Accidente

Accident in sensul giratoriu

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Accident in sensul giratoriu

Mesajde catalin1972 » 19 Noi 2008, 15:42

Mi s-a intimplat ieri seara , pagube minime da nervi maximi...

Aseara pe la 17 :30 , circulam pe banda dinspre axa drumului cind am ajuns la minunea asta de sens giratoriu ! :-O Am dat prioritate celor din sens si apoi am plecat hotarit rotind usor de volan spre dreapta (vezi foto care e facuta din aceiasi pozitie in care eram aseara ) ca sa ocolesc rondoul ...in urmatoarea secunda buuuf , i-am frecat bara unuia cu o dacie break care ,plecind odata cu mine de pe banda 1 , a considerat ca nu-i cazu sa faca si el dreapta de volan ci e mult mai simplu sa treaca direct prin sensul giratoriu .
Mai grav e ca politia a crezut ce-a zis el si anume ca el statea pe loc si io am intrat in el...Ma gindesc sa bag contestatie , ce ziceti ?
Fişiere ataşate
DSC00914.jpg
DSC00915.jpg
focus 2 tournier 2005 1.6 tdci 90 cp TL 02 YHY
"'jaba culegi , daca nu sortezi " (Piri neni )
Avatar utilizator
catalin1972
1nsane Member
 
Mesaje: 1406
Membru din: 14 Aug 2007, 16:10
Localitate: Tulcea

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde catalin1972 » 19 Noi 2008, 15:56

Am uitat sa zic ,eu am aripa putin julita in zona evazata pe o lungime de 20 de cm iar lui i-am rupt bara (ii atirna) si am vazut ca avea o julitura pe muchia aripi spre fata dar fara sa aiba spart semnalizatorul
focus 2 tournier 2005 1.6 tdci 90 cp TL 02 YHY
"'jaba culegi , daca nu sortezi " (Piri neni )
Avatar utilizator
catalin1972
1nsane Member
 
Mesaje: 1406
Membru din: 14 Aug 2007, 16:10
Localitate: Tulcea

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde Officer » 19 Noi 2008, 15:57

Eu as zice ca el avea prioritate. Banda ta se cam termina in sensul giratoriu iar a lui continua. Tu erai obligat sa schimbi banda si nu te-ai asigurat cand ai facut-o. Eu asa privesc lucrurile. E la fel ca la o ingustare de drum. Cel a carui banda se ingusteaza trebuie sa treaca pe banda cealalta cu obligatia de a asigura prioritatea celor de pe banda respectiva. Ala daca tragea drepta de volan asa cum zici tu, unde s-ar fi dus ca nu mai e nicio banda in dreapta benzii pe care se afla?

PS E cam tare prost facut giratoriul ala.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde catalin1972 » 19 Noi 2008, 16:01

sensul asta giratoriu (dupa cum se si vede in foto ) e in lucru , marcaje sint inca cele vechi (de ex trecerile de pietoni ) .Din cite stiu , in lipsa altor semnalizari , se pastreaza banda dinspre axul drumului ,pt cei de pe banda 1 ar trebui sa se largeasca banda in lateral
focus 2 tournier 2005 1.6 tdci 90 cp TL 02 YHY
"'jaba culegi , daca nu sortezi " (Piri neni )
Avatar utilizator
catalin1972
1nsane Member
 
Mesaje: 1406
Membru din: 14 Aug 2007, 16:10
Localitate: Tulcea

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde catalin1972 » 19 Noi 2008, 16:02

...ca sa nu mai zic ca politaiul se ratoia la mine ca de ce am miscat masina dupa accident
focus 2 tournier 2005 1.6 tdci 90 cp TL 02 YHY
"'jaba culegi , daca nu sortezi " (Piri neni )
Avatar utilizator
catalin1972
1nsane Member
 
Mesaje: 1406
Membru din: 14 Aug 2007, 16:10
Localitate: Tulcea

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde Officer » 19 Noi 2008, 16:04

asta e o prostie a politistului... si acum... daca nu au largit drumul..banda ta aveaun obstacol pe ea, nu a aluia. Ala nu era obligat sa traga dreapta. Repet, parerea mea.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde catalin1972 » 19 Noi 2008, 16:06

pai da nu-i un obstacol ci intrarea in sensul giratoriu
focus 2 tournier 2005 1.6 tdci 90 cp TL 02 YHY
"'jaba culegi , daca nu sortezi " (Piri neni )
Avatar utilizator
catalin1972
1nsane Member
 
Mesaje: 1406
Membru din: 14 Aug 2007, 16:10
Localitate: Tulcea

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde Officer » 19 Noi 2008, 16:11

Pai mai devreme ziceai ca nu e inca pt ca e in constructie. Pana nu largesc aia drumul sa fie 2 benzi in jurul giratoriului tu aveai obligatia sa te asiguri cand schimbai banda. Sau hai sa o luam altfel. Cum ai fi vrut sa reactioneze cel cu care te-ai tamponat daca nu au largit astia drumul cu inca o banda? Vroiai sa iti dea el tie prioritate? In mod clar el nu avea unde sa se mai duca in dreapta.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde catalin1972 » 19 Noi 2008, 16:16

nu se vede in poza dar spatiul exista in dreapta , oricum , eu am partea de la jumatea roti spre spate julita deci intrasem inaintea lui in sens
focus 2 tournier 2005 1.6 tdci 90 cp TL 02 YHY
"'jaba culegi , daca nu sortezi " (Piri neni )
Avatar utilizator
catalin1972
1nsane Member
 
Mesaje: 1406
Membru din: 14 Aug 2007, 16:10
Localitate: Tulcea

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde catalin1972 » 19 Noi 2008, 16:18

mai caut prin codul rutier , io stiam ca e o reglementare care zicea ca banda dinspre ax se pastreaza daca drumul se ingusteaza .Politaiul nu a pus problema de prioritate ci de o incadrare gresita pe banda (depasirea benzii )
focus 2 tournier 2005 1.6 tdci 90 cp TL 02 YHY
"'jaba culegi , daca nu sortezi " (Piri neni )
Avatar utilizator
catalin1972
1nsane Member
 
Mesaje: 1406
Membru din: 14 Aug 2007, 16:10
Localitate: Tulcea

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde catalin1972 » 19 Noi 2008, 16:20

semnul de cedeaza trecerea pt cei care coboara pe strada din dreapta imaginii e unde e oprit breakul ala cu scara pe el deci loc era...doar ca marcajul nu e refacut !
focus 2 tournier 2005 1.6 tdci 90 cp TL 02 YHY
"'jaba culegi , daca nu sortezi " (Piri neni )
Avatar utilizator
catalin1972
1nsane Member
 
Mesaje: 1406
Membru din: 14 Aug 2007, 16:10
Localitate: Tulcea

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde Officer » 19 Noi 2008, 16:34

Tati, eu ti-am spus doar punctul meu de vedere. Maine dau sala pt categoria A. Am cartea in fata :)

PS Incearca sa editezi posturile si sa evitati postarea consecutiva.

PS Si ala chiar daca avea unde sa se duca in dreapta, se ducea doar de bun simt, sa evite tamponarea dar nu avea o obligatie legala in acest sens.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde BoogY » 19 Noi 2008, 16:42

La noi ca la nimeni,facem sensuri giratorii taiem din benzi se accidenteaza lumea:( Bun simt ala cu dacia n-a avut ptr ca putea sa mearga putin pe dreapta si astfel poate treceati amandoi dar ii dau dreptate lui officer pentru ca un caz asemanator am intalnit la o intersectie unde ai banda pentru stanga si banda pentru mers inainte numai ca o data ce ai trecut de semafor banda de mers inainte face usor stanga eh de la semafor 2 au plecat inainte cel pe stanga a mers drept ca avea drum cel pe dreapta a considerat ca aia e banda lui si s-au ciocnit.Cel care era incadrat sa mearga inainte a platit amenda si permis suspendat ptr neacordare de prioritate chiar daca cel care era incadrat sa faca stanga a mers inainte...Aveti grija ca sunt multe intersectii si locuri asa prin Bucuresti si nu numai!
BoogY
 

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde Officer » 19 Noi 2008, 16:51

Amin!

Ma enerveaza la culme intersectia de la Marasesti cu Cantemir. Pe Marasesti, cum vii de la pasajul marasesti sunt 2 siruri, unul pe banda 1 si unul pe sina de tramvai. Cu 50 de m inainte de intersectia de la budapesta, normal, cei de pe banda 1 ar trebui sa isi tina banda si sa ocupe la semafor banda 1, sau sa faca dreapta pe bretea spre Unirea. Problema e ca nu se intampla asa. Cei de pe banda 1 merg ca berbecii inainte si ocupa banda 2 la semafor si aia de pe sina de tramvai nimeresc fix in bada cu obligatoriu la stanga :|.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde BoogY » 19 Noi 2008, 17:44

Da,tocmai azi am patit asa dar nici o grija semnal zambit,ridicat mana si aia e.Uneori e bine sa ai numere de alt judet gen lasa-l ca nu stie,sau lasa-l ca e prost.Foarte bine dar "prostu" e in fata ta si s-ar putea sa prinda verde tu nu si daca stai prost cu nervii iti creste tensiunea:))
BoogY
 

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde Officer » 19 Noi 2008, 17:53

Eu am numar de bucale, da? :))

Eu nu zambesc, eu ma incrunt si zic ceva printre dinti. Eu nu ridic mana decat daca am si degetul din mijloc ridicat :P
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde Rainman » 19 Noi 2008, 18:27

catalin1972,327169 scrie:Mi s-a intimplat ieri seara , pagube minime da nervi maximi...

Aseara pe la 17 :30 , circulam pe banda dinspre axa drumului cind am ajuns la minunea asta de sens giratoriu ! :-O Am dat prioritate celor din sens si apoi am plecat hotarit rotind usor de volan spre dreapta (vezi foto care e facuta din aceiasi pozitie in care eram aseara ) ca sa ocolesc rondoul ...in urmatoarea secunda buuuf , i-am frecat bara unuia cu o dacie break care ,plecind odata cu mine de pe banda 1 , a considerat ca nu-i cazu sa faca si el dreapta de volan ci e mult mai simplu sa treaca direct prin sensul giratoriu .
Mai grav e ca politia a crezut ce-a zis el si anume ca el statea pe loc si io am intrat in el...Ma gindesc sa bag contestatie , ce ziceti ?


Sa judeci la rece e simplu si nu vreau sa te superi pe mine. Daca nu era semn de sens giratoriu inainte de intersectie, nu este sens giratoriu. Desi seamana la prima vedere. Si eu am dat de curind sala pentru cat A si de aia deschid gura. Uneori sunt amanunte care ne scapa din vedere si care sunt esentiale. Deci, intersectia seamana cu un giratoriu dar nu este un giratoriu daca nu are semnul cu sagetile care se "rotesc".
Parerea mea...
Ford Focus '07 1.6 16V hatchback
Ford Fiesta '08 1.4 16V
BMW F650 GS '04

"Tomberoanele goale sunt cele mai zgomotoase"
Avatar utilizator
Rainman
Member
 
Mesaje: 397
Membru din: 04 Iun 2007, 22:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2
VIN: WF05XXGCD57U74924

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde Mihai L » 19 Noi 2008, 19:00

Si eu sustin parerea lui Rainman, evident astfel are si Officer dreptate.
Acest rond probabil va fi un sens giratoriu, deocamdata este un obstacol (are si semn de ocolire pe el).
Despre politist... numai de bine :)) , dar in general dupa urmele loviturii (si declaratii) poti sa-ti dai seama cine a intrat in cine.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde Alma » 19 Noi 2008, 19:11

Parerea mea e ca, daca ai nerv, ar trebui sa dai in judecata firma care executa acele lucrari deoarece nu a presemnalizat corespunzator lucrarea. ;)
Carputer/CarPC - 8" TFT Touchscreen, Celeron 1,2Ghz, 1024MB DDR II, 2,5" HDD 40GB SATA, M2-ATX 6-24V DC/DC 160 W
________________________
We are what we do. If we want to change what we are, we must begin by changing what we do.
Avatar utilizator
Alma
1nsane Member
 
Mesaje: 3875
Membru din: 31 Ian 2008, 01:00
Localitate: Bucuresti
Maşina: FocuS II, 2005 - 1,6 TDCi 80Kw

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde VIPER » 19 Noi 2008, 19:15

Pai de ce? Nu are semne de ocolire cum sunt si pe refugiul de tramvai?
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7388
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde Costin Viu » 19 Noi 2008, 19:17

Va salut.
Din pacate avem "berbeci" atit in trafic cat si in firmele de constructii (sau demolari -cum s-or chema)iar toate astea duc la atatea probleme generatoare de nervi. Nu ne mai miram caci traim in Romnia. Singura solutie e sa fim pemanent cu ochi-n 4. Trist dar real.
Avatar utilizator
Costin Viu
Incepator
 
Mesaje: 57
Membru din: 28 Iul 2008, 22:19
Localitate: Bucuresti
Maşina: FORD FOCUS 1.8 tddi 2003 1800cmc 90 HP
VIN: WF0NXXGCDN3P46099

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde catalin1972 » 19 Noi 2008, 19:49

Rainman,327286 scrie:
catalin1972,327169 scrie:Mi s-a intimplat ieri seara , pagube minime da nervi maximi...

Aseara pe la 17 :30 , circulam pe banda dinspre axa drumului cind am ajuns la minunea asta de sens giratoriu ! :-O Am dat prioritate celor din sens si apoi am plecat hotarit rotind usor de volan spre dreapta (vezi foto care e facuta din aceiasi pozitie in care eram aseara ) ca sa ocolesc rondoul ...in urmatoarea secunda buuuf , i-am frecat bara unuia cu o dacie break care ,plecind odata cu mine de pe banda 1 , a considerat ca nu-i cazu sa faca si el dreapta de volan ci e mult mai simplu sa treaca direct prin sensul giratoriu .
Mai grav e ca politia a crezut ce-a zis el si anume ca el statea pe loc si io am intrat in el...Ma gindesc sa bag contestatie , ce ziceti ?


Sa judeci la rece e simplu si nu vreau sa te superi pe mine. Daca nu era semn de sens giratoriu inainte de intersectie, nu este sens giratoriu. Desi seamana la prima vedere. Si eu am dat de curind sala pentru cat A si de aia deschid gura. Uneori sunt amanunte care ne scapa din vedere si care sunt esentiale. Deci, intersectia seamana cu un giratoriu dar nu este un giratoriu daca nu are semnul cu sagetile care se "rotesc".
Parerea mea...


are semn clar de sens giratoriu !
focus 2 tournier 2005 1.6 tdci 90 cp TL 02 YHY
"'jaba culegi , daca nu sortezi " (Piri neni )
Avatar utilizator
catalin1972
1nsane Member
 
Mesaje: 1406
Membru din: 14 Aug 2007, 16:10
Localitate: Tulcea

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde catalin1972 » 19 Noi 2008, 20:02

[quote="Rainman,327286]
Sa judeci la rece e simplu si nu vreau sa te superi pe mine. Daca nu era semn de sens giratoriu inainte de intersectie, nu este sens giratoriu. Desi seamana la prima vedere. Si eu am dat de curind sala pentru cat A si de aia deschid gura. Uneori sunt amanunte care ne scapa din vedere si care sunt esentiale. Deci, intersectia seamana cu un giratoriu dar nu este un giratoriu daca nu are semnul cu sagetile care se "rotesc".
Parerea mea...[/quote]

Normal ca nu ma supar , am pus intrebarea pe club tocmai ca sa aud pareri !
focus 2 tournier 2005 1.6 tdci 90 cp TL 02 YHY
"'jaba culegi , daca nu sortezi " (Piri neni )
Avatar utilizator
catalin1972
1nsane Member
 
Mesaje: 1406
Membru din: 14 Aug 2007, 16:10
Localitate: Tulcea

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde catalin1972 » 19 Noi 2008, 20:15

Mihai L,327314 scrie:Si eu sustin parerea lui Rainman, evident astfel are si Officer dreptate.
Acest rond probabil va fi un sens giratoriu, deocamdata este un obstacol (are si semn de ocolire pe el).
Despre politist... numai de bine :)) , dar in general dupa urmele loviturii (si declaratii) poti sa-ti dai seama cine a intrat in cine.


Pai e clar cine pe cine a lovit ! eu sustin doar ca tamponarea s-a produs din cauza celuilalt !
focus 2 tournier 2005 1.6 tdci 90 cp TL 02 YHY
"'jaba culegi , daca nu sortezi " (Piri neni )
Avatar utilizator
catalin1972
1nsane Member
 
Mesaje: 1406
Membru din: 14 Aug 2007, 16:10
Localitate: Tulcea

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde Rainman » 19 Noi 2008, 20:45

Intersectia cu sens giratoriu este semnalizata cu semnul acesta afisat pe stilpul din dreapta pina intri in intersectie :
Imagine

Semnul de ocolire indica directia prin care trebuie ocolit un obstacol/refugiu/scuar.
Imagine

Imaginea postata de tine nu prinde si stilpul de la intrarea in intersectie. Am vazut doar un semn de "Ocolire" care din pacate nu indica o intersectie cu sens giratoriu.
Cele doua benzi se termina in intersectie iar numai cei de pe banda 1 pot sa isi continue drumul fara sa deranjeze pe nimeni. Cei de pe banda 2 trebuie sa se opreasca si sa cedeze trecerea celor de pe banda 1.
Cum am mai spus imaginea arata o intersectie cu sens giratoriu in curs de amenajare semnalizata destul de ciudat. Plus ca ar trebui ca benzile sa fie materializate asfalt.
Pentru cei din Bucuresti un exemplu ar fi intersectia de la Statuia Aviatorilor. Exista o insula dar intersectia nu este cu sens giratoriu. De muuulte ori fiind incadrat pe banda 3 (venind dinspre Piata Victoriei) si pregatit sa fac stinga pe linga statuie, a trebuit sa ma feresc de cei de pe banda 2 care mergeau inainte si care trebuiau in mod firesc sa faca o mica fandare la dreapta pentru a-si pastra banda de mers... Pina acum eu am scapat de berbeci... Dar am avut multe emotii in acel loc. :D
In cazul tau ai procedat corect pentru o intersectie cu sens giratoriu. Pina nu vad ce semn era pe stilpul ala din dreapta care nu intra in poza nu stiu ce sa zic. Doar ca nu cred ca era sens giratoriu.
Bafta si revino cu amanunte.
Ford Focus '07 1.6 16V hatchback
Ford Fiesta '08 1.4 16V
BMW F650 GS '04

"Tomberoanele goale sunt cele mai zgomotoase"
Avatar utilizator
Rainman
Member
 
Mesaje: 397
Membru din: 04 Iun 2007, 22:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2
VIN: WF05XXGCD57U74924

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde VIPER » 20 Noi 2008, 00:29

Semnul de sens giratoriu nu se pune in sensul giratoriu?! Se pune pe stalp? Doar nu e stalpul zona care trebuie ocolita...
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7388
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde catalin1972 » 20 Noi 2008, 07:38

Rainman,327429 scrie:Cum am mai spus imaginea arata o intersectie cu sens giratoriu in curs de amenajare semnalizata destul de ciudat. Plus ca ar trebui ca benzile sa fie materializate asfalt.
Pentru cei din Bucuresti un exemplu ar fi intersectia de la Statuia Aviatorilor. Exista o insula dar intersectia nu este cu sens giratoriu. De muuulte ori fiind incadrat pe banda 3 (venind dinspre Piata Victoriei) si pregatit sa fac stinga pe linga statuie, a trebuit sa ma feresc de cei de pe banda 2 care mergeau inainte si care trebuiau in mod firesc sa faca o mica fandare la dreapta pentru a-si pastra banda de mers... Pina acum eu am scapat de berbeci... Dar am avut multe emotii in acel loc. :D
.


Stiu care e diferenta dintre o intersectie dirijata si un sens giratoriu.... :)
Si in Tulcea e o intersectie d-asta care de departe arata ca un sens giratoriu dar nu e ! De fapt intersectia de care zic a fost multi ani sens giratoriu si apoi deodata a devenit dirijata ...in urmatoarele 2 zile dupa schimbare politia a luat vreo 70 de carnete pt neacordarea de prioritate ! ;)
Si eu m-am ferit foarte eficient de berbeci (inclusiv in intersectia in discutie )dar pe asta cu dacia nu aveam cum sa-l evit decit daca plecam tiptil-tiptil de pe loc ...
focus 2 tournier 2005 1.6 tdci 90 cp TL 02 YHY
"'jaba culegi , daca nu sortezi " (Piri neni )
Avatar utilizator
catalin1972
1nsane Member
 
Mesaje: 1406
Membru din: 14 Aug 2007, 16:10
Localitate: Tulcea

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde verga_Cip » 20 Noi 2008, 08:11

Ala nu e sens giratoriu! E indiscutabil asta. Sensul giratoriu se semnalizeaza corespunzator. NU spune nicaieri ca orice intersectie cu rond pe mijloc e giratoriu...
Asadar sustin si io, ca si Mihai, opinia lui Rainman.

Cat priveste ceea ce spune Viper, este foarte corect. presemnalizarea de sens giratoriu se pune inainte de sens, dar semnalizarea efectiva se pune in sens. Indicatorul de ocolire se pune in dreptul obstacolului de ocolit, desi...drept sa va spun ala nici macar ocolire nu e, ci mai degraba obliagtoriu la stanga :D.


Ca sa revin la topicul initial, cred ca potitistul trebuia sa dea culpa comuna din cel putin 2 considerente:
1. atat timp cand nu exista marcaj de benzi, orice schimbare de directie trebuie facuta prin asigurare; CONTRA
2. atat timp cat o masina "stationeaza" intr-un asemenea loc, iar nu e bine. A se citi stationeaza in sensul in care esti in trafic in conditiile in care este vizibil clar ca in acea intersectie poate intra DOAR o masina. Ala acolo s-a strecurat sa isi faca loc, iar asta a condus la eveniment.
3. in virtutea celor cunoscute de faptul ca banda 1 este pt mijloace auto mai lente si 2 pt cei ce merg mai repede, este lesne de inteles ca 2 benzi care intra intr-o intersectie cu ocolire, avand DOAR o singura banda, banda 2 are prioritate. Asta e o analogie, insa multi veti spune ca nu scrie nicaieri. Si chiar aveti dreptate. Insa bunul simt ... no comment.
4. daca tu te consideri in intersectie si este ocolire, este clara neacordarea de prioritate intrucat el iti vine din dreapta.

Oricum, sunt multe de discutat si nu vom ajunge la un consens foarte repede. Cea mai tare faza este asta (ca sa vedeti cum e cu politia):

" Am lovit un caine, am fost la politie sa-mi fac actele pentru reparatie si am fost gasit vinovat pentru art. 101 / 9 : nereducerea vitezei în cazurile prevăzute de regulament;

Plaja este intre 6 si 8 puncte, am primit maximul, adica 8.

Era noapte, ploua, drum drept, mi-a iesit un caine in fata fara sa am posibilitatea sa-l evit, chiar si la o viteza redusa de 30 km/h.

Cainele a scapat cel mult cu o vanataie si sperietura zdravana.

Voi ce parere aveti de treaba asta?

Nu stiu ce ziceti voi, dar fiind si prima abatere, asta e treaba de avertisment avand in vedere ca inafara de avarii la masina nu s-a produs nimic altceva.
"


No comment.
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde catalin1972 » 20 Noi 2008, 08:58

Da , am mai verificat odata , NU E SENS GIRATORIU !Nu e niciun semn ... Deci nu ramine decit sa dau primaria in judecata pentru nerefacerea marcajelor ! :-S Trebuia sa existe ori semn de drum ingustat ori marcaje de continuare a benzii :-?? ...foarte interesant e ca si politistul folosea termenul de sens giratoriu . :D
Din pacate azi am aflat o chestie ingrozitoare , un copil a fost lovit de o masina pe trecerea care apare si in poza mea .... :( :(
Foarte tare faza cu ciinele ! =)) =))
focus 2 tournier 2005 1.6 tdci 90 cp TL 02 YHY
"'jaba culegi , daca nu sortezi " (Piri neni )
Avatar utilizator
catalin1972
1nsane Member
 
Mesaje: 1406
Membru din: 14 Aug 2007, 16:10
Localitate: Tulcea

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde catalin1972 » 20 Noi 2008, 09:10

verga_Cip,327622 scrie:No comment.


Nu ,nu , nu e bine ! Pai tocmai pe lipsa comentariilor noastre se bazeaza si ei !
focus 2 tournier 2005 1.6 tdci 90 cp TL 02 YHY
"'jaba culegi , daca nu sortezi " (Piri neni )
Avatar utilizator
catalin1972
1nsane Member
 
Mesaje: 1406
Membru din: 14 Aug 2007, 16:10
Localitate: Tulcea

Următorul

Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 12 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 12 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login