Accidente

Accident Focus 1

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Accident Focus 1

Mesajde AdrianC91 » 12 Mai 2017, 07:37

Salut băieți,

Ieri am avut un accident destul de serios cu Focusul meu. Vinovatul iesit din parcare fara sa se asigure, a ocupat a 2 a banda,n-am avut timp sa-l evit, am intrat in el.
Și-a recunoscut vina, amiabila, poze, nr.tel, copie dupa acte și asigurare (Allianz Tiriac), etc.
Polițiștii au venit, foarte deranjati ca s-au deplasat ”pentru atata lucru”, mi-au zis ca din moment ce respectivul isi recunoaste vina evidentă, sa nu ii fac rău și sa facem amiabila. În fine...
Daune la Focus : bara fata, proiectoare, grila, faruri, aripa stanga, capota,întăritura de metal din față, cap lonjeron stânga strâmbat bine să zic vreo 20 de cm. Marti programare la constare.
Din fericire nu s-a spart nimic, nu curge nimic, masina merge relativ ok (probabil probleme la trenul de rulare).
Din experiența voastră, ce părere aveți despre cum am procedat și la ce să mă aștept de la asigurator?

Mulțumesc.
Avatar utilizator
AdrianC91
Incepator
 
Mesaje: 43
Membru din: 14 Dec 2014, 22:56
Localitate: București
Maşina: Ford Focus 2004 1.6 16v 74 kw
VIN: WF0AXXGCDA4A49183

Re: Accident Focus 1

Mesajde adispan » 12 Mai 2017, 08:02

in principiu ai nimerit bine, RCA la Allianz ar trebui sa fie OK
adispan
 
Mesaje: 10598
Membru din: 06 Iul 2006, 20:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF2 2006 hatch 1.4i 80 CP
VIN: WF03XXGCD36M19528

Re: Accident Focus 1

Mesajde AdrianC91 » 12 Mai 2017, 09:22

Sper să fie ok, dar sunt puțin sceptic știind reputația firmelor de asigurări. Mă gândesc cum să fac cu lonjeronul pentru că mașina chiar dacă merge, se simte că e lovită. Restul pieselor să zic că le înlocuiesc, dar nu mă încântă ideea de a-i suda lonjeronul...
Avatar utilizator
AdrianC91
Incepator
 
Mesaje: 43
Membru din: 14 Dec 2014, 22:56
Localitate: București
Maşina: Ford Focus 2004 1.6 16v 74 kw
VIN: WF0AXXGCDA4A49183

Re: Accident Focus 1

Mesajde AdrianC91 » 18 Mai 2017, 15:56

Ok, revin cu info și niște întrebări :

Domnul și-a recunoscut vina, am facut amiabilă, am fost la constatare, s-a făcut o notă de constatare completă în proporție de 90%.
Constatatorul m-a asigurat că, costul reparației depășește valoarea mașinii și se va declara daună totală.

A doua zi, am primit o ofertă de despăgubire a reparației în regie proprie, ofertă calculată cu cele mai ieftine piese posibile (din dezmembrari probabil).
Am refuzat oferta, costul real al reparatiei, cu piese noi (evt. de origine) fiind dublu. Intenționez să fac o reconstatare (cu un deviz complet) la un service autorizat, dar nu am timp să alerg din cauza serviciului.
Scopul meu este să obțin o despăgubire corectă și să nu fiu păcălit, chiar cu dacă mi se declară daună totală.

Întrebari :
1. Ce urmează d.p.d.v. legal, după ce am refuzat oferta ?

2. Service-ul în care fac reconstatarea trebuie să fie agreat de dânșii sau poate fi orice service autorizat ?

3. Dacă nu este declarată daună totală, sunt obligat să repar mașina în service-ul la care am făcut reconstatarea sau pot alege cu cine și ce fac cu mașina ?

4. Asiguratorul îmi poate calcula costul reparației cu piese din dezmembrări sau e obligat să folosească piese noi (evt.de origine) ?

Vă mulțumesc.
O zi bună.
Avatar utilizator
AdrianC91
Incepator
 
Mesaje: 43
Membru din: 14 Dec 2014, 22:56
Localitate: București
Maşina: Ford Focus 2004 1.6 16v 74 kw
VIN: WF0AXXGCDA4A49183


Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Cine este conectat

În total există 1 utilizator conectat :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 1 vizitator (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login