Accidente

Am zgâriat mașina...

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Am zgâriat mașina...

Mesajde silviup » 19 Oct 2008, 14:11

Salut,

Am avut vineri un mic accident: am șters un logan in parcare. M-am dus la o secția de poliție, care era la 50 de metri, iar domnii de acolo mi-au zis să-i las numarul meu de telefon in parbriz ăluia și să merg la o secție de poliție aproape de Metro Militari. Când m-am întors la mașina loganul nu mai era acolo așa că nu am mai fost la poliție. Pe logan abia se observau cateva zgârieturi, doar a mea e puțin mai rău zgâriată în spate (poze atașate).
Mai am și pe aripa din față cateva zgârieturi de la o parcare langă o cladire.

Acum am casco la BCR, îmi expiră luna viitoare. Să merg la poliție și să declar că așa am gasit-o in parcare? Nu vreau sa pierd timp pe la poliție, la casco, la service.... Dacă îmi prelungesc casco la BCR iși noteaza că e lovită și nu o s-o pot repara peste cateva luni? Se pot înrăutați zgârieturile, poate să ruginească? Pot s-o repar singur, exista spray sau ceva s-o dau puțin pe acolo?

Aștept părerile voastre.
Mulțumesc.
Fişiere ataşate
spate4.jpg
spate3.jpg
spate2.jpg
spate1.jpg
Fata.jpg
Ford Fiesta 1.25, 75 CP, 2007
Ford Focus 1.0 Ecoboost 125 CP - 2013
Avatar utilizator
silviup
Ford Freak
 
Mesaje: 127
Membru din: 08 Oct 2007, 23:26
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus Hatchback 1.0 125 CP Titanium
VIN: WF0HXXWPJH7J78755

Re: Am zgâriat mașina...

Mesajde wolf2006 » 19 Oct 2008, 17:07

Sa inteleg ca iti este mila de astia de la CASCO?
Fugi repede si fale si tu o paguba, ca la cat ai dat tu pe polita casco mai bine sa iei si tu o parte din bani inapoi. Sigur reparatia asta te costa cam 1000lei intr-un service calumea si cu garantie. Poate ca nu ai nici franchiza aia in polita de 100 euro.
Avatar utilizator
wolf2006
Ford Freak
 
Mesaje: 197
Membru din: 21 Apr 2008, 16:08
Localitate: Buzau
Maşina: Ford Mondeo MK5
VIN: WF0FXXWPCFKJXXXXX

Re: Am zgâriat mașina...

Mesajde eddyc » 20 Oct 2008, 08:59

Te duci la politie (la Candiano Popescu), zici ca asa ai gasit-o in parcare (nu trebuie sa depasesti 48 ore de la accident), iti vor face proces verbal de constatare cu autor necunoscut. Dupa asta, te duci la CASCO si deschizi dosar de dauna. Firma de asigurari ar trebui sa-ti recomande un service cu care au ei contract pentru decontare directa (ca sa nu mai scoti tu, bani din buzunar). Daca nu au, iti alegi un service autorizat Ford si bagi masina la reparat, dar va trebui sa platesti din buzunar factura, dupa care te duci la asigurari si depui actele pentru recuperarea banilor.
Fa-o repede si nu mai sta pe ganduri, ca astia de la asigurari stiu sa-ti ia banii imediat. Bafta!
Putini suntem romani, restul este populatie!
FORD FIESTA 1.25i, 75 CP, panther black, benzina, model 2008
Avatar utilizator
eddyc
Incepator
 
Mesaje: 48
Membru din: 18 Aug 2008, 22:00
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fiesta 1.25i 75CP 2008

Re: Am zgâriat mașina...

Mesajde silviup » 20 Oct 2008, 11:27

Da, aveti dreptate, o repar pe casco, dar aveti idee ce trebuie sa-i faca si cat dureaza reparatia? Ma gandesc sa ma duc la BDT Vest ca e aproape de mine.
Ford Fiesta 1.25, 75 CP, 2007
Ford Focus 1.0 Ecoboost 125 CP - 2013
Avatar utilizator
silviup
Ford Freak
 
Mesaje: 127
Membru din: 08 Oct 2007, 23:26
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus Hatchback 1.0 125 CP Titanium
VIN: WF0HXXWPJH7J78755

Re: Am zgâriat mașina...

Mesajde Alen » 20 Oct 2008, 11:46

eu unul nu vad nimic indoit/rupt pe-acolo....nu stiu cum e la aripa din spate, dar nu pare a fi infundata...
in cazul asta, nu cred ca-ti vor da inlocuire la ceva (poate doar la partea de jos a barei fata, cea neagra), ci se vor revopsi elementele afectate si daca tot o revopsesti, uita-te atent de jur imprejur si eventual pune-l pe politist sa-ti treaca in PV si alte eventuale zgarieturi, macar sa stii una si buna
Avatar utilizator
Alen
 
Mesaje: 7364
Membru din: 15 Apr 2007, 20:19
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Fiesta 2007 1.4 TDCi

Re: Am zgâriat mașina...

Mesajde melcu79 » 20 Oct 2008, 13:47

silviup,310540 scrie:Da, aveti dreptate, o repar pe casco, dar aveti idee ce trebuie sa-i faca si cat dureaza reparatia? Ma gandesc sa ma duc la BDT Vest ca e aproape de mine.



La mine pentru vopsit o aripa , bara fata si usa a durat 3 saptamani la Romcar.
Vopsit bara spate si haion: 1 zi la o vopsitorie (neFord).

De BDT fuge toata lumea, mai bine suna la Neste ca sunt mai noi, si sunt tot aproape (daca stai in Crangasi, Militarim, Dr Taberei, Ghencea) ajungi imediat pe centura.
Sa auzim de bine si sa mergem la fel!
Avatar utilizator
melcu79
Gold Member
 
Mesaje: 949
Membru din: 08 Oct 2007, 22:08
Localitate: D.Taberei, Bucuresti
Maşina: Fusion Comfort,2007, 68 cp

Re: Am zgâriat mașina...

Mesajde danos » 21 Oct 2008, 14:02

Eu spun sa nu mai stai pe ganduri. Cum au mai spus si altii....asa ai gasit-o in parcare.Te duci la politie, apoi la Casco...o repari si gata.
Ford Fiesta 1.3 70 cp
Avatar utilizator
danos
Member
 
Mesaje: 419
Membru din: 29 Iun 2007, 13:22
Localitate: Galati
Maşina: Fiesta 2005 - 1,3l 70CP, Mondeo 2001 -2.0 TDCI 115 CP
VIN: WF0HXXGAJH4Y81106

Re: Am zgâriat mașina...

Mesajde Officer » 27 Noi 2008, 14:16

Am vazut cam tarziu ce se scrie aici. Daca ala cu loganu a aflat nr tau si s-a dus si a declarat o sa primesti prin posta ca tre sa te duci sa predai permisu la politie pentru vreo 30 sau 60 de zile, nu mai stiu exact + ca daca ai decalrat la alta sectie ca ai gasit-o asa in parcare pot sa te bage astia la fals in declaratii si e si mai groasa. Faceti fratilor cum e legal chiar daca e mai greu sau anormal, ca doar suntem in Romanica, si nu va mai complicati aiurea.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: Am zgâriat mașina...

Mesajde MIHAI770 » 27 Noi 2008, 18:13

Si...pentru ce sa ii ia permisul?? pentru neacordare de prioritate??
Termenul pentru declararea accidentului fara victime, este de 24 de ore si nu 48!
Daca ti-a zis sa te duci pe undeva pe langa Metro Militari, atunci trebuie sa te duci la accidente usoare sector 6, pentru ca s-a intamplat in sectorul 6. (adresa exacta aici: http://bpr.b.politiaromana.ro/)
PS: este non-stop, dar dute dimineata sau dupa 00:00, daca nu vrei sa stai la coada cateva ore.
Caut pentru Fiesta 2001: http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=131&t=98585
Fordu'i Ford! :)
Avatar utilizator
MIHAI770
Member
 
Mesaje: 408
Membru din: 06 Sep 2008, 12:48
Maşina: Fiesta 2001, 60cp, 3 usi, detango
VIN: Foooofiiiiiiiiiii


Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 4 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 4 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login