Accidente

Accident in sensul giratoriu

Ai fost implicat intr-un accident si ai nevoie de un sfat?

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde Mihai L » 20 Noi 2008, 09:53

verga_Cip,327622 scrie:2. atat timp cat o masina "stationeaza" intr-un asemenea loc, iar nu e bine. A se citi stationeaza in sensul in care esti in trafic in conditiile in care este vizibil clar ca in acea intersectie poate intra DOAR o masina. Ala acolo s-a strecurat sa isi faca loc, iar asta a condus la eveniment.
Bravo Cipriane! Dar daca erai tu pe banda fara obstacole ce faceai, stateai sa treaca toti?? =))
In cazurile astea cei care au de ocolit un obstacol (semnalizat sau nu) trebuie sa semnalizeze si sa se asigure inainte de a face manevra.

3. in virtutea celor cunoscute de faptul ca banda 1 este pt mijloace auto mai lente si 2 pt cei ce merg mai repede, este lesne de inteles ca 2 benzi care intra intr-o intersectie cu ocolire, avand DOAR o singura banda, banda 2 are prioritate. Asta e o analogie, insa multi veti spune ca nu scrie nicaieri. Si chiar aveti dreptate. Insa bunul simt ... no comment.
Este ceva adevar in ce spui tu, dar e vorba de trecerea simultana de pe banda 3 pe banda 2 si de pe banda 1 pe banda 2, unde cel de pe banda a treia are prioritate. Nu e cazul de fata.
4. daca tu te consideri in intersectie si este ocolire, este clara neacordarea de prioritate intrucat el iti vine din dreapta.
Cu alte cuvinte, oricine de pe banda din dreapta ta iti poate taia fata fara drept de apel... =)) =))
Asa sa fie??? =))

Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde papi » 20 Noi 2008, 10:02

Officer,327180 scrie:Eu as zice ca el avea prioritate. Banda ta se cam termina in sensul giratoriu iar a lui continua. Tu erai obligat sa schimbi banda si nu te-ai asigurat cand ai facut-o. Eu asa privesc lucrurile. E la fel ca la o ingustare de drum. Cel a carui banda se ingusteaza trebuie sa treaca pe banda cealalta cu obligatia de a asigura prioritatea celor de pe banda respectiva. Ala daca tragea drepta de volan asa cum zici tu, unde s-ar fi dus ca nu mai e nicio banda in dreapta benzii pe care se afla?

PS E cam tare prost facut giratoriul ala.



banda dreapta pt a vira la dreapta banda stanga pt inainte si stanga dupa sensul giratoriu ;)
Sunt un DOMN nu calc babe si nu conduc beat.
papi
Gold Member
 
Mesaje: 690
Membru din: 05 Oct 2007, 18:29
Localitate: Bucuresti

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde danos » 20 Noi 2008, 10:29

Salutare

Din ca vad in poza, pe banda ta "apare" un obstacol, iar pentru a continua drumul trebuie sa acorzi prioritate celor care circula pe banda 1. (parerea mea)
Ford Fiesta 1.3 70 cp
Avatar utilizator
danos
Member
 
Mesaje: 419
Membru din: 29 Iun 2007, 13:22
Localitate: Galati
Maşina: Fiesta 2005 - 1,3l 70CP, Mondeo 2001 -2.0 TDCI 115 CP
VIN: WF0HXXGAJH4Y81106

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde darian » 20 Noi 2008, 10:38

Eu zic sa bagi contestatie ca nu ai ce pierde, dar va fi greu sa scapi pentru ca ala a tinut banda lui si se stie clar ca orice ar fi esti obligat sa ti banda, si daca schimbi treb sa te asiguri deci.....


PS. Daca politistul a scris in procesul verbal ca ala stationa si tu ai intrat in el, este un mare tampit. Adica ala cu dacia stationa in mijlocul drumului?(in mijlocul sensului girator?) vezi poate te poti lega si de asta. Multa bafta
Golf R MY 2012 DSG
Ex - Focus ST 320+ Portocala mecanica
Imagine
Avatar utilizator
darian

Orange Member
 
Mesaje: 1163
Membru din: 22 Apr 2007, 09:39
Localitate: Bucuresti/Ramnicu Valcea
Maşina: Golf R MY2012 DSG

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde Officer » 20 Noi 2008, 12:21

papi,327686 scrie:
Officer,327180 scrie:Eu as zice ca el avea prioritate. Banda ta se cam termina in sensul giratoriu iar a lui continua. Tu erai obligat sa schimbi banda si nu te-ai asigurat cand ai facut-o. Eu asa privesc lucrurile. E la fel ca la o ingustare de drum. Cel a carui banda se ingusteaza trebuie sa treaca pe banda cealalta cu obligatia de a asigura prioritatea celor de pe banda respectiva. Ala daca tragea drepta de volan asa cum zici tu, unde s-ar fi dus ca nu mai e nicio banda in dreapta benzii pe care se afla?

PS E cam tare prost facut giratoriul ala.



banda dreapta pt a vira la dreapta banda stanga pt inainte si stanga dupa sensul giratoriu ;)


Tati ala mergea inainte. Inainte mergi dupa orice banda daca nu ai marcaj care sa te oblige sa urmezi o anumita directie. double ;;) si pune mana pe carte si citeste ca altfel o sa fii un avocat mediocru care o sa stea cu roba pe el in fata la tribunal si care o sa faca divorturi, partaje si violuri pana la pensie. Stii ca glumesc, da? :P Vezi ca io abia am terminat de citit ca azi avusei sala pt A si sunt pus la punct :D
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde catalin1972 » 20 Noi 2008, 12:22

darian,327713 scrie:Eu zic sa bagi contestatie ca nu ai ce pierde, dar va fi greu sa scapi pentru ca ala a tinut banda lui si se stie clar ca orice ar fi esti obligat sa ti banda, si daca schimbi treb sa te asiguri deci.....


PS. Daca politistul a scris in procesul verbal ca ala stationa si tu ai intrat in el, este un mare tampit. Adica ala cu dacia stationa in mijlocul drumului?(in mijlocul sensului girator?) vezi poate te poti lega si de asta. Multa bafta


Nu , a scris ca eu m-am incadrat gresit astfel incit la plecarea de pe loc am acrosat cealalta masina ....da a scris si ca incidentul a avut loc in sensul giratoriu ! :D
focus 2 tournier 2005 1.6 tdci 90 cp TL 02 YHY
"'jaba culegi , daca nu sortezi " (Piri neni )
Avatar utilizator
catalin1972
1nsane Member
 
Mesaje: 1406
Membru din: 14 Aug 2007, 16:10
Localitate: Tulcea

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde Mihai L » 20 Noi 2008, 12:25

Din pacate accidentul exista, deci cred ca se poate reface constatarea.
Daca era un simplu PV probabil se putea anula in instanta.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde catalin1972 » 20 Noi 2008, 12:29

Officer,327776 scrie:[Tati ala mergea inainte. Inainte mergi dupa orice banda daca nu ai marcaj care sa te oblige sa urmezi o anumita directie. double ;;) si pune mana pe carte si citeste ca altfel o sa fii un avocat mediocru care o sa stea cu roba pe el in fata la tribunal si care o sa faca divorturi, partaje si violuri pana la pensie. Stii ca glumesc, da? :P Vezi ca io abia am terminat de citit ca azi avusei sala pt A si sunt pus la punct :D


Ai dreptate Officer , la urma urmei , chiar daca si politistul si eu aveam impresia ca intersectia e giratoriu ea , in lipsa semnelor , e doar o intersectie dirijata .
In concluzie , o sa fac ciocu mic si o sa ma bucur ca n-am ramas si fara carnet !! =)) =))
focus 2 tournier 2005 1.6 tdci 90 cp TL 02 YHY
"'jaba culegi , daca nu sortezi " (Piri neni )
Avatar utilizator
catalin1972
1nsane Member
 
Mesaje: 1406
Membru din: 14 Aug 2007, 16:10
Localitate: Tulcea

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde SliceofLife » 20 Noi 2008, 12:51

Nu a cedat niciunul... moral vorbind si de aceea s-a ajuns in situatia respectiva. Daca am avea toti mai multa bunavointa...si mai multa atentie...
The only way out is in!
SliceofLife
Gold Member
 
Mesaje: 762
Membru din: 18 Iun 2007, 18:31
Localitate: Bucuresti
Maşina: Fiat Grande Punto, 2007, 1248cc, 75cp - M-Jet

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde verga_Cip » 20 Noi 2008, 13:00

Mihai, la pct 3 nu ai inteles!!!!
El deja se afla in intersectie. Corect? Masina lovita este in DREAPTA lui. Adica intra in intersectie. Asadar, la momentul in care el se afla deja in intersectie, celelalt ii este in dreapta!! Intelegi acum!?!?

Si da MIHAI..exact pe asta se bazeaza regula bunului simt si nu numai: Cand nu ai prioritate, nu treci si nu te strecori, nu te bagi..cum vrei tu. Ori la voi in Bucuresti si alte cateva mari orase, exact regula asta e data ... nu mai spun. Va strecurati, va bagati si accidentele ies usor! Daca ar fi un picutz de rabdare, lucrurile nu ar fi cum se vad la TV!!!! Super super intersectii aglomerate in care din toate sensurile incearca sa se intre si fiecare e capos sa se bage pentru care de mers undeva!!!
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde verga_Cip » 20 Noi 2008, 13:00

Fiesta 1.25i,327794 scrie:Nu a cedat niciunul... moral vorbind si de aceea s-a ajuns in situatia respectiva. Daca am avea toti mai multa bunavointa...si mai multa atentie...



Foarte adevarat ce spui tu! BRAVO!
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde Mihai L » 20 Noi 2008, 13:15

verga_Cip,327805 scrie:Mihai, la pct 3 nu ai inteles!!!!
El deja se afla in intersectie. Corect? Masina lovita este in DREAPTA lui. Adica intra in intersectie. Asadar, la momentul in care el se afla deja in intersectie, celelalt ii este in dreapta!! Intelegi acum!?!?
Nu inteleg la care din ei te referi, dar eu nu vad de ce s-ar aplica prioritatea de dreapta in cazul a doua masini aflate pe benzi diferite in cadrul aceluiasi sens de mers. Dar daca am inteles bine Dacia a fost lovita in lateral.
Daca este asa cum sustii, inseamna ca daca banda 1 este blocata la un moment, dat cel de acolo se poate baga avand prioritate pe banda 2 (a ta sa zicem).
Asa o fi?? :D


Si da MIHAI..exact pe asta se bazeaza regula bunului simt si nu numai: Cand nu ai prioritate, nu treci si nu te strecori, nu te bagi..cum vrei tu.

Nu comentez circulatia din Bucuresti, pana la urma fiecare conduce pe propriul carnet. Legat de prioritate, raman la parerea de mai sus, cum ca al nostru coleg de forum a fost in ofside pentru ca a schimbat banda fara sa acorde prioritate.
In Bucuresti nu prea poti merge dupa bunul simt pentru ca la multi lipseste cu desavarsire. Si atunci pe cei "normali" ii inteleg si ii ajut, pe cei nesimtiti ii tratez asemenea in speranta (desarta poate) ca vor intelege.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde adicristea » 20 Noi 2008, 13:22

verga_Cip,327805 scrie:Si da MIHAI..exact pe asta se bazeaza regula bunului simt si nu numai: Cand nu ai prioritate, nu treci si nu te strecori, nu te bagi..cum vrei tu. Ori la voi in Bucuresti si alte cateva mari orase, exact regula asta e data ... nu mai spun. Va strecurati, va bagati si accidentele ies usor! Daca ar fi un picutz de rabdare, lucrurile nu ar fi cum se vad la TV!!!!


Oare si pt ca sunt muuuuult mai multe masini decat in orasele mici? Daca nu am folosi fiecare metru patrat de sosea care e liber... Te invit in Bucuresti pe calea Timisoara. Acolo sunt 2 benzi practic. Dimineata se fac 3 (in sensul ca intra cate 3 masini pe cele 2 benzi). Si tot nu e de ajuns, se intra si pe linia de tramvai (pe mine ma incurca, merg cu tramvaiul portiunea aia). Daca s-ar respecta cele 2 benzi... ar fi coada pana la Valea Cascadelor (care, crede-ma, e FOARTE departe :) ).
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde Officer » 20 Noi 2008, 13:26

In lege asta se numeste politete rutiera :)) Se defineste ca fiind atitudinea intelegatoare fata de ceilalti participanti la trafic. Hahahhahahahha aia de depasesc coloana de la semafor au auzit definitia asta? Am o carte de legislatie de vreo 2 kile. Sa mor de nu voi plesni un bizon cu ea.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde catalin1972 » 20 Noi 2008, 15:13

Mihai L,327819 scrie:[Nu comentez circulatia din Bucuresti, pana la urma fiecare conduce pe propriul carnet. Legat de prioritate, raman la parerea de mai sus, cum ca al nostru coleg de forum a fost in ofside pentru ca a schimbat banda fara sa acorde prioritate.
.


Din pacate nu e vorba numai de carnet ci de vietile unor oameni ! Si eu ,si cel pe care l-am acrosat aveam copii mici (3-5 ani ) in masina ... :(
focus 2 tournier 2005 1.6 tdci 90 cp TL 02 YHY
"'jaba culegi , daca nu sortezi " (Piri neni )
Avatar utilizator
catalin1972
1nsane Member
 
Mesaje: 1406
Membru din: 14 Aug 2007, 16:10
Localitate: Tulcea

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde styx » 20 Noi 2008, 15:27

in buc se conduce pe principiul: invarti de volan => pierzi prioritate
daca mergi drept ii dai gaz, daca esti nevoit din orice motiv sa iti modifici traiectoria esti la mila celorlalti sa te lase "sa te bagi"
normal, da, ar fi fost elegant sa iti faca si el loc ca sa poti trece, dar esti in Romania
06 Ford Fusion 1.4tdci
-Remap from TCM Turbo
-Eibach sport springs -30mm
-Rear axle spacers 2x25mm INXX
-Front axle spacers 2x20mm Wolf
-Wolf sport exhaust
-De-cat
-EGR Blank
-HID Projector Headlight conversion
Avatar utilizator
styx
Member
 
Mesaje: 334
Membru din: 10 Iul 2007, 22:25
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fusion 1.4tdci 93cp 2006
VIN: WF0UXXGAJU6Y80824

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde Mihai L » 20 Noi 2008, 15:27

Raspunsul legat de carnet se referea strict la observatia lui Ciprian, nu avea legatura cu cazul tau.
Iar vietile pasagerilor stau intr-adevar in mainile/picioarele/ochii si urechile soferului (in cazul in care el poate evita un accident, ca daca intra altul in tine cand stai pe loc parcat OK, chiar nu poti fi de vina).
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde Alma » 20 Noi 2008, 17:07

Mihai L,327900 scrie:(in cazul in care el poate evita un accident, ca daca intra altul in tine cand stai pe loc parcat OK, chiar nu poti fi de vina).

Te contrazic aici! :D
Poti avea si tu o parte de vina daca nu esti parcat regulamentar ;)
Stiu un caz concret cu un om important care a iesit pe linia de tranvai si a fost acrosat de un taxi care venea ca un fulgerica. Pentru a nu avea el "pete" s-a inteles cu taximetristul sa declare acesta ca a piedut controlul masinii si a intrat in masina lui care era parcata. Toate bune si frumoase doar ca au ales o strada la intamplare si din declaratii a rezultat ca masina nu era parcata regulamentar si tot si-a luat-o :))
Carputer/CarPC - 8" TFT Touchscreen, Celeron 1,2Ghz, 1024MB DDR II, 2,5" HDD 40GB SATA, M2-ATX 6-24V DC/DC 160 W
________________________
We are what we do. If we want to change what we are, we must begin by changing what we do.
Avatar utilizator
Alma
1nsane Member
 
Mesaje: 3875
Membru din: 31 Ian 2008, 01:00
Localitate: Bucuresti
Maşina: FocuS II, 2005 - 1,6 TDCi 80Kw

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde VIPER » 20 Noi 2008, 17:25

Almanahe,327934 scrie:
Mihai L,327900 scrie:(in cazul in care el poate evita un accident, ca daca intra altul in tine cand stai pe loc parcat OK, chiar nu poti fi de vina).

Te contrazic aici! :D
Poti avea si tu o parte de vina daca nu esti parcat regulamentar ;)


Am subliniat ce era important in fraza lui MihaiL...
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7388
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde Mihai L » 20 Noi 2008, 17:26

Almanahe,327934 scrie:
Mihai L,327900 scrie:(in cazul in care el poate evita un accident, ca daca intra altul in tine cand stai pe loc parcat OK, chiar nu poti fi de vina).

Te contrazic aici! :D
Poti avea si tu o parte de vina daca nu esti parcat regulamentar ;)

Ai idee de ce am marcat cu rosu mai sus? =)) =)) =))
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde Alma » 20 Noi 2008, 17:27

aaa acu inteleg OK = regulamentar! :D
Poti sa fii parcat Ok dar neregulamentar dupa parerea mea :-"
Carputer/CarPC - 8" TFT Touchscreen, Celeron 1,2Ghz, 1024MB DDR II, 2,5" HDD 40GB SATA, M2-ATX 6-24V DC/DC 160 W
________________________
We are what we do. If we want to change what we are, we must begin by changing what we do.
Avatar utilizator
Alma
1nsane Member
 
Mesaje: 3875
Membru din: 31 Ian 2008, 01:00
Localitate: Bucuresti
Maşina: FocuS II, 2005 - 1,6 TDCi 80Kw

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde Mihai L » 20 Noi 2008, 17:34

Atunci era doar "parcat"... Asa am vrut initial sa scriu dar am zis sa evitam orice interpretare... Dar tot degeaba.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde Officer » 20 Noi 2008, 17:36

pai da...vreti sa va zic eu unde esti stationat neregulamentar? :))

PS Stationat e termenul, nu parcat.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde adicristea » 20 Noi 2008, 17:51

Deja devii enervant cu regulamentul tau rutier :)).

PS. Glumesc ;).
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde Mihai L » 20 Noi 2008, 17:55

Acu' daca e sa ne gandim mai bine... In parcare lasam masina mai mult timp, nu? Nu in stationar. =))
E adevarat ca semnele rutiere sunt legate de oprire/stationare, dar...
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde Officer » 20 Noi 2008, 17:58

parcarea e aia pe care o faci doar in spatiile special amenajate si marcate, adica in parcari de care noi nu prea avem

Oprirea e orice oprire pe partea carosabila mai scurta de 5 minute. Stationarea e oprirea care a depasit 5 minute :)
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde adicristea » 20 Noi 2008, 18:03

Are dreptate. Parcarile sunt numai in spatiile special amenajate (si de obicei se fac oblic sau perpendicular pe axul drumului). Tu cand lasi masina pe marginea drumului paralel cu axul drumului e cam stationare. :)

Ne indepartaram de subiect insa.
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde Mihai L » 20 Noi 2008, 18:06

O ultima intrebare: "Parcarile" Dali erau de fapt niste stationare? :D
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde adicristea » 20 Noi 2008, 18:09

Nu, pentru ca erau marcate corespunzator :). Aveau semnulet cu P la intrare si aveau delimitari. Am zis "de obicei" sunt dispuse oblic sau perpendicular. :P
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Accident in sensul giratoriu

Mesajde Officer » 20 Noi 2008, 18:10

Cum adica "are dreptate"???? Eu am intotdeauna dreptate. Chiar si atunci cand nu am dreptate.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Accidente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron

Cine este conectat

În total sunt 5 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 5 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login