Accidente

accident usor cu un pieton

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

accident usor cu un pieton

Mesajde carra_verona » 22 Sep 2014, 09:06

buna dimineata.

am nevoie de ajutor.
ieri pe bulevardul uverturii la treatrul masca trecerea de pietoni era blocata pe banda 1 de cineva care parcase asa incat nu am vazut un pieton ce se angajase grabit pe trecere.
am franat dar l-am acorsat putin pe dreapta.
nu are nicio leziune, l-au luat cu salvarea, i-au facut toate investigatiile si i-au dat 7 zile repaus de la Spitalul Universitar si 4 zile repaus de la IML unde inteleg ca s-a dus.
aseara m-a sunat ca vrea sa ne intelegem amiabil.
la ce sa ma astept? ce suma poate sa imi ceara - si prepusun ca trebuie sa merg cu el la notar sa fac un act valabil, avand in vedere ca nu are niciun trausmatism sever, si i s-a recomandat doar repaus?

a mai trecut cineva prin asta? multumesc.

inutil sa spun ca mi-au luat permisul, acuma se fac cercetari iar parbrizul meu este crapat si trebuie inlocuit.

multumesc.
carra_verona
Incepator
 
Mesaje: 23
Membru din: 15 Noi 2008, 21:25
Maşina: fiesta

Re: accident usor cu un pieton

Mesajde anonimu' » 22 Sep 2014, 09:37

salutare, sigur o sa iti ceara ceva bani .....nu tre sa mergi la notar ci la politie cu el de mana ( dupa ce v-ati inteles) sa dea o declaratie ca nu are nici o pretentie dupa care politistul va inchide cazul , dar permisul cred (sigur) va ramane la ei (neacordare de prioritate la pietoni)....asadar cauta sa te intelegi cu el , asta e parerea mea ....bafta
Avatar utilizator
anonimu'
1nsane Member
 
Mesaje: 1013
Membru din: 02 Apr 2008, 09:29
Localitate: Bucuresti-Crangasi
Maşina: ford mondeo mk3 ,tddi ,anul 2001 ,85kw , hatchbag ...
VIN: WF05XXGBB51B63509

Re: accident usor cu un pieton

Mesajde carra_verona » 22 Sep 2014, 09:43

multumesc de raspuns. asta as dori - sa ne intelegem, insa daca imi cere o suma exorbitanta, ce este de facut?
la ce suma sa ma astept - macar orientativ?
carra_verona
Incepator
 
Mesaje: 23
Membru din: 15 Noi 2008, 21:25
Maşina: fiesta

Re: accident usor cu un pieton

Mesajde Florin21 » 22 Sep 2014, 10:11

Daca s-a dus si la IML... cam ciudat... sa nu fie genul acela care isi face o "meserie" din asa ceva... adica, te-a ochit ca esti ocupat cu manevrarea autovehiculului si profitand de neatenta ta a simulat un mic accident...
Daca este asa... te poti astepta la o suma frumusica pe care ti-o va cere ca sa renunti la plangere.
Incearca sa imprumuti de la cineva o camera ascunsa si sa inregistrezi conversatia si intalnirea cu el, inclusiv momentul in care ii dai banii...

Sa ne spui si noua, de curiozitate, cat ti-a cerut pentru a renunta la plangerea depusa la politie.
Avatar utilizator
Florin21
1nsane Member
 
Mesaje: 7898
Membru din: 10 Iun 2007, 13:47
Localitate: Rm. Valcea
Maşina: Ford Mondeo Mk5, 2.0 TDCi

Re: accident usor cu un pieton

Mesajde carra_verona » 22 Sep 2014, 10:19

am cautat pe net si este fost infractor, are condamnare ... deci de-asta intreb ... nici nu stiu la ce sa ma astept...
uneori am senzatia ca s-a aruncat in fata masinii mele pe trecere in mod voit ...

inca ceva: numarul zilelelor de repaus pe care le-a primit de la spitaulul municipal se cumuleaza cu cele primite de la IML?

sau ce are de la IML asta este de fapt valabil eventual in instanta?
carra_verona
Incepator
 
Mesaje: 23
Membru din: 15 Noi 2008, 21:25
Maşina: fiesta

Re: accident usor cu un pieton

Mesajde VIPER » 22 Sep 2014, 12:19

Un avocat ai incercat sa intrebi? Aici doar ne dam cu parerea, dar eu nu m-as baza pe ideile venite pe un forum...
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7385
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: accident usor cu un pieton

Mesajde carra_verona » 22 Sep 2014, 12:48

am fost la politie si am intrebat. mi-au spus ca el neavand peste 90 zile de ingrijiri medicale nu ma poate actiona intr-un eventual proces penal. daca vrea sa ma dea in judecata pe partea civila nu are decat.
la politie mi-au zis ca nu trebuia sa ii dau numarul de telefon, ca eventual pot sa incerc asa amiabil sa ii ofer o suma, daca vrea sa o accepte bine, daca nu sa ma dea in judecata, dar nu vad pentru ce - in conditiile in care pe el nu l-au internat o zi in spital.
carra_verona
Incepator
 
Mesaje: 23
Membru din: 15 Noi 2008, 21:25
Maşina: fiesta

Re: accident usor cu un pieton

Mesajde Smiley » 22 Sep 2014, 12:55

din ce stiu eu:
-pentru a fi infractiune (vatamare corporala din culpa) el trebuie sa primeasca minim 10 zile de ingrijiri medicale; numarul zilelor nu se cumuleaza (cat primeste de la IML atata e, indiferent cat primeste din alta parte)
-impacarea inlatura doar caracterul penal al faptei; avand in vedere ca discutam de mai putin de 10 zile, acest caracter penal nu prea exista, deci impacarea cu el nu iti aduce nici un beneficiu

cauta pe net codul penal in vigoare si uita-te dupa "vatamare corporala din culpa" (art. 184, daca versiunea de cod penal pe care ma uit eu e actualizata) si "impacarea partilor" (art. 132)


le: pare-se ca informatiile mele nu mai sunt de actualitate, trebuie verificat noul cod penal (http://www.just.ro/LinkClick.aspx?filet ... o7d56II/Q= ), de la articolul 193 in sus.
legat de "datul in judecata", este vorba de procesul civil pentru recuperarea eventualelor pagube; daca face asta, atunci raspunde asiguratorul tau (RCA-ul).
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: accident usor cu un pieton

Mesajde carra_verona » 22 Sep 2014, 13:06

multumesc mult smiley - foarte de ajutor raspunsul.
:)
carra_verona
Incepator
 
Mesaje: 23
Membru din: 15 Noi 2008, 21:25
Maşina: fiesta

Re: accident usor cu un pieton

Mesajde Officer » 28 Ian 2015, 12:28

Cum fu pana la urma? Smiley a zis bine. Daca nu exista latura penala, latura civila trebuie sa o rezolve asiguratorul de RCA.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: accident usor cu un pieton

Mesajde test_driver » 21 Oct 2015, 11:58

Exact, eu nu stiu de ce va bateti capul asa la accidentele cu pietonii. Adica daca vrei sa-i dai ceva, go for it, te dau banii afara din casa? ma rog, si eu as da pana la urma un mic ajutor ca sa imi eliberez constiinta probabil, dar daca se vrea sume de bani ca asa vrea muschiu victimei pana la urma este un accident, nu ai vrut sa ii faci raul, iar el daca o ia asa, atunci e treaba lui, nu are decat sa te dea in judecata, atata timp cat suma acceptata de judecator e sub 3 mil Euro (parca atat era) RCA-ul il va despagubii. Crezi ca iti poate cere peste 3 mil Euro pentru 4 zile de repaos? eu nu cred. Asa ca lasa-l in pace. Mai ales ca vine cu marlanii de genul "hai sa ne intelegem amiabil".
test_driver
Incepator
 
Mesaje: 79
Membru din: 28 Noi 2007, 05:54
Localitate: Constanta
Maşina: Ford Mondeo, 2009, 2.0TDCi, 140 CP, TitaniumX
VIN: WF0DXXGBBD8Y60945

Re: accident usor cu un pieton

Mesajde test_driver » 21 Oct 2015, 11:59

L.E. Uooops, ce vechi e mesajul. Eh, nu va suparati pe mine, nu?
test_driver
Incepator
 
Mesaje: 79
Membru din: 28 Noi 2007, 05:54
Localitate: Constanta
Maşina: Ford Mondeo, 2009, 2.0TDCi, 140 CP, TitaniumX
VIN: WF0DXXGBBD8Y60945


Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 4 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 4 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login