Switch to full style
Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?
Răspunde

Intarziere accept de plata Asirom

23 Iun 2015, 19:19

Buna seara colegi forumisti,
As avea si eu nevoie de cateva indrumari de la voi.Treaba sta in felul urmator:pe 29.05 masina mea(Ford Focus din semnatura) a fost lovita de un asigurat al Asiromului, am fost la politie unde a fost declarat vinovat, i s-a luat permisul si i s-a dat si amenda(deci nu am facut amiabila).Mie mi s-a dat Pv si autorizatie de reparatie(totul bun pana acum)
In aceeasi seara am deschis dosarul de dauna, dar fiind vineri seara nu puteam gasi un service in care sa o duc(masina fiind nedeplasabila).
A doua zi dimineata(sambata) am decis sa duc masina la BDT Virtutii(cu platforma platita de mine), dupa care am anuntat Asiromul pentru constatare.Constatarea s-a facut miercuri 03.06,urmand ca pe data de 04.06 sa ma deplasez eu pana la centru de constarea din grivita(Griro) al Asiromului sa mi se dea nota de constatare.Cu aceasta m-am dus la BDT in aceeasi zi.Cei de acolo au trimis nota catre Asirom pe 05.06, dupa care Asiromul a mai cerut o reconstatare in cursul urmatoarei saptamani.
Cei de la Bdt au trimis reconstatarea, dupa care nu au mai primit nici un raspuns de la Asirom.
Problema este ca am facut deja vreo 6 solicitari in call center-ul Asirom, de contactare in vederea aflarii stadiului in care este dosarul meu de dauna,insa raspunsul este mereu acelasi("am facut o solicitare,asteptati sa va contacteze cineva in decursul zilei de azi").Evident ca nu m-a contactat nimeni.
Si iata-ma cu masina in service de peste 3 saptamani, timp in care nu ma baga nimeni in seama de la Asirom.
Am nevoie de un sfat, daca cineva a mai trecut prin asa ceva.Repet, nu mi s-a refuzat plata(nici nu mi s-a confirmat acceptul reparatiei), ci doar nu imi raspunde nimeni cu privire la dosarul meu de dauna.
Incotro sa ma indrept?Ar trebui sa imi repar masina pe banii mei si sa dau Asiromul in judecata?
Multumesc si va astept cu cateva sfaturi.
Seara buna!

Re: Intarziere accept de plata Asirom

24 Iun 2015, 12:55

o plangere la ASF ai incercat?

Re: Intarziere accept de plata Asirom

24 Iun 2015, 17:07

Salut!pai avand in vedere ca nu am primit un raspuns de la ei(ma refer ca platesc sau nu)nu stiu daca ar avea vreo importanta(pe ce baza sa fac plangerea?)

Re: Intarziere accept de plata Asirom

24 Iun 2015, 18:48

in baza ordinului CSA 5/2010: http://www.avocatnet.ro/content/article ... icule.html (sa verifici intai daca asta e ultima versiune, e posibil sa mai fi fost actualizata)

conform art. 35-37, trebuie sa-ti achite dauna in termen de 10 zile (probabil lucratoare) de la data depunerii ultimei reconstatari. termenul pt investigatii a cam trecut (trebuiau sa te anunte in 10 zile de la anuntarea daunei), altfel te puteau tine maxim 3 luni.

Re: Intarziere accept de plata Asirom

24 Iun 2015, 20:59

Salut, aceeiasi problema am avut si eu cu Asirom ( mie mi-a lovit unul cu o autoutilitara ambele masini ). Am sunat la call center de mai multe ori atat eu cat si cei de la service, intr-un final mi-au dat o adresa de email a celor care se ocupa de daune. Le-am trimis un email in care specificam ca o sa le fac plangere la ASF si la ANPC dupa care urmeaza sa imi repar masinile pe banii mei, iar pe ei si pe cei a caror autoutilitara era ii voi actiona in instanta pentru recuperarea prejudiciului si a tuturor cheltuielilor pe care le presupune un proces. In urmatoarele 20 de minute am fost sunat de catre seful daune Asirom, un domn Michineci parca il cheama sa imi spuna ca totul s-a rezolvat si ca au trimis acceptul de plata catre service. Sfatul meu este sa te " dai " la ei ca altfel o sa stai mult si bine. Studiaza putin legislatia si o sa gasesti ca ai cateva drepturi de care ei se cam feresc Bafa multa si nervi tari.

Re: Intarziere accept de plata Asirom

25 Iun 2015, 12:01

Va salut!am trimis astazi un e-mail mai usturator asa catre Asirom(asta dupa ce ieri,dupa 30 de minute asteptate la telefon, am reusit sa vorbesc cu lichidatorul dosarului,care mi-a promis ca analizeaza dosarul in aceeasi zi ,si trimite acceptul catre service-nu au primit cei din service nimic).Daca nu se rezolva nici asa, o sa-i actionez in instanta, atat Asiromul cat si asiguratul.intrebarea mea este:mai bine imi fac masina si ii dau in judecata pe baza facturii de la service sau sa ii dau in judecata si sa astept terminarea procesului(desi asta nu mi-ar conveni de nici un fel,am inteles ca procesul poate dura ceva timp).O sa merg sa vorbesc si cu un avocat daca nu imi raspund si dupa aia ma decid cum si in ce fel.Va tin la curent si va multumesc pentru raspunsuri!
O zi buna!

Re: Intarziere accept de plata Asirom

26 Iun 2015, 14:24

Mai poti ca impreuna cu avocatul sa ii chemi la conciliere. In mod normal in termen de 10 zile de la semnarea ultimei hartii pe care le-ai facut cu inspectorul de dauna, asiguratorul trebuie sa trimita acceptul de plata catre service sau sa iti trimita tie o instiintare prin care te informeze ca ei au inceput o ancheta deoarece ei considera ca evenimentul rutier in care ai fost implicat este o frauda, iar ancheta lor dureaza 90 de zile. Daca nu ai primit nici una nici alta poti sa te apuci sa ii pistonezi cu plangeri la ASF si ANPC, cu actionatul in instanta si daca retin eu bine dupa cele 10 zile poti sa le ceri penalizari de 0,1% pe zi. Bafta multa!

Re: Intarziere accept de plata Asirom

27 Iun 2015, 22:17

Salut prieteni,revin cu informatii noi.Dupa ce le-am trimis joi acel e-mail, vineri dimineata am fost sunat de cei de la asirom, care mi-au spus ca voi primi acceptul de plata.pana pe la ora 15:00 acceptul de plata a fost transmis la service, acuma asteptam sa fie reparata masinuta!va multumesc pentru sfaturi, si va mai tin la curent daca mai apare ceva.
Va salut!

Re: Intarziere accept de plata Asirom

29 Iul 2015, 07:48

Mare atemtie la termeni, nu confundati cererea de reconstatare cu cererea pt accept de plata !
In ce priveste reconstatarea, noua legislatie prevede un termen de raspuns de maxim trei zile, bineinteles cu conditia ca aceasta cerere sa fie facuta in scris !
In ce priveste acceptul de plata , care de fapt este un fel de promisiune facuta de asigurator in ce priveste suma exacta pe care o va plati , legislatia nu prevede nimic. Acceptele de plata la deviz sunt parte a clauzelor din contractele de colaborare incheiate de asiguratori cu unele service-uri.
In concluzie, daca aveti masina la un service fara conventie exista riscul ca asiguratorul sa nu doareasca sa comunice cu service-ul in ce priveste ajungerea la un acord scris in ce priveste devizul de reparatii pe care reparatorul in trimite spre aprobare asiguratorului.
In acest caz, pentru a evita aceste eventuale neplaceri, e indicat sa se depuna la dosar cererea de despagubire insotita de factura de reparatii. Bineinteles, cu conditia ca devizul de reparatii sa fie conform notei de constatare data de asigurator, adica sa nu contina piese sau operatii neacordate in scris de catre inspectorul de dauna.
Astfel, daca nu mai exista alte lipsuri la dosar, asiguratorul este obligat de lege sa faca plata in 10 zile !

Re: Intarziere accept de plata Asirom

06 Aug 2015, 16:09

Salutare colegi forumisti,deoarece am fost plecat din Bucuresti, nu am mai apucat sa va tin la curent cu evenimentele, masina s-a intors acasa pe data de 16 iulie, dupa 1 luna si jumatate de la incident, suma totala de acoperit a fost de 12800 lei.Ramane la aprecierea adminilor daca mai ramane deschis topicul sau nu.Daca o sa am timp o sa postez si niste poze inainte de repartie si dupa.Va salut si va multumesc inca odata pentru sfaturi si raspunsuri!
Răspunde