Accidente

Siguranta, accidente, intamplari si sfaturi

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Siguranta, accidente, intamplari si sfaturi

Mesajde Clash » 21 Noi 2008, 08:09

@BoogY daca ai avut atatea pagube in urma accidentului (puntea deformata) nu putea firma de asigurari sa-ti dea dauna totala?
Avatar utilizator
Clash
Member
 
Mesaje: 310
Membru din: 12 Aug 2008, 15:15
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Focus 1.8 TDCI 115 CP 2008 Trend

Re: Siguranta, accidente, intamplari si sfaturi

Mesajde Clash » 21 Noi 2008, 08:11

@omg insanatosire grabnica ;)
Avatar utilizator
Clash
Member
 
Mesaje: 310
Membru din: 12 Aug 2008, 15:15
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Focus 1.8 TDCI 115 CP 2008 Trend

Re: Siguranta, accidente, intamplari si sfaturi

Mesajde omg » 21 Noi 2008, 09:20

ms Clash :)
ex. Focus II Trend C. 1.6 TDCi 90cp P. Black B-13-GMO

Alfa Romeo 166 2.0TS 150cp B-50-PTD


accidente , incidente si ce ne facem in caz de ... http://clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=23697
Avatar utilizator
omg
Gold Member
 
Mesaje: 823
Membru din: 06 Noi 2007, 19:41
Localitate: Dr. Taberei Bucuresti
Maşina: Alfa 166

Re: Siguranta, accidente, intamplari si sfaturi

Mesajde Officer » 21 Noi 2008, 09:37

Clash,328274 scrie:@BoogY daca ai avut atatea pagube in urma accidentului (puntea deformata) nu putea firma de asigurari sa-ti dea dauna totala?


Nu i-a dat pt ca era puntea spate. Aia se schimba cu totul. Daca era pe fata, cu lonjeroane muci si tot tacamul (lonjeroanele odata indreptate/schimbate nu mai au aceleasi proprietati in caz de impact si masina nu va mai fii niciodata ca noua) si era de umblat la greu la motor atunci sareau costurilein sus si ar fi fost posibila o dauna totala.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: Siguranta, accidente, intamplari si sfaturi

Mesajde BoogY » 21 Noi 2008, 10:58

Nu mi-au dat pentru ca la prima vedere reparatia nu depasea nici 50% din valoarea asigurata,dar au fost multe suplimentari care au dus la pragul de 90% din valoarea masinii.Eu sunt multumit de ce a iesit:D
BoogY
 

Re: Siguranta, accidente, intamplari si sfaturi

Mesajde gmtiby » 21 Noi 2008, 11:08

omg, insanatosire grabnica, sper sa rezolvam rpoblema cat mai repede si sa iasa asa cum vrei tu.
Repet, aia tot trebuia batuta !!!
Succes!
Focus Trend Style 1.6 Benzina 100 HP, Hatchback Moondust Silver Metallic 2007
Avatar utilizator
gmtiby
Member
 
Mesaje: 386
Membru din: 04 Oct 2007, 16:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF2 , 1.6 Benzina

Re: Siguranta, accidente, intamplari si sfaturi

Mesajde DGAlexandru » 21 Noi 2008, 11:26

gmtiby,328408 scrie:..Repet, aia tot trebuia batuta !!!
Peste funduletz sau cum ? :-"
Clash sistemul de comanda al AirBag-urilor de pe Ford/Volvo/Mazda/VAG tine foarte mult cont de centuri. Daca ar fi avut centurile puse, ar fi intrat in functiune pretensionarea centurilor si probabil nu ar fi sarit AirBag-urile, la viteza care a fost. De asemenea, majoritatea noilor masini au dubla deschidere la AirBag-urile din fata (au cate 2 capse pirotehnice care pot fi declansate independent).
Sistemul de pe masina lui a gandit ca la o asemenea viteza (medie) ar trebui sa declanseze AirBag-urile de pe fata. Daca ar fi avut o viteza mai mare si ar fi fost tot asa, fara centruri, probabil nu s-ar fi declansat (este testat faptul ca mai bine zbori prin parbriz: iti spargi capul, dar inca mai ai sanse ca organele interne sa nu fie afectate, decat sa te izbesti de AirBag care te poate impinge inapoi si dintr-o asemenea schimbare de directie sa ti se rupa organele interne, coloana, etc).
---------------Tel: 0722.120.128 / 0741.741.608 - Alexandru - Bucuresti---------------
--- !!! --- MP / PM dezactivat --- !!! ---

Imagine
Avatar utilizator
DGAlexandru
 
Mesaje: 8406
Membru din: 14 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo 4 HatchBack, TITANIUM X, 2.0 TDCi 143cp, AT6, Thunder Metallic, 05.2008

Re: Siguranta, accidente, intamplari si sfaturi

Mesajde Cornel001 » 21 Noi 2008, 13:00

Pazea ca e deschis sezonu :
http://www.realitatea.net/o-soferita-ca ... ommentForm


Home » Actualitate » Social » O şoferiţă care a ignorat culoarea roşie a semaforului a rănit un om şi a avariat trei maşini
O şoferiţă care a ignorat culoarea roşie a semaforului a rănit un om şi a avariat trei maşini

Şmecherii de România lovesc din nou. De data aceasta, pe Calea Victoriei din Capitală o şoferiţă grăbită a ignorat culoarea roşie a semaforului şi a lovit trei maşini. În urma gestului teribilist un pasager care se afla în autoturismul care a provocat accidentul a fost rănit.

Şoferiţa a ignorat semaforul, care indica culoarea roşie şi a intrat în plin în două maşini care circulau regulamentar pe Calea Victoriei.

Maşina condusă de şoferiţa teribilistă s-a oprit apoi într-un jeep parcat pe marginea străzii. Şi acest autoturism a fost avariat.

În urma accidentului pasagerul rănit a fost transportat la Spitalul de Urgenţă Floreasca.

Sursa: Realitatea TV


--------

Io am capatat un instinct tot citind pataniile altora. de multe ori cand ma aproprii de intersectii tot ce sta pe loc dar ar putea sa se miste devine un posibil atentator asa ca sunt cu ochii in patru. da tot poti sa o patesti. in plus cand plec de la semafor plec mai tare de multe ori da tot asa de multe ori ma asigur ca nu e vreunu care forteaza galben-rosu.
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: Siguranta, accidente, intamplari si sfaturi

Mesajde bmarianr » 21 Noi 2008, 17:49

Clash,328269 scrie:@omg Airbagurile nu au nici o legatura cu centurile. Sunt firme de asigurari care se leaga de pusul centurilor pentru nu a despagubi pasagerii respectiv soferul. Senzorii pentru airbaguri nu au legatura cu senzorii de la centuri. Au fost cazuri cand soferul era in parcare fara a avea centura de siguranta pusa si a fost lovit din fata si airbagurile au functionat. Cand faceti o asgurare in care sunt asigurate persoane intrebati consultantul de asigurari daca vor fi despagubiri in cazul nefolosirii centurilor de siguranta.Vedeti aici functionarea airbagurilor http://www.autoconcret.ro/tehnica/tehni ... irbag.html


ai face bine sa te interesezi putin mai mult legat de conditiile de declasare ale airbag-urilor, chiar pe pagina anterioara poti vedea cum sta treaba

sa inteleg ca exista firme de asigurari care care despagubesc in cazul nefolosirii centurilor de siguranta ? (reamintesc ca folosirea centurii este obligatorie prin lege)
Fiesta ST - Atom Ant
http://www.clubul-auto.ro
Avatar utilizator
bmarianr
Member
 
Mesaje: 280
Membru din: 01 Mar 2007, 10:45
Localitate: Brasov
Maşina: Ford Fiesta ST 2007 2.0 150 CP

Re: Siguranta, accidente, intamplari si sfaturi

Mesajde omg » 21 Noi 2008, 22:02

@BoogY : problema la tine e cu casco ... o sa te incarce grav la prima de asigurare pana o sa`si recupereze banii ... e normal , n`au de ce sa iasa in pierdere ... masina ta a ramas la fel de sigura pe puntea fata si de obicei acolo conteaza ... incearca totusi cu fonu ala ... bani sunt destui si avand in vedere ca nu prea multi stiu de el , in fiecare an se tot aduna ... fiecare firma de asigurari (casco si rca) contizeaza anual la acest fond...

@gmtiby : ms inca o data pt tot ... agentul mi`a zis ca inca nu e sigur daca e dauna totala ... astept devizu estimativ de la csd si cum a ramas un singur om care se ocupa de tinichigerie , mai dureaza 1-2 saptamani ...

" Daca ar fi avut o viteza mai mare si ar fi fost tot asa, fara centruri, probabil nu s-ar fi declansat (este testat faptul ca mai bine zbori prin parbriz: iti spargi capul, dar inca mai ai sanse ca organele interne sa nu fie afectate, decat sa te izbesti de AirBag care te poate impinge inapoi si dintr-o asemenea schimbare de directie sa ti se rupa organele interne, coloana, etc). "

subscriu . m`am interesat la service si cam asa e . masina are nu stiu ce modul inteligent care primeste o multime de informatii in timp real (viteza , centura pusa sau nu , semnale de la senzori etc) si care ia o decizie aproape instantaneu , daca sa deschida sau nu airbagurile si care dintre ele ...

"Io am capatat un instinct tot citind pataniile altora. de multe ori cand ma aproprii de intersectii tot ce sta pe loc dar ar putea sa se miste devine un posibil atentator asa ca sunt cu ochii in patru. da tot poti sa o patesti. in plus cand plec de la semafor plec mai tare de multe ori da tot asa de multe ori ma asigur ca nu e vreunu care forteaza galben-rosu."

e foarte bine ca te`ai invatat sa conduci preventiv ... nu e imposibil sa ai incidente , dar macar intensitatea lor va fi mai mica ... atentie si la aminalele de pe marginea soselelor ... cu o seara inainte am avariat o pisica ... m`a vazut ca vin , s`a indepartat si fix cand am ajuns in dreptul ei a sarit sub masina ... mai grav e ce mi s`a intamplat cand am fost la oradea cu masina prietenei (320i) ... bezna totala , urma o portiune cu lucrari in care drumu se ingusta ... fix la "ingustatura" am vazut o pata neagra (aveam 110-120km/h)... daca eram cu masina mea nu`i dadeam importanta , dar fiind cu masina altuia am zis sa reduc ... cand m`am aproiat destul sa vad ce e am oprit ... un mare cal negru care refuza sa se dea de pe partea carosabila ... un pic de neatentie si se termina prost ...

app de daune si de constatari ... ford are un sistem "ingenios" fata de alta masini similare ca pret ... in capatul lonjeronului e montata o terminatie numita cap de lonjeron ... diferenta dintre focus si altele ; daca eram cu "o alta" puteam sa fiu sigur de dauna totala pt ca structura de rezistenta ar fi fost afectata ... in cazul de fata s`au deformat doar capetele de lonjeroane ...
ex. Focus II Trend C. 1.6 TDCi 90cp P. Black B-13-GMO

Alfa Romeo 166 2.0TS 150cp B-50-PTD


accidente , incidente si ce ne facem in caz de ... http://clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=23697
Avatar utilizator
omg
Gold Member
 
Mesaje: 823
Membru din: 06 Noi 2007, 19:41
Localitate: Dr. Taberei Bucuresti
Maşina: Alfa 166

Re: Siguranta, accidente, intamplari si sfaturi

Mesajde Cornel001 » 21 Noi 2008, 22:31

Al naibii focusan, nu vrea sa te lase sa scapi de el.
chiar daca nu iese dauna totala, poate ti-l face sa fie mai bun ca inainte.
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: Siguranta, accidente, intamplari si sfaturi

Mesajde omg » 22 Noi 2008, 01:39

si eu sper sa`l faca bine in caz de reparatie ...
daca totusi o sa`l reconstruiasca , probabil ca o sa fac o predare de leasing sau in cel mai rau caz o sa inchei contractul cu returnarea avansului ... oricum ar fi tot pierd ... daca e sa ajunga la altcineva prin predare pierderea va fi mai mare ... nu pot sa`l mint pe om in fata cand ma intreaba daca a fost lovita si eu sa zic a avut cateva zgarieturi ...
ex. Focus II Trend C. 1.6 TDCi 90cp P. Black B-13-GMO

Alfa Romeo 166 2.0TS 150cp B-50-PTD


accidente , incidente si ce ne facem in caz de ... http://clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=23697
Avatar utilizator
omg
Gold Member
 
Mesaje: 823
Membru din: 06 Noi 2007, 19:41
Localitate: Dr. Taberei Bucuresti
Maşina: Alfa 166

Re: Siguranta, accidente, intamplari si sfaturi

Mesajde shine » 22 Noi 2008, 09:23

am sa fiu foarte scurt.

mergeam dinspre Universitate spre Budapesta, prin pasaj pe la Unirii. plecasem primul de la semafor, nicio masina in fata, o calc. intru in pasaj (deasupra lui scrie mare, 40 km/h - viteza maxima). faceam drumul zilnic, deci cunosteam sa zic zona. exact la mijlocul pasajului e curba la dreapta. prostia a facut sa fiu pe banda 1, acolo unde nu stau decat cand fac dreapta, si astfel vizibilitatea a fost mai mic. fix imediat dupa curba, coloana. calcat frana puternic. tras aer in piept si buf in spatele unui clio 3. la cum s-a auzit si cum s-a miscat masina, credeam ca nu mai am motor. cred ca aveam vreo 60 km/h, trebuia sa ajung la o programare (interventie chirurgicala mai exact) si ma certasem si cu sefu, ca vroia sa mai stau vreo ora la munca.
rezultatul clio spoiler sarit din prinderile pe partea stanga si un pic zgariat langa gaurica de pus numarul. si la mine numarul un pic stramb si bara din fata cu 2 floricele pe ea, cum a sarit vopseaua. 4 ore de stat la politie (pe undeva pe langa parcul Carol) niste politisti idioti (in biroul unde am iuntrat eu pana la urma erau 2. unul era praf si mereu il intreba pe celalalt ce sa scrie si asta ii dicta efectiv PV-ul...

acum urmeaza sa imi schimb bara si tragerul, ca i-au sarit 2 urechi de prindere. CASCO imi expira peste 3 zile si eu habar nu aveam...
Avatar utilizator
shine
Membru reincarnat
 
Mesaje: 3383
Membru din: 28 Ian 2008, 16:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fusion 2004, 1.6 / 100 CP + Ford Focus 2012 1.0 / 125 CP
VIN: EuPreferDemisecul

Re: Siguranta, accidente, intamplari si sfaturi

Mesajde muzica9 » 22 Noi 2008, 10:49

de curiozitate, ai intrebat la leasing ce presupune dauna totala? practic ce ti se returneaza tie?
Avatar utilizator
muzica9
1nsane Member
 
Mesaje: 3817
Membru din: 11 Dec 2006, 10:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: FULL FARA PIELE

Re: Siguranta, accidente, intamplari si sfaturi

Mesajde omg » 22 Noi 2008, 13:57

am avut niste discutii cu leasingu ... daca e dauna totala ei primesc contravaloarea masinii de noua - cat valoreaza epava ... valoarea epavei nu se stie daca e fixa (posibil 20%) sau o evalueaza cineva (la cum e masina ar putea valora si 50% sau mai mult) ... exista si o neconcordanta ... epava ar putea valora de ex 50% si reparatia sa fie 80% (caz de dauna) ... asta ar inseamna 130% ... la reparatie , piesele vin cu adaos , se mai adauga si manopera etc ... din treaba asta castiga leasing`u sau asiguratoru ... mie mi`ar conveni sa`mi ramana mie dar leasingu zice ca nu se poate , ca face licitatie s`o vanda etc ...

am ales pt inceput s`o "fac" prin casco (am la bt) ... au decontare directa cu 2-3 service`uri ford si relatia intre ei si leasing e f buna ... la modu ca sper sa dureze mai putin asa ... casco calculeaza 80% din suma asigurata (16100e) pt a fi dauna ... ei mi`ai zis ca epava ramane la ei ...

daca deschid dosar pe rca`u blondei (euroins , sincer n`am auzit pana acum de firma asta) , s`ar calcula 80% din 16100-uzura , adica ar fi mai usor sa`mi dea acolo ... fiind o firma mai "no`name" nu se stie cand termina cu constatarile , cand dau verdictu si mai ales cand vireaza banii in contu leasingului ... dosarul pe care il am deschis acum la bt pot sa`l inchid oricand si sa o "fac" pe euroins ...

eu din toata chestia asta ma aleg cu avansul (40% - 6500e) , ratele evident le pierd ... inca nu stiu ce si cum sa fac ... urmeaza o perioada in care trebuie sa ma interesez foarte bine , un avocat probabil care sa`mi desluseasca si mie nebuloasele si portitele din contracte (leasing si casco) ...
ex. Focus II Trend C. 1.6 TDCi 90cp P. Black B-13-GMO

Alfa Romeo 166 2.0TS 150cp B-50-PTD


accidente , incidente si ce ne facem in caz de ... http://clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=23697
Avatar utilizator
omg
Gold Member
 
Mesaje: 823
Membru din: 06 Noi 2007, 19:41
Localitate: Dr. Taberei Bucuresti
Maşina: Alfa 166

Re: Siguranta, accidente, intamplari si sfaturi

Mesajde omg » 24 Noi 2008, 14:41

am revenit ... nu stiu cat de relevante sunt pozele ... posibila epava , la cum arata , face mai mult de 20% ...

ImagineImagine

ImagineImagine

ImagineImagine

ImagineImagine

ImagineImagine

ImagineImagine

ImagineImagine

ImagineImagine
ex. Focus II Trend C. 1.6 TDCi 90cp P. Black B-13-GMO

Alfa Romeo 166 2.0TS 150cp B-50-PTD


accidente , incidente si ce ne facem in caz de ... http://clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=23697
Avatar utilizator
omg
Gold Member
 
Mesaje: 823
Membru din: 06 Noi 2007, 19:41
Localitate: Dr. Taberei Bucuresti
Maşina: Alfa 166

Re: Siguranta, accidente, intamplari si sfaturi

Mesajde omg » 24 Noi 2008, 14:53

pe procesul verbal de constatare a daunelor , agentul constatator de la bt a scris (piese de inlocuit) :

-bara fata
-nr. fata + suport
-far st. + dr.
-grila motor + emblema
-aripa fata st. + dr.
-parbriz
-airbag sofer + pasager
-spoiler inferior bara fata
-deflector central bara fata
-grila proiector st. + dr.
-bandou proiector st. + dr. bara fata
-proiector dr.
-carenaj dr. fata
-maneta comanda faruri
-ornament aripa dr. fata
-armatura bara fata
-trager
-mecanism inchidere capota fata
-radiator apa
-radiator a/c
-intercooler
-carcasa filtru aer
-scut motor
-tubulatura aer pe trager
-GMV (habar n`am la ce se refera)
-suport motor
-tampon motor
-conducta a/c 3 bucati
-furtun intercooler
-vas servo directie
-deflector radiator dr.
-plansa bord
-consola fata

ma bazez pe preturile umflate din service + manopera ... pt dauna totala , valoarea estimativa a reparatiei (piese+vopsit/indreptat+manopera) ar trebui sa depaseasca 80% din pretul de noua (16100 - noua ; 12.900e - 80%)
ex. Focus II Trend C. 1.6 TDCi 90cp P. Black B-13-GMO

Alfa Romeo 166 2.0TS 150cp B-50-PTD


accidente , incidente si ce ne facem in caz de ... http://clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=23697
Avatar utilizator
omg
Gold Member
 
Mesaje: 823
Membru din: 06 Noi 2007, 19:41
Localitate: Dr. Taberei Bucuresti
Maşina: Alfa 166

Re: Siguranta, accidente, intamplari si sfaturi

Mesajde mircea george » 24 Noi 2008, 14:57

Stai linistit, numai din airbaguri, radiatoare si plansa bord te scoti destul de bine la ce preturi sint in service-uri...
Mondeo break verde inchis, 2004, 2.0 TDCI 130cp TIPTRONIC, GHIA, navigatie touchscreen DVD
"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get." F.G.
Avatar utilizator
mircea george
1nsane Member
 
Mesaje: 1283
Membru din: 12 Dec 2006, 18:31
Localitate: Bucuresti

Re: Siguranta, accidente, intamplari si sfaturi

Mesajde omg » 27 Noi 2008, 22:47

la ce e pe lista s`au adaugat piesele dupa reconstatare , costul reparatiei ajungand la peste 17.000e ... in concluzie dauna totala , cum ma asteptam ...
ex. Focus II Trend C. 1.6 TDCi 90cp P. Black B-13-GMO

Alfa Romeo 166 2.0TS 150cp B-50-PTD


accidente , incidente si ce ne facem in caz de ... http://clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=23697
Avatar utilizator
omg
Gold Member
 
Mesaje: 823
Membru din: 06 Noi 2007, 19:41
Localitate: Dr. Taberei Bucuresti
Maşina: Alfa 166

Re: Siguranta, accidente, intamplari si sfaturi

Mesajde fixxer » 08 Dec 2008, 16:39

Salut.
Acum am citit post-ul referitor la patania ta nefericita...
Felicitari ca a iesit dauna totala, probabil ca e cea mai buna varianta pentru tine.
Dupa testele medicale efectuate te-ai asigurat ca nu exista riscul de a aparea efecte negative pe termen lung?
Ai reusit sa-ti recuperezi banii de avans?

Toate bune si sa fim paziti cu totii de astfel de intamplari nefericite si mai ales de soferi "priceputi".
fixxer
 

Re: Siguranta, accidente, intamplari si sfaturi

Mesajde omg » 08 Dec 2008, 17:07

da , e cea mai buna optiune si bine ca a iesit dauna totala ... mai bine era daca masina era luata cash , banii imi reveneau mie ... cu alte cuvinte as fi avut in mana 16100e asta dupa ce am folosit masina 1an ... oricum e bine si asa...

spre rusinea mea , inca n`am ajuns la neurolog pt investigatiile la cap , gat , coloana etc. ... in ultimu timp am avut de alergat de colo colo , casco , service , leasing , telefoane peste telefoane etc.

saptamana asta ar trebui sa se solutineze dosarul definitiv si sa primesc un raspuns oficial si definitv ... dupa raspuns iar urmeaza o serie de drumuri si telefoane ... masina e cesionata in favoarea raiffeisen bank (daca nu ma insel) , deci trebuie sa primesc si de acolo nu stiu ce hartie ... bataie mare de cap ...

din ce am inteles e f posibil sa`mi recuperez si ratele pe care le`am platit pana acum (13 rate a 205e , 2600e) ceea ce ma bucura pt ca ies in pierdere mai mica ... ciudat e ca desi masina nu se poate deplasa si e dauna totala , contractele de leasing , casco si polita rca merg inainte , ceea ce inseamna bani suplimentari pe care sper sa`i recuperez ...

sta sub semnul intrebarii momentul in care imi voi primi banii , inainte sau dupa ce se va scoate epava la licitatie de catre leasing (si se va gasi cumparator) ...

"Toate bune si sa fim paziti cu totii de astfel de intamplari nefericite si mai ales de soferi "priceputi"."

se pare ca am o problema cu soferitele , blonde mai ales :)) azi , un prieten a patit acelasi gen de accident , s`a ales doar cu o aripa infundata ... la volan , o blonda care a trecut pe rosu ... cine oare le da permisele ? :))
ex. Focus II Trend C. 1.6 TDCi 90cp P. Black B-13-GMO

Alfa Romeo 166 2.0TS 150cp B-50-PTD


accidente , incidente si ce ne facem in caz de ... http://clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=23697
Avatar utilizator
omg
Gold Member
 
Mesaje: 823
Membru din: 06 Noi 2007, 19:41
Localitate: Dr. Taberei Bucuresti
Maşina: Alfa 166

Re: Siguranta, accidente, intamplari si sfaturi

Mesajde ddwrc » 08 Dec 2008, 18:38

Mda, centura este buna la impacte la viteza nu prea mare, asa cum se intampla de obicei in oras. La viteze mari se zice ca ar favoriza ruperea coloanei de la gat. Adica, centura iti tine pieptul de scaun si capul o ia inainte. Acu' depinde si de cap...
This is the beginning of a beautiful friendship
Avatar utilizator
ddwrc
Ford Freak
 
Mesaje: 212
Membru din: 08 Aug 2008, 11:16
Localitate: Alba Iulia
Maşina: Ford Fiesta
VIN: WF0JXXGAJJBD00729

Re: Siguranta, accidente, intamplari si sfaturi

Mesajde omg » 08 Dec 2008, 18:56

daca ai pozitie corecta in scaun (spataru cat mai drept , spatele lipit etc) , bratele (usor) flexate si te pregatesti pt impact , riscurile unor leziuni scad ... centura poate salva sau agrava in functie de cum se produce accidentul ...
ex. Focus II Trend C. 1.6 TDCi 90cp P. Black B-13-GMO

Alfa Romeo 166 2.0TS 150cp B-50-PTD


accidente , incidente si ce ne facem in caz de ... http://clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=23697
Avatar utilizator
omg
Gold Member
 
Mesaje: 823
Membru din: 06 Noi 2007, 19:41
Localitate: Dr. Taberei Bucuresti
Maşina: Alfa 166

Re: Siguranta, accidente, intamplari si sfaturi

Mesajde cristi_k1 » 08 Dec 2008, 23:06

Deocamdata nu am avut nevoie de centura doamne fereste...da am simtit din plin efectul tetierei. M-a palit unu din spate cu vreo 50 la ora in timp ce stateam dupa o cucoana sa o ia la stanga. Ce sa zic ca a intrat de jumatate sub mine cu un Passat (eu eram cu un Opel Astra H...foarte sigura masina m-am convins) si mi-a facut varza portbagajul. Cateva saptamani am avut o durere de cap de nu stiam ce naiba am patit....nici nu vreau sa ma gandesc ce puteam pati de nu aveam tetiera la masina. Asa ca purtati centura si asigurati-va ca tetiera va este la nivelul capului pentru ca nici odata nu se stie ce puteti pati...Eu am ramas cu sechele. De fiecare data cand pun frana ma uit in oglinda retrovizoare si transpir cand vad ca vine unu mai cu viteza.
Ford Mondeo 2.0 TDCI Duratorq 136 cp x-trend..........MM-29-CRS
VW Passat B5 1.9 TDI 131 cp....................................MM-29-FLR
Avatar utilizator
cristi_k1
Member
 
Mesaje: 426
Membru din: 17 Mai 2008, 23:02
Localitate: Cluj Napoca
Maşina: Ford Mondeo 2.0 tdci 2004 x-trend 136 cp
VIN: WF05XXGBB54E41129

Re: Siguranta, accidente, intamplari si sfaturi

Mesajde omg » 09 Dec 2008, 00:48

bine ca n`a fost mai grav ... oricum urat cu tamponarile din spate pt ca nu stii cand se intampla ... asta cu uitatu in oglinda cand franeaza obisnuiesc s`o faca nemtii ... la ei pe autobahn se circula repede si cand apare ceva in fata si trebuie sa franezi , nu stai cu grija sa opresti pana la obstacol , te uiti in retrovizoare sa nu intre ala din spate in tine :))

la control ai fost ? acelasi lucru l`a patit o prietena d`a mea acum cativa ani ... a intrat unu in spatele ei , impactu nu avea de unde sa`l prevada si acum are probleme cu coloana ... durerea n`a venit instant , ci la cateva luni bune ...
ex. Focus II Trend C. 1.6 TDCi 90cp P. Black B-13-GMO

Alfa Romeo 166 2.0TS 150cp B-50-PTD


accidente , incidente si ce ne facem in caz de ... http://clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=23697
Avatar utilizator
omg
Gold Member
 
Mesaje: 823
Membru din: 06 Noi 2007, 19:41
Localitate: Dr. Taberei Bucuresti
Maşina: Alfa 166

Re: Siguranta, accidente, intamplari si sfaturi

Mesajde BaronuFBI » 09 Dec 2008, 09:22

omg,327095 scrie:deschid ....
... asteptare ...
Tati, imi pare rau pt cele intamplate, dar.... nu erai tu tipul care ziceai ca iti place sa iti atingi/depasesti limitele? si ca tu esti ala super sigur pe tine? Probabil pe viitor vei purta si centura si nu vei mai incerca sa iti vezi limitele, remember - BAD THING - :P
Anyway, important e sa iti tragi singur invataturile din fiecare intamplare. :) :)>- :)>-
Ultima oară modificat de DGAlexandru pe 09 Dec 2008, 13:38, modificat de 2 ori în total.
Motiv: IMPORTANT E SA INVETI SA FOLOSESTI BUTONUL ALA PE CARE SCRIE "MODIFICA" in loc sa scrii 2 sau mai multe posturi unul dupa celalalt. P.S. chiar nu are rost sa citezi tot postul cuiva - incarca pagina degeaba.
Avatar utilizator
BaronuFBI
Incepator
 
Mesaje: 20
Membru din: 19 Iul 2008, 23:46
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 1.6 Trend, 2008, 100HP

Re: Siguranta, accidente, intamplari si sfaturi

Mesajde omg » 09 Dec 2008, 15:11

ba da , eu eram si inca mai sunt ... si dupa patania asta sunt la fel de sigur pe mine , doar ca dau mai multa importanta centurii ... limitele mi le cunosc si n`o sa stagnez , o sa incerc sa le duc mai sus ... alta invatatura decat mare grija la blonde nu vad :)) logica mi`a zis sa trec prin intersectie atat timp cat semaforul era verde si cei de pe benzile 1 , 2 , 3 se pusesera in miscare ... cea mai buna varianta asta a fost , sa intru in ea ... daca o ocoleam , ori intram pe contrasens , ori in mc si atunci vina era in totalitate a mea ...
ex. Focus II Trend C. 1.6 TDCi 90cp P. Black B-13-GMO

Alfa Romeo 166 2.0TS 150cp B-50-PTD


accidente , incidente si ce ne facem in caz de ... http://clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=23697
Avatar utilizator
omg
Gold Member
 
Mesaje: 823
Membru din: 06 Noi 2007, 19:41
Localitate: Dr. Taberei Bucuresti
Maşina: Alfa 166

Re: Siguranta, accidente, intamplari si sfaturi

Mesajde poftim » 28 Dec 2008, 15:14

In primul rand, imi pare sincer foarte rau de cele intamplate. In aceeasi perioada si eu am stat cu masina in service (partea dreapta spate facuta praf de unul cu o dacie; culmea eram si cu popa in masina...ma rog). Cateodata am senzatia ca dupa fiecare colt o sa sara unu si o sa intre in mine...e aiurea rau.

2... scuza-ma ca intru asa in subiect, dar ma intrebam daca ai cumva cotiera pentru ca as vrea sa o cumpar, asta daca ai decis sa pastrezi tu "epava" si doresti sa vinzi din piese...

Multumesc anticipat si sarbatori fericite la toata lumea !
Ford Focus 2007, 1.6 TDCi, 90 de cai frumosi, Trendy, 5 usi, albastru + maruntisuri
Avatar utilizator
poftim
Incepator
 
Mesaje: 37
Membru din: 20 Iul 2008, 13:13
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2007, 1.6 TDCi, 90 cai, 5 usi
VIN: WF05XXWPD57M74993

Re: Siguranta, accidente, intamplari si sfaturi

Mesajde omg » 28 Dec 2008, 20:27

nu , n`am avut cotiera din fabrica si nici nu i`am pus ... masina nu am configurat`o eu , era in drum spre romania si atunci am rezervat`o ... echipare trend collection + optionale incluse in pret (pachet fumatori , torpedou refrigerat , mba) ... vopseaua metalizata a fost cadou si am avut si o reducere de 1500e (de la 17.600e ddp la 16.100e)...

cand se solutioneaza dosarul , epava va fi scoasa la licitatie ... dupa ce leasingu gaseste cumparator , ma intreaba daca sunt de acord s`o vanda sau imi ramane mie ... in cazul in care vreau sa`mi ramana epava , banii pe care ii voi primi vor fi avans - valoarea cea mai mare licitata ... teama mea e ca la licitatie (care oricum e aranjata) vor veni samsari care pe bani putini o vor reconstrui , fara aibag`uri etc si va ajunge in autovit la vanzare ... un om care poate a muncit jumatate de viata sa`si permita o masina , o cumpara si la primu impact mai adevarat se imprastie prin masina , pt ca la cap siguranta va fi 0 (fara aibag`uri , capete de lonjeron indreptate si nu schimbate , armaturi la fel etc) ... am de ales intre moralitate (sa pastrez epava si s`o dau pe bucati) sau pierdere mica de timp si bani (sa renunt la epava) ... acum sa vedem ce`o fi ; in functie de cum voi sta cu timpul si cu banii sper sa iau decizia cea mai buna ...

sarbatori fericite !
ex. Focus II Trend C. 1.6 TDCi 90cp P. Black B-13-GMO

Alfa Romeo 166 2.0TS 150cp B-50-PTD


accidente , incidente si ce ne facem in caz de ... http://clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=23697
Avatar utilizator
omg
Gold Member
 
Mesaje: 823
Membru din: 06 Noi 2007, 19:41
Localitate: Dr. Taberei Bucuresti
Maşina: Alfa 166

Re: Siguranta, accidente, intamplari si sfaturi

Mesajde szabi4 » 26 Ian 2009, 19:19

Salut,

A trecut ceva vreme de cand ai mai scris aici. Cum a progresat situatia?
Ford Tourneo Custom Titanium, 155PS, 2014
Avatar utilizator
szabi4
Ford Freak
 
Mesaje: 212
Membru din: 29 Feb 2008, 21:35
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Turneo Custom Titanium, 155PS, 2014

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 8 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 8 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login