 14:02
Localitate: Bucuresti
Maşina: 2020 Puma 1.0 MHEV

Re: Masinuta mea - Focus 2 1.6 TDCI Titanium

Mesajde cj86sef » 15 Feb 2014, 18:03

Asa se comporta si a mea si de vina e egr-ul, trage de tras dar fara zvagnirea de la turbo, incearca pentru inceput o curatar a egr-ului
Focus II, 10.2006 1.6tdci, 109cp turnier, gri+alb, Focus I, 11.2001, 1.6i, 100cp, turnier, albastru
Imagine
[b]Focus II SEF[/b]http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=76017
Avatar utilizator
cj86sef
1nsane Member
 
Mesaje: 2404
Membru din: 02 Iul 2011, 13:41
Localitate: Turda
Maşina: ford focus, 2006, 1.6 tdci,80kw: ford focus 2001, 1.6, 16 v, 100 cp VF0NXXGCDN1K74871
VIN: wf0wxxgcdw6j57655

Re: Masinuta mea - Focus 2 1.6 TDCI Titanium

Mesajde Tzantzar » 15 Feb 2014, 19:08

eu zic DPF OFF. eu am scos saptamana trecuta filtru si resoftare (am fost nevoit) si simt cum masina merge si trage mai bine, sau nah, poate e doar parerea mea:)
B 825 ALX
Tzantzar
Ford Freak
 
Mesaje: 154
Membru din: 21 Iun 2012, 20:22
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford
VIN: WF0SXXGCDS8B72383

Re: Masinuta mea - Focus 2 1.6 TDCI Titanium

Mesajde cj86sef » 15 Feb 2014, 19:11

Si eu am anulat dpf-ul, zilele astea sunt doi ani si atunci am avut o eroare egr si am mai intins doi ani cu el, df s egr infndat se leaga una de alta
Focus II, 10.2006 1.6tdci, 109cp turnier, gri+alb, Focus I, 11.2001, 1.6i, 100cp, turnier, albastru
Imagine
[b]Focus II SEF[/b]http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=76017
Avatar utilizator
cj86sef
1nsane Member
 
Mesaje: 2404
Membru din: 02 Iul 2011, 13:41
Localitate: Turda
Maşina: ford focus, 2006, 1.6 tdci,80kw: ford focus 2001, 1.6, 16 v, 100 cp VF0NXXGCDN1K74871
VIN: wf0wxxgcdw6j57655

Re: Masinuta mea - Focus 2 1.6 TDCI Titanium

Mesajde mihtac » 01 Mar 2014, 19:23

DPF-ul a fost scos in dimineata asta :) cu ajutorul userului Doc :-B . Nu era super infundat, estimez ca cel putin jumatate nu era umplut - dar aparent nu era cel original, ci unul aftermarket. Nu avea FoMoCo stantat pe el, si fagurele de ceramica era albastru si cu peretii ceva mai grosi decat cel original, a fost deci schimbat la un moment dat de fostul proprietar.

Scos tot ce tinea de filtru din parametrii masinii, nu se va mai face regenerare deci absolut deloc, si nici de aditiv nu-mi mai fac griji. Cu aceasta ocazie masina are acum undeva la 125-130 cp si spre 300 Nm cuplu :D (nu aruncati cu pietre :)) nu o sa abuzez de ea cu liniute intre semafoare, e doar o schimbare subtila si foarte placuta in mersul motorului). Total: 1500 ron.

Aparent erori EGR inca am in logs, desi le-am resetat acum cateva saptamani si desi in bord nu am niciun indicator pentru asta. Ma gandesc daca are rost sa dau banii pe curatari si oricum sa ajung sa-l schimb, sau sa-l schimb direct. De asemenea, gasesc peste tot doua variante ale EGR: una mai ieftina, 600-700 ron, care cred ca este cea fabricata pentru Peugeot (acelasi motor) si alta mai scumpa, 900-1000 ron, cea facuta pentru Ford (ambele Valeo). Nu sunt sigur pe care sa o aleg, daca e vreo diferenta intre cele doua....
Avatar utilizator
mihtac
Incepator
 
Mesaje: 77
Membru din: 07 Mar 2006, 14:02
Localitate: Bucuresti
Maşina: 2020 Puma 1.0 MHEV

Re: Masinuta mea - Focus 2 1.6 TDCI Titanium

Mesajde Kidu » 10 Mar 2014, 11:03

Felicitari pentru chiuretaj si remapare. Cum ti-am spus mai sus: acelasi lucru l-am facut si eu si la aceeasi bani.

Sunt curios totusi daca sesizezi o modificare a sunetului de la motor, in special sunetul din habitaclu pentru ca de afara nu iti dai seama.
Avatar utilizator
Kidu
Gold Member
 
Mesaje: 691
Membru din: 07 Ian 2007, 23:34
Localitate: Arad
Maşina: Duster 2, 1.5 dCi, 110 CP

Re: Masinuta mea - Focus 2 1.6 TDCI Titanium

Mesajde mihtac » 10 Mar 2014, 12:13

Multumesc :D . O modificare a sunetului motorului exista, da. Ma asteptam sa sune mult mai tare si a "cazan / gol", din cauza golului lasat in urma indepartarii filtrului. Dar nu, suna intr-adevar mai "desfundat/grav" dar intr-un mod placut, si doar la turatii joase. Parca s-ar auzi mai mult dinspre evacuare si mai putin dinspre motor, sau se acopera unul pe celalalt, si nu neaparat ca si directie dar mai degraba ca si "tip de sunet". La turatii inalte nu simt schimbari in sunet.
Avatar utilizator
mihtac
Incepator
 
Mesaje: 77
Membru din: 07 Mar 2006, 14:02
Localitate: Bucuresti
Maşina: 2020 Puma 1.0 MHEV

Re: Masinuta mea - Focus 2 1.6 TDCI Titanium

Mesajde Kidu » 10 Mar 2014, 14:07

Exact asa si la mine, sunetul respectiv (un sunet gutural) il sesizez doar daca apas mai tare pe acceleratie insa mai mult in treapta I si a II-a iar pe masura ce viteza si turatia creste sunetul acela dispare.

Mult lume considera placut acel "bornait gutural" de motor cu mai multe "oua" :) insa mie la inceput mi s-a parut ciudat. Nu deranjant dar sesizam ca este altfel.

Oricum, s-o folosesti sanatos multi kilometri de acum inainte si cu siguranta pot sa anticipez ca n-ai sa regreti operatiunea facuta mai ales in depasirile facute la drum lung. In oras cum ai spus si tu prefer sa ma duc normal asa cum mergeam si pana acum.

P.S. Poate o sa ne intalnim la un forum meeting si daca vei vrea o sa putem face cate o tura fiecare cu masina celuilalt asa ca schimb de experienta si senzatie. :)
Avatar utilizator
Kidu
Gold Member
 
Mesaje: 691
Membru din: 07 Ian 2007, 23:34
Localitate: Arad
Maşina: Duster 2, 1.5 dCi, 110 CP

Re: Masinuta mea - Focus 2 1.6 TDCI Titanium

Mesajde GianYIonuT » 10 Mar 2014, 16:39

Asteptam poze cu prelungirea fata montata. B-) B-)
FOR(D)LIFE
GianYIonuT
Ford Freak
 
Mesaje: 206
Membru din: 03 Apr 2012, 19:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford
VIN: WFOSXXGCDS9M89889

Re: Masinuta mea - Focus 2 1.6 TDCI Titanium

Mesajde mihtac » 10 Mar 2014, 20:46

Kidu, sigur, desi esti cam de departe vad :P si la intalnirile anuale nu stiu daca o sa ajung (prea curand)

GianyIonuT - nu o sa se intample prea curand, am cam ramas fara fonduri pentru masinuta momentan (am luat 4 cauciucuri vara noi, m-au usurat de 2100 ron). Pentru extensie imi trebuie.....sa cumpar pragurile (~800 ron - alea originale, ce sunt si pe ST) si sa vopsesc extensie + praguri + ambele bare ca oricum sunt exfoliate la margini / pe langa roti (1000-2000 ron?). Si daca tot veni vorba, unde imi recomandati sa le vopsesc? Nu neaparat "cea mai scumpa vopsitorie din oras", dar sa nu se exfolieze peste 1-2 ani sau sa iasa cu defecte.
Avatar utilizator
mihtac
Incepator
 
Mesaje: 77
Membru din: 07 Mar 2006, 14:02
Localitate: Bucuresti
Maşina: 2020 Puma 1.0 MHEV

Re: Masinuta mea - Focus 2 1.6 TDCI Titanium

Mesajde mihtac » 10 Mai 2014, 16:38

Facut revizie azi, 100.576 km (11.5k de la ultima). Schimbat filtre ulei/motorina/aer/polen (originale), si ulei motul 913D ( http://i.imgur.com/m2CnY5l.jpg ). De asemenea, de-sigilat baia de ulei, curatat baie + sorb, sigilat la loc (pitici, I know, don't ask :D ). Era rezonabil de curat, da' am vrut sa verific / fiu preventiv (banuiesc masina de ~180k km reali).

Imagine

Imagine

Ma gandeam eu sa curat si galerii admisie / clapete / ce mai e prin zona, da' cica exista riscul de a uda/murdari/strica senzori prin zona, facand mai mult rau, asa ca am zis pas deocamdata.

Also..luasem si lichid de frana / hidraulic(servo). Dar aparent dureaza ceva schimbul lor (eu am crezut ca e "o formalitate", si n-am anuntat ca vreau si astea :D) asa ca ramane pe alta data ca azi n-a fost timp de ele.

Curatat si EGR-ul acum ~1000 km. Era intr-adevar destul de murdar, pare ca merge ok acum......vedem cum se comporta (daca face probleme din nou, o sa oscilez intre altul nou sau blocat p-asta).

Ma bate gandul sa pun lumini de zi de vreun fel......ceva in genul: http://s575.photobucket.com/user/lennym ... c.jpg.html . Ati vazut pe la noi asa ceva sau trebuie sa comand de pe ebay / site-uri din uk/de? Plus led la pozitii, plus becuri ceva mai bune (nightbreaker?) + sa montez in sfarsit extensia aia de bara.
Avatar utilizator
mihtac
Incepator
 
Mesaje: 77
Membru din: 07 Mar 2006, 14:02
Localitate: Bucuresti
Maşina: 2020 Puma 1.0 MHEV

Re: Masinuta mea - Focus 2 1.6 TDCI Titanium

Mesajde andrei0241 » 10 Mai 2014, 21:11

Ptr drl poti incerca si pe aliexpress: astea sau astea, de ex.
Nu mai retin numele, insa era un user care spunea ca o sa comande unul din seturile astea, as fi curios daca a facut'o si cat de multumit e de ele.
Avatar utilizator
andrei0241
1nsane Member
 
Mesaje: 2571
Membru din: 15 Apr 2009, 14:17
Localitate: Constanta
Maşina: Fiesta 2008 1.4 Tdci

Re: Masinuta mea - Focus 2 1.6 TDCI Titanium

Mesajde bobo87 » 11 Mai 2014, 21:01

Salut.Frumoasa masinutza!
Cred ca eu sunt userul de care zice @andrei0241.
Eu le-am comandat de pe aliexpress pe acestea http://www.aliexpress.com/item/5-pcs-Os ... 21799.html
Le am montate pe masina de aproximativ 2 luni si functionale de 1 luna si ceva. Nu le-am conectat cand le-am montat deoarece mai imi trebuia asta http://www.aliexpress.com/item/2X-Add-A ... 56736.html pentru conectare in cutia auxiliara de sigurante.

Sunt multumuit de ele, nu sunt foarte luminoase dar sunt vizibile pentru masinile din sens opus.Cel mai mult m-am chinuit sa montez plasticele alea dar pana l-a urma au intrat si spre uimirea mea s-au potrivit chiar bine.
Avatar utilizator
bobo87
Gold Member
 
Mesaje: 717
Membru din: 28 Oct 2012, 17:44
Localitate: Cluj-Napoca/Reims Fanta
Maşina: Mondeo mk5 hibrid si Focus 2008-1.6 TDCi
VIN: WF0FXXWPCHKL18612

Re: Masinuta mea - Focus 2 1.6 TDCI Titanium

Mesajde Rs3 » 28 Mar 2015, 13:18

Kidu scrie:Am aceeasi motorizare ca si tine si odata cu anularea DPF-ului i-am facut stage 1. Crede-ma ca este alta masina si merita toti banii.
Referitor la fiabilitate eu am incredere in tunerul care mi-a facut softul si asta este foarte important pentru ca sunt o multime de tuneri aparuti peste noapte care nu au nici cunostintele si nici sculele necesare.
Pana acum nu am auzit nicio argumentatie tehnica conform care sa ma fac sa renunt la resoftare, am auzit in schimb doar pareri empirice ale unora care nu si-au facut, nu stiu dar au auzit sau au vazut ei pe forumuri.

Sfatul meu: daca stii ca ai un tunner bun da-i bataie. O turbina se poate strica din n motive, nu cred ca un soft facut ca lumea ii va "da capatul" daca conduci in limite normale si nu te crezi Colin McRae. Daca exploatezi masina necorespunzator cu sau fara soft tot vei avea probleme cu ambreajul, turbina si multe altele. Nu cred ca e cazul.

Oricum, dupa resoftare iti va scadea putin si consumul, motorul va fi mai dinamic, va urca altfel in turatii si depasirile ti se vor parea mult mai usoare. Inca o data: asta nu inseamna ca trebuie sa abuzezi de masina sau sa te crezi la WRC.

Mai discuta despre asta si cu Doc sau turbojack, cred ca sunt cei mai in masura sa iti spuna si sa iti argumenteze tehnic daca se renteaza sau nu sa faci resoftarea.

P.S. Daca totusi nu iti convine resoftarea ai oricand varianta de a reveni la softul stock si pentru asta cere-i tunerului sa iti faca un back-up.



Salut,

Sorry ca am dat citatul urias de mai sus, dar lecturand forumul am observat reply-ul asta de ceva vreme si cum urmaream sa fac si eu un Stage 1 pe Focusul meu(125hp/280nm) prin intermediul lui Doc de pe forum, vroiam sa te intreb daca de cand l-ai pus ai constatat vreo problema dpdv al fiabilitatii. Presupun ca se simte destul de bine diferenta fata de stock la depasiri in exterior, nu? Ma gandeam sa nu ma intind prea tare pana la Stage 2, deja pare cam mult fata de valorile de fabrica, dar avand in vedere ca ai Stage 1 de ceva timp, presupun ca te-ai obisnuit cu el si imi poti da cateva detalii despre cum se simte in general, sau daca simti nevoia dupa un timp de ceva mai mult..

Multumesc anticipat!
Stefan
Rs3
Incepator
 
Mesaje: 34
Membru din: 06 Iun 2013, 19:04
Localitate: Suceava
Maşina: Ford

Re: Masinuta mea - Focus 2 1.6 TDCI Titanium

Mesajde mtibbi » 28 Mar 2015, 17:28

Rs3, poti face linistit stage 2, nu vei avea nicio problema legata de fiabilitate. Eu am tot 1.6 tdci 109 fara dpf si are deja 2 ani resoftata si nu am avut niciun fel de problema. Consumul nu o sa creasca, din contra, daca mergi normal cu ea, vei avea un consum mai mic.
Avatar utilizator
mtibbi
Incepator
 
Mesaje: 22
Membru din: 04 Mar 2013, 18:50
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Mondeo Mk4
VIN: WF0GXXGBBG7U23101

Re: Masinuta mea - Focus 2 1.6 TDCI Titanium

Mesajde mihtac » 26 Iun 2015, 11:38

Jurnal de bord, entry #7226 :))

109.723 kilometri, facut revizie, si schimbat:
- ulei (tot motul 913D)
- filtre: ulei/aer/polen (ford)
- lichide frana si servo directie (ford)
- EGR (Valeo) - ca a devenit enervant deja, cu erori si "uite puterea nu e puterea"

Urmeaza un drum de vreo 2500 km pana in Cehia si inapoi, si am facut un mic check-up :D . Singura chestie care trebuie schimbata "la un moment dat" e.....ambreiajul, ca incepe sa se duca :( . Tine destul de sus, si are un "rumble" la jumatatea cursei pedalei ( pe loc si pe liber, nu in sarcina). Asa ca trebuie sa-mi fac curaj sa desfac acolo si sa schimb tot, probabil :))

Pe langa cele de mai sus, dupa ce ca ies cu ea o data la doua luni, cand am nevoe (sa duc pisica la veterinar, in cazul asta :D ) - pentru ca motocicleta - atunci cand ies ma intalnesc cu prosti :( . In cazul asta un politai care mi-a lovit/sters bara spate..... Dus la service (trimis de el, cu aprobarea mea, fara asigurari and stuff).....vopsit bara... (care mai era julita oricum)......arata ok.

E.O.M.
Avatar utilizator
mihtac
Incepator
 
Mesaje: 77
Membru din: 07 Mar 2006, 14:02
Localitate: Bucuresti
Maşina: 2020 Puma 1.0 MHEV

Re: Masinuta mea - Focus 2 1.6 TDCI Titanium

Mesajde mihtac » 21 Iul 2016, 09:31

Dear diary,

Km in bord: 122.450

Efectuat:
- schimb filtre: uleu, aer, polen, motorina - originale ford
- schimb ulei (Motul 913D)
- schimb rulment roata fata stanga (cu butuc - FAG)
- schimb curea auxiliare - originala ford

Totodata, am descoperit.....o lista intreaga de lucruri defecte/de schimbat :( dupa cum urmeaza:
- curge amortizorul dreapta fata - o sa le schimb pe toate 4....ca nici restul nu sunt stralucite, desi nu curg - mi s-a recomandat KYB
- bucsile mari fata - ambele - duse, trebuiesc schimbate (mi s-a recomandat originale Ford)
- tampon antirasturnare motor - dus, mi s-a recomandat lemforder
- trebuie refacuta distributia deoarece curge pompa de apa.... (e SKF, montata acum ~26.000 km si 2.5 ani)
- furtunul dintre filtru aer si turbina e fisurat, trebuie schimbat
- placutele de frana trebuiesc schimbate - toate

O sa incerc sa le schimb pe toate de mai sus in urmatoarele 2-3 luni (cam sta in parcare vara, folosesc moto).

Pe langa cele de mai sus, probleme mai mici:
- sitele din toba finala au inceput sa zdrangane usor - nu baraie inca, doar vibreaza cat sta la relanti - posibil de la faptul ca nu mai am dpf, si fluxul de aer e mai puternic acum.... plus uzura/rugina
- ambreiajul e ok, for now, dar o sa il am in vedere in urmatorii 20-30k km, probabil


Si cam atat :D e putin barca momentan cu amortizoarele alea asa :( abia astept sa le schimb si sa ma pot bucura din nou de ea....


Inca nu am montat prelungirea bara fata...si nici pragurile nu le-am gasit (nici n-am prea mai cautat, ce e drept)
Avatar utilizator
mihtac
Incepator
 
Mesaje: 77
Membru din: 07 Mar 2006, 14:02
Localitate: Bucuresti
Maşina: 2020 Puma 1.0 MHEV

Re: Masinuta mea - Focus 2 1.6 TDCI Titanium

Mesajde mihtac » 23 Aug 2016, 09:49

Am mai taiat de pe lista de reparatii cateva chestii:

- bucsi mari bascule - originale ford - in sfarsit, i-a mai revenit din rigiditate si stabilitate weeee
- placute frana fata - TRW - pe spate nu le-am schimbat, ca n-am putut desface antifurtul..... trebuie sa fac o vizita labo vulcanizare
- schimbat furtunul dintre filtrul de aer si turbina, ca era fisurat - nu mai tin minte marca
- schimbat tampon antirasturnare - Lemforder

Intre timp am descoperit ca "gazeaza" pe langa busonul de umplere ulei motor, cred ca e dusa garnitura...must replace buson....

In rest motorul arata foarte uscat/curat si merge vioi :D
Avatar utilizator
mihtac
Incepator
 
Mesaje: 77
Membru din: 07 Mar 2006, 14:02
Localitate: Bucuresti
Maşina: 2020 Puma 1.0 MHEV

Re: Masinuta mea - Focus 2 1.6 TDCI Titanium

Mesajde mihtac » 20 Noi 2016, 12:44

De iarna:

Imagine
Imagine
Imagine

Cam uratica asa cu rotile de iarna, dar asta e :P iarna nu-i ca vara :))

Intre timp am mai schimbat asa:
- amortizoare fata (KYB) + flanse amortizoare + rulmenti amortizoare + suruburile aferente (toate ford)
- placutele frana spate, ca am reusit sa desfac rotile (luat piulite noi pentru rotile de iarna, si o sa iau altele si pentru cele de aliaj, la primavara - ca astea sunt bune de aruncat)
- am si amortizoarele spate (tot KYB), dar astept de aproape doua saptamani niste nenorocite de suruburi :)) sa le pot schimba
- schimbat lampile numar :D ca erau rupte/ruginite lamelele alea din interior
- pus becuri LED la pozitii, sa evit afumarea si mai mult a sticlei farurilor
- pus capacelul la bara spate :)) doar ca e negru, trebuie sa il vopsec cumva....
- igienizat instalatia de clima, cu ozon, si schimbat si filtrul de polen - aideplm cat de murdar se face in 3 luni

Costs la amortizoare/flanse/alte maruntisuri..... vreo 2000 lei... (cu manopera cu tot). :(

Deocamdata ma opresc aici cu reparatul, cred.... o sa mai montez saptamana viitoare si amortizoarele spate, si gata, e pregatita de iarna :) ca motoreta..... ia o pauza 3-4 luni :(
Avatar utilizator
mihtac
Incepator
 
Mesaje: 77
Membru din: 07 Mar 2006, 14:02
Localitate: Bucuresti
Maşina: 2020 Puma 1.0 MHEV

Re: Masinuta mea - Focus 2 1.6 TDCI Titanium

Mesajde mihtac » 26 Noi 2016, 21:56

Short update, am montat si amortizoarele spate.... masina e.. complet alta acum.

Next up, dar mai la primavara, o sa refac si distributia, pentru a schimba pompa de apa ce curge. Invatatura de minte pentru cine citeste: schimbati antigelul la 2 ani, ca nu mai unge cum trebuie :( si strica.... chestii.

La zgomotul de evacuare, aparent e racordul flexibil.... o sa il inlocuiesc si pe ala.

Momentan, hai cu vacanta, sa ma pot bucura de condus si prin afara orasului :D
Avatar utilizator
mihtac
Incepator
 
Mesaje: 77
Membru din: 07 Mar 2006, 14:02
Localitate: Bucuresti
Maşina: 2020 Puma 1.0 MHEV

Re: Masinuta mea - Focus 2 1.6 TDCI Titanium

Mesajde mihtac » 18 Oct 2017, 17:25

Km: 134.567

Am inlocuit distributia... desi nu cred ca avea mai mult de 35k km, dar curgea pompa de apa (erau inlocuite tot de mine, dar aftermarket toate - acum am pus originale ford). De asemenea, la recomanarea altui mecanic, i-am rugat pe baieti sa inlocuiasca si semeringul vibrochen.... preventiv. Ei, se pare ca curgea deja :)) .

Am fost la altgrad de data asta, pentru garantie distributie.... foarte multumit de ei, si de faptul ca "seful" sta pe acolo si face "receptionarea" lucrarii la sfarsit.

Pe langa astea, "winterized" the car a bit :)) a ptimit stergatoare noi (ford), stropitori incalzite de ff3 (perdea), becuri mai puternice, ca se face noapte repede...si roti de iarna (devreme, stiu, dar a trebuit sa re-reglez directia, si pe cele de vara aceam un cauciuc diferit).

Sunt in cautare de roata de rezerva momentan :)) cu cric si toate cele... intre timp a aparut un bebe in familie, si nu ma simt confortabil sa plec la drum doar cu kitul de pana :))

Until the next time...
Avatar utilizator
mihtac
Incepator
 
Mesaje: 77
Membru din: 07 Mar 2006, 14:02
Localitate: Bucuresti
Maşina: 2020 Puma 1.0 MHEV

Re: Masinuta mea - Focus 2 1.6 TDCI Titanium

Mesajde mihtac » 02 Mar 2018, 14:06

Am mai facut niste kilometri, gasit roata aia de rezerva de dimensiuni reduse :) . Intre timp am schimbat si saibele de la injectoare (toate) si....... bujiile!. Din fericire, fara evenimente/rupturi (3 erau arse, nu stiu de cand, nu sunt schimbate cel putin in ultimii 5 ani - poate niciodata din 2008).

Siiii.... am refacut pielea pe volan/schimbator. Mi se pare ca arata foarte bine, trebuie sa vad cu ce le dau sa ramana aspectul asta mat / de piele noua, sa nu se mai imbibe cu grasime de pe maini si sa devina lucios din nou.
Fişiere ataşate
28722050_1952101031480718_146913969_n.jpg
28537118_1952857881405033_1513574396_n.jpg
28537078_1952100981480723_296427315_n.jpg
28512114_1952101084814046_2143739370_n.jpg
Avatar utilizator
mihtac
Incepator
 
Mesaje: 77
Membru din: 07 Mar 2006, 14:02
Localitate: Bucuresti
Maşina: 2020 Puma 1.0 MHEV

Re: Masinuta mea - Focus 2 1.6 TDCI Titanium

Mesajde mihtac » 02 Mar 2018, 18:27

Better pics (da, sunt incantat de cum a iesit :)) )
Fişiere ataşate
20180302_175152.jpg
20180302_175145.jpg
Avatar utilizator
mihtac
Incepator
 
Mesaje: 77
Membru din: 07 Mar 2006, 14:02
Localitate: Bucuresti
Maşina: 2020 Puma 1.0 MHEV

Re: Masinuta mea - Focus 2 1.6 TDCI Titanium

Mesajde alyn_acn » 03 Mar 2018, 19:14

Au iesit super!
Tot 250 lei este pretul pentru imbracat volanul?
Cauta simplu pe Google : problema xyz/clubford
Regulament forum : ucp.php?mode=terms
Avatar utilizator
alyn_acn
 
Mesaje: 3865
Membru din: 17 Noi 2009, 18:48
Localitate: Mioveni-Pitesti
Maşina: Ford Mondeo Titanium
VIN: WF0EXXWPCEFKxxxxx

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Totul despre membri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 13 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 13 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login